DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pistol pentru autoaparare - legal, de ce am nevoie?(acte,aviz, permis, etc)

..IcemaN..
post 28 Nov 2006, 00:42
Post #1


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




sunt curios. daca ma poate ajuta cineva cu raspunsuri concrete
va puteti da cu parerea si referitor altele atat timp cat are legatura cu subiectul (cum ar fi legilslatia in romania referitor la armele pentru autoaparare)


PS: pt amatorii de barurile/cluburile rock din zona lipscani, aveti grija ca stau cocalari, colorati la vanatoare de rockeri.... daca sunteti singur sau cu prietena (si atat) si ii vedeti....evitati-i, ca-s multi, prosti, beti si cam retardati...din pacate eram singurul cu unpic de pleata si geaca de piele pe strada aia in seara asta...

PSS: nu intentionez sa-mi folosesc viitorul aparator cu tragaci pe cocoalari...dar la simpla scoatere si fluturare a unui pistol s-ar gandi de 2 ori scursurile astea sa faca chestii de genu'..


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Nov 2006, 01:03
Post #2


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




asta daca nu cumva ei sunt mai "dotati" - cu un AK si niscaiva grenade

iti intege suparera si frustrarea, dar .... nu asta e solutia


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 28 Nov 2006, 01:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Pentru o arma de foc, pistol cred ca e mai complicat...
Eu am avut acum aproximativ 3-4 ani pistol cu aer comprimat si mi-a trebuit doar buletinul si permisul de conducere, si am mai dat un test psihologic. Din experienta iti spun ca un pistol cu aer comprimat(mai ales un model superior...al meu a fost atunci 8 mil jumate) este foarte periculos, mai ales folosit de aproape. Eu am omorat ciori de la 20-30 de metri.
Dute la un magazin de arme si vezi ce mai e pe piata si iti spune vanzatorul ce acte iti trebuie exact...nu cred ca s-a schimbat legea intre timp.
E periculos sa iti iei o arma de foc, pentru ca doamne fereste daca o folosesti in anumite imprejurari poti sa dai de belea rau, pentru ca la noi legea e tampita rau in privinta asta excl.gif


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
..IcemaN..
post 28 Nov 2006, 01:36
Post #4


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




QUOTE(lucian_vlaicu @ 28 Nov 2006, 01:21)
Pentru o arma de foc, pistol cred ca e mai complicat...
Eu am avut acum aproximativ 3-4 ani pistol cu aer comprimat si mi-a trebuit doar buletinul si permisul de conducere, si am mai dat un test psihologic. Din experienta iti spun ca un pistol cu aer comprimat(mai ales un model superior...al meu a fost atunci 8 mil jumate) este foarte periculos, mai ales folosit de aproape. Eu am omorat ciori de la 20-30 de metri.
Dute la un magazin de arme si vezi ce mai e pe piata si iti spune vanzatorul ce acte iti trebuie exact...nu cred ca s-a schimbat legea intre timp.
E periculos sa iti iei o arma de foc, pentru ca doamne fereste daca o folosesti in anumite imprejurari poti sa dai de belea rau, pentru ca la noi legea e tampita rau in privinta asta excl.gif
*



nu vreau sa trag cu el (decat in ciori, gugustuci, cutii de conserve si alte porcarii)...vreau doar sa am ceva cu care sa potolesc 8-10 cocalari odata...alta solutie nu vad decat fluturarea unui pistol.... vb buna nici nu intra in discutie(caci sunt retardati, politia (yeah right...inloc sa aiba grija de noi, au grija de ei)....si nu sunt Fedor sau Bonjanski sa ma bat c-o gasca odata....deci... "Say hello to my little friend"
eventual un pistol cu gaze, gloante de cauciuc, sau unu cu aer comprimat dar sa arate ca si cum ar fi cu gloante.

QUOTE(tarzy @ 28 Nov 2006, 01:03)
asta daca nu cumva ei sunt mai "dotati" - cu un AK si niscaiva grenade

iti intege suparera si frustrarea, dar .... nu asta e solutia
*




ok...spune-mi tu, cum ar fi sa mergi linistit cu prietena(sotia) pe strada...sa vina un cocalar beat la tine inconjurat de inca 8-10....sa-ti dea un picior in mecla si sa-ti ciobeasca o masea ....din senin....fara nici un cuvant?
spune-mi tu care-i solutia

bine c-am tacut din gura si am mers in continuare ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic
bine ca nu s-au luat de prietena ca as fi ripostat si nu as fi iesit bine
da-mi tu o solutie pasnica...

This post has been edited by ..IcemaN..: 28 Nov 2006, 01:43


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 28 Nov 2006, 01:57
Post #5


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@IcemaN vezi legea 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor:
http://www.cdep.ro/proiecte/2004/300/20/2/leg_pl322_04.pdf

Pt. arma neletala te duci frumusel la politie la arme si munitii si le ceri o notificare, cu notificarea te duci la magazinul de unde vrei sa-ti faci cumparaturile si-ti iei arma. Dupa asta te intorci la politie cu jucaria + factura iar baietii ti-o inregistreaza si te cadorisesc cu certificatul de detinator. (banuiesc ca ai 18 ani)

This post has been edited by kaspersky: 28 Nov 2006, 02:10


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
..IcemaN..
post 28 Nov 2006, 02:19
Post #6


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




20, aproape 21 + permis de conducere(daca are vreo relevanta, o sa citesc articolul postat de tine sa vad). merci de indrumari cheers.gif


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 28 Nov 2006, 02:46
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




nu cumpararea armei si intocmirea actelor e problema.

de aproape un an ma insoteste un walther pp 22 calibrul 9 mm (gloante de cauciuc) si pana acum l-am folosit de 0 ori in scopuri de auto-aparare, ocazii avute? mult prea multe

ideea e ca nu sa iti cumperi pistol si sa intrii in legalitate e greu, ci sa il folosesti pentru ca atunci cand scoti pistolul si il indrepti spre cineva sau tragi un foc in aer you meen business...si sunt doua variante...se imprastie gasca sau ai puso...bineinteles ca pana acum nu am fost in situatii atat de critice incat sa impuna utilizarea armei...dar daca situatia o va cere nu voi ezita nici o clipa.

Ideea e ca mai mult zgomotul pistolului sperie, la mine de exemplu primele doua gloante sunt 1 blank si 1 cu gaz lacrimogen...dupa care urmeaza bilutele de cauciuc care pot fi letale de la distanta mai mica de 3m.

La noi in tara legea auto-apararii nu e f bine definita, de exemplu daca unul ma ataca cu bata eu nu am voie sa scot pistolul si daca o fac intru sub incidenta penla...sper ca de la anul sa schimbe si legile astea.

si apropo de acte, mie mi-a trebuit permisul, buletinul si un alt test psihologic dat. + banii care i-am dat pe arma

Oricum sa nu te gandesti ca daca o sa iti cumperi pistol o sa fi ca in vestul salbatic....pistolul este ultima optiune in caz de extrema necesitate cand viata ta sau a unei persoane cunoscute tie este pusa in pericol si in momentul in care tragi trebuie sa te astepti la ce e mai rau...si din partea persoanei in directia careia ai tras dar si din partea politiei...de obicei daca tragi cu blank si unu cu lacrimogen se disperseaza gasca..raman vreo 2 pe jos frecanduse la ochi si gata..o masea ciobita si un ochi vanat inseamna ca ti-a pus viata in pericol?? dar tu in cazul respectiv scoteai pistolul nu? total gresit......vezi ce faci cu testul psihologic...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 28 Nov 2006, 05:21
Post #8


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Personal nu am fost pus in situatia de a folosi o arma de aparare dar am prieteni care la un moment dat ar fi avut nevoie de asa ceva.
Acum, unii din ei poarta spray lacrimogen oriunde se duc, nu au nevoie de permis si e si mai ieftin. In plus, poate fi foarte eficace.


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pasionatul
post 28 Nov 2006, 09:12
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 06




te asigur ca un pistol te face sa te simti mai linistit, insa numai si numai atunci cand nu il folosesti.

eu am si pusca si pistol, ambele cu aer comprimat.

cu pusca trag de placere in tinte (am trecut de perioada cand trageam in pasari).

cu pistolul este alta treaba. Este un Beretta 4.5 mm, cu teava ghintuita 1.45 kg, foarte puternic pt clasa lui.

obisnuiesc sa merg des prin padure, mai ales la sfarsit de saptamana. Dupa niste faze nasoale am luat pistolul cu mine, afisandu-l la vedere. O perioada nu am avut probleme, apoi il tineam in rucsac. O singura data am avut nevoie de el, intr-un conflict ad-hoc niste colorati care mi-au iesit brusc in fata din stufaris (mergeam pe malul unui lac). Ce sa zic , aia erau pusi pe jaf, am scos eu pistolul (are 8 pellet-uri in butoias), au inceput sa rada si sa ridice bata la mine ca sa dea.
Mai erau cu sotia si cainele (care pana la urma m-a scos din belele, dog german arlechin, femela 53 Kg, zgarda cu tepi in afara).
Pana sa ma desmeticesc eu din uimire, (erau trei tigani, 2 cu bate si unul cu lant), ala cu lant mi-a dat peste picior, moment in care eu am tras 3 proiectile in piciorul lui drept la nivelul coapsei. Prost moment, pt ca aia si-au iesit din minti, si au tabarat toti pe mine. URMAREA : sotia a trecut in spatele unui copac, cainele a sarit la un colorat, ala cu piciorul ranit a scos un cutit, insa verifica mai intai rana, iar al treilea m-a atacat frontal cu bata. Norocul meu NU S-A NUMIT PISTOL ci lesa cainelui ce o aveam infasurata ca pe o curea, lesa era din lant cu maner de piele.
Dupa lovirea peste fata a celui care ma ataca si lovirea putin inconstienta apoi a celorlalti doi, mi-am luat sotia si cainele cat de repede am putut si am rupt-o la fuga asa cum niciodata nu am facut (in ritmul fugii sotiei, bineinteles)

mare grija cu pistolul, de tras in situatii limita , poti trage, insa mare grija din doua motive : unul nu ai voie sa tragi decat in tinte, intr-un poligon amenajat si doi nu il poti folosi pt autoaparare, (mi le-a repetat gaboru pana am inceput sa tip la el, ca daca nu il foloseam ma linsau coloratii)

asa ca , gandeste-te de doua ori!

cine poarta arma este TENTAT SA O FOLOSEASCA!!!

This post has been edited by Pasionatul: 28 Nov 2006, 09:12


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2006
[COLOR=blue][B][I]Logan Laureate 1.4[/I][/B][/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 28 Nov 2006, 09:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Nasoala faza, pe viitor ai grija pe unde iti duci sotia mai degraba !


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 28 Nov 2006, 11:31
Post #11


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Da adica tot el sa aibe grija/Din pacate hahalerele din astea sunt peste tot..si tu ca om care-si vede de treaba lui, o patesti... mad.gif


Dar din aia de curentat ca's filme?Ptr aia trebuie permis?Ca pe bune ar fi buna!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 28 Nov 2006, 11:35
Post #12


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Eu, la cele 70 de kg ale mele si 40 ale prietenei, consider ca-mi este pusa in pericol viata si daca se uita unul urat la mine. Ma gandesc ca daca imi iau un pumn sau un picior zdravan in fata cad si imi sparg capul si mor. Asa ca prefer la orice ora sa dau declaratii la politie, ba chiar sa-mi faca si dosar penal, n-am antecedente, sunt om serios, scap lejer. Si banii pe care i-as da pe spitalizari prefer sa-i dau la un avocat bun.

Daca ar fi mai multi care sa scoata pistoalele si sa traga in plin ar mai prinde frica si toti nenorocitii. Cum dracu' frate sa-ti iei bataie ca ai parul lung si geaca???

@Lexy: Din cate stiu eu pentru tazer nu-ti trebuie permis. Alea pe care le tii in mana nu mi se par prea bune, trebuie sa fii prea aproape de infractor sa-l folosesti. Ar mai fi alea care arunca 2 "ancore", dar iti trebuie evident tinta si nu stiu cat de bine intra prin haine sau daca poti fi folosite de 2 ori consecutiv. Nu mi se pare o idee prea buna tazerul, decat eventual unul "de mana" in combinatie cu un spray iritant. Ii dai cu piperu' in ochi, e zapacit si il curentezi pana vine politia.


This post has been edited by ovidiusoft: 28 Nov 2006, 11:38


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Nov 2006, 11:38
Post #13


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Toate sunt marfa sau misto pana cand agresorul curentat sau impuscat cu gloante de cauciuc cade, da cu capul de asfalt si il ia gaia, FARA ca victima sa aiba o zgarietura.
Atunci incepe distractia, aia adevarata, dupa legea romana...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 28 Nov 2006, 11:41
Post #14


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@vijelie: corect, dar mai bine eu cu probleme legale decat sa planga mama nu? Las' sa planga ma-sa...


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 28 Nov 2006, 11:56
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Modul meu de a gandi este urmatorul : Decat sa planga mama, mai bine plange ma'sa. Dar, dar, exista urmatoarea problema: indiferent ce spuneti, cand ai o arma in buzunar, de orice fel, te simti mai sigur pe tine ... de aici pana a reactiona atunci cand prudenta determinata de absenta acestei arme, te indeamna sa nu o faci, este doar un pas. Daca intr-o situatie critica scoti pistolul cu intentia de a il flutura la intimidare, si ala scoate o arma de foc si te impusca sec? Gandeste-te bine la asta. Acum ceva vreme, am vrut arma. Un foarte bun prieten care are arma de foc cu glont m-a determinat sa ma potolesc. El o tine acasa, si o ia dupa el doar in delta de frica mistretilor !
Gandeste-te bine ! Umbla insotit in locurile rau famate, inghite in sec, strange din dinti si treci peste.
Daca esti capabil sa omori un om, DA, ia-ti arma, foloseste-o, si o scoti cumva la capat dupa. Esti capabil? Intimidarea nu e o solutie...dai peste un drogat care nu mai are instinctul de conservare... eu am patit-o, si dupa ce am auzit troznet de os, si ala venea in continuare pe mine, am fugit rupand pamantul.


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 28 Nov 2006, 11:57
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(ovidiusoft @ 28 Nov 2006, 11:41)
Las' sa planga ma-sa...


Din pacate traim in Rromania si n-o sa planga doar ma-sa. O sa planga si frate-su' Edi Jupanu, si taica-su Adi Levier, si cei doi nepoti Iatagan si Secure, etc. Iar pe langa astia pbl cu politia sunt parfum. Prefer sa o incasez bine eu, decat sa tai vreo beregata dand aiurea cu un cutit, sa-l prajesc pe unu' slab de inima, sau sa-i bag prin ochi vreo bila de cauciuc de la 1 m. Nu numai ca n-o sa mai am liniste dar ii pun in pericol si pe cei dragi. Sunt atatea cazuri de politisti care s-au sinucis pt ca erau deja "condamnati" de consiliul suprem al bulibaselor dupa ce omorasera vreun rrom din grupul de 20 care se "autoaparau" cu sabii. De aici trag multe concluzii.

Totusi in cazul descris de Pasionatul as fi facut acelasi lucru fara sa stau pe ganduri. Cand pericolul se extinde si asupra cuiva drag, trebuiesc luate masuri gun3.gif Opinia mea


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Nov 2006, 12:12
Post #17


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(ovidiusoft @ 28 Nov 2006, 11:35)
Eu, la cele 70 de kg ale mele si 40 ale prietenei, consider ca-mi este pusa in pericol viata si daca se uita unul urat la mine. Ma gandesc ca daca imi iau un pumn sau un picior zdravan in fata cad si imi sparg capul si mor...
*

Stii, dpdv psihologic, esti DEJA victima...
Mai relaxeaza-te si tu un pic, vine Mos Niculae, Craciunul, Anu Nou...
Mai lasa gandurile negre, ca n-or fi toti din jurul tau campioni la kumite...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pasionatul
post 28 Nov 2006, 12:18
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 06




TMihai , din pacate in ziua de azi nu mai poti gandi, o patesc, eu...asta este tac din gura, strang din fund, .....si m-oi descurca eu...!


multi dintre noi sunt casatoriti, unii avem copii, este impardonabil faptul ca nu te sinti in siguranta ziua in amiaza mare pe Calea Victoriei, dar in cartiere marginase sau in locuri izolate.

ziua in amiaza mare la statia de metrou armata poporului. Colega mea de serviciu cu fiica (colega 50 ani, fiica ei 25), urca scarile spre iesire, un idiot trage de geanta fiicei, ii da un picior in burta, un pumn in fata, o taraste pe nefericita un metru pe jos si in sfarsit ii smulge geanta!


rezultatul 2 femei socate, o saptamana in spital pt fiica (soc postraumatic, rani la coate , genunchi si buza sparta), mama ei si mai rau socata. Asa ca si-au luat spray lacrimogen. Dupa 3 saptamani, in zona gorjului Militari, din piata se intorcea spre casa pe jos, la orele 15.30 (era ziua, da?) un cretin a tras de geanta aceleasi colege (era singura), si a reusit sa o fure. A tipat colega, s-a agitat, insa in acel moment in care a fost atacata, pur si simplu a sucombat, nu a avut nici o reactie, pur si simplu a ramas blocata.

azi ne este frica mai mult in momentul in care ne aflam alaturi de cei dragi. Daca eu mai inchid ochii ca unul este neam prost si ma calca voluntar sau nu pe picior, ma imbranceste, imi vorbeste urat, ma apostrofeaza sau mai stiu eu ce, imi cere bani de tigari......., (seara prin Pantelimon, Minis) mai treaca mearga, dar in clipa in care mai este si sotia cu mine si asemenea comportari o vizeaza si pe ea, ATUNCI SE SCHIMBA TREABA RADICAL.

nu sunt dispus sa accept magariile unora referitoare la sotia mea.

in consecinta in borseta sprayul lacrimogen cu piper. L-am folosit de mai multe ori si nu mi-a parut rau (inclusiv pe caini, care se luasera de noi)

cu pistolul nu faci treaba!

te face sa ai incredere in tine, da , este adevarat si abordezi altfel situatia stiind ca ai un as in maneca, insa nu stii peste ce nebun dai!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2006
[COLOR=blue][B][I]Logan Laureate 1.4[/I][/B][/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 28 Nov 2006, 12:21
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Ma bag si eu ca mucii in fasole da voua cu drag de arme va trebe o luna, nu mai mult in irak. Cu arma in mana si insurgenti peste tot, va trece chefu de razbel sau de purtat petarde in buzunar din toate cele biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 28 Nov 2006, 13:01
Post #20


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@vijelie, din pacate am o istorie trista, nu stiu cum de EU am scapat, dar in jurul meu doar nenorociri s-au intamplat:

- in liceu un coleg a fost omorat cu cateva bate in cap, pe plaja in vazul lumii.
- un prieten si-a luat acum cativa ani o bataie care s-a lasat cu spitalizare mult timp si are si acum mana bulita (a avut fracturi multiple) din cauza ca avea plete
- o colega a prietenei a fost atacata in lift (cutit la gat). Din fericire nenorocitul doar a vrut sa se masturbeze, nu i-a facut absolut nimic
- un alt coleg de-al prietenei si-a luat bataie zilele trecute. Absolut gratuit, fara nici un fel de motiv, pur si simplu au sarit pe el, nici macar jaf n-a fost.
- un alt cuplu si-a luat (impreuna cu multe alte masini) cativa bolovani in parbriz, in drum spre munte (nu mai stiu zona). Politistul le-a zis ca noroc ca n-au oprit, ca nu scapau cu viata. Evident, si asta ziua in amiaza mare.

Si astea sunt chestii "first hand", nici nu vreau sa ma gandesc cate de-aste se intampla de fapt si nimeni nu face nimic. Eu personal nu am de gand sa astept sa devin o statistica, mai ales ca pana acum am scapat, deci sansele mele au inceput ca creasca... sad.gif

PS: In afara de primele 2 liniute, restul sunt de anul asta.

This post has been edited by ovidiusoft: 28 Nov 2006, 13:10


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Nov 2006, 13:07
Post #21


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Mda, tu n-ai nevoie de vreun sejur prin Irak, cum zicea Pedro...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Nov 2006, 13:12
Post #22


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




1. Nu iti lua pistol cu aer comprimat. Nu ia voie sa il folosesti decat pentru tir.
2. Nu iti lua pistol cu gaze. Faci aceeasi treaba cu un spray cu piper si iesi mai ieftin. Vezi ca sunt 2 modele unul cu jet (aproximativ 5 metri raza de actiune) si acelasi model dar dispersor (raza de actiune 1 metru)
Un spray cu piper (nu cumpara lacrimogen) e eficient si impotriva oamenilor si impotriva cainilor. L-am testat pe propria piele si timp de 5 min desi m-am spalat pe fata nu vedeam mai nimic si ma usturau ochii foarte tare, tentatia era sa ii inchid. Eventual folosit in combinatie cu un baston extensibil (cam 70 centimetri din metal) te pot scapa la un moment dat de probleme, asta daca esti hotarit. Daca incepi sa te gandesti la consecinte nu mai faci nimic.
3. pistol cu gloante de cauciuc nu am avut dar din ce am vazut si citit despre ele sunt destul de eficiente.
La fel un "box" de metal poate fi un accesoriu f. eficient dar trebuie sa ajungi "up close and personal". Poate fi modificat si purtat ca si o catarama (falsa) la curea. Eu asa il purtam.
In tinerete pe la varsta ta aveam impresia ca nu am suficienta protectie desi am o constructie model "dulap"(1,83m/1,20m/130 kg)
Asa ca mi-am cuparat pistol cu aer, cutit, box, sabie artizanala nu prostiile care le gasesti acum in comert, chiar facusem rost de o grenada defensiva, dar ce sa vezi anii au trecut nu m-a atacat nimeni, nu am avut ocazia sa le folosesc niciodata asa ca am scapat de ele singurule lucruri pastrate fiind cutitele si asta pentru ca fac colectie.
In prezent posed un spray cu piper si am dotat-o si pe sotie cu unul dar doar pentru caini.Pt. oameni nu am avut si sper sa nici nu am nevoie.
P.S. la www.arw.ro gasesti tot ce iti trebuie pentru autoaparare inclusiv legislatie etc.Eventual citeste pe forum pareri ale cumparatorilor


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 28 Nov 2006, 13:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(ovidiusoft @ 28 Nov 2006, 13:01)
@vijelie, din pacate am o istorie trista, nu stiu cum de EU am scapat, dar in jurul meu doar nenorociri s-au intamplat:

- in liceu un coleg a fost omorat cu cateva bate in cap, pe plaja in vazul lumii.
- un prieten si-a luat acum cativa ani o bataie care s-a lasat cu spitalizare mult timp si are si acum mana bulita (a avut fracturi multiple) din cauza ca avea plete
- o colega a prietenei a fost atacata in lift (cutit la gat). Din fericire nenorocitul doar a vrut sa se masturbeze, nu i-a facut absolut nimic
- un alt coleg de-al prietenei si-a luat bataie zilele trecute. Absolut gratuit, fara nici un fel de motiv, pur si simplu au sarit pe el, nici macar jaf n-a fost.
- un alt cuplu si-a luat (impreuna cu multe alte masini) cativa bolovani in parbriz, in drum spre munte (nu mai stiu zona). Politistul le-a zis ca noroc ca n-au oprit, ca nu scapau cu viata. Evident, si asta ziua in amiaza mare.

Si astea sunt chestii "first hand", nici nu vreau sa ma gandesc cate de-aste se intampla de fapt si nimeni nu face nimic. Eu personal nu am de gand sa astept sa devin o statistica, mai ales ca pana acum am scapat, deci sansele mele au inceput ca creasca... sad.gif

PS: In afara de primele 2 liniute, restul sunt de anul asta.
*


Doamne omule si eu care credea azi ca am ghinion ca am ramas cu juma de aerisitor in cheie si cealalta jumatate in butuc, d-apai gata m-am racorit cand vad ce e ala ghinion de fapt.


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 28 Nov 2006, 14:02
Post #24


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(mauru007 @ 28 Nov 2006, 13:12)
1. Nu iti lua pistol cu aer comprimat. Nu ia voie sa il folosesti decat pentru tir.
2. Nu iti lua pistol cu gaze. Faci aceeasi treaba cu un spray cu piper si iesi mai ieftin.
*


Poti sa-ti iei pistol cu bile si poti folosi si cartuse cu gaz.

@mauru: faza cu grenada defensiva e pe bune?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 28 Nov 2006, 14:18
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




pentru posesie de grenade se face puscarie


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Nov 2006, 14:18
Post #26


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(kaspersky @ 28 Nov 2006, 14:02)
@mauru: faza cu grenada defensiva e pe bune?
*


E pe bune. Dar e jumatate de adevar. era o grenda defensiva fara focos, asa ca nu era utilizabila, oricum am facut multe farse cu ea biggrin.gif
p.s Stiu ca se face puscarie si oricum nu o poti folosi decat daca esti kamikaze, are o raza de actiune de 200 metri ca imprastiere a schijelor asa ca esti si tu victima daca o arunci sa zicem intr-un grup de 7 sau 8 agresori

This post has been edited by mauru007: 28 Nov 2006, 14:20


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 28 Nov 2006, 14:22
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Nu are importanta ca nu e functionala, tot faci puscarie. Oricum bine ca ai scapat de ea, asta e important

This post has been edited by Pedro: 28 Nov 2006, 14:23


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 28 Nov 2006, 14:25
Post #28


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Mi se pare trist cand citesc ca:mai bine tac din gura si strang din fund!

Doamne e strigator la cer! Au ajuns niste haimanale sa faca legea....Respect baietii de 2/2 care-i bat p'aia de-i lasa fara dinti in gura! Sincer!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 28 Nov 2006, 15:20
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(ovidiusoft @ 28 Nov 2006, 11:35)
Eu, la cele 70 de kg ale mele si 40 ale prietenei, consider ca-mi este pusa in pericol viata si daca se uita unul urat la mine.
*


La cate filme am vazut cu totii nu mai sperie pe nimeni un pistol si oricum nu pe niste derbedei pusi pe scandal ca sa nu mai vorbim de niste talhari pusi pe jaf.Mult mai eficace este sa umblam mai atenti pe strazi sa evitam sa ne apropiem de grupuri sau si mai bine sa facem pe loc stanga imprejur si chiar sa fugim.In cazul ca am ajuns nas in nas cu cei care o cauta cu lumanarea puneti discul cu urmatorul discurs:Ba voi aveti tigari ia dati incoace niste tigari ca asta seara am ramas fara bani si de unde mama dracu ati mai aparut si voi aici la mine in cartier,Ba voi stiti cine sunt eu?Eu sunt ovidiusoft care am facut carduri false la toti baietii din cartier ca nu mai merge cu ciorditul din buzunare ca n-are gugustiucii bani pe ei si sunt prieten cu bulan care e prieten cu argon care tatal cartierului.Si daca nu-i convingeti nici asa scoateti tot ce aveti in buzunare si suportati cu stoicism cateva lovituri fara a riposta ca nu vor da decat cateva pentru amuzament.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 Nov 2006, 15:23
Post #30


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




decat sa strangi din fund mai bine fugi smile.gif LEXY

ca sa fiu on topic. eu am pistol cu aer comprimat-cadou de la socrul meu ohmy.gif -intrebare am nevoie de autorizatie pt. cumparare de munitie si butelie?

This post has been edited by wolfin: 28 Nov 2006, 15:29


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:14
Forum Renault