DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Totul despre PFA-uri, declaratii, datorii la stat, ce, unde, cand, cat

klaus
post 30 Aug 2010, 10:43
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu tin sa-i dau dreptate lui Athanasiu care spune ca OUG este act inferior legii si deci nu poate fi contra legii 19, iar in legea 19 la art. 6^1 al. 2 cei care sunt PFA-uri dar au si venituri de natura salariala/pensii/somaj nu trebuie sa depuna declaratii.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 30 Aug 2010, 11:36
Post #32


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(DragosP @ 30 Aug 2010, 10:42)
nono.gif
*


Haidi bre, doar pentru o luna, sa scape de amenda icon_mrgreen.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 30 Aug 2010, 13:32
Post #33


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Eu am PFA cu norma de venit redusa la jumatate deoarece lucrez si cu carte de munca cu 8 h. Pfa-urile sunt de 2 feluri - in sistem real unde trebuie tinuta si contabilitate si cu norma de venit pe care ti-o calculeaza finantele la fiecare inceput de an.

In afara de impozitul de 16% care oricum se platea si inainte trimestrial, de la 1 iulie 2010 mai trebuie platite lunar - asig. sociale 10.5% si somaj 0.5 % - am depus declaratiile si am platit ambele contributii calculate la norma redusa cu 50%.Initial declaratiile trebuiau depuse la ghiseu apoi insa au acceptat si trimiterea prin posta cu confirmare de primire, somajul l-am platit la casieria de la agentia de somaj iar pensia prin mandat postal, se poate si prin OP la banca in ceva cont de trezorerie.

La sanatate 5.5% cica se verifica retroactiv pe ultimii 5 ani si trebuie platita contributia si pe PFA din momentul infiintarii chiar daca ai si contract de munca normal....aici deocamdata n-am platit nimic - cica termenul limita e pana in ianuarie 2011.

This post has been edited by tony-s: 30 Aug 2010, 13:48


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Sep 2010, 08:39
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Incepand cu septembrie, PFA-urile nu mai sunt obligate sa plateasca somajul si pensiile, adica se revine la cum era inainte, impozit si sanatate.
Acum cu noua ordonanta care modifica modificarea, sunt definite doar persoanele angajate pe drepturi de autor si contractele civile, care vor plati impozit, sanatate, somaj si pensii, insa vor fi retinute si virate de platitor (firma care ii "angajeaza")

Intersant e ca sanatatea se plateste la orice venit la care se plateste impozitul de 16%....adica si din chirii ... intrebarea mea e daca sunt 2 proprietari fara serviciu pe o garsoniera si o inchiriezi legal, platesti impozitul si sanatatea....cine mama ciorilor e asiguratul in sistemul de sanatate?


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Sep 2010, 10:50
Post #35


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ambii au obligatia sa declare venit impozabil, deci ambii ar trebui sa plateasca si sanatatea (desi eu am o indoiala ca se plateste sanatatea la venitul din chirii).
Si chiar daca ar fi doar unul, exista si notiunea de "coasigurat" la sistem, pentru cei care au un sustinator financiar si ei nu obtin venituri deloc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Sep 2010, 13:34
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Oricarui venit al unei persoane fizice care se impoziteaza i se aplica si sanatatea. Asta am aflat si eu dupa ce m-am tot contrazis si consultat si bulibaseala dreacu' cu declaratiile and stuff.
E stupid dar asta e...e nustiu ce lege din 2006 puii mei ca nu mai stiu articolul...

This post has been edited by dantes: 13 Sep 2010, 13:37


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Sep 2010, 14:58
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Contributia de sanatate se datoreaza la anumite venituri, enumerate exhaustiv la art. 257 al. 2 din legea 95/2006.
Acolo nu se face trimitere la veniturile impozabile din codul fiscal, ci se enumera veniturile asupra carora se datoreaza contributia de sanatate.
Asta inseamna ca nu toate veniturile impozabile din codul fiscal sunt purtatoare de obligatie la plata contributiei de sanatate.

In al doilea rand, pentru veniturile din "cedarea folosintei bunurilor" (=chirii), contributia de sanatate se datoreaza numai daca e singura sursa de venit, daca nu exista altele la care se plateste asa ceva (art. 257 al. 2 lit. f).
Deci daca ai salar si inchiriezi un apartament nu datorezi contrib. de sanatate pentru chiriei pentru ca platesti la salar.

La fel e si cu veniturile din dobanzi, dividende (plateste cineva contributi de sanatate la dobanzi?)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Sep 2010, 17:00
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Asa o fi. Oricum m-am saturat de biruri si interpretari si toate cele... In loc sa te lase sa te concentrezi la facut bani, un mic plan de afaceri pe mai mult de 1 luna, si chestii d-astea, statu' asta nu stie sa faca decat sa incaseze prin toate caile posibile.

Multam de lamuriri. Oricum in cazul meu m-am lamurit in final ce si cum.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 13 Sep 2010, 17:22
Post #39


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




si eu m-am lamurit smile.gif nu ma duc sa declar si sa platesc absolut nimic in afara de ce scrie pe declaratia de impunere (aia 16% din norma, impartiti trimestrial)
SA MA PUPE IN ...!!!
nu am activitati la sediu, sunt declarat ambulant, asa ca poate sa vina sa ma caute cine vrea ca nu sunt acasa biggrin.gif


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 Sep 2010, 05:37
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




+ sanatatea.... Tot trimestrial impartiti.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 14 Sep 2010, 19:19
Post #41


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




intrebare: daca prestez servicii pt persoane juridice, si vreau sa nu fiu platit cash, ci prin transfer bancar e bun orice fel de cont/card (chiar daca e pe persoana fizica - numele meu) sau trebuie neaparat cont cu card atasat special pt persoane juridice (ex: Visa gold/Platinum) ?
Intreb pt ca am vrut sa deschid un Visa Gold si taxa de infiintare e mare ca naiba, de comisioane de administrare etc nu mai zic....
Multumesc


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 15 Sep 2010, 07:21
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Orice PFA trebuie musai sa aiba un cont in lei deschis la o banca.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 15 Sep 2010, 10:46
Post #43


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




io n-am biggrin.gif te anunt peste vreo 2-3 sapt daca e musai-musai smile.gif incerc sa le dau contul personal sa imi vireze banii acolo... sper sa mearga


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 15 Sep 2010, 11:09
Post #44


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Pai o sa le intocmesti o factura. Pe factura aia indici un cont. Pe ei nu-i intereseaza ce cont e ala, ci doar sa poata baga cheltuiala in evidentele contabile. Deci de mers merge, dar nu stiu daca esti tu in legalitate...

Si eu stiam ca trebuie sa ai obligatoriu stampila si un cont bancar daca esti PFA.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 15 Sep 2010, 12:22
Post #45


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




ok mersi mult!


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 15 Sep 2010, 18:59
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu te ia nimeni la bani marunti...doar ca intradevar e cam ilegal si la control ti-o furi instant....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 17 Sep 2010, 16:37
Post #47


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Si eu stiu ca trebuie sa ai neaparat cont separat pe PFA - acuma ca cineva o sa verifice vreodata chestia asta e altceva....


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 19 Sep 2010, 09:25
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ce norma legala impune asta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 19 Sep 2010, 12:46
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Aceeasi care impune si firmelor sa aiba cont deschis la o banca.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 20 Sep 2010, 07:12
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




poti fi un pic mai specific?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 20 Sep 2010, 08:23
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu... ptr. ca nu cunosc si oricum eu am nevoie de cont bancar. Cel personal nu e valabil.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Sep 2010, 18:40
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




atunci hai sa-ti spun ce cunosc eu.

in primul rand, PFA-ul nu e persoana juridica (in contextul decretului 31 din '54, nu are organizare de sine statatoare si nici patrimoniu propriu), deci norma care impune "si firmelor sa aiba cont deschis la o banca" cel mai probabil nu se aplica si pentru PFA (doar daca are ceva prederi explicite pt PFA-uri)

in al doilea rand, am intrebat la administratia financiara si mi s-a spus ca pot folosi contul personal, dar ca nu voi putea deduce cheltuielile legate de existenta contului. asta inseamna ca toate costurile legate de acel cont (comision de administrare, costuri card atasat, comisioane retragere bani de la casierie sau atm, taxa pt internet banking etc) le suporta persoana fizica si nu pot fi deduse de catre PFA. daca ai cont special pt PFA, costurile respective ar putea fi deduse (daca e cazul)

acum, eu nu am foarte mare incredere in cei de la administratia financiara, s-a intamplat ca 2 persoane de acolo sa-mi spuna lucruri contradictorii. din cauza asta intrebam daca stii vreo normal legala care sa impuna folosirea unui cont de PFA si nu a unuia personal. daca stii vreuna, spune-o, sa ne luminam si noi. dar daca nu stii, fi mai moderat in declaratii.

This post has been edited by Smiley: 21 Sep 2010, 18:43


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Sep 2010, 18:56
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Fiecare face cum vrea, eu nu mai zic nimic. Asa cum imi zic o droaie de contabili pe care ii cunosc, asa zic si eu.
Consider ca ptr. 7 lei pe luna merita sa am cont deschis si sa nu ma doara capul sau sa ma trezesc ca imi este refuzata plata ca nu corespunde nustiu ce, sau ca nustiu ce bani nu ai voie sa incasezi prin chitanta ca suma maxima, sau mai stiu eu ce rahaturi de care se pot lega unul sau altul din organele statului....
Totodata consider ca daca nici macar un amarat de cont nu si-l permite care are costuri minime (cam cat al unei persoane fizice normale), atunci nici macar nu are sens sa deschida un pfa.

Capitolul cont obligatoriu ptr. mine se inchide aici, ramanand sa discutam pe tema ce avem de plata la stat....
In urma OG82, pfa-urile revin la ce era inainte, insa ce a platit/declarat e bun platit... Ramane de vazut cum se retrag declaratiile ca nu mai vreau sa platesc somajul si pensiile...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Sep 2010, 19:26
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




si acadelele sunt ieftine. dar asta nu inseamna ca PFA-urile sunt obligate sa manance una in fiecare seara.

intrebarea era legata de obligativitatea ( instituita prin vreo lege sau alta norma legala ) folosirii unui cont special pt PFA, nu de costurile aferente acestuia. costuri care, intamplator, sunt ceva mai mari decat la un cont pe persoana fizica (asa cum a specificat si cel ce a pus intrebarea).



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 22 Sep 2010, 05:38
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




De 7 lei pe luna.

Succes in activitate.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Sep 2010, 08:55
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




la ce banca?

ps: de 7 lei poti cumpara minim 5 acadele.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 23 Sep 2010, 07:00
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Eu prefer sa dau cei 7 lei bancii si sa imi incasez banii acolo si sa-mi platesc taxele tot de acolo, fara sa ma misc in 100000 de locuri si sa consum combustibil mult mai mult decat 7 lei.
Unde e 7 lei...cauta ofertele bancilor si o sa vezi.

ps: vezi sa nu dai in diabet tongue.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 23 Sep 2010, 12:42
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




7 lei/luna dati degeaba smile.gif



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 23 Sep 2010, 13:25
Post #59


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Daca platesti impozit la norma de venit cred ca n-are nici o importanta contul bancar, ca platesti aceeasi suma indiferent de venituri.

In schimb, daca esti impozitat in sistem 'real', nu cred ca e o idee buna sa folosesti un cont in care mai pui si alti bani. Pana demonstrezi ca sunt din alte surse, te trezesti ca ti-i impoziteaza si pe aia. Pe deasupra te poti trezi cu contul blocat daca asa stabilesc autoritatile...

Dar mai bine intrebi inspectorii cand vin in control. Sunt sigur ca-ti vor da lamuririle necesare, contra unei amenzi modice de vreo 1000 de lei.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 23 Sep 2010, 14:30
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ai grija cui dai contul ala, ca poate-l aflu si-ti virez un leu in el. dupa aia te paste amenda, ca nu poti justifica leul ala smile.gif

ps: banii incasati se justifica prin facturi si chitante, nu prin extrase de cont.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:26
Forum Renault