DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Catalizator, Schimbare catalizator

myx
post 28 Nov 2006, 19:45
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




La o revizie, mi-au verificat catalizatorul, si printre altele mi-au spus ca trebuie schimbat, pentru ca daca se loveste usor suna.
Intrebare: Aveti idee cat costa unul?
Daca nu-l schimb ce efecte are? (In afara ca nu voi trece urmatorul ITP) Influenteaza, mareste gradul de uzura a tobelor, medie si finala? Imi creste consumul?
Se merita achizitionat unul la mana a doua? Daca da, ce sa verific la el, sa ma asigur ca e ok?
Merci.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiansoft
post 28 Nov 2006, 19:58
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 1 July 04
From: Constanta




L-am schimbat eu acum 3 zile: 8.3 milioane + 600 mii manopera, deoarece era ceramica sparta in el si zdranganea foarte naspa
Nu am simtit vreo modificare in consum si nici in pierderea de putere, probabil ca acestea se intampla doar daca se infunda.
Schimbarea am facut-o la DACIA Service din Constanta


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 28 Nov 2006, 20:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




De dezmembrari Solenza nu am auzit inca. Deci din pacate va trebui sa cumperi unul nou. Daca vrei poti sa amini treaba asta pina la urmatorul ITP si pina atunci sa stringi lovelele sad.gif
PS pe cele cele SH nu poti sa le verifici decit auditiv smile.gif sau sa il montezi pe masina si sa faci un test de gaze + o proba la drum....

This post has been edited by Reed: 28 Nov 2006, 20:54


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 29 Nov 2006, 12:54
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Am facut azi un test cu fumul, si se pare ca este in regula. Fumul este alb, cu vapori, si nu miroase. Se poate sa nu fie un defect prea mare ? Nu am incredere nici in cei din service.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 29 Nov 2006, 15:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




NU mai mirosi gazele de esapament SUNT TOXICE !!! Chestia ca e alb si nu pute nu e test de emisie... eu ziceam sa mergi la un service cu tester


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Nov 2006, 00:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




daca nu o mai ai in garantie cauta o firma care importa catalizatoare sport si vei vedea ca intre 3,2 - 4 mil iti iei unul sport care te tine mai mult decat cel original si simti si un mic castig de putere mai ales daca ai schimba si evacuarea ! Bafta !

Te rog sa renunti la comentariile inutile

This post has been edited by i96nds: 30 Nov 2006, 09:24


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 4 Dec 2006, 19:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Pai (fara a fi comentariu si nici reclama) da-ne cateva adrese de firme ce importa asa ceva sa stim cu totii ca poate vom avea nevoie. Desi ma gandesc ca acest element ar trebui sa tina (nelovit) cat masina.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 4 Dec 2006, 21:09
Post #8


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Cu catalizatorul ala minune sport mai treci ITP-ul?


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 4 Dec 2006, 21:58
Post #9


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




pastrama, n-as prea crede ... catalizatorul "gatuie" din puterea motorului ... si daca-i sport ...

OFF: marius80_eugen: n-ai fost curios sa faci un test de putere la masina ta modificata ? sau daca ai mai zis pe undeva ? da un link ...

QUOTE(eugeniuz2004 @ 4 Dec 2006, 19:52)
Desi ma gandesc ca acest element ar trebui sa tina (nelovit) cat masina.
*


Chiar asa, catalizatorul are vreo perioada de "functionare" specificata ?

cristiansoft: De ce era ceramica sparta in el ? de la lovituri ? sau de la ce ? ...


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
power
post 5 Dec 2006, 11:13
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 7 February 05
From: Bucuresti




Ceramica din catalizator se sparge datorita diferentelor de temperatura: este incins si tu trci cu masina prin apa. Cred ca si datorita loviturilor.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI - B 41 VCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 5 Dec 2006, 11:27
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




La alte de modele de masini tot asa de repede se duce? Din cate am vazut sunt destul de multe Solenze cu probleme la catalizator.
Urme de usoare lovituri pe scut are si a mea. Si la cate balti sunt imposibil sa nu fi luat cateva.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moise
post 6 Dec 2006, 09:11
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 2 December 06




aceeasi prb. o am si eu cred ca o sa il schimb si gata desi cei de la service m-au ametit ca s-ar putea sa fie infundat si ca se spala, probabil mai voiau sa le iasa ceva bani moca rolleyes.gif


--------------------
Dacia Nova GTI 2000 CU INJECTIE - CT05TWM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiansoft
post 6 Dec 2006, 09:40
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 1 July 04
From: Constanta




QUOTE(mao @ 4 Dec 2006, 22:58)
pastrama, n-as prea crede ... catalizatorul "gatuie" din puterea motorului ... si daca-i sport ...

OFF: marius80_eugen: n-ai fost curios sa faci un test de putere la masina ta modificata ? sau daca ai mai zis pe undeva ? da un link ...
Chiar asa, catalizatorul are vreo perioada de "functionare" specificata ?

cristiansoft: De ce era ceramica sparta in el ? de la lovituri ? sau de la ce ? ...
*




Probabil, mai mult ca sigur in timp s-a spart de la diferentele de temparatura, borduri luate si implicit scutul indoit care a lovit catalizatorul, plus ca e marfa romaneasca


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Dec 2006, 13:05
Post #14


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am fost la revizie la 40k si aceeasi problema o am si eu (dar stiam de ea). Au zis cei de la Pitesti ca pot sa merg linistit asa mult si bine, nu are nimic, decat ca mai zdarngane cand o subturez. Am trecut ITP cu el asa. Masina trage foarte bine. Eu sa fiu sanatos!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Dec 2006, 13:36
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti





Catalizatoarele se strica de obicei din cauza exploatarii necorespunzatoare , adica in primul rand a lovirii sau a socurilor , cand se intampla direct o vatamare fizica a acestuia , apoi din cauza diferentelor mari de temperatura , daca treceti prin apa cand este incins ... si mai ales din cauza ca motorul nu a functionat in parametrii optimi . In ultumul caz ma refer ca nu s-a folosit o beznina de calitate , nu s-au folosit substante de curatare a injectoarelor , nu s-a mers la drum in afara cu ea , nu s-a forjat ate putin ... si din cauza asta celulele catalizatorului , care arata ca un fagure se infunda .
Al meu nu are nici un semn de lovire , eu nu am trecut nici prin apa cu el si totusi cand am schimbat evacuarea , imediat dupa inlocuirea cu Borla Sport de 50 mm , Direct Flow , la prima aceleratie mai sanatoasa mi-a aruncat o bucata de catalizator mare cat un ou pe teava si eram sa-l "impusc" cu el pe unul dintre mecanici care "asculta" esapamentul ... In rest acum mai am niste mici parti din ele pe traseu dar presupun ca incet vor fi evacuate . In legatura cu firme care se ocupa cu produrecea si adaptarea de catalizatoare va spun ca eu mi-as pune Magnaflow in viitor ! Oricum dupa ITP , daca va fi cazul in schimb , altfel pana nu se intampla ceva la el nu am de gand sa-l schimb ... decat daca apare vre-o sansa pe CASCO !

This post has been edited by i96nds: 7 Dec 2006, 15:12


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Dec 2006, 16:03
Post #16


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu vad legatura dintre explotarea necorespunzatoare si loviri, etc. Astea tin de accidente. Si eu nu l-am atins niciodata, nici macar scutul nu l-am avut indoit. Benzina a papat numai OMV 100 pana mai recent, afara am iesit, de turat am turat-o.
Scrie in carte cumva cum se exploateaza corect catalizatorul???
Acum cu trecutul prin apa, ce naiba sa mai zic, ca doar nu stau sa-i suflec izmenutele cand trec prin balti.
Aia cu oul din esapament bag-o si tu mai la Pasti, asa... wink.gif


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 7 Dec 2006, 16:24
Post #17


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Pai marius se referea la folosirea necorespunzatoare tocmai cand zicea de balti. Adica daca vezi ca e apa mare, nu intri cu viteza in ea ci mai incetinesti si tu. Iar daca apa are mai bine de 20 cm nu trebuie sa intri in ea. Eu asa am stricat primul catalizator, am intrat in apa pana la faruri dupa o ploaie in Bucuresti. Cu al doilea nu am mai avut initiative dintr-astea.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Dec 2006, 18:49
Post #18


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Aaa, deci asa, nenica! De aici i se trage trompetizatorului meu. Pai am trecut ape pana la praguri fara nici o jena. Culmea e ca tocmai vara, cand am nimerit ploi d'alea de 10 minute cand se aduna apa pe la Iancului prin intersectie de te si sperii... Dar nu m-a dus capul ca stric dracia, eu eram ingrijprat ca imi va rugini scutul...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Dec 2006, 20:04
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nenea Mars ... deci eu daca spun un lucru inseamna ca el s-a intamplat si daca vrei sa-ti pui ambitia cu mine vin cu martori un prieten cu care am fost la Borla , chiar si mecanicii de acolo si iti aduc si "oul" ca il pastrez cu sfintenie ! Uite chiar am sa incerc sa-l fotografiez ! Toti ne-am mirat cum a reusti sa iasa prin vre-o 2,5 metri de tubulatura ... dar sa nu uitam ca este "direct flow" adica nu are site pe el .... ideea este ca a iesit ca un cartof si am avut noroc ca nu s-a blocat pe traseu ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Dec 2006, 21:03
Post #20


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Stimate Domn,
Nu imi pun ambitia cu nimeni, ca stau foarte prost cu timpul. Daca acum vii si chiar sustii treaba asta, eu te cred. Si fara poze.
Nu stiu cum vine treaba asta cu direct flow dar din cate zici tu inseamna ca e o teava continua din catalizator pana la iesire. Ca altfel cadea oul in vreuna din tobe si nici mama gazelor de esapament nu-l mai ridicau la nivelul unei tevi, ca doar nu o fi ca la extragerile loto, de ametesc aia acolo niste bile pana cedeaza unele nervos si ies la interval sa le vada tot poporul.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PIF
post 7 Dec 2006, 21:50
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 31 October 04




am inteles ca exista o firma pe delea veche care inlocuieste catalizatoare. Nu stiu cat de sport sunt, dar oricum sunt ieftine 3 mil si ceva. Dureaza cateva ore cel mult. Iti taie catalizatorul vechi defect si i-ti sudeaza unul nou. Si e mult mai ieftin decat la dacia (14 mil fara manopera blink.gif ohmy.gif mad.gif ). Eu trebuie sa ajung pe acolo ca cei de la dacia mi-au zis ca al meu s-a infundat si de aia masina mea nu mai trage.


--------------------
- - -
Megane sedan 2.2 1.5 dci 100cp - 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Dec 2006, 22:08
Post #22


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Bine ca ne-ai zis. Maine ma duc acolo, stiu cam unde vine... Revin cu informatii. Sper sa nu fie petarde sa nu mai trecem de ITP cu ele...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PIF
post 8 Dec 2006, 20:47
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 31 October 04




chiar te rog sa-ne spui parerea. sa nu bat drumul degeaba. daca nu sunt de incredere, atunci trebuie sa gasesc alta varianta.


--------------------
- - -
Megane sedan 2.2 1.5 dci 100cp - 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 11 Dec 2006, 14:38
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sper sa nu fiu penalizat , dar cautati oameni buni pe google : magnaflow ... sa vedeti ca intr-un final veti gasi o firma din provincie care vinde catalizatoare universale sport , cu garantie si tot ce trebuie incepand de la 3,8 mil ! Cand aud de 14 mil ... scuze dar nu pot rabda sa va las sa dati atat !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PIF
post 11 Dec 2006, 21:28
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 31 October 04




intrebarea mea poate parea stupida, dar care-i diferenta intre un catalizator sport si unul "de fabrica"?


--------------------
- - -
Megane sedan 2.2 1.5 dci 100cp - 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Dec 2006, 22:12
Post #26


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ala "sport" e mai eftin! Nu citisi?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PIF
post 11 Dec 2006, 22:25
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 31 October 04




bine bine, e mai ieftin, dar eu vorbeam dpdv al performantelor, noxelor si dimensiunilor (ca sa intre la locul unde ar trebui)....


--------------------
- - -
Megane sedan 2.2 1.5 dci 100cp - 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 11 Dec 2006, 23:44
Post #28


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu ma bag, nu stiu. Il las pe marius80_eugen. El e cu tunning-uri d'astea la Solenza. A mea e inca stock...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Dec 2006, 20:24
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Se potriveste la fix , este perfect complatibil standardului Euro al masinii , aduce un mic castig de putere fata de cel stock si daca montati in service-urile recomandate de ei aveti si garantie la el . NU e nici o problema de marime sau de noxe ! Mai multe detalii va rog sa cautati si sa dati telefon la importator si distribuitori .... dar sa nu va mai aud de catalizatoare de 14 mil ca mi se ridica tensiunea !

This post has been edited by marius80_eugen: 14 Dec 2006, 20:25


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmg
post 23 Feb 2007, 21:45
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 5 April 04
From: Bucuresti




PAna la urma a incercat cineva in Bucuresti sa schimbe catalizatorul la aia din Delea Veche?
Am facut si eu revizia la Solenza de 20.000 si i-am pus sa verifice de ce la 3100 de ture vibreaza masina. Concluzia: catalizatorul bushit.
Ma enerveaza cum vibreaza. Ar fi o treaba sa-l scot de tot? Sau e mult de munca cu taiatul evacuarii?
In afara de poluare, s-ar putea chiar masina sa se miste mai bine cu el scos.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI break 2002 Initiale
Ex: Renault Laguna 2002, 1.9dci Dynamique
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:24
Forum Renault