DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> taxa de poluare platita, mai platesc si timbru de mediu ?

adriano2br
post 14 Mar 2014, 17:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Buna ziua din nou, ieri am cumparat o masina sh, adusa din italia si inmatriculata in romania in 2011, atunci era legea cu taxa de poluare, aceasta taxa a fost platitia si nerecuperata(asa mi s-a spus), masina are doar un proprietar pe carte, cel care a platit taxa. Eu acum daca vreau sa trec masina pe numele meu trebuie sa mai platesc si timbrul de mediu?

Daca ma duc la fisc, pot sa imi scoata cei de acolo o chitanta precum ca taxa a fost platita? sau de unde trebuie sa scot aceasta chitanta?

In primul rand nu sunt 100% sigur ca are taxa platita si nerecuperata, si de accea vreau sa aflu.
Daca taxa a fost recuperata, pot circula cu ea asa pe numele proprietarului pentru ca am fiscal. eventual pot face si o procura, dar daca tot exista o sansa sa o trec pe numele meu..parca ma tenteaza.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 14 Mar 2014, 17:36
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




De la cine ai cumparat masina, nu avea adeverinta scoasa de la anaf in care scrie ca taxa de inmatriculare a fost platita si nerecuperata?

Poti si tu scoate adeverinta aia tot de la anaf. Iti trebuie copie dupa cartea masinii, talon si buletin. Acolo completezi o cerere si depui actele si in 15 zile(atat dureaza la Cluj), primesti adeverinta.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 14 Mar 2014, 18:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




ok, multumesc mult.Nu mi-a dat nici o adeverinta cu privire la taxa, chiar sunt curios daca vechiul proprietar m-a mintit, sau chiar nu are taxa recuperata. Si daca acea taxa nu a fost recuperata totusi, trebuie sa mai platesc si noul timbru de mediu ?


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 14 Mar 2014, 18:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Daca taxa nu a fost platita, sau a fost platita si recuperata, vei plati tu timbru de mediu cand inmatriculezi masina. Gasesti calculator pentru valoarea timbrului de mediu pe site la anaf.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 18 Mar 2014, 18:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Astazi am fost la ANAF si mi s-a confirmat, masina are taxa de poluare platita si nerecuperata, 19 milioane.Am depus o cerere si astept sa primesc o dovata a platii in cateva zile.
Problema sta in felul urmator: Am cartea si talonul masinii. Pe carte este un proprietar trecut, dar eu nu am luat masina direct de la proprietar, ci de la o persoana intermediara (samsar)... Am contractul de vanzare intre proprietarul din carte si samsar, si certificat fiscal scos de vreo saptamana de proprietarul din carte. Am si contract vanzare/cump intre mine si samsar. El a zis ca o sa imi trimita fiscal, dar ma indoiesc ca a avut masina luata in evidenta. As putea sa fac un contrat direct intre mine si proprietar si sa ma folosesc de acel fiscal pe care il am deja..dar trebuie si fisa de inmatriculare parca... Este vreo solutie in acest caz, ca sa o inmatriculez pe numele meu fara sa nu mai apelez la samsar ?



--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 18 Mar 2014, 20:00
Post #6


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(adriano2br @ 18 Mar 2014, 19:53)
... Este vreo solutie in acest caz, ca sa o inmatriculez pe numele meu fara sa nu mai apelez la samsar ?

Legal trebuie sa "apelezi" la intermediar pentru inmatriculare.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catch&release
post 19 Mar 2014, 08:26
Post #7


GTI LOOK


Group: Members
Posts: 31
Joined: 6 March 14
From: Militari




Te duci la un birou de acte auto (cum e cel de la pipera) sa-ti mai faca odata cererea de fiscal intre tine si proprietar, apoi il rogi pe proprietar...sau te duci cu el la sectorul respectiv sau comuna de unde a fost luata masina sa-ti mai puna odata stampila + semnatura, pe motiv de...."PIERDERE FISCAL"

Eu tocmai mi-am cumparat masina, aceeasi problema cu taxa auto care la mine a fost recuperata (stiam) ca mi-a spus vanzatorul ...acum m-au pus sa astept 10 zile sa-mi iasa nu stiu ce declaratie abea apoi sa vin sa-mi dea peste alte 2 zile cat am de plata ~3k lei.

La mine greseala a fost ca facusem C V Z intre mine si vanzator, iar eu doream masina pe numele batranului, am modificat contractul .... deasemeni si cererea de fiscal scrisa la masina, apoi i-am dat-o baiatului s-o stampileze prin Targoviste, toata treaba a durat 1 zi.

Spor


--------------------
SLZ SLZ 2003
ex. user shake/crap banat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Mar 2014, 09:30
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Si cu CVC semnat de el si intermediar ce face.....ca de asta ai uitat?

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Mar 2014, 10:08
Post #9


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Intrebarea este. cum ai facut legal CVC cu samsarul daca certificatul fiscal era pe numele vechiului proprietar? Merge sa faci CVC-ul fara certificatul fiscal?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Mar 2014, 10:16
Post #10


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se face CVC si dupa aia se solicita certificatul fiscal....asa e procedura pentru ca apare numele cumparator pe fiscal.
Proprietarul a vandut masina lui X cu CVC semnat de amandoi.
X vinde masina cu CVC lui adriano cu CVC semnat de amandoi....dar inca nu are fiscalul.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catch&release
post 19 Mar 2014, 10:21
Post #11


GTI LOOK


Group: Members
Posts: 31
Joined: 6 March 14
From: Militari




Eu am avut CVC intre mine si GIGI.

Nu vroiam masina pe numele meu > Rca 6 luni > 1400 LEI.

L-am sunat sa-i zic ca vreau acte pe numele tatalui, mi-a zis ca ma ajuta. PRACTIC el doar trebuia sa se duca in Targoviste la primarie sa mai stampileze odata cererea scrisa la masina pt FISCAL.(aici i-a mai oprit 1 copie dupa CVC) oricum cica "femeia" de acolo s-a prins ca eram tanar si vroiam masina pe numele tatalui, a semnat-o si stampilat-o in 30 secunde.

M-am dus la pipera am facut alte CVC intre TATA si GIGI, i-am dat si lui 1 + fiscalul modificat cu numele tatalui si el a stampilato acolo.

In locul tau as insista la samsar pt fiscal.

P.s. e posibil sa dureze la el pentru ca : .... eu m-am sucarit atunci ca m-am grabit sa fac surprize cu masina si n-am stiut ...ca daca fac actele pe numele meu o sa fie atata tam tam, am fost la Taxe si impozite Sectorul 6...si doream sa o iau eu in evidenta pe numele meu...apoi s-o scot sa o ia tatal meu AICI BUBA toata treaba dura 10 zile lucratoarea (din ce a zis tipa de la ghiseu), apoi am decurs la alte CVC fiscal...etc.



--------------------
SLZ SLZ 2003
ex. user shake/crap banat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Mar 2014, 20:39
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Eu concluzionez de aici ca Gigi a vandut de doua ori acelasi bun, odata tie si odata tatalui tau. Ceea ce nu este tocmai legal.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catch&release
post 21 Mar 2014, 12:23
Post #13


GTI LOOK


Group: Members
Posts: 31
Joined: 6 March 14
From: Militari




De ce ? daca actele s-au rupt, si nu a fost luata in evidenta nicaieri ? samsarii cum fac?

Eu sper sa nu fie nici o problema, miercuri intentionez sa ajung la DRPCIV, o sa te anunt daca am avut probleme sau nu.


Succesuri.


--------------------
SLZ SLZ 2003
ex. user shake/crap banat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Mar 2014, 15:04
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




au ajuns samsarii element de referinta in ceea ce priveste corectitudinea actelor auto? smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 22 Mar 2014, 23:35
Post #15


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




QUOTE(catch&release @ 19 Mar 2014, 11:21)
Eu am avut CVC intre mine si GIGI.
am fost la Taxe si impozite Sectorul 6...si doream sa o iau eu in evidenta pe numele meu...apoi s-o scot sa o ia tatal meu AICI BUBA toata treaba dura 10 zile lucratoarea (din ce a zis tipa de la ghiseu), apoi am decurs la alte CVC fiscal...etc.
*



Toata treaba dura 10 minute la ghiseu, totul sa fie in regula:
Fisa de inmatriculare intre GIGI si tatal tau cu stampila de la Administratia Targoviste si inca o fisa de inmatriculare intre tatal tau si tine.
Apoi ambii va prezentati la ghiseu, tatal tau cu fisele de inmatriculare, un dosar de impunere-cerere de impunere pe ROL, copie dupa CVC (intre GIGI si tatal tau), copie dupa CI (tatal tau) si copie CIV si inca un dosar de radiere-cerere de radiere, cerere certificat fiscal, copie CI (tatal tau), copie CVC (intre tine si tatal tau) si copie CIV.
Dupa aceea cu fisa de inmatriculare intre tine si tatal tau, cerere de impunere, copie CI(al tau), copie CVC, copie CIV te prezinti la acelasi ghiseu.
Daca nu e aglomerat totul ar trebui sa dureze 10-15 minute, sa va dea fisele stampilate si certificatul fiscal pe loc, sunt obligati, crede-ma, fac asta de 10 ani, zi de zi si nu sunt samsar, ma ocup de parcul auto la o firma de leasing.
Dar si tu trebuie sa ai o continuitate in acte, adica autoturismul sa fie trecut in evidenta la toate Administratiile fiscale: GIGI> tatal tau> tu.
Iar adeverinta de nerecuperare taxa poluare/mediu trebuie sa fie OBLIGATORIU pe numele celui ce inmatriculeaza autoturismul-pe numele tau altfel iti va respinge dosarul la ghiseul de inmatriculari.


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catch&release
post 26 Mar 2014, 13:23
Post #16


GTI LOOK


Group: Members
Posts: 31
Joined: 6 March 14
From: Militari




Cata nu te contrazic...ideea e ca am fost ieri la anaf (am stat 1h30 min la coada), am platit taxa, am ajuns si la administratie pt taxa inmatriculare 60 lei + cea de cec de talon 37 lei, si azi cand m-am dus la DRPCIV, am primit vestea proasta prin care trebuie sa astept 48 h sa vada ei banii de la ANAF...in concluzie azi plec cu metroul acasa si vineri dimineata imi primesc numerele noi + talon + carte.

Succesuri.


--------------------
SLZ SLZ 2003
ex. user shake/crap banat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 26 Mar 2014, 13:37
Post #17


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Pai n-ai dovada platii? Ce boi...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Mar 2014, 15:19
Post #18


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Dovada scrisa este dar trebuie sa apara si in sistemul informatic.....si asta dureaza!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catch&release
post 26 Mar 2014, 20:15
Post #19


GTI LOOK


Group: Members
Posts: 31
Joined: 6 March 14
From: Militari




Am avut tot la mine...dar cum a zis si colegul mai sus...mai exact 48 h. N.am inteles deloc...de ce mai duc copii plus chitanta in original daca ei oricum o verifica smile.gif


--------------------
SLZ SLZ 2003
ex. user shake/crap banat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 27 Mar 2014, 10:16
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Fiindcă trăim în țara proștilor. Și mie mi-au făcut la fel: le-am dat copie, au văzut originalul, dar m-au chemat peste 2 zile. Dar mi-am încercat norocul a doua zi chiar înainte de închidere și erau gata.

Aviz amatorilor: deși programul scris peste tot pe net (DRPCIV Pipera) arăta închiderea la 20:00, pe la 19:25 am intrat cam ultimul; mi-am luat actele, tablele, și de ieșit am ieșit cu un angajat pe o ușa prin spate, că în față era deja încuiat.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 28 Mar 2014, 06:04
Post #21


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Idem si aici. Platit taxa joi dup'amiaza, ma duc fericit vineri ... "aa pai nu se vad banii". Bai mancati-as crezi ca am tiparit asta acum cu tot cu stampila ? uite dovada platii. Nu ca tre sa asteptati. Prin urmare abia luni am avut numerele + certificat.


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Jul 2014, 08:54
Post #22


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Intrebare, la anaf pentru calculatrea taxei si obtinerea deciziei, trebuie neaparat actele traduse? Ca reiese ce trebuie sa stie din cartea emisa de RAR, care e in romaneste, aia-s prosti?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leolache
post 22 Jul 2014, 09:58
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 13




Din câte știu eu, e suficient să te duci cu cartea emisă de RAR, care este în limba română. Așa am procedat cu toate mașinile pe care le-am înmatriculat până acum și nu am avut nicio problemă.


--------------------
Infiniti / Renault FX30dS / Megane e-tech EV60 2013 / 2022
ex BMW 420i F33 2016
ex Honda Civic 1.5T 2019
ex Renault Megane GT 1.6 TCe 2017
ex Laguna Coupe 2.0 dCi GT 2011
ex Laguna 2.0 dCi 2008 & 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Jul 2014, 10:25
Post #24


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(argon @ 22 Jul 2014, 09:54)
Intrebare, la anaf pentru calculatrea taxei si obtinerea deciziei, trebuie neaparat actele traduse?

DA este obligatoriu.....data prima inmatriculare/nume cumparator este inscrisa in act strain si implica traducere.
Asta doar pentru masinile aduse din strainatate.

@+

This post has been edited by espacern: 22 Jul 2014, 10:26


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Jul 2014, 12:11
Post #25


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Asta e, birocratie. Anaful ce data ia in consideratie la 'vechime auto'? Data fabricatiei, sau data primei inmatriculari, nu de alta dar e 80 de euro diferenta una fata de alta . Fabricatia iunie 2001, inmatricularea noiembrie 2001. Deci diferenta de la 12-13 ani sau 13-14 ani e 80 de euro la taxa.

This post has been edited by argon: 22 Jul 2014, 12:12


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leolache
post 22 Jul 2014, 12:19
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 13




Când mi-am înmatriculat eu mașina, în decembrie 2013, au considerat-o nouă și am plătit taxa în consecință, deși e fabricată în 2012. Probabil a contat că nu mai fusese înmatriculată înainte, nu știu.


--------------------
Infiniti / Renault FX30dS / Megane e-tech EV60 2013 / 2022
ex BMW 420i F33 2016
ex Honda Civic 1.5T 2019
ex Renault Megane GT 1.6 TCe 2017
ex Laguna Coupe 2.0 dCi GT 2011
ex Laguna 2.0 dCi 2008 & 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Jul 2014, 13:01
Post #27


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La vechime se ia in considerare data prima inmatriculare.....nu exista inscrisa in documente data fabricatie doar anul si nu se poate calcula exact incadrarea fara luna.

@+

This post has been edited by espacern: 22 Jul 2014, 13:02


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 23 Jul 2014, 11:03
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




La mine diferenta a fost mai mica - 100 lei. Masina (noua) mi- a fost livrata la inceput de iunie 2009, deci clar fabricata inainte, insa cei de la leasig au inmatriculat o in august si aceasta a fost aleasa ca data de referinta. Eu luna asta- iulie 2014- am inmatriculat-o iar. Am avut si factura initiala, pv de predare masina dar nu au fost luate in considerare. Mi se pare ilogic pt ca masina a poluat mediul de cand am iesit de la dealer si se numeste taxa pt timbru de mediu nu de inmatriculare asa cum afirma sus si tare niste imbecili.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Jul 2014, 12:42
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




e normal sa fie dupa data de inmatriculare. reno a vandut masini fabricate in 2012, ca noi in 2013.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 23 Jul 2014, 16:16
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Eu vorbeam de data la care mi-am pus prima oara curu n ea ca asa e clar ca mai exista niste zile de transport, stat in vama sau cateva luni in alte cazuri. Poluez de cand circul sau de cand o inmatriculez definitiv?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:17
Forum Renault