DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mi-am montat filtru de aer sport

Marty
post 20 Jan 2004, 16:00
Post #91


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Intrarea in Parcul Herastrau de la Restaurantul Pescarus, altfel zis, parcarea aia mare de linga Restaurantul Bordei (e o rulota cu Sexy show sau ceva de genul asta)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 20 Jan 2004, 16:09
Post #92


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Si daca apesi pe "Detalii intalniri" o sa fii si mai lamurit!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Jan 2004, 16:11
Post #93


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Sau asa...... laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 26 Jan 2004, 00:42
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE
Bre, am sunat la Augsburg azi si o sa-mi dea pretul maine pentru un filtru sport de Clio 1,4 / 8v. Va tin la curent!

Scuze, n-am ajuns joi ... e disponibil pretul?
Multam!


--------------------
Dacă nu caști ochii .... caști gura!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgenis
post 26 Jan 2004, 01:02
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 26 January 04
From: Busteni




Felul in care merge masina cu filtru de aer sport se poate vedea scotand filtrul de aer normal pentru un timp. Asa vedeti felul in care accelereaza masina cu un filtru sport. Eu personal zic ca este o diferenta dar nu foarte mare.
Kit-ul sport de aer include si tubulatura metalica care are rolul de a raci aerul.
Am vazut in Germania astfel de kit-uri, am chiar si cataloage cu elemente de tuning, dar din pacate preturile sunt in euro si destul de mari pentru noi. Dar merita!


--------------------
Need for Speed!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 32 BUG
post 8 Oct 2004, 21:35
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 September 04
From: Bucuresti




am avut si eu filtru pe masina dar l-am dat jos pentru ca am gasit praf in carcasa cu toate ca a fost foarte foarte bine etansat.apropo filtru lam luat din targ de la vitan cu 600 .(parca seamana foarte bine cu cel de mai sus ,parerea mea!) blink.gif

Attached thumbnail(s)
Foto051.jpg ( Size: 10.06k ) Number of downloads: 7050
Foto051.jpg ( Size: 10.06k ) Number of downloads: 7675


--------------------
B 32 BUG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 9 Oct 2004, 08:19
Post #97


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




I: ajuta la consum scazut filtrul sport?


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Oct 2004, 08:22
Post #98


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




NU!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Oct 2004, 08:57
Post #99


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




decat ce mi-am luat eu , am gasit ceva super marfa la ASPAD. sunt pipercross sunt de la 40E in sus si arata bestial !


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 9 Oct 2004, 23:01
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




B 32 BUG sa stii ca daca nu dai carcasa aia jos nu are nici un efect! ori il pui direct pe supapa ori mai bine nu il pui deloc. ask GeorgeB

This post has been edited by MMihai: 9 Oct 2004, 23:03


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Oct 2004, 14:19
Post #101


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




B32BUG, decit sa-ti cumperi filtre din tirg mai bine-ti pui un pres de usa in loc de filtru de aer! Am vazut niste modele misto in Metro, pe bune!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 16 Oct 2004, 18:18
Post #102


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Bai, mai sunt si cardiaci p'aici ma! Mai usor ce naiba! biggrin.gif
Pt George... Omule , ai masurat sa vezi in cat ia suta pana la urma? Ca asta incerc sa aflu de 30 min ce cand citesc topicu asta... Cat despre filtru: cati km ai cu el? Mai e ca la inceput? Sau nu iti dai seama din pricina celorlalte modificari? :roll:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 19 Oct 2004, 11:51
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Si unde anume e ASPAD-ul asta?


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 19 Oct 2004, 12:49
Post #104


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




aspad este pe lacul tei vis a vis supermarketul orient , cum vii dinspre barbu vacarescu , pe partea dreapta la 3 case dupa prima strada pe partea dreapta dupa magazinul orient.

si nu am masurat demarajul pentru ca nu am unde. mi-ar trebui niste echipamente mai speciale.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLACK SPIDER
post 5 Jul 2006, 15:50
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 29 June 06




daca nu se fac modificari la computerul masinii si nu se modifica gura de admisie a aerului in sensul maririi ei se pot monta cate filtre de aer vreti ca in afara de sunet nu se schimba ABSOLUT NIMIC pt ca masina absoarbe acceasi cantitate de aer prin filtru(computerul masinii pastreaza aceeasi doza aer-benzina in amestec). Am vorbit cu un expert renault in motoare.
Ce mi-a sugerat in prima faza a fost sa schimb galeria de evacuare cu serpi individuali pe fiecare piston:este mai complex dar in principiu serpii de la pistonul 1 si 4 se vor uni sub motor la fel 2 si 3 , se scoate catalizatorul si se unesc cele 2 tevi intr-una singura de 50mm. Cica asta face in plus vreo 4 cai. Eu nu am schimbat decat esapamentul cu unul de inox de 50mm si n-am castigat nimic in afara de un sunet baritonal. Softul motorului este f complex si difera radical de la dns la slz.


--------------------
PEUGEOT 307 RC unicat 2007 FULL OPTION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chipu
post 6 Jul 2006, 12:46
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 11 April 06




prin soft, te referi la ceva mai complex decat un simplu chip?


--------------------
Dacia SuperNova FullOption
Mondeo Ghia 1.8 Duratec HE@125 stock
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 7 Jul 2006, 16:07
Post #107


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(BLACK SPIDER @ 5 Jul 2006, 16:50)
daca nu se fac modificari la computerul masinii si nu se modifica gura de admisie a aerului in sensul maririi ei se pot monta cate filtre de aer vreti ca in afara de sunet nu se schimba ABSOLUT NIMIC pt ca masina absoarbe acceasi cantitate de aer prin filtru(computerul masinii pastreaza aceeasi doza aer-benzina in amestec). Am vorbit cu un expert renault in motoare.



Asa zici tu ? Atunci de ce cand filtrul de aer este "murdar"(deci trece aer mai putin prin el), scad performantele motorului si creste consumul ?


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jul 2006, 18:25
Post #108


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bre, voi nu ati citit? A vorbit cu un expert in motoare renault...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanel
post 19 Jul 2006, 12:18
Post #109


Motociclist


Group: Members
Posts: 6
Joined: 11 June 06
From: Bucuresti - Aviatiei




As dori si eu sa montez un filtru de aer sport .
Eu anu am aer conditionat si cred ca el mai bun loc e chiar in locul AC langa radiator oarecum.

As vrea unul de 50 euro . unde gasesc calumea ?


--------------------
Dacia Super Nova Rapsodie 2000 - B-50-HTT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLACK SPIDER
post 28 Jul 2006, 09:27
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 29 June 06




QUOTE(SYL @ 7 Jul 2006, 02:07)
Asa zici tu ? Atunci de ce cand filtrul de aer este "murdar"(deci trece aer mai putin prin el), scad performantele motorului si creste consumul ?
*




Daca filtrul este murdar normal ca nu mai fuctioneaza corect, de aceea tre inlocuit periodic, masina absoarbe aceeasi cantitate de aer pentru arderile interne prin orice filtru pentru ca asa e setat computeru'. Inseamna ca daca scot filtrul are 4-5 cai in plus !!!!!????? Stiu ca filtrele sport lasa sa treaca mai usor aerul dar tre optimizat atunci si amestecul, nu?



--------------------
PEUGEOT 307 RC unicat 2007 FULL OPTION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 1 Aug 2006, 10:24
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




@ Black Spider: ia scoate tu frumusel filtrul de aer si nu pune capacul de plastic. Da o tura prin cartier si zi-mi daca simti vreo diferenta.
Sa imi zici si ce diferenta sonora percepi cand ii dai talpa. Sa vezi tu ca daca o accelerezi usor nu simti nimic. Dar cand te infigi in ea e alta masina.
CE AM POSTAT SE ADRESEAZA NUMAI LUI SPIDER, CA EL A VORBIT CU UN EXPERT IN MOTOARE RENAULT! RESTUL NU INCERCATI CA POATE VA PLACE SI UITATI SA MAI PUNETI FILTRUL SI NU E DELOC DE BINE!!!!!
Asa ca orice computer regleaza automat debitul de benzina si de aer, unul in functie de celalalt. Astea sunt calculatoare inteligente nu rasnita bunicii.

This post has been edited by Xplode: 1 Aug 2006, 10:24


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLACK SPIDER
post 1 Aug 2006, 16:02
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 29 June 06




Dmax_Ram_Air_sm.jpg ( Size: 17.52k ) Number of downloads: 6747
SC27_Ram_Air.jpg ( Size: 13.64k ) Number of downloads: 6022
xplode ai pus tu maisina la dynojet sa vezi ce castigi? in afara de sunet mai frumos?

Uite ce am gasit pe net:
Filtrele de aer sport sunt de doua feluri:
1 Filtu de are independent (gen conic, ciuperca)
2 Filtru de aer care se monteaza in cutia de palstic -air box (arata ca si cele obisnuite dar sunt mai permisive)

Primele se folosesc in sistemele de admisie a aerului care folosesc turbine cu rotatii foarte mari pentru a absoarbe si injecta in motor


Cel de-al doilea filtru se foloseste in sistemele RAM AIR (SRAD)
Acestea folosesc o priza de aer pe capota, si in functie de viteza masinii creste presiunea in air box de unde aerul este absorbit in motor in cantitate mai mare

Asta am gasit pe net: The more air you can flow through your engine, the more oxygen will be available for burning fuel. That means greater, more efficient combustion, which results in more power. How do you get more oxygen to the engine? You need to remove airflow restrictions. And if the air is as cool as possible, so much the better: cooler air is denser and more oxygen-rich








--------------------
PEUGEOT 307 RC unicat 2007 FULL OPTION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 1 Aug 2006, 16:07
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




E complicat cu modificarea capotei;
Iti poti pune filtru conis pe care sa-l pozitionezi pe undeva pe linga radiator unde sa primeasca aer rece


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Aug 2006, 21:07
Post #114


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Presupun ca lumea a luat in calcul si lungimea traseului de la supape la filtru de aer astfel incat sa fie optimizat pentru regimuri de functionare ale motorului...
Nu de alta, dar parca mi-a zis mie o pasarica ca pentru efecte serioase ar trebui gandite si dimensiunile traseului de aer. Ca nu degeaba unii au trasee de lungimi diferite pentru diferite regimuri de turatie.
Si evident, lumea s-a gandit ca ar merge si cate un rezonator pentru imbunatatirea curgerii de aer in zona de turatii medii...
Si poate ar merge si o plasa la intrare, pe jumate de admisie pentru a modifica modul de curgere a aerului.
Asta ca sa se poata folosi si efectul de supraalimentare dinamica in cilindrii.

Dinamica curgerii gazelor in admisie (in speta aerul) este destul de complicata, nu se rezuma doar la montarea unui filtru care lasa mai mult aer. Mai sunt si alte elemente care ar trebui avute in vedere.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 1 Aug 2006, 21:10
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Cum strica unii placerea omului ! smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 2 Aug 2006, 14:22
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




Nu Spider, nu am masurat puterea dezavoltata de motor. Poate tu stii mai bine.
Nu am carnet de ieri, iar efectul Placebo la mine nu mai tine. Asa am zis si eu ca tine cand mi-a zis cineva de putere si sunet, iar cand am incercat pe propria piele m-am convins.
Klaus, recunosc ca nu am studiat fluxul de aer prin spatii inchise, dar ma indoiesc de faptul ca se masoara lungimea traseului de admisie pentru putere. Nu cred ca lungimea afecteaza debitul, poate cel mult coturile facute de traseu, iar daca diametrul este destul de mare nu vad probleme.
Eu unul sunt de parere ca "pierzi" atat de putin incat nu se simte.
Singurul lucru care afecteaza este temperatura de admisie. Daca s-ar folosi un material adiabatic ar aduce mai mult randament decat un studiu asupra traseului. Am vazut la proiectul Logan AM ca pusesera un filtru sport intr-o cutie de carbon, tocmai pentru a trage aer rece, iar cutia era prelungita Dar eu nu sunt expert, ci doar imi expun parerea.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Aug 2006, 21:33
Post #117


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Autoexpert pe luna iulie)
Spre finalul fazei de admisie, inertia coloanei de alimentare determina cresterea imediata a presiunii in instalatie
Acest fenomen este cu atat mai evident cu cat turatia este mai mare si cu cat conducta este mai mare.
Pentru a exploata o astfel de unda de presiune si a permite o umplere mai buna a cilindrului trebuie ca supapa de admisie sa se inchida cu o anuimita intarziere fata de punctul mort inferior.
Pentru a accentua efectul se pot utiliza fenomenele de rezonanta in interiorul coloanei de aer, adica variatiile provocate de inceputul si sfarsitul fazei de admisie.
efectul permite obtinerea in interiorul cilindrului a unei presiuni usor superioare celei atmosferice, fara a trebui utilizate mijloace externe, precum turbo sau compresorare mecabnice.
Oprirea aerului determinata de inchiderea supapei de admisie provoaca o unda de presiune care urca inapoi in conducta de admnisie pana la filtru de aer, apoi se intoarce.
Daca ajunge la supape in momentul in care acestea se deschid pentru admisia urmatoare, se creeaza un efect benefic.
Iar cum rezonanta se manifesta la un regim de rotatie determinat care depinde de dimensiunile conductei, iata punctul de pronire ala asanumitelor conducte de admisie cu geometrie variabila, care permit exploatarea la un nivel optim a acetui fenomen intr-o gama ampla de turatie: conductele scurte la regimuri inalte ;i lungi la regimuri joase.
Pentru acelasi scop se utilizeaza si un rezonator montat pe conducta de admisie.

http://ourworld.compuserve.com/homepages/r...bell/ramair.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_length_intake_manifold
http://www.fordscorpio.co.uk/vis.htm
http://bvio.ngic.re.kr/Bvio/index.php/Vari...Intake_Manifold
Si un exemplu de la toyota:Pages_from_EG_17_2AZ_FE_INTAKE_AND_EXHAUST_SYSTEMcrop.jpg ( Size: 116.51k ) Number of downloads: 5941

As da si un exemplu de la BMW, insa acolo e vorba de motor cu 6 cilindrii si treaba e mai complexa


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Aug 2006, 12:21
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nimeni nu si-a mai pus filtru de aer sport ????


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 6 Sep 2006, 18:53
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Va rog sa-mi dati si mie adrese cu magazine din Bucuresti de unde se pot procura filtre de aer sport. Socrul meu tine mortis sa-si puna pe DSN. Auzisem de o firma de pe Bv. Timisoara, dar am ratacit adresa. Am sa va tin la curent. Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sihas99
post 14 Oct 2006, 09:08
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 August 06




eu mai particip cu supernova mea la liniutze si intamplarea face ca ma facusem acum cateva luni cu un opel CDTI ce m-a lasat la distanta...de 2 ori!...dar dupa ce mi-am schimbat evacuarea(fara a elimina catalizatorul si toba de mijloc) si i-am pus un filtru sport(dar am lasat capacul)l-am facut prashtie de 3 ori...si deasemenea si pe un galant de 86 de cai de 2 ori la rand,care tot asa m-a facuse inainte...
Am inteles din forum ca ceea ce mi-am schimbat eu nu creste puterea deloc ..atunci cum sa-mi explic eu ca i-am facut pe astia la 2 masini distantza????

Attached thumbnail(s)
Imagine_0356.jpg ( Size: 48.05k ) Number of downloads: 2039


--------------------
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:07
Forum Renault