DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rolls Royce Silver Dawn - un taxi pentru Constanța, În numărul 244 al revistei auto retro Gazoline

address
post 7 Oct 2017, 22:34
Post #1


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




“Un taxi pentru Constanța”

Reportaj in numarul 244 al revistei auto-retro Gazoline

Pentru ca are o istorie bogata, orasul portuar Constanta merita sa fie descoperit la bordul unei masini demne de renumele sau. Rolls-Royce-ul si soferul sau, Costel Racu, formeaza un duet perfect pentru acest periplu improvizat. De la plajele Marii Negre pana in zonele rurale, tura “pe la tara” merita ocolul facut… chiar si sub ploaia torentiala. (text, foto: Rodolphe Goupil)

Imi continui drumul pe soselele României pentru intalniri cu pasionati de autovehicule de epoca. De aceasta data, impartasesc momentul cu Mircea Ursache, vice-presedintele clubului CVE (Clubul Vehiculelor de Epoca). Dorim sa ajungem la Constanta, un oras portuar situat pe tarmul occidental al Marii Negre. Daca Bucuresti este un oras extins, Constanta are dimensiuni mai umane. Asteptam cu nerabdare taxiul, care ne-a promis o surpriza de proportii.
Usor de recunoscut, un Rolls-Royce clasic isi face aparitia in traficul alert. Deosebit, atrage atentia trecatorilor care afiseaza zambete elocvente. Coloritul sau bicolor gri cu negru ii pune si mai bine in evidenta linia somptuoasa. “Am lasat in urma 50 de ani de comunism pentru anii ultra-liberalismului. Masinile vechi sunt azi o experienta deosebita, care face placere privitorilor. Masina deschide inimile, amintind de vremuri trecute, trecand astfel peste barierele sociale si de comunicare”, conclude filozofic Mircea, admirand Rolls-ul condus de Costel Racu.
Ma asez in fata, pe comfortabilul si spatiosul scaun acoperit cu piele gri. Amicul meu proletar face pe importantul pe bancheta din spate. Ne simtim ca niste copii. Tabloul de bord este din lemn nobil, tapiteria plafonului originala, ca toate elementele dealtfel. Motorul cu 6 cilindri in linie al Rolls-Royce-ului din 1955 este un model Silver Dawn. Si este incredibil de silentios, abia il aud cum “canta”. Trebuie spus ca ploaia incepe sa cada cu violenta. Zgomotul e asurzitor, si cam ploua si in masina, ale carei chedere de parbriz si de usi isi arata limitele. Costel avanseaza incet sub potopul care i-a surprins pe toti automobilistii. Culmea, stergatoarele nu functioneaza, ceea ce-l obliga pe taximatristul nostru sa fie de doua ori mai atent. Dar omul e un pilot confirmat. “Am alergat mai intai pentru ACR, in 1984. Apoi pentru Dacia, in echipa IATSA Pitesti. Am participat la Campionatul National de Raliuri al României.” Ceea ce ne linisteste. In cateva minute, canalizarea nu mai face fata, si strada e complet inundata. Dar ce era mai rau a trecut, si ne indreptam catre centrul istoric. Facem o pauza in fata bisericii ortodoxe, inaintea slujbei. Cerul se mai insenineaza. Preotul iese in curtea bisericii, unde isi primeste enoriasii, aruncand cateva priviri in directia frumoasei anglo-saxone.
“Motorul de 150 CP e echipat cu o cutie automata. Are supape laterale, o cilindree de 4.556 cmc, iar greutatea masinii este de 2,3 tone. Suspensia este cu roti independente in fata, cu arcuri elicoidale, in timp ce osia spate e cu arcuri lamelare. Masina are un sasiu pe care caroseria a fost fixata prin nituire pana in 1953, iar ulterior prin sudare”, imi explica Costel, care a devenit mecanic din intamplare. A lucrat pentru Dacia Service in 1975, apoi la Citroen pana in 1989. Cu firma franceza a contribuit la constructia modelului Visa cu doua usi sub licenta franceza: Oltcit-ul. “Acest Rolls-Royce a fost primul model construit in intregime la uzina, produs intre 1949 si 1955. A impartit sasiul mai intai cu Bentley Mark IV, pana in 1952, apoi cu Bentley R-Type, pana la incheierea fabricatiei, in 1955. Masina a fost prezentata ca model de export.” Doar 760 de exemplare au fost asamblate.
Dupa o oprire pe inaltimile orasului, in fata portului industrial, ne hotaram sa o luam pe centura spre Mamaia, apoi spre Cogealac, la 50 de km de Constanta. Dar, inainte, Costel tine sa imi prezinte atelierul sau. “In 1990 mi-am inceput aventura personala. Dupa Revolutie, am deschis primul service particular din Constanta. Am cumparat rapid un Opel Ascona B din 1990, apoi in Kombi T2 cu care imi faceam aprovizionarea cu piese.” Din prudenta, isi pastreaza slujba ca sef de atelier la Dacia pana in 1995, cand acesta si-a incetat activitatea. “De atunci, garajul s-a umplut. Am astazi un Fiat 1100 din 1964, un camion Mercedes si un Wolfsburg Cavalier din 1978. Am restaurat cateva masini de exceptie pentru colectionari particulari, ca Gabriel Balan.” Cineva l-a recomandat lui Gabriel, care pana la urma a dat de el. “Am refacut partea mecanica la Austin-urile sale tip 10 si tip 12, si la un Oldsmobile din 1904. Tocmai a cumparat un Fiat 520 din 1928, de care urmeaza sa ma ocup.” Acest model va fi inscris la Raliul San Remo 2018, ca omagiu adus lui Ernest Urdăreanu, castigatorul editiilor din 1928 si 1929. Dar, intre timp, mergem sa ne intalnim cu membrii CVE la Cogealac. Parasim Constanta mergand de-a lungul Marii Negre spre Mamaia, din nou sub o ploaie torentiala. Apoi lasam statiunea balneara in urma noastra pentru a vira la stanga, spre zona rurala. Peisajul se schimba. In apropierea uzinei dezafectate din Ovidiu, traversam canalul Dunare-Marea Neagra, lung de 40 de km, sapat in anii ‘50 de detinutii politici, sub jugul comunist. Dupa trei sferturi de ora intr-un ultra-confort si o liniste care iti infunda urechile, ne apropiem de locul de vilegiatura, pentru o masa la iarba verde. Toti socializam cu placere. Hambarul care se umple rapid primeste 30 de meseni, toti veniti cu vehicule de epoca. In parcare, emblematica masina Românească Dacia 1300 saluta fara complexe Rolls-Royce-ul Silver Dawn. Acesta din urma ia o pauza, intre cateva Plymouth, Datsun, Alfa Romeo GT2000, in timp ce soferii iau masa. E pur si simplu placerea de a fi cu ceilalti si de a șofa impreuna. Asta este România!

GAZOLINE_244_05.2017_TAXI_CT_1.jpg ( Size: 801.6k ) Number of downloads: 141


GAZOLINE_244_05.2017_TAXI_CT_2.jpg ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 159


GAZOLINE_244_05.2017_TAXI_CT_3.jpg ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 167


.

This post has been edited by address: 8 Oct 2017, 09:06


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:00
Forum Renault