DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> primii 1600km..

Bobo
post 26 May 2003, 10:10
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




si uite asa, incet, incet facu masinutza mea o luna (pe 23 mai; de Sf. Gheorghe am luat-o asa ca tre sa-i gasesc un nume adecvat) si aproape 3000 km;

multumit in continuare; dupa ploile din ultimile zile totul e ok;

consum exclusiv in oras, fara AC: 8,17%;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 26 May 2003, 10:29
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




QUOTE

consum exclusiv in oras, fara AC: 8,17%;


LA MULTE LUNI! SI LA MULTI ANI! dupa.

In legatura cu consumul: E DE BINE SAU DE RAU? Mentionez ca nu sunt un mare cunoscator dar sper sa capat cat mai repede experienta.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaX
post 26 May 2003, 11:36
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 25 May 03
From: Bucuresti




bobo cat ai dat pe antifurtul pt capace....mi-a zis tipul de la servicec, ca plasticul e casant si dupa cec pui antifurtul ai sanse mari sa crape .... asa ca nu stiu daca sa iau antifurturi sau sa iau alte capace da oricum e clar ca trebuie antifurturi..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 26 May 2003, 12:56
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




ce firma de asigurare CASCO recomandati?
eu mi-am facut creditul la Raiffeisen si ei lucreaza cu UNITA, dar mai accepta RAI, Generali, Allianz, Interamerican.
Are cineva asigurare la Unita?
Pe acre dintre aceste companii mi le recomandati?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 May 2003, 13:09
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
bobo cat ai dat pe antifurtul pt capace....mi-a zis tipul de la servicec, ca plasticul e casant si dupa cec pui antifurtul ai sanse mari sa crape .... asa ca nu stiu daca sa iau antifurturi sau sa iau alte capace da oricum e clar ca trebuie antifurturi..


am dat vre-o 200k parca; le-am luat din pantelimon, morarilor; vezi sa nu iei de dsn ca nu se potrivesc; acum sincer nu siu cat te protejeaza aceste antifurturi; le-am pus asa, ca sa nu mi le fure orice aurolac...
mie nu mi-a crapat dar la unul dintre capace, s-a chinuit ala sa-l faca sa stea calumea de mi-era mila de el...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 26 May 2003, 13:11
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Cum ai facut credit-ul?

Ca si eu am vrut tot la ei ... insa cand mi-au zis conditiile mi-a pierit chef-ul sad.gif Se lauda pe site cu 8% dobanda in euro ... dar pt. masinile produse in tzara dau credite numai in lei, cu dobanda normala. A doua faza naspha a fost ca te obliga sa iei minim 2000E sau echivalentul. Si a treia ... care a pus capac ... este ca nu accepta rate descrescatoare. Asa ca pana la urma m-a mancat BRD-ul ... cu asigurare obligatorie la Asiban si cu girantzi (greu a fost sa-i gasesc sad.gif). Dar am rate descrescatoare ... si totul a mers super repede (ca idee, pe cererea de credit a semnat in locul meu consilierul comercial ... si a completat si aiurea datele).

Partea buna la Asiban e ca n-au fransize, si prima de asigurare e normala (2.45%) smile.gif Insa am vazut prin contractul lor niste ciudatzenii ... care nu stiu daca sunt si la ceilalti: nu te asigura in cazul in care masina e avariata in urma vandalismului, grevelor, razboaielor etc. Adica daca gasesc masina zgariata de catre un binevoitor ... sau daca ma duc la un meci de fotbal mai incins si iese rau ... CASCO prin parti sad.gif In plus daca se strica ceva care este asigurat CASCO ... eu suport orice alte piese care nu erau defecte dar care au trebuit schimbate (ei dau cazul cu o rotitza de la cutia de viteze ... care daca se strica ... doar atat despagubesc, chiar daca mie la service mi-au schimbat toata cutia). Alta faza naspha: daca iti e masina furata de un angajat (nu e cazul meu, dar totusi...) sau de cineva din familie ... iarasi CASCO nema sad.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 May 2003, 13:15
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




bai ce nenorociti asiguratorii astia...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 26 May 2003, 13:18
Post #98


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




draga Wolfmark,
eu nu am avut cum sa am problemele tale la Raiffesen pentru ca eu vroiam credit in lei, mai mare de 2000 E si ratele egale chiar nu ma deranjau, mai ales ca imi convine ca e fara giranti.

asigurare la asiban ma batea si pe mine sa imi fac pentru ca ma tenta franciza zero, dar banca nu ma lasa la ei.

la unita e ceva foarte ciudat pentru ca nu au franciza procentuala (cum are tiriac de exemplu 20% la furt total). la prima avarie e franciza 0, la a doua 50 E, la a treia 150 E. Sincera sa fiu eu nu prea ama inteles.


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 26 May 2003, 13:20
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




De la Unita:

Stimate Domn,

Ca urmare a solicitarii Dvs., va comunicam ca la valoarea de nou (din factura) se aplica o cota de prima de 2,4%, rezultand astfel prima de asigurare anuala. Pentru plata anticipata si integrala se acorda o reducere de 10%.
Pentru informatii suplimentare puteti suna si la tel. nr. 0724.902.662.

Cu stima,
Inspector Asigurari
Delia Zaharia


si la al doilea mail pe care l-am trimis, mi-au raspuns:

Stimate Domn,
Este corect calculul dv,iar fransiza este de 10
% la furt total


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 26 May 2003, 13:28
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
bai ce nenorociti asiguratorii astia...


Da, fiecare baga clauze peste clauze ca sa iasa cat mai ieftin. Dar de ex. cei de la Asiban au o clauza in care se specifica ca ei platesc un transport al autovehicului avariat pt. fiecare eveniment asigurat. Ceea ce e OK din partea lor smile.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 26 May 2003, 13:31
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
De la Unita:

Stimate Domn,
 
Ca urmare a solicitarii Dvs., va comunicam ca la valoarea de nou (din factura) se aplica o cota de prima de 2,4%, rezultand astfel prima de asigurare anuala. Pentru plata anticipata si integrala se acorda o reducere de 10%.  
Pentru informatii suplimentare puteti suna si la tel. nr. 0724.902.662.

Cu stima,
Inspector Asigurari
Delia Zaharia


si la al doilea mail pe care l-am trimis, mi-au raspuns:

Stimate Domn,
Este corect calculul dv,iar fransiza este de 10
% la furt total


multumesc mult! din cate vad aici sunt mai OK decat allianz care au 20% la furt total


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 May 2003, 13:45
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ciudat; scria undeva aici pe forum cineva ca are la allianz si nu avea fransiza; io mi-am facut o asig. de bunuri (ft. ieftina) si atunci am fransiza zero la allianz;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 26 May 2003, 13:54
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Am eu oferta la Allianz cu fransiza 0%! Daca oamenii nu stiu sa ceara, e treaba lor! Vorbesc de o prima de 244 Euro pe an la o suma asigurata de 6505 .



aha
acum am inteles
mda ai dreptate! nu am stiut sa cer sad.gif


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 May 2003, 14:02
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
Am eu oferta la Allianz cu fransiza 0%! Daca oamenii nu stiu sa ceara, e treaba lor! Vorbesc de o prima de 244 Euro pe an la o suma asigurata de 6505 .


asta inseamna 3,75%; mi-e mi-au dat 3,73% integral sau 4,15% in rate;
daca nu faceam smecheria cu fransiza atunci evident primele erau un pic mai mici, respectiv 3,28%/an la rate si 2,95%/an integral;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 26 May 2003, 14:41
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




Eu am facut la Omniasig, direct la dealer (Meridian), 158 E (2,82%) la valoare asigurata 5607 E, fransiza la furt total 0, dupa ce la o suscursala Omniasig (de la Unirii) mi-au spus ca prima de asig. este 250 E cu fransiza 15%. :?:


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 26 May 2003, 14:44
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
Eu am facut la Omniasig, direct la dealer (Meridian), 158 E (2,82%) la valoare asigurata 5607 E, fransiza la furt total 0, dupa ce la o suscursala Omniasig (de la Unirii) mi-au spus ca prima de asig. este 250 E cu fransiza 15%.  :?:



s-ar putea ca dealeri sa aiba un discount. pana la urma trec cateva masini prin mana lor, nu?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 26 May 2003, 15:25
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




QUOTE
QUOTE
Eu am facut la Omniasig, direct la dealer (Meridian), 158 E (2,82%) la valoare asigurata 5607 E, fransiza la furt total 0, dupa ce la o suscursala Omniasig (de la Unirii) mi-au spus ca prima de asig. este 250 E cu fransiza 15%.  :?:



s-ar putea ca dealeri sa aiba un discount. pana la urma trec cateva masini prin mana lor, nu?


Ar fi singura explicatie, chiar daca discount-ul ar fi cam mare.


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Jun 2003, 17:06
Post #108


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pe la pagina 2 a topic-ului era o discutie despre faptul ca unele masini au ocheie cu telecomanda si una fara. Pai cred ca se pot cumpara chei si modul de Scala, care are ambele chei cu telecomanda


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:41
Forum Renault