DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inele cilindri 1300, dilema ,grosimi???

sobolan
post 31 Oct 2015, 23:34
Post #31


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




n-ai ce sterge si nu ma deranjeaza....aluminiul se corodeaza dar tu ai intrebat de inelele din cauciuc....eu ti-am raspuns odata,alea nu se corodeaza,eu cred ca n-au fost montate corect si s-au rupt la strangerea chiulasei sau sunt refolosite(motor refacut,pastrate aceleasi inele=greseala mare,macar de puneau silicon la remontare) ........la inelele de cauciuc se adauga cu succes silicon ,la cupru ,aluminiu si hartie recomand vaselina,in prealabil se curata bine si minutios blocul in zona lor de etansare...un sabar mic,betisoare cu vata si rabdare multa.....eu is patit cu inelele astea blestemate,de aia stateam cu frica....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thundercar
post 31 Oct 2015, 23:52
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 23 April 15
From: buzau




Pai aia e ca nu stiu daca e cupru sau cauciuc.Si sa refoloseasca inele nici nu se pune problema a fost refcut de mecanic adevarat si proprietarul isi permitea. la motorul meu din 99 era cupru si era f simplu exact cum ati explicat cand o sa am timpul o sa le schimb si daca se potrivesc fac transplantul in blocul meu


--------------------
dacia dacia audi 1310l 1310li A4 1999 2001 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 1 Nov 2015, 01:18
Post #33


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




vorba lunga saracia omului.....DESFA-L si ai sa afli,mergi cu presupusul si intrebi apoi nu faci nimic.....cand te doare ceva te duci la doctor sa te caute,nu ? sau il dai mesaj pe telefon ? radmasa.gif

LE: de mecanici adevarati is satul,3 bucati din care doi m-au sabotat fara intentie mad.gif la dacia mea(o gasesti la topicul restaurari) de-mi venea sa-i dau foc ! daca cumva te apuci sa postezi si p-acolo ca si aici iti sterg post-urile ! up.gif

This post has been edited by sobolan: 1 Nov 2015, 01:20


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby_1300_rap
post 6 Feb 2017, 01:42
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 11 February 11




salut , am si eu o dilema asemanatoare cu inelele de cilindru , m-am trezit dupa nici 10 mii de km ca imi baga apa in baia de ulei , problema inelele de hartie de la cilindru varza, spus si facut am schimbat inelele se afla in cote intra lera de 0,10 da nu intra aia de 0,15 , problema e urmatoare ce are daca am pus un film de silicon de VR [COLOR=red]??? mad.gif toata lumea imi zice ca se va sparge motoru, vaselina am incercat si nu tine calumea dupa primu schimb de antigel poti sa o uiti !


--------------------
dacia 1300 1970 - HD 70 UAP/1-HD 4533
dacia #1 in romania :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 6 Feb 2017, 15:54
Post #35


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




eu am pus vaselina pe inelele de hartie si apoi le-am montat,dupa ce am asamblat motorul ,am pus ulei,i-am dat o cheie(fara apa) cam 15 secunde sa arda vaselina surplus....s-au lipit camasile de bloc,cand le-am scos dupa o mie(ca era fisurat blocul prin dreptul electromotorului) a trebuit sa dau cu ciocanul de lemn in camasi,se lipisera perfect de bloc,apa in ulei nu am avut never.....am folosit verzile,alea merg cam in orice "scenariu"....daca pui silicon e acelasi lucru,n-ai cum sa spargi motorul,e aberatie...pui silicon pe ambele parti la inel,il pui pe camasa,pui in bloc,te misti repede pui chiuloasa si n-are nici pe naiba ...unii mecanici puneau cate doua inele de ale pe fiecare cilindru si se deforma chiuloasa la strangere da' blocul nimic n-avea....
Sa verifici suprafata de asezare la bloc sa n-aiba ciupituri,poate n-ai curatat bine,acolo poti folosi o surubelnita mai lata si cu rabdare in 15 minute e ok,daca un mic gunoias se lipeste acolo apoi adio etansare,cade camasa "stramb"/etc.....cred ca asta a si fost la tine,nu e vaselina de vina.....n-are cum....

This post has been edited by sobolan: 6 Feb 2017, 16:10


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:31
Forum Renault