DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Roata de rezerva la Solenza

bogdan_o
post 1 Jun 2003, 23:16
Post #1


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Din cate am vazut eu, Solenza, ca de altfel si SuperNova are aceeasi pozitionare si acelasi sistem idiot de prindere al rotii de rezerva. Am un prieten care a avut o DSN Rapsodie si a schimbat-o cu o SLZ Confort si m-am uitat la roata de rezerva, deci pot sa vorbesc in cunostinta de cauza. Pe langa faptul ca pe roata se depune o tona de praf/noroi si cand trebuie sa o scoti te faci ca dracu' din cap pana-n picioare, mai e si usor de furat. Intrebarea mea, ca viitor posesor al unei Solenza, este daca stie cineva ce se intampla daca mergi fara roata de rezerva pusa la locul ei. Eu ma gandeam sa o fixez cumva in portbagaj ca la Berlina si Break. Problema este ca mi-a zis cineva ca Solenza are rezervor din plastic si n-are scut (cei de la Dacia s-au gandit probabil sa faca economie la tabla) si ca roate tine de fapt si de scut. Acum eu n-o sa car cu ea cartofi sa sterg cu spatele soseaua dar ma gandesc ca mai sar pietre de la roti, mai iei o bordura la o parcare etc. S-a gandit cineva la aceasta problema? Exista vreo rezolvare?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 2 Jun 2003, 07:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




1. nu vei avea loc sa pui roata de rezerva in portbagajul SLZ ca la Dacia 1310 ... nu ai tot atata spatiu. o s-o pui culcata si o sa-ti ocupe juma' de portbagaj dar macar nu va mai fi la vedere ca sa-i tenteze pe hoti
2. in pozitia originala, roata de rezerva nu are rolul de scut pentru rezervor !


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Jun 2003, 09:02
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai tocmai aici e problema mea. Daca are rol de scut in pozitie originala cum pot sa fac sa o scot dar sa am si ceva protectie pentru rezervor. La SLZ rezervorul e din plastic, drumurile sunt pline de pietre si nu vrau sa imi gauresc rezervorul chiar de nou. Pe de alta parte, nici fara roata nu vreau sa raman. Am inteles ca DSN are un fel de scut la rezevor. Se poate adapta cumva si la SLZ?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecu
post 4 Jun 2003, 10:02
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 28 March 03




Dar eu nu prea inteleg....de ce se fura usor? trebuie sa deschizi porbagajul ca sa desfaci sistemul de prindere...Iar daca roata era in portbagaj nu vad care ar fi fost avantajul odata portbagajul deschis....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Jun 2003, 10:06
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Stii cit de usor se taie "sirmulita" aia din care e facut cofrajul rotii de rezerva ??? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Hayonul se poate lega cu un lant de bicicleta (model Berlina).
Apropos, daca nu vrei sa te umplii de toate noroaiele aflate pe roata de rezerva, o bagi intr-o punga de plastic pe care ulterior o legi bine ca sa nu se umfle vintul in ea.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecu
post 4 Jun 2003, 10:12
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 28 March 03




Oricum este mai greu sa tai sarma decat sa dai un bolovan in luneta sa iei roata si sa fugi. Cei care fura roti sunt gainari nu prea i-si permit un cleste de forta. Cand aveam berlina inainte mi-au furat roata din porbagaj...apoi am legat rezerva cu o sarma....desi am gasit ulterior capacul portbagajului deschis de multe ori nu s-au mai chinuit sa desfaca sau sa taie sarma. Or fi hotii mai lenesi le mine in cartier?
Raman la parerea ca este cel putin la fel de usor sa spargi portbagajul decat sa tai sistemul de prindere actual


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 4 Jun 2003, 10:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
Dar eu nu prea inteleg....de ce se fura usor? trebuie sa deschizi porbagajul ca sa desfaci sistemul de prindere...Iar daca roata era in portbagaj nu vad care ar fi fost avantajul odata portbagajul deschis....


Nea Alecu, nea Alecu ....
eu sunt patit de doua ori cu roata de rezerva (de fiecare data in timp ce eram in vizita la parinti in Drumul Taberei):
1. prima data martie 2002 : au bagat o ranga si mi-au indoit carligul care tine cosul rotii de rezerva.
2. a doua oara aprilie 2003 : (dupa ce am intarit carligul sudandu-l cu o placa groasa de inox si am legat roata de rezerva de cos cu un lant de bicicleta) mi-au taiat si cosul in doua locuri si lantul de bicicleta ... si iar am ramas fara roata

In concluzie, pentru a desface sistemul de prindere al rotii de rezerva la DSN sau SLZ nu e nevoie sa deschizi portbagajul ... ca sa sti si tu :wink:


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannutz
post 4 Jun 2003, 10:57
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 8 May 03
From: Bucuresti




Eu am avut un Citroen Xm, la care sistemul de prindere al rotii de rezerva era la fel ca pe SLZ, si nu am avut _niciodata_ probleme cu roata de rezerva. Poate nu se aplica, pt ca era masina straina si ziceau hotii ca am alarma etc. dar parerea mea este ca roata de rezerva e destul de sigura acolo unde e.

PS: apropos de legat hayonul cu lant, oare nu se poate lega si grilajul ala pe care sta roata cu un lant, in mod similar?


--------------------
d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecu
post 4 Jun 2003, 11:55
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 28 March 03




Eu sunt de acord ca se fura orice de oriunde...mai ales daca esti urmarit de ghinion....Tot nu pricep insa ce sistem de protectie ar fi fost mai bun decat acesta. Sa nu-mi spuna nimeni ca portbagajul este de nepatruns...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Jun 2003, 12:05
Post #10


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Va dau eu un model mult mai bun de pozitionare al rotii de rezerva pe care l-am vazut pe Audi. Nu stiu daca si alte masini il mai au, dar sunt convins ca da. Roata e in potbagaj (de fapt sub el) si se ajunge la ea ridicand o placa (cam cum se ajunge la Break la rezervor, dar nu atat de greu). Intr-adevar, daca vor, tot ti-o fura. Problema e ca nu mai tenteaza. Hotii (gainarii) sunt grabiti si nu stau sa deschida ei portbagajaul sa vada daca e sau nu roata. Pe cand sub masina, e la vedere.

Eu stiu ca celor de la Dacia le era prea greu sa gandeasca un sistem ca asta. Dar macar sa faca si ei sarma aia mai tare. Adica, daca tot ti-o fura macar sa se chinuiasca si poate a doua oara renunta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 4 Jun 2003, 12:20
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




daca in loc de doua sarme roata ar fi fost protejata de un lighean de tabla (sau de plastic moale - polietilena LD ) , nu ar mai fi putut sa taie cu clestele


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 4 Jun 2003, 12:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Legat de amplasarea rotii de rezerva (de ce este mai bine sa fie in afara sub portbagaj decat pe fundul portbagajului): deplasare cu toata familia, 5 persoane in masina, bagaje multe in portbagaj, ninsoare, lapovita, tot ce e mai bun ... pana. Scoti din portbagaj toate bagajele, le pui jos in noroi, scoti roata de rezerva si pui la locul lui una cu 5kg mizerie pe ea, inapoi toate bagajele langa roata cu mizerie (care s-au udat bine intre timp) si se poate continua drumul.
Un portbagaj nu este un seif ca de acolo nu il poate lua => opinia mea este ca roata de rezerva sta bina sub masina.


--------------------
Opel Zafira 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Jun 2003, 17:01
Post #13


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Sansele sunt destul de mici sa se intample ce ai spus tu. Pe de alta parte, mult mai probabil este sa te trezesti cu roata furata. Da, ai dreptate. Un portbagaj (mai ales de Dacia) nu este un seif de nepatruns. Problema este ca fiind in portbagaj roata nu mai tenteaza hotii. Ma indoiesc ca astia stau sa deschida portbagajele sa vada daca e sau nu roata. Pe cand sub masina, nici nu trebuie sa faca vreun efort sa vada daca e sau nu. Iar de luat e mai usor de sub masina decat din prtbagaj. Si daca tot ai amintit de mizerie, gandeste-te la tona de praf/noroi care se depune pe roata cand este sub masina.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 6 Jun 2003, 22:07
Post #14


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




eu de 2 ani de zile am masina si nu mi-au luat roata desi stau in rahova.
david are dreptate. eu am avut problema asta la un fiat croma. si nu a fost placut.


p.s.
sper sa nu imi faca baietii o surpriza in seara asta.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 12:26
Forum Renault