DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Formula 1 - sezonul 2006, Numai aici despre formula 1

BAC
post 20 Dec 2005, 11:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Deschid noul sezon cu un anunt soc: Alonso a plecat de la Renault si a semnat pt. Vodafone McLaren Mercedes! Soarta lui Kimi si a lui Montoya e in discutie, e clar ca unul va trebui sa plece.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 20 Dec 2005, 11:50
Post #2


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Am modificat putin titlul

Am rugamintea ca acesta sa devina singurul topic unde se discuta despre Formula 1 pana la sfarsitul sezonului

Topicul se va face sticky la inceputul campionatului


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 20 Dec 2005, 11:56
Post #3


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Pai dupa cum se stia Kimi nu mai avea de gand sa continue cu McLaren numai ca rapiditatea cu care se intampl lucrurile ma uimeste. Ma intre daca din sezonul 2006 vom avea parte de un cuplu Schumacher - Raikkonen la Ferrari stiind ca deja Barrichelo a semnat pentru Toyota, iar la McLaren vor fi probabil Alonso si Montoya. Sincer mi se pare o greseala imensa ca il lasa pe Kimi sa plece. A fost cu mult peste Alonso si atunci cand masina nu ii mergea prea bine. Talent urias.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 20 Dec 2005, 12:12
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu pot decat sa ma bucur de acest topic, care in apropierea campionatului va fi sticky...

Acuma... intr-adevar se confirma ca Alonso e la Mercedes din 2007, insa la anul va fi tot la Renault..asta ca o clarificare...

Mai mult...astia de la Mercedes, ar vrea sa-l ia si pe Schumi tot din 2007...dar "e zvonuri dom'le"...

Pentru ionutctn..la anul, Schumi va avea coechipier pe Massa, asa ca nu o sa vezi Kimi si Schumi...Schumi acum cred ca vrea sa-si antreneze succesorul, asa cum a facut Senna cu el, iar apoi sa se retraga din 2007... Ba mai mult, el vrea sa fie no.1 in echipa, nu sa fie amenintat de un Kimi sau altul care are pretentii la titlu..asa ca Massa e perfect si ptr. el.

Oricum, momentan e prematur sa discutam ce se va intampla in 2007...sa vedem care vor fi regulile FINALE stabilite ptr. 2006..care nu sunt inca batute in cuie...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Dec 2005, 12:18
Post #5


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Abia astept sa inceapa Marele Circ, ca m-a omorit fotbalu cu jijii si borceii lui 022.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 20 Dec 2005, 13:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




QUOTE(BAC @ 20 Dec 2005, 12:40)
Deschid noul sezon cu un anunt soc: Alonso a plecat de la Renault si a semnat pt. Vodafone McLaren Mercedes! Soarta lui Kimi si a lui Montoya e in discutie, e clar ca unul va trebui sa plece.
*


Ca o clarificare pentru tine asa cum a mai zis cineva Alonso va fi din sezonul 2007 la McLaren dar la anul in 2006 va fi tot la Renault tongue.gif
Oricum sper sa faca o figura frumoasa si la anul pentru Renault si sa castige un nou titlu mondial.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 20 Dec 2005, 14:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




Da, si eu sper ca Villeneuve sa arate ca nu a fost campion degeaba, chiar a mai imbatrinit de atunci. Cica la BMW in teste merge de i-a lasat masca pe aia, spuneau aici in ziare ca "merge in teste ca un campion mondial", dupa ce cu putin timp inainte era vorba sa-l dea afara, dar din cauza ca trebuie sa ii plateasca prea multi bani daca ii intrerup contractul au hotarit sa il pastreze in continuare. Sint curios ce-o fi cu el la anul.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 20 Dec 2005, 14:31
Post #8


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




@dantes
Imi cer scuze dar intelesesem eu gresit. Stiu ca esti fan Ferrari. Eu tin cu McLaren de pe vremea lui Senna. Asta e. Pe vremea aia ma puneam in fund la 2 metri de televizor si cand filma din masina ma apuca damblalele (adica eram in extaz.....bine ca mi-a trecut mania pana sa imi iau carnet ca ma omoram de la 18 ani la cum imi imaginam eu mersul cu masina).
Cine va face echipa cu Alonso la McLaren din 2007? Pleaca Kimi la Ferrari si raman Alonso cu Montoya sau dispare Montoya de aici si vom vedea o confruntare de vis intre cei doi ?


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 20 Dec 2005, 18:11
Post #9


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Smudo @ 20 Dec 2005, 16:02)
Cica la BMW in teste merge de i-a lasat masca pe aia, spuneau aici in ziare ca "merge in teste ca un campion mondial", dupa ce cu putin timp inainte era vorba sa-l dea afara, dar din cauza ca trebuie sa ii plateasca prea multi bani daca ii intrerup contractul au hotarit sa il pastreze in continuare.



merge ca un campion atata timp cat nu este si coechipierul lui pe pista.. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 21 Dec 2005, 04:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Jaques Villeneuve a fost intotdeauna unul din pilotii mei preferati. La inceputul inceputurilor am fost fan Williams Renault (Nigel Mansel , Damon Hill si apoi Villeneuve) . Inca imi aduc aminte ultima cursa cand Villeneuve a castigat titlul in 98 parca. Aproape de final , Schumacher era in frunte iar cand JV l-a depasit a incercat sa-l scoata de pe pista..doar ca n-a reusit! Daca Jaques revine la Williams ... wub.gif YEY! Ar fi chiar poetic.

O poza cu monopostul meu preferat all time in F1 : http://www.luna.co.uk/~daveg/vijwil06.jpg

This post has been edited by AND: 21 Dec 2005, 04:44


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 21 Dec 2005, 04:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(ssilviu @ 20 Dec 2005, 18:11)
merge ca un campion atata timp cat nu este si coechipierul lui pe pista.. radmasa.gif
*



smile.gif Nu conteaza, omul oricum a fost un fenomen in F1, si ce a facut el mai demult cu plecarea la BAR, putini piloti ar face-o. Cel putin in momentul ala a dovedit ca nu il intereseaza atit de mult banii in F1, cit de fapt era curios sa vada ce poate la bordul unei masini mai slabe. Iar Schumacher nu ar fi niciodata in stare sa faca treaba asta, oriciti bani ar avea el. De aia imi place de Villeneuve mai mult ca om poate, decit ca pilot. Si clar ca m-as bucura sa faca o figura frumoasa anul viitor cu BMW-ul.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Dec 2005, 09:21
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




@ionutctn... Nu se stie inca...doar zvonuri ca ar pleca Kimi la Ferrari...DAR este prematur sa vorbim ce se va intampla, ptr. ca totul depinde de Schumi cand se va retrage, sau daca pleaca de la Ferrari...

@Smudo... Vezi ca nu prea poti sa-l pui pe Villeneuve in fata lui Schumi... sa nu uitam Benetton! Sa nu uitam inceputurile lui la Ferrari! etc... PLUS titlurile de campion! Sa nu uitam ca Villeneuve era depasit de coechipier in multe cazuri... CATEGORIC ca om, Villeneuve e peste Schumi..insa ca pilot...Schumi e all time champion!

Este interesant ca Villeneuve a ramas la BMW si va trage si el ptr. titlu...dar, sa nu uitam ca nici Renault nu a castigat din primul an... Bine acuma motoarele BMW sunt rodate pe circuitele F1, dar sasiu, pneuri, combinatia lor cu motorul...sunt multi factori...

Ar fi super daca s-ar bate la titlu Kimi, Alonso, Villeneuve si Schumi...si sa castige Schumi 243.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 21 Dec 2005, 15:23
Post #13


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(Smudo @ 21 Dec 2005, 06:51)
Cel putin in momentul ala a dovedit ca nu il intereseaza atit de mult banii in F1, cit de fapt era curios sa vada ce poate la bordul unei masini mai slabe.

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
JV pentru BANI s-a dus la BAR!


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 21 Dec 2005, 15:48
Post #14


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Ar fi super daca s-ar bate la titlu Kimi, Alonso, Villeneuve si M.Schumi...si sa castige Button radmasa.gif



--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 21 Dec 2005, 15:54
Post #15


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(dantes @ 21 Dec 2005, 09:21)
Ar fi super daca s-ar bate la titlu Kimi, Alonso, Villeneuve si Schumi...si sa castige Schumi  243.gif
*



Lasa-l Doamne' iarta-ma ca a castigat destule. Cate sa mai castige? Sa mai castige si altii. Uite astia mai tineri. Auzi tot ala m-am saturat de el.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 21 Dec 2005, 16:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(ssilviu @ 21 Dec 2005, 15:23)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
JV pentru BANI s-a dus la BAR!
*



Ceva date exacte sau vreun link despre contractul lui cu BAR dupa ce a plecat de la Williams? Chiar ti-as fi recunoscator. Merci.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 21 Dec 2005, 18:45
Post #17


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




greu sa mai gasesti un link din perioada aia. Se stie foarte bine insa ca JV s-a dus la BAR unde era pretenul lui ce-i oferea 30 de mil de para, o suma imensa pentru timpurile alea...Eu il consider pe JV cel mai prost campion mondial. In 97 era sa piarda campionatul cu o masina muult superioara Ferrar-iului lui Schumacher. Si superioritatea asta nu o poate contesta nimeni..Daca nu ma crezi, pozi cauta in cronicele din vremea respectiva...Iar el nu pleca in plina glorie, ci a mai stat la williams inca un an, an in care nu a facut mai nimic..

De cand a plecat de la Williams, JV nu a mai aratat nimic. Cand a revenit in 2004 la reno , alonso mergea mai repede cu 2 sec decat el in cursa...

ps a fost spulberat si de button si de massa, doi piloti care niciodata nu au fost considerati ca fiind niste piloti de talia lui schumacher, alonso sau kimi.. Totul a culminat cu incidentul cu massa de la monaco, atunci cand a intrat in el...

This post has been edited by ssilviu: 21 Dec 2005, 18:55


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 21 Dec 2005, 18:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




Da, ma mai uitai si eu pe net azi sa vad ce gasesc despre Villeneuve, dar niciunde nu vazui ceva date cit de cit oficiale despre ce suma a luat de la BAR, si cit luase inainte de la Williams. Cind a lipsit din F1 chiar am incetat sa mai urmaresc marele circ. Eu sper sa arate ceva totusi. Da' chiar, mai stii vreun pilot care devine campion in F1 in anul urmator dupa debut? Ca-s chiar curios. Oricum toata chestia asta e istorie deja, lucrurile alea s-au intimplat cu aproape 10 ani in urma, lumea a mai imbatrinit, masinile si regulile de acolo s-au schimbat, dar na... tot favoritul meu ramine. smile.gif

EDIT: clar ca stiu ca si Button si Massa au fost peste el.

This post has been edited by Smudo: 21 Dec 2005, 18:53


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 22 Dec 2005, 14:04
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(ionutctn @ 21 Dec 2005, 15:54)
Lasa-l Doamne' iarta-ma ca a castigat destule. Cate sa mai castige? Sa mai castige si altii. Uite astia mai tineri. Auzi tot ala m-am saturat de el.
*



tongue.gif inca 1,2,3 campionate acolo...ce nu mai intra? Eu zic ca mai intra! Dupa ce se retrage sa mai castige si altii...si uite...anul asta a castigat Alonso..nu m-am suparat, chiar a fost super marfa campionatul.

Oricum eu vreau sa castige MS, dar vreau sa castige cu greu...adica in competitie cu ceilalti, nu singur de nebun pe pista...ca de asta m-am cam saturat si eu...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 27 Dec 2005, 13:01
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Noutati si zvonuri:
Kimi ar fi curtat de Toyota pt anul 2007. Inseamna ca Alonso si Montoya vor fi coechipieri.
O noua echipa in F1, Super Auguri, condusa de fostul pilot Auguri Suzuki, va folosi motoare Honda si sasiul de la vechiul Arrows.
Se reduce greutatea monoposturilor de la 605 la 550 kg, ca sa nu se mai puna lest; nr. de rotatii va fi limitat la 19000; aripa deportanta spate va fi despartita in doua pt. a permite scurgerea aerului favorizand o mai mare apasare aerodinamica pt. masina care vrea sa depasesca; diametrul rotilor se mareste de la 640mm la 710mm cu latimea de 365mm respectiv 460mm; pinioanele cutiei de viteza nu vor fi mai mici de 12mm grosime(pt. a fi mai robuste)... altele cine mai stie?


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 27 Dec 2005, 14:09
Post #21


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




stai...stai...stai...

ce spui tu acolo sunt propuneri....
regulamentul 2006 fata de anul asta nu difera foarte mult, calificarile vor fi diferite, si se vor folosi motoare v8, dar si v10 cu limitare,aceasta urmand a fi stabilita in urmatoarele saptamani...in urma testelor..


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 28 Dec 2005, 08:43
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Intr-adevar, mea culpa, sunt propuneri pt. sezonul 2008. De remarcat ca aceste propuneri au la baza consultarea a peste 90000 de fani F1 din peste 180 de tari.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 28 Dec 2005, 08:57
Post #23


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




au pe draq la baza opiniile fanilor. Am participat si eu la acel sondaj, si in nici un caz fanii nu au vrut prostii de genul limitari de turatie, fanii au vrut mai multe depasiri. Iar mintea de ceapa a lui Max a considerat ca acestea pot fi facilitate prin asemenea rahaturi....O rezolvare in cel mai pur stil romanesc....


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 28 Dec 2005, 12:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Nu o lua asa, eu am votat propunerea pt. sistemul de calificari eliminatoriu si din cate stiu, chiar asta a fost adoptata.
Propunerile au fost pt. limitarea costurilor si a decalajelor de performanta, pai daca BMW, Renault si Mercedes ajung la 20-21000 rot. Minardi nu va ajunge in veci la performanta lor. Pt. a ajunge la astfel de turatii trebuie dezvoltata tehnologia de fabricare a motorului, care insemna costuri. Mai mult acesta tehnologie este exclusivista, nu se aplica in cazul masinilor obisnuite de strada. Se incerca o deviere a cercetarilor spre scopuri mai practice aplicabile in viata de zi cu zi. In acest sens se doreste si folosirea unor combustibili care sa contina un anume procent de componente din sursa biologica. Poate vor pune norme EURO pe masini, mai sti?


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 28 Dec 2005, 13:27
Post #25


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




pai daca limitezi turatiile, de ce nu impui limita de cai putere? sau limita de viteza? sau le impui tuturor aceeasi masina pana la urma, nu? Sa fie o intrecere doar a pilotilor..Dintotdeauna unii au fost mai buni decat altii,asa cum si anu asta honda atingea peste 19k de ture, iar minardi nu vedea nici 18.500...asta e competitia, unul e mai bun ca altul, nu are nici un rost sa le aducem pe toate la acelasi nivel.....ca doar nu suntem in comunism...

vrei competitie egalasi spectaculoasa? micsoreaza cilindreea, sau numarul de cilindri. impune combustibil obligatoriu motorina...Si sa vezi cum o iau toti de la zero, si se va vedea cine este mai bun. In cazul asta se va vedea cine are echipa mai buna, si va reusi sa se adaptze cel mai bine. Si nu va mai castiga echipa care se baza pe avantajul obtinut cu un an inainte...

This post has been edited by ssilviu: 28 Dec 2005, 13:29


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 28 Dec 2005, 14:02
Post #26


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




De-a lungul timpului s-a limitat capacitatea motorului. Tocmai aici este si problema. Fiind un sport de echipe, echipele puternice vor reusi la aceeasi capacitate sa obtina o putere mai mare a motorului fata de cele slabe (minardi). Unele reusesc chiar sa compenseze restrictiile fara a slabi performantele monoposturilor.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 28 Dec 2005, 14:50
Post #27


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




singura solutie ar fi atunci limitarea bugetelor. numai ca asta e practic imposibil..

din fericire, bugetul inca nu este un factor determinant in stabilirea performantelor echipelor. A demonstrat-o Reno anul asta. Dar si toyota. Renault cu cel de-al 6-lea buget a luat titlul, iar Toyota cu cel mai mare, abia a luat locul 4...

This post has been edited by ssilviu: 28 Dec 2005, 14:53


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Dec 2005, 15:21
Post #28


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Daca vrei sa limitezi performanta poti pune restrictor pe aerul admis, cum e brida din raliuri. In acest fel, oricat de mare ar fi motorul, nu poti trage mai mult de un volum clar definit de aer. Atunci toate motoarele vor avea putere limitata de, sa zicem, 600CP.
Poti sa limitezi si numarul de trepte in cutia de viteze la 6, de exemplu.
Poti sa furnizezi o forma standard pt eleroanele fata si spate.
Forma poate fi optimizata incat sa permita depasirea
Atunci o sa ai masini cam cu aceeasi performanta si se va vedea clar avantajul strategiei si a pilotului.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 28 Dec 2005, 16:02
Post #29


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




dar asta e Formula 1, nu Formula Reno, nu Formula Nissan, nu Formula Ford!


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 2 Jan 2006, 20:17
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(Ake @ 20 Dec 2005, 11:50)
Am modificat putin titlul
Topicul se va face sticky la inceputul campionatului

*



Mi - a luat ceva pana am regasit topicul. Este oricum, numai sticky nu.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:01
Forum Renault