DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenzi luate in strainatate si primite in Romania, Cat de "goasa" e treaba?

litza
post 6 Mar 2016, 10:27
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Nu stiu cum e in Franta, dar in Austria si Germania se trimit plicurile normal la adresa de resedinta si primul termen de plata e destul de scurt (1 sapt Germania, 2 sapt Austria). Daca plicul nu se intoarce cu mentiunea 'Destinatar negasit la adresa specificata' se considera legal transmis. Valabil si pentru toate facturile pe aici. Sa ignori o factura sau amenda se lasa de obicei cu urmari mai scumpe decat cea initiala.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Mar 2016, 15:02
Post #32


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(b06fcn @ 6 Mar 2016, 09:07)
cum fac autoritatile franceze dovada ca au transmis PV-ul in termen sau ca l-au transmis

Dovada se face doar in instanta...daca se plateste sa se ajunga acolo.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robbyman
post 7 Mar 2016, 09:41
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 October 12




QUOTE(b76bgaarh @ 4 Mar 2016, 18:24)
alea e vechi, eu vorbesc de astea, asa ca pazea.





Dupa cum se vede in filmare niciunul nu face "stop" cum trebuie. Cu toate astea nu apar situatii de real pericol. Acolo trebuia musai sa controlezi oprirea la STOP?
Daca-i p'așa, trebuie sa imi fac buget separat pentru amenzi pe Franta. Sa mai puna si nenea ala mana pe o carte, ca biblioteca nu e pentru tinut masinute! tongue.gif
D'aia suntem noi romanii dăstepti si ei, invidiosi, ne amendeaza. Cine nu cunoaste indicatorul ala rosu cu multe colturi si niste litere albe pe el?! E si la noi pă peste tot, sa moara mama! Zice sa ii dai repede nainte daca nu vine vrun jmecher dîn dreapta. Mi-a zis mie la scoala la Pitesti, pai da!

QUOTE(b06fcn @ 5 Mar 2016, 22:38)
Eu zic sa te documentezi mai bine daca nu cumva e prescrisa deja. Am vaga impresie ca si in Franta sunt niste reguli similare cu cele din OG 2 de la noi.
LE - am cautat si am gasit, in Franta opereaza prescriptia de un an pentru faptele astea, teoretic daca nu ai semnat nimic de primire, dupa 19 august 2016 nu mai risti nimic. Parerea mea este sa stai linistit si sa te faci ca ploua...
*


QUOTE(b06fcn @ 6 Mar 2016, 09:07)
stiu ce scrie pe Pv-urile din Franta ca am luat destule la viata mea, insa mai stiu si ca avizele de contraventie se transmit cu AR.
*



Aici vad si eu o problema, in faptul ca nu au trimis-o recomandata cu confirmare de primire. Ce garantie au ei ca a ajuns la mine si nu aiurea? Cred ca legea impunea acest lucru.

Totusi, in ultimul an a primit cineva acasa amenzi luate in strainatate si ce a facut cu ele? Vreau si eu un schimb de experienta... laugh.gif

This post has been edited by Robbyman: 7 Mar 2016, 09:42


--------------------
Nu ma amenda! Pentru toate greselile mele a platit deja Hristos.
Sunt un tip extrem de corect, atent si respectuos in trafic: in viata mea nu am platit vreo amenda! N-am vrut! :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 7 Mar 2016, 09:51
Post #34


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




http://www.zf.ro/zf-consultanta/ce-trebuie...natate-12652577

QUOTE
Atenție! Legea nr. 5 prevede că în caz de neplată a amenzii executarea sancțiunilor de natură financiară aplicate cetățenilor români sau persoanelor cu domiciliul, reședinta sau rezidența pe teritoriul României, care au bunuri ori o sursă de venit în acest stat, de catre autoritatile competente din alte state membre, se face de autoritățile judiciare române de executare, în conditiile Legii nr. 302/2004 (privind cooperarea judiciară internațională în materie penală). Altfel rezumat, pentru o amendă de circulație primită în UE, statul român poate recurge la executare silită (prin poprire, cel mai adesea).


mdeci, legal e clar ce tre' sa se intample. ramane de vazut cat de sprintar e statu' icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Han Solo: 7 Mar 2016, 09:52


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robbyman
post 7 Mar 2016, 10:50
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 October 12




In articolul la care faci trimitere se spune de asemenea:

"Comunicarea procesului-verbal de constatare a contravenției și a înștiințării de plată se va face, în principal, prin poștă, cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire, dar și în măsura în care autoritățile dețin și alte date, prin fax sau e-mail. Comunicarea se va considera realizată, dacă în termen de 2 luni de la data expedierii nu va fi returnată, făra a fi necesară afișarea la domiciliul contravenientului sau recurgerea la alte mijloace de publicitate.

Dacă procesul-verbal de constatare a contravenienței nu este expediat în termen de 2 luni de la săvârșirea acestuia, intervine prescripția extinctivă, pe considerentul că oricum întreaga procedură de corespondență presupune un termen mai mare și costuri mai ridicate."


Cine ce intelege? Ori e cu confirmare de primire ori e considerata primita daca nu vine retur? Daca dupa 2 luni fapta se prescrie, tu ma anunti dupa 6? O sa verific pe site-ul francez si vedem care e stadiul amenzii mele dar daca bag datele cerute de ei acolo va fi clar ca am primit-o. Misto! happy.gif


--------------------
Nu ma amenda! Pentru toate greselile mele a platit deja Hristos.
Sunt un tip extrem de corect, atent si respectuos in trafic: in viata mea nu am platit vreo amenda! N-am vrut! :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 7 Mar 2016, 10:59
Post #36


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




io as zice ca asta e fundamentala:

QUOTE
Comunicarea se va considera realizată, dacă în termen de 2 luni de la data expedierii nu va fi returnată, făra a fi necesară afișarea la domiciliul contravenientului sau recurgerea la alte mijloace de publicitate.


in belgia de exemplu stiu sigur ca amenzile iti vin cu scrisorea normala (nerecomandata, fara confirmare de primire etc.) si sunt perfect valabile. daca nu le platesti (chit ca le-a halit catselu') se considera ca le contesti si urmatoarea etapa e convocarea in fata 'tribunalului de politie', unde de obicei ti-o iei cu gratie.

LE: dupa care ti le incaseaza fiscul. intra in circuit, moartea si taxele, stii tu.

This post has been edited by Han Solo: 7 Mar 2016, 11:00


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Mar 2016, 16:37
Post #37


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Robbyman @ 7 Mar 2016, 09:41)
Totusi, in ultimul an a primit cineva acasa amenzi luate in strainatate si ce a facut cu ele? Vreau si eu un schimb de experienta..

Eu am primit in Brasov o scrisoare de la Politia germana.....scrisoarea adusa de un curier si bagata in cutia postala.
Scrisoare simpla fara nici un aviz de primire/expediere.....m-am dus si am platit amenda prin banca.
Nu se plateste in termenul solicitat amenda de circulatie se ajunge la majorari....si plata amenda majorata cum clar scrie in documentul trimis de francezi.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Mar 2016, 20:35
Post #38


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Robbyman - eu stiu ca este tipic romanesc sa incerci sa gasesti tot felul de tertipuri sa nu platesti ...

Ti-au trebuit vizite facute in stil de conducere romanesc ... pune mana si plateste ... ca nu te-a fortat nimeni nici sa faci o romaneasca si sa depasesti coloana ... nici sa calci acceleratia mai mult decat trebuie .... asta este, gresesti-platesti.

This post has been edited by cj98czh: 7 Mar 2016, 20:36


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robbyman
post 7 Mar 2016, 21:09
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 October 12




"Eu am primit in Brasov o scrisoare de la Politia germana.....scrisoarea adusa de un curier si bagata in cutia postala.
Scrisoare simpla fara nici un aviz de primire/expediere.....m-am dus si am platit amenda prin banca."


Tu esti moartea pasiunii.... icon_mrgreen.gif "m-am dus si am platit amenda prin banca" nu trezeste nicio emotie aici. Dar mersi frumos pentru sfat. Poate o sa tin cont, dar mai maresc si eu un pic tensiunea... cool.gif Daca tot dau un ban... biggrin.gif


Am zis sa mai incerc ceva: de azi cartea lui Godina nu trebuie sa mai lipseasca de pe bord. Poate ma pazeste "sfantul" de amenzi. Blureaza pozele pe radar cu aura lui... Doamne ajuta! laugh.gif

godina.jpg ( Size: 813.69k ) Number of downloads: 297


<span class='edit'>7 Mar 2016, 21:14:</span>
QUOTE(cj98czh @ 7 Mar 2016, 20:35)
Robbyman - eu stiu ca este tipic romanesc sa incerci sa gasesti tot felul de tertipuri sa nu platesti ...

Ti-au trebuit vizite facute in stil de conducere romanesc ... pune mana si plateste ... ca nu te-a fortat nimeni nici sa faci o romaneasca si sa depasesti coloana ... nici sa calci acceleratia mai mult decat trebuie .... asta este, gresesti-platesti.
*


Nicio sansa deci sa scap... laugh.gif Tipic nemtesc.

This post has been edited by Robbyman: 7 Mar 2016, 21:16


--------------------
Nu ma amenda! Pentru toate greselile mele a platit deja Hristos.
Sunt un tip extrem de corect, atent si respectuos in trafic: in viata mea nu am platit vreo amenda! N-am vrut! :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Mar 2016, 23:29
Post #40


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Robbyman @ 7 Mar 2016, 21:09)
Daca tot dau un ban... biggrin.gif

Bani pot sa zic c-am dat eu.....de vreo cateva zeci de ori mai mult decat trebuie tu sa platesti!
Si tot n-am cautat solutii sa eludez plata....ca a fost clar greseala mea!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 8 Mar 2016, 00:11
Post #41


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




Robbyman, dacă decizi să îi ignori, ai măcar datoria morală să ne spui cum s-a încheiat afacerea laugh.gif

Nu de alta, da' întrevăd anunțuri la gazetă:
QUOTE
Marre d'infractions de la route? Ras le bol des contraventions, points-permis et argent jeté par la fenêtre ? Fais immatriculer ta bagnole en Roumanie! C'est comme si t'avais ton propre avocat: 100% corruption pour 10% en pots de vin!


icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Han Solo: 8 Mar 2016, 00:11


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Mar 2016, 10:44
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Robbyman @ 7 Mar 2016, 21:09)
Am zis sa mai incerc ceva: de azi cartea lui Godina nu trebuie sa mai lipseasca de pe bord. Poate ma pazeste "sfantul" de amenzi. Blureaza pozele pe radar cu aura lui... Doamne ajuta! laugh.gif
*

De amenzi nu cred că te păzește, dar cel puțin ai șanse să primești un autograf pe ea dacă te plimbi prin Brașov. biggrin.gif tongue.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 8 Mar 2016, 10:53
Post #43


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Producatorii de masini mici au ajuns intr-un impar, degeaba le fac mai puternice si mai rapide, ca legislatia de circulatie le limiteaza drasnic, atat prin vit. de deplasare , cat si prin taxele aferente masinii, dar nu in ultimul rand accesului in anumite zone ale capitalelor europene. Masina puternica si vitezista, clar amenzi de-ti vine s-o vinzi radmasa.gif

This post has been edited by dstdan: 8 Mar 2016, 10:54


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Mar 2016, 10:54
Post #44


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Si la super godina se plica perfect treaba asta smile.gif

Se face examen de admitere in Politie Primul candidat se prezinta si este intrebat: -Ce studii ai ? -8 clase . -Bun .Asta merge la Circulatie al doilea canditat -Ce studii ai ? -Am 10 clase + seral -Perfect pentru Criminalistica Al treilea candidat -Ce studii ai? -Liceu cu bacalaureat La care toata comisia se ridica in picioare si rostesc in cor -SA TRAITI SEFU!

This post has been edited by cj98czh: 8 Mar 2016, 10:54


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Mar 2016, 23:41
Post #45


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Io mi-am luat-o in Linz in 2013 sau 2014 pt parcare. M-am trezit cu scrisorica de amor in geam.
Parcasem in loc cu plata, am platit la automat, am lasat beletu' pe bord, insa m-am ratacit pe niste stradute pe care ma furase peisajul si am ajuns la masina cu fix 4-5 minute dupa ce expirase ora.

N-am platit-o, poate ca ar fi trebuit sa o fac insa m-am simtit cumva nedreptatit.

E drept ca depasisem timpul platit, dar da-o in ma-sa, am venit aproape in fuga tocmai ca sa nu depasesc si am ajuns cu nici 5 min mai tarziu. Adica mi s-a parut un pic de exces de zel.
Era vorba de 4 minute si ceva.....o idee cam fortata decizia zic ...... sau unde poate aveam numere de RO...

Daca depaseam timpul cu peste 10-15 min o plateam, jur!
Era vina mea ca nu mi-am calculat bine timpul, dar 5 min pentru ca m-am ratacit pe o straduta .....
Cum e toleranta la radar de 5-10 km, putea fi si 5-10 min toleranta la timpul de parcare, mai ales ca parcarea nu era full, deci cumva daca ar fi fost ideea ca tin un loc cupat si altul nu are unde parca din cauza mea ...... poate era un argument, insa erau locuri goale.

Nu mi-a aparut nimic la fisc si nici nu m-a executat nimeni.

This post has been edited by vallixx: 9 Mar 2016, 23:49


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 9 Mar 2016, 23:52
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Doar noua ni se pare ca daca trebuie sa respectam ceva este exces de zel smile.gif

In Austria am parcat seara la hotel, langa un semn pe care scria ceva in limba lor, necunoscuta mie. Am facut o poza la text, am urcat in camera si cu google translate am aflat ca de la semnul ala incolo parcarea era permisa doar pana la 9 dimineata. Asa ca am coborat repede si am tras masina in spatele semnului. Dimineata cand am plecat - era vreo 9 si 5 minute, o tanti politista scria de zor amenzi pentru cei parcati dupa semn.

Tot in Austria m-am trezit cu o amenda in geam pentru parcare. Cautasem de innebunisem un loc de parcare. Dupa indelungi cautari am gasit pe o straduta un loc de parcare, intre alte masini, si fara nici un semn evident de parcare interzisa. Se pare insa ca mi-a scapat un anunt postat pe undeva care spunea ca era o parcare rezervata pentru cei ce lucrau la o institutie din zona.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Mar 2016, 00:03
Post #47


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu coane, nu mi se pare exces de zel faptul ca trebuie sa respect ceva.
Mi se pare exces de zel un timp care putea fi tolerat, sub 5 min.
Luand in calcul ca lor le-a luat un timp sa vina, sa constate, sa scrie amenda si sa si plece, daca eu am gasit-o dupa 5 min, e clar ca ei din minutul 2 m-au "agatat". Tot nu pare exces de zel?

Parcarea era cu automat care oferea posibilitatea parcarii in bucati de juma de ora, adica daca as fi vrut sa platesc 65 minute nu aveam cum. Ori 60 ori 90.
Nu-i ca la locul cu limita intre orele x si y, unde poti sta si 5 min, si 19 min, si 37, si 146......atat timp cat esti intre acele ore.

Sunt curios daca la 64 min imi dai amenda, la 56 imi dadea bani inapoi pentru ca am eliberat parcarea cu 4 min mai devreme? tongue.gif

This post has been edited by vallixx: 10 Mar 2016, 00:09


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 10 Mar 2016, 00:17
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Pai s-au gandit ca daca scrie 60, atunci e 60. Altfel ar fi scris 65 de minute smile.gif
Daca o luam din aproape in aproape, am putea spune ca si 10 minute in plus pot fi tolerate. Si asa mai departe, ca daca i se permite omul se tot intinde smile.gif

Cred ca desi este intr-adevar enervant, e totusi de inteles sa fie foarte stricti acolo unde sunt locuri putine de parcare. Ca sa poata beneficia cat mai multi de acele locuri. Daca cineva ocupa locul cu 5 minute in plus, il face probabil pe altul sa astepte 5 minute in plus pana cand se elibereaza locul de parcare.

Nu te impiedica nimeni sa platesti 90 de minute, ca sa fii sigur ca nu intarzii. Faptul ca ai preferat sa nu platesti in plus, arata ca scopul de a beneficia cat mai multi de acel loc de parcare a fost atins, ca te-ai limitat la doar 60 minute smile.gif

This post has been edited by paul_p: 10 Mar 2016, 00:18


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robbyman
post 10 Mar 2016, 09:37
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 October 12




QUOTE(vallixx @ 9 Mar 2016, 23:41)
Io mi-am luat-o in Linz in 2013 sau 2014 pt parcare. M-am trezit cu scrisorica de amor in geam.
Parcasem in loc cu plata, am platit la automat, am lasat beletu' pe bord, insa m-am ratacit pe niste stradute pe care ma furase peisajul si am ajuns la masina cu fix 4-5 minute dupa ce expirase ora.

N-am platit-o, poate ca ar fi trebuit sa o fac insa m-am simtit cumva nedreptatit.

E drept ca depasisem timpul platit, dar da-o in ma-sa, am venit aproape in fuga tocmai ca sa nu depasesc si am ajuns cu nici 5 min mai tarziu. Adica mi s-a parut un pic de exces de zel.
Era vorba de 4 minute si ceva.....o idee cam fortata decizia zic ...... sau unde poate aveam numere de RO...

Daca depaseam timpul cu peste 10-15 min o plateam, jur!
Era vina mea ca nu mi-am calculat bine timpul, dar 5 min pentru ca m-am ratacit pe o straduta .....
Cum e toleranta la radar de 5-10 km, putea fi si 5-10 min toleranta la timpul de parcare, mai ales ca parcarea nu era full, deci cumva daca ar fi fost ideea ca tin un loc cupat si altul nu are unde parca din cauza mea ...... poate era un argument, insa erau locuri goale.

Nu mi-a aparut nimic la fisc si nici nu m-a executat nimeni.
*



Citindu-te, parca ma vedeam pe mine. La fel as fi procedat si eu. Tu ai avut insa noroc. In vremea aia nu exista legislatia de acum cand amenzile iti vin acasa. In urma cu ceva ani am fost amendat pe Ungaria pentru ca nu aveam pe autostrada pozitiile sau faza de intalnire aprinse, nu mai stiu, ziua. Cand am trecut vama am intrebat politia de frontiera ce sa fac cu amenda si mi-au zis ca pot s-o arunc sau s-o platesc. Nu ma mai urmareste nimeni. Dar azi altfel stau lucrurile.

Ce ma intriga cumva e ca am primit amenda dupa 6 luni, pentru o abatere minora (5km/h in plus, desi ma incadram in "pana la 20"), fara confirmare de primire si cu o suma care nu cred ca e chiar ok. De asta primul gand a fost sa zic "pas!".

Dar am intrat si pe net ziua urmatoare si, stupoare, legislatia era acum schimbata si treaba serioasa. Cum insa nu prea am gasit discutii pe tema asta am zis sa cer o parere aici. Aceeasi problema exista peste tot in Europa si am citit parerile soferilor spanioli si ei foarte amendati pe Franta. Toti, fara exceptie, plateau din prima, fara alte somatii. De frica fiscului spaniol. La noi e vorba de ANAF.

Ca o curiozitate va zic, dupa Franta, una din tarile care amendeaza in draci spanioli e... Ungaria. V-ati prins? laugh.gif

Cati spanioli credeti ca circula pe M10? Suntem tot noi, romanii, rezidenti in Spania, care venim acasa. Dar statistic, spaniolii au o problema cu circulatia in Ungaria. La fel, presupun, si italienii. tongue.gif

In ce priveste cuantumul amenzii, acum m-am documentat mai serios si pentru depasirea limitei de viteza cu pana in 20 km/h, cand limita e peste 50km/h, amenda e 45 EUR. Insa aceeasi abatere pe un tronson limitat fix la 50 sau mai putin e... 90 EUR. Antipatica imi devine Franta asta...

ex_amenda_1.jpg ( Size: 142k ) Number of downloads: 157


This post has been edited by Robbyman: 10 Mar 2016, 09:40


--------------------
Nu ma amenda! Pentru toate greselile mele a platit deja Hristos.
Sunt un tip extrem de corect, atent si respectuos in trafic: in viata mea nu am platit vreo amenda! N-am vrut! :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Mar 2016, 09:43
Post #50


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Circula si tu civilizat prin tarile pe unde treci si nu are nimeni grija ta .. dar roamanul este tot roman pe unde merge .. o comite si dupa aia se simte nedreptatit ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 10 Mar 2016, 10:23
Post #51


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




In Vest ai mereu autostrazi la mai putin de 50 de km de oriunde te-ai afla, asa ca nu sunt motive sau scuze sa nu respecti limitele de viteza cand te afli in orase sau DN-uri. Dar, nah, cand faci concediu la foame si nu ai bani de autobahn, ii dai in gura pe DN ca-n Romania.

Doar romanasii mereu se grabesc si fac nasoale in trafic, asa ca la mai multe amenzi!


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Mar 2016, 10:31
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




poate lumea are masini.

ps ciudat eu eram singurul care mergeam cu 135, pe tempomat, si ma depaseau toti localnicii.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 10 Mar 2016, 10:34
Post #53


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




cata inaltime morala pe aci, ma ia ameteala cand ma uit in genune icon_mrgreen.gif

robbyman a avut o atitudine foarte OK pe aici, si-a asumat totul si nu a incercat sa cosmetizeze situatia.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Mar 2016, 10:52
Post #54


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(paul_p @ 10 Mar 2016, 00:17)
acolo unde sunt locuri putine de parcare. Ca sa poata beneficia cat mai multi de acele locuri. Daca cineva ocupa locul cu 5 minute in plus, il face probabil pe altul sa astepte 5 minute in plus pana cand se elibereaza locul de parcare.

Nu te impiedica nimeni sa platesti 90 de minute, ca sa fii sigur ca nu intarzii. Faptul ca ai preferat sa nu platesti in plus, arata ca scopul de a beneficia cat mai multi de acel loc de parcare a fost atins, ca te-ai limitat la doar 60 minute smile.gif
*



QUOTE(vallixx @ 9 Mar 2016, 23:41)
mai ales ca parcarea nu era full, deci cumva daca ar fi fost ideea ca tin un loc cupat si altul nu are unde parca din cauza mea ...... poate era un argument, insa erau locuri goale.
*



QUOTE(paul_p @ 10 Mar 2016, 00:17)
Nu te impiedica nimeni sa platesti 90 de minute, ca sa fii sigur ca nu intarzii. Faptul ca ai preferat sa nu platesti in plus, arata ca scopul de a beneficia cat mai multi de acel loc de parcare a fost atins, ca te-ai limitat la doar 60 minute smile.gif
*



Nu imi propusesem sa stau mai mult pentru ca aveam drum lung de facut in ziua aia, deci o ora era suficient. Si ajungeam cu cateva minute inainte daca nu ma rataceam pe o straduta biggrin.gif



--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 10 Mar 2016, 10:56
Post #55


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(mezym @ 10 Mar 2016, 10:23)
In Vest ai mereu autostrazi la mai putin de 50 de km de oriunde te-ai afla [...]
*



Vrei la bula?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Mar 2016, 10:59
Post #56


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(mezym @ 10 Mar 2016, 10:23)
Doar romanasii mereu se grabesc si fac nasoale in trafic, asa ca la mai multe amenzi!
*


Cam multe pareri emiti la adresa oamenilor tinand cont de cate argumente au fost expuse. Eu nu spun ca ai sau nu dreptate, dar stii tu cat ii e de foame?

Am vazut ca te cam repezi sa judeci cand nu iti convine ceva.
Ca a gresit sunt de acord, dar nu crezi ca orice om ar trebui sa primeasca o sansa sa se corecteze? Pot concluziona si eu ce aici ca esti de acord cu pedeapsa capitala, ca ar fi cam la fel de indepartata precum concluzia ta?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robbyman
post 10 Mar 2016, 11:41
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 October 12




QUOTE(mezym @ 10 Mar 2016, 10:23)
cand faci concediu la foame si nu ai bani de autobahn, ii dai in gura pe DN ca-n Romania.

Doar romanasii mereu se grabesc si fac nasoale in trafic, asa ca la mai multe amenzi!
*



In general "autobahn" se refera la reteaua Germana de autostrazi si sunt gratuite. Adica si fomistii circula tot pe acolo. "Autobahn" - ul francez e foarte scump, in schimb. Totusi se spune ca reteaua de drumuri nationale in Franta e foarte ok asa ca e utilizata des.

Daca iti faci concediul in vest, cu masina, se presupune ca dispui de timp, deci o zi in plus pe drum nu conteaza prea mult. Cand ziua aia inseamna 100 de euro s-ar putea sa merite. Cati muncim pe 100 EUR la zi? Iar in concediu, mai ales, trebuie sa parasesti autostrada ca sa vizitezi si tu una, alta. La niciun obiectiv turistic nu ajungi direct de pe autostrada, asa ca... Situatii sunt multe si neprevazute cand poti lua o amenda.

Desi m-a deranjat termenul "fomist" si am fost tentat sa-ti dau peste nas cu niste contraargumente, n-am gasit. radmasa.gif


--------------------
Nu ma amenda! Pentru toate greselile mele a platit deja Hristos.
Sunt un tip extrem de corect, atent si respectuos in trafic: in viata mea nu am platit vreo amenda! N-am vrut! :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Mar 2016, 11:45
Post #58


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




bad post

This post has been edited by MuciX: 10 Mar 2016, 11:47


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Mar 2016, 11:46
Post #59


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




in FR costul este cam de 10 euro/100 km de autostrada ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robbyman
post 10 Mar 2016, 12:09
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 October 12




QUOTE(MuciX @ 10 Mar 2016, 11:45)
bad post
*



Pai dupa ce o bagasem p-aia cu "100 de euro pe zi", oricum o dadeam era clar ca nu peisajele ma ademenisera pe nationala. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Robbyman: 10 Mar 2016, 12:11


--------------------
Nu ma amenda! Pentru toate greselile mele a platit deja Hristos.
Sunt un tip extrem de corect, atent si respectuos in trafic: in viata mea nu am platit vreo amenda! N-am vrut! :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 10:43
Forum Renault