DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre amenzile de circulatie. (neplata lor), Voi va platiti amenzile de circulatie?

GABY IS BACK !
post 1 Feb 2006, 16:21
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(Marius @ 1 Feb 2006, 17:05)
....vad pe unii ca se bat cu caramida-n piept cat de sinceri si cat de corecti sunt ei fata de legile din Romania mi se face scarba.
*


Eu nu spun ca nu se intampla sa incalc legea ( ma refer la circulatie, ca de asta era vorba )... dar cand o incalc si sunt prins / amendat, platesc, nu-mi caut justificari puerile.
Si nu mi se face scarba....nici macar atunci cand vad in jur ( consider eu ca este asa si repet asta ) : atata "lipsa de bun simt, si chiar fuga de raspundere ( ca sa nu spun lasitate )"
M-am obisnuit....din pacate...

This post has been edited by GABY IS BACK !: 1 Feb 2006, 16:27


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 1 Feb 2006, 16:27
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Se pare ca sistemul (ma refer la fisc prin functionarii sai) lasa la latitudinea contravenientului sa aleaga momentul platii amenzilor.
Spun asta pentru ca azi dimineata am fost sa scot de pe rol o masina pe care o vandusem de ceva vreme si sa-mi platesc impozitul pentru o alta. In urma accesarii rolului fiscal figuram cu o amenda de 80 ron (din 14.07.2004, amenda despre care nu stiu absolut nimic...ce/cand/unde/de ce?). In fine, functionara de la ghiseu mi-a scos de pe rol masina vanduta, mi-a facut un listing in care aparea acea amenda iar cand m-am dus la casierie sa achit impozitul pentru cealalta masina, casiera m-a intrebat daca vreau sa platesc si amenda. M-a surprins intrebarea, i-am spus ca nu vreau sa platesc si mi-a incasat fara proteste contravaloarea impozitului.
Probabil ca daca era nevoie de o tranzactie mai serioasa sau de obtinerea unui certificat fiscal se schimbau lucrurile dar totusi ca atitudine mi s-a parut dubioasa.


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 1 Feb 2006, 16:30
Post #33


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Nu cred ca asta-i regula... prietena mea n-a putut sa-si puna pe rol masina pana nu a achitat amenda luata de fratele ei (amandoi au aceeasi adresa). Asta in Pitesti.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 1 Feb 2006, 16:57
Post #34


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




A fost fraiera. Trebuia sa ia in scris de la aia ca nu vor, si sa-i dea in judecata (renuntau ei cand vedeau ca se ingroasa treaba...). Cum adica sa plateasca ea amenda lu' fra'su? Da' ce, ala nu e major, nu raspunde singur de faptele lui?

A nu se intelege ca instig la neplata amenzilor meritate. Da' uneori sistemul e chiar tampit, si nu trebuie sa punem botu' la toti functionarii sictiriti care nu vor sa-si faca treaba.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 1 Feb 2006, 16:58
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov





Eu imi platesc amenzile atunci cand ele sunt date pe buna dreptate. Insa s-a intamplat asta-vara sa dau de un politist plin de zel care a vrut cu tot dinadinsul sa-mi bage o amenda, pentru niste fapte pe care nu le-am facut (asta mi se pare grav) si acum ma judec cu ei pentru abuz in serviciu si sper ca voi castiga.
M-am saturat sa-i vad cum saliveaza dupa noi pe strazi, sa vada la care mai scrie un proces verbal....


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 1 Feb 2006, 17:01
Post #36


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(vv @ 1 Feb 2006, 17:57)
A fost fraiera. Trebuia sa ia in scris de la aia ca nu vor, si sa-i dea in judecata (renuntau ei cand vedeau ca se ingroasa treaba...). Cum adica sa plateasca ea amenda lu' fra'su? Da' ce, ala nu e major, nu raspunde singur de faptele lui?

A nu se intelege ca instig la neplata amenzilor meritate. Da' uneori sistemul e chiar tampit, si nu trebuie sa punem botu' la toti functionarii sictiriti care nu vor sa-si faca treaba.
*



M-am exprimat gresit. Tanti a zis ca nu se opereaza nimic la adresa aia pana nu se plateste amenda. Normal ca fratele si-a platit amenda singurel. Oricum amenda trebuia platita, deci nu avea sens sa ne certam...


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 1 Feb 2006, 17:06
Post #37


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Ma rog, aia cu "oricum trebuia platita amenda", sunt de acord. Da' totusi, tanti a comis un abuz in serviciu - dpdv legal, nu avea ce sa-i faca ei. Aaa, daca fratele isi dorea ceva... de acord, putea zice "intai platiti amenda si dup-aia vorbim".

This post has been edited by vv: 1 Feb 2006, 17:07


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 2 Feb 2006, 02:37
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




si daca sunt 7 frati acasa si au toti cate o masina?

nu are nici o treaba adresa, fiecare are jucaria lui, masina lui, amenda lui!

aici legea e f clara!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 2 Feb 2006, 23:54
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Dupa cat timp se prescriu amenzile? Am auzit mai multe variante: 1an, 2, 3, 5.... Raspundeti va rog in cunostiinta de cauza, nu din auzite.


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 6 Feb 2006, 19:56
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Nu stiu, ca la mine nu apuca sa se prescrie...asta ca sa ma "bat cu caramida-n piept si sa fac scarba unora" smile.gif
Dupa cum vezi, nici altii nu stiu, probabil ca nici la altii nu au apucat sa se prescrie...pana la urma au trebuit sa fie platite....sau urmeazasa fie platite...

This post has been edited by GABY IS BACK !: 6 Feb 2006, 20:15


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 7 Feb 2006, 00:03
Post #41


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




AM 2 amenzi in valoare de 1,2 milioane luate in 2005 si nu le-am platit.
Am primit o instiintare ca a inceput executarea silita impotriva mea,dar
momentan sunt in pana de bani,ce se poate intampla?


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 7 Feb 2006, 00:22
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




QUOTE(puiu82 @ 7 Feb 2006, 00:03)
AM 2 amenzi in valoare de 1,2 milioane  luate in 2005 si nu le-am platit.
Am primit o instiintare ca a inceput executarea silita impotriva mea,dar
momentan sunt in pana de bani,ce se poate intampla?
*


Pentru 1.2mil... nu prea cred ca se "deranjeaza".Ei sunt obligati sa trimita tuturor care au datorii, iar acele scrisori sunt formulate la fel pt toata lumea, chiar daca ai 1mil chiar daca ai 100... Sunt altii cu datori mult, mult mai mari si tot.... wink.gif


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 7 Feb 2006, 00:28
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Uitati si va minunati 173.gif

http://www.hotnews.ro/pp_articol_6724-Taxi...0-de-amenzi.htm

This post has been edited by andutzu: 7 Feb 2006, 00:32


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 8 Feb 2006, 18:54
Post #44


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Multumesc,Andutzu worship.gif ,despre taximetrist numai de bine 166.gif


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertt
post 27 Feb 2006, 17:24
Post #45


bilutze


Group: Members
Posts: 62
Joined: 19 March 05
From: lat44° 26' lon26° 6'




QUOTE(Gabriel Paduraru @ 29 Jan 2006, 18:11)
Daca trec trei ani si nu platesti se prescrie adica se sterge. Daca inainte de expirarea termenului te da in judecata statul pt plata amenzii, dupa ce se judeca procesul si hotararea ramane definitiva si irevocabila se trece la executare adica un executor judecatoresc o pune in aplicare prin sechestru pe bunuri si vanzarea lor pt acoperirea datoriei sau ti se pune poprire pe salar la unitatea la care lucrezi suma poprita neputand depasi 1/3 din salariu. Daca nu are ce popri, dupa trei ani se considera prescrisa.
*



termenul de prescriptie s-a marit la 5(cinci) ani.de la data intocmirii procesului verbal, unitatea emitenta are la dispozitie 30 de zile pt. comunicare. dupa comunicare, in termenul de 5 ani, directia de taxe si impozite a primariei poate oricand inceperea executarii silite a debitorului. NU mai are nevoie de nici un proces la tribunal. daca in acest timp de 5 ani, inspectorul de executare silita intocmeste un "act de executare silita", curge un nou termen. deci, teoretic nu scapi niciodata de executare silita. contestatia impotriva PV se depune in termen de 15 zile de la comunicare la unitatea emitenta. contestatia la executarea silita se depune in termen de 15 zile, de la inceperea acesteia, la judecatorie.


--------------------
Opel Vectra 1800 16v 2001 - b xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Feb 2006, 00:01
Post #46


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Termenul de 5 ani este de al terminarea anului in care s-a intocmit PV-ul.
Adica, daca PV este din februarie, cinci ani se scurg din 1 ianuarie anul urmator, si astfel cei 5 ani devin aproape 6...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu_84
post 31 Mar 2006, 20:06
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 14 January 06




As vrea sa vand o masina si sa-mi cumpar o alta.Voi avea probleme cand ma voi duce la fisc pentru acte daca am vreo amenda neplatita ?
Unde-i baiul mai mare la vanzare sau la cumparare?


--------------------
Dacia 1310 - ph-XX-xxx
Pestele care lupta impotriva curentului moare electrocutat. :P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 2 Apr 2006, 12:33
Post #48


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(moderatorul @ 31 Mar 2006, 21:06)
As vrea sa vand o masina si sa-mi cumpar o alta.Voi avea probleme cand ma voi duce la fisc pentru acte daca am vreo amenda neplatita ?
Unde-i baiul mai mare la vanzare sau la cumparare?
*



Da, cel mai probabil o sa refuze sa-ti opereze schimbarea pana nu-ti platesti toate darile.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcm
post 28 May 2006, 17:29
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 2 May 06
From: TM




Salutare
Uite ca am luat si eu o amenda in temeiul art. 154/OG 195 /02 Radar, desigur. Doar ca nu am de gand sa o platesc pentru simplul fapt ca nu se mentioneaza in procesul verbal limitarea de viteza. Adica scrie urmatoarele "a condus auto Dacia 1310 cu nr. xyz cu viteza de 87 kmh viteza inregistrata de aparatul radar"
Sa fie sanatosi. La locul producerii scrie "DN 69 - Vinga" . Nu tu in localitate, nu tu pe sector cu viteza maxima admisa de 70 kmh, etc.
Deci am sa le platesc altadata. Deisgur nu as saraci cu 30 RON, dar nici nu vreau sa le umplu conturile MI. Sa completeze corect PV si dupa aia discutam.


--------------------
Dacia 1310 L - AR-04-MHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 28 May 2006, 23:41
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(mcm @ 28 May 2006, 18:29)
Salutare
Uite ca am luat si eu o amenda in temeiul art. 154/OG 195 /02 Radar, desigur. Doar ca nu am de gand sa o platesc pentru simplul fapt ca nu se mentioneaza in procesul verbal limitarea de viteza. Adica scrie urmatoarele "a condus auto Dacia 1310 cu nr. xyz cu viteza de 87 kmh viteza inregistrata de aparatul radar"
Sa fie sanatosi. La locul producerii scrie "DN 69 - Vinga" . Nu tu in localitate, nu tu  pe sector cu viteza maxima admisa de 70 kmh, etc.
Deci am sa le platesc altadata. Deisgur nu as saraci cu 30 RON, dar nici nu vreau sa le umplu conturile MI. Sa completeze corect PV si dupa aia discutam.
*




Din cate stiu eu viteza pe drum national este de 90km/h.
De ce amenda radar ?


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 28 May 2006, 23:52
Post #51


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




Eu am 4 amenzi (tamponare usoara, radar, telefon mobil, centura). Ultimile 3 sunt platite dar nu le-am dus chitanta si nici nu o sa le duc vreodata ca mi-e frica ca le pierd idiotii. (s-a intamplat unui prieten) iar prima pentru tamponare cand am vrut sa o platesc nu au vrut sa o incaseze pe motiv ca nu am originalul ci doar copia. Originalul a ramas la dosarul de dauna si nu vor sa mi-o dea. Asa incat stau si fluier. Dar nici nu mi-au trimis vreo somatie de plata.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcm
post 29 May 2006, 06:28
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 2 May 06
From: TM




QUOTE(dex lada @ 29 May 2006, 00:41)
Din cate stiu eu viteza pe drum national este de 90km/h.
De ce amenda radar ?
*




Pai eram in localitate biggrin.gif da' nu scrie asta nicaieri . Tocmai asta vreau sa scriu in contestatie. Daca au poza, ceea ce nu prea cred, sa probeze cum ca eram in localitate. Daca apare semnul de limitare de viteza sau tabla cu localitatea, bravo lor, daca nu , nu.


--------------------
Dacia 1310 L - AR-04-MHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 29 May 2006, 11:08
Post #53


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@RainHaws - foarte bine ca nu le-o trimiti, oricum ei nu fac nimic cu ele, doar le paseaza mai departe la impozite si taxe. Cand te duci sa-ti platesti impozitul, depui si copiile dupa chitante si pv si asta-i tot. Aia de la taxe sunt mai atenti smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 30 May 2006, 18:23
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(mcm @ 28 May 2006, 18:29)
Salutare
Uite ca am luat si eu o amenda in temeiul art. 154/OG 195 /02 Radar, desigur. Doar ca nu am de gand sa o platesc pentru simplul fapt ca nu se mentioneaza in procesul verbal limitarea de viteza. Adica scrie urmatoarele "a condus auto Dacia 1310 cu nr. xyz cu viteza de 87 kmh viteza inregistrata de aparatul radar"
Sa fie sanatosi. La locul producerii scrie "DN 69 - Vinga" . Nu tu in localitate, nu tu  pe sector cu viteza maxima admisa de 70 kmh, etc.
Deci am sa le platesc altadata. Deisgur nu as saraci cu 30 RON, dar nici nu vreau sa le umplu conturile MI. Sa completeze corect PV si dupa aia discutam.
*


QUOTE(mcm @ 29 May 2006, 07:28)
Pai eram in localitate biggrin.gif  da' nu scrie asta nicaieri . Tocmai asta vreau sa scriu in contestatie. Daca au poza, ceea ce nu prea cred, sa probeze cum ca eram in localitate. Daca apare semnul de limitare de viteza sau tabla cu localitatea, bravo lor, daca nu , nu.
*



Tocmai, ca scrie:

"DN 69 - Vinga" inseamna, "Drumul National nr. 69, pe raza localitatii Vinga"
( Adica "strada - localitatea" )
Daca scriau "DN 69 - Sagu - Vinga" insemna ca te-a surprins radarul pe DN 69, intre Sagu si Vinga, adica in afara localitatii.
Sa trag concluzia ca este asa de greu de inteles ?

Ai contestat ceva cand ti-a facut procesul verbal ? Inseamna ca ai fost de acord ca te-a prins in localitatea Vinga. Ce o mai scalzi atata ?

Ce-mi plac mie oamenii care gresesc si apoi cauta tot felul de chichite sa scape de o amenda .... Tot felul de scuze si smecherii puerile.... Asumati-va oameni buni raspunderea... e mai greu la inceput, dar ...

Am mai spus, a trebuit sa repet, si acum repet din nou:

QUOTE(GABY IS BACK ! @ 1 Feb 2006, 17:21)
Eu nu spun ca nu se intampla sa incalc legea ( ma refer la circulatie, ca de asta era vorba )... dar cand o incalc si sunt prins / amendat, platesc, nu-mi caut justificari puerile.
..... cand vad in jur ( consider eu ca este asa si repet asta ) : atata "lipsa de bun simt, si chiar fuga de raspundere ( ca sa nu spun lasitate )".
M-am obisnuit....din pacate...
*



This post has been edited by GABY IS BACK !: 30 May 2006, 18:32


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcm
post 31 May 2006, 06:51
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 2 May 06
From: TM




QUOTE(GABY IS BACK ! @ 30 May 2006, 19:23)

Ai contestat ceva cand ti-a facut procesul verbal ? Inseamna ca ai fost de acord ca te-a prins in localitatea Vinga. Ce o mai scalzi atata ?

Ce-mi plac mie oamenii care gresesc si apoi cauta tot felul de chichite sa scape de o amenda .... Tot felul de scuze si smecherii puerile.... Asumati-va oameni buni raspunderea...  e mai greu la inceput, dar ...

Am mai spus, a trebuit sa repet, si acum repet din nou:
*


Evident ca am contestat.
Dar nu e vorba de asumarea raspunderii. Cand ii va fi fost oprit si pe cei cu care mergeam in coloana (banui ca aveam aprox aceeasi viteza) cu Porsche Cayenne, Touareg si A8 atunci le voi plati (va voi plati ). Pana cand legea se aplica in functie de marca si numarul masinii, n-are rost sa discutam de asumarea raspunderii. (vezi cazurile mediatizate de televiziuni). Pana atunci nu doresc sa fiu luat cu "sa traiti d-le x-ulescu" cand sunt oprit , dar nici sa fim noi mai trasi la fata (sau in p...a ) , astia cu Dacii sau cu trotinete, pt ca asa vrea agentul cutare. Iar cei care cunosc DN 69 pe Arad - Timisoara, stiu f bine cum se circula acolo. Iar accidentele care se intampla sunt pt. ca tocmai acesti inconstienti cu 100 CP + nu sunt opriti si amendati niciodata.

In ce priveste contestarea PV , atat timp cat nu sunt specificate TOATE circumstantele contraventiei, AM DREPTUL conf. legii, sa ma apar. Restul sunt baliverne. Asa cum legea este interpretata de agenti, poate fi interpretata si de soferi. Iar judecatorul va decide cine are dreptate.
Fiat Justitia ! biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 L - AR-04-MHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcm
post 31 May 2006, 07:36
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 2 May 06
From: TM




apropo de ce ziceam mai sus

http://www.libertatea.ro/index.php?section...tire&sid=154331

incredibil
presa din Romania

http://www.gandul.info/2006-05-31/politist_de_la_un_filtru

Acum pe care sa-i crezi ? blink.gif

This post has been edited by mcm: 31 May 2006, 07:39


--------------------
Dacia 1310 L - AR-04-MHS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 31 May 2006, 10:45
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 28 Feb 2006, 01:01)
Termenul de 5 ani este de al terminarea anului in care s-a intocmit PV-ul.
Adica, daca PV este din februarie, cinci ani se scurg din 1 ianuarie anul urmator, si astfel cei 5 ani devin aproape 6...
*


Asa e. Am luat recent o amenda. La Directia Taxe si Impozite am privit cum introducea o tanti datele in calculator. La data presrierii scria 01.01.2012.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 1 Jun 2006, 19:59
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Duminica seara m-am uitat de la distanta la radarul care era la gradina botanica. Am observat o chestie: cu cat masina era mai scumpa cu atat statea mai putin oprita. La un moment dat cei care treceau prin fata radarului se chinuiau sa mearga legal si i-a depasit in tromba un Passat de politie care avea 80-90 km/h.


This post has been edited by Sony: 1 Jun 2006, 20:00


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RainHawk
post 1 Jun 2006, 23:36
Post #59


Dus cu pluta.


Group: Members
Posts: 349
Joined: 4 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(Sony @ 1 Jun 2006, 20:59)
La un moment dat cei care treceau prin fata radarului se chinuiau sa mearga legal si i-a depasit in tromba un Passat de politie care avea 80-90 km/h.
*




Ei au voie ca au si-au activat optiunea "Extra" . radmasa.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004 Confort - B-xx-XXX
"I've started with nothing, Now... I still have most of it left!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 2 Jun 2006, 20:47
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(mcm @ 31 May 2006, 07:51)
Evident ca am contestat.
*


Cum ai contestat?
Cand ti-a scris procesul verbal l-ai semnat cumva....sau ai scris cumva ca nu esti de acord cu ce este specificat in el si ai semnat... sau nu ai scris nimic si ai refuzat sa-l primesti ?


QUOTE(mcm @ 31 May 2006, 07:51)
.....atunci le voi plati (va voi plati ). ....
*


Surprinzator chiar, nu este cazul la care faci aluzie aici...


QUOTE(mcm @ 31 May 2006, 07:51)
Dar nu e vorba de asumarea raspunderii. Cand ii va fi fost oprit si pe cei cu care mergeam in coloana (banui ca aveam aprox aceeasi viteza) cu Porsche Cayenne, Touareg si A8 atunci le voi plati (va voi plati ). Pana cand legea se aplica in functie de marca si numarul masinii, n-are rost sa discutam de asumarea raspunderii. (vezi cazurile mediatizate de televiziuni). Pana atunci nu doresc sa fiu luat cu "sa traiti d-le x-ulescu" cand sunt oprit , dar nici sa fim noi mai trasi la fata (sau in p...a ) , astia cu Dacii sau cu trotinete, pt ca asa vrea agentul cutare. Iar cei care cunosc DN 69 pe Arad - Timisoara, stiu f bine cum se circula acolo. Iar accidentele care se intampla sunt pt. ca tocmai acesti inconstienti cu 100 CP +  nu sunt opriti si amendati niciodata.

In ce priveste contestarea PV , atat timp cat nu sunt specificate TOATE circumstantele  contraventiei, AM DREPTUL conf. legii, sa ma apar. Restul sunt baliverne. Asa cum legea este interpretata de agenti, poate fi interpretata si de soferi. Iar judecatorul va decide cine are dreptate.
Fiat Justitia ! biggrin.gif
*



Ba fix de NEASUMARE DE RASPUNDERE SI LASITATE este vorba.
Si, bineinteles, exact cum spui tu, restul sunt baliverne.
De genul: "Si ala face, si ala drege... si pe ala nu-l amendeaza ... "
Adica, daca si "altu" fuge de raspundere, si scapa, atunci e frumos ( si logic, si corect, si am dreptul etc ) sa fac si eu la fel....
Singura deosebire intre personaje este faptul ca pe "ala" am pica... dar ( asa cum reiese de aici ):
QUOTE(mcm @ 29 May 2006, 07:28)
Pai eram in localitate biggrin.gif  ......
..... Daca apare semnul de limitare de viteza sau tabla cu localitatea, bravo lor, daca nu , nu.
*


.... de "mine" sunt chiar mandru ca sunt smecher.... si ca mi-a venit asa o idee grozava...

Intr-adevar, "nu are rost sa vorbim de asumarea raspunderii" la modul general sau la modul colectiv.... ci doar individual.... daca "are rost"....si daca "avem cu cine".... daca nu, cautam scuze puerile.... si smecherii ieftine.... si "ne scoatem".... si de data asta...

This post has been edited by GABY IS BACK !: 2 Jun 2006, 22:19


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:33
Forum Renault