DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 32 33 34 35 36 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spre Grecia, prin Serbia si Macedonia

rue
post 30 Apr 2015, 09:51
Post #991


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




fiind in trecere la Stamora in weekend am intrebat politistul de frontiera si a zis ca minorul cu carte de identitate (>14 ani) poate trece frontiera cu ea dar doar insotit de ambii parinti (desi ei pot verifica parintii in sistemul informatic pt ca pe CI nu scrie parintii, eu zic ca e bine sa fie si certificatul de nastere al copilului la indemana pentru a dovedi ca ei sunt parintii). CI ul poate scuti necesitatea de a chletui pe pasapoarte pt copii daca nu le au dar e bine sa mai sunati odata la numarul scurt la PF sau printr un email catre PF la care veti primi raspunsul oficial si sa fie imprimat, eventual pus si aici.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 30 Apr 2015, 13:09
Post #992


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Sunt 2 chestii separate:

-unde e permisă intrarea cu CI, va fi permisă și pentru minor, dacă are (adica >14): UE, Serbia, Macedonia (nu le știu exact, verificați); Turcia NU, doar cu pașaport, indiferent de vârstă;

-minorul (adică <18), indiferent că are CI sau pașaport, iese din țară fie cu ambii părinți, fie cu un părinte și o procură de la celălalt, fie cu procură de la ambii părinți și cazier pentru însoțitor (mai sunt cazuri de tutelă, un părinte decedat etc, nu discutăm aici)



--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 30 Apr 2015, 13:19
Post #993


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Minorul peste 16 ani cel putin cu pasaport poate calatori singur in afara tarii deoarece pasaportul cand il face are nevoie de consimtamantul notarial sau formal la biroul de pasapoarte (semnatura) pentru a i se face pasaportul.

In baza CI ului poate calatori in tari ca GR, SRB, MK, MN, HR, HU etc unde si majorii pot calatori cu CI doar daca este insotit de ambii parinti.

update de pe MAE

This post has been edited by rue: 30 Apr 2015, 13:25


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 30 Apr 2015, 14:25
Post #994


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




În linkul pus de tine scrie ce zic eu, nu ce zici tu. Deci ?

Părinții își dau acordul pentru eliberarea pașaportului indiferent de vârsta minorului.

Cerința de CI sau pașaport este a țării de destinație, nu a Ro.

Cerința privind prezența părinților (sau procuri etc) la ieșirea din țară este a Ro, nu a țării de destinație.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 30 Apr 2015, 14:55
Post #995


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




S-au mai schimbat legile probabil ca cea din 2005 a adus modificari. eu nu am mai citit ci doar am adaugat linkul dupa ce am postat si e bun de citit pt ficare caz in parte.
In '93 am iesit din tara singur la 16 ani.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 5 May 2015, 16:50
Post #996


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Info de pe traseul II-14: Vidin - Kula - Vrashka Chuka (vama BG-SR) - Zajecar (Serbia).
Drumul este avariat (alunecari de teren cu fisuri si surpari) la km 10 pe o lungime de cca 150m. Traficul se desfasoara pe o varianta ocolitoare. Se pare ca reparatiile vor dura ceva vreme.

Sursa: http://www.focus-news.net/news/2015/04/27/...shka-chuka.html

Si o poza:

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-x...c69&oe=55C9E2E1

This post has been edited by drrond: 5 May 2015, 16:55


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 May 2015, 17:15
Post #997


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(drrond @ 5 May 2015, 18:50)
Vidin - Kula - Vrashka Chuka (vama BG-SR) - Zajecar (Serbia).
Drumul este avariat (alunecari de teren cu fisuri si surpari) la km 10 pe o lungime de cca 150m. Traficul se desfasoara pe o varianta ocolitoare. Se pare ca reparatiile vor dura ceva vreme.


Din ce spui (cu link-ul in bulgara nu ma descurc) probleme ar fi pe DN 14, la 10 km de Vidin (in directia Kula), adica mult inainte de Kula.

Pentru ocolire ar fi varianta DN 1 (Vidin - Montana) pana la intersectia cu drumul 141, apoi dreapta spre Gramada si Kula iar la Kula stanga (pe DN 14) spre grantia sarbeasca.

Cel putin in septembrie 2013, bucata Vrashka Chuka - Kula - Gramada - DN 1 era OK, atat ca asflat cat si ca semnalizare rutiera.

This post has been edited by gibonu: 5 May 2015, 17:15


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 5 May 2015, 19:02
Post #998


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(gibonu @ 5 May 2015, 18:15)
Din ce spui (cu link-ul in bulgara nu ma descurc) probleme ar fi pe DN 14, la 10 km de Vidin (in directia Kula), adica mult inainte de Kula.

Pentru ocolire ar fi varianta DN 1 (Vidin - Montana) pana la intersectia cu drumul 141, apoi dreapta spre Gramada si Kula iar la Kula stanga (pe DN 14) spre grantia sarbeasca.

Cel putin in septembrie 2013, bucata Vrashka Chuka - Kula - Gramada - DN 1 era OK, atat ca asflat cat si ca semnalizare rutiera.
*




Da, m-am uitat si eu pe varianta ta si e ok ca alternativa. Ma gandesc ca pana in vara poate vor face vreun by-pass in zona. In fond sunt doar 150 m.

Nici eu nu stiu ruseste; informatia am gasit-o in alta parte si cautind pe google am dat de site-ul bulgar. E si in engleza insa nu am reusit sa gasesc stirea. Traducind cu google spune cam ce am zis eu, plus faptul ca Departamentul transporturilor din Vidin cauta solutii (financiare) sa refaca drumul.

Informatia am postat-o ptr. ca cei care vor folosi ruta, sa-si upgradeze calculele referitoare la timp.


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 7 May 2015, 19:39
Post #999


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




sincer mie unu mi se pare eficienta Ro - Bg, Bg - Sr, ai taxa pod, + vinieta Bg, as merge pe varinta Ro - Sr, cu trecere la PF II, nu ar fi departe de Calafat, apoi de vii din Craiova se ajunge mai usor la PF II, apoi mai este varina Vidin - Negotin.


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 May 2015, 13:53
Post #1000


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@victorz

Banuiesc ca ai vrut sa spui "sincer mie unu nu mi se pare eficienta Ro - Bg, Bg - Sr, ai taxa pod, + vinieta Bg".

Concret, intre cele doua variante este o diferenta de 50 km, care se vede mai bine in harta de mai jos:

02.jpg ( Size: 618.6k ) Number of downloads: 386


Cei 50 km in plus pe la Portile de Fier II, cred ca inseamna cel putin o ora in plus de condus.
La o masina obisnuita (pe benzina), cei 50 km mai inseamna un consum de 3-4 litri.
La 1,3 Euro litrul (cat costa in RO) = un cost de 4-5 Euro.

Fata de cei 11 Euro cat ar costa drumul prin BG (6 Euro taxa de pod la Vidin si 5 Euro vigneta bulareasca).

Asadar, pe la Portile de Fier II s-ar face o economie de 6-7 Euro insa s-ar adauga inca o ora de condus.
Sincer nu cred ca sta cineva de pe forumul asta in 14 Euro (dus-intors) atunci cand pleca / se intoarce din concediu.

P.S.
Suntem cam off-topic aici, deoarece nu cred ca sunt prea multi care sa isi puna problema de mers in Grecia prin Serbia si Macedonia cu iesire din RO pe la Calafat.

This post has been edited by gibonu: 8 May 2015, 13:57


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mada74
post 9 May 2015, 10:27
Post #1001


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 December 12
From: Timisoara Freidorf




De citit eventual de retinut informatile care ne intereseaza despre Macedonia :

Condiții de intrare și regim de ședere

Cetățenii români nu au nevoie de viză de intrare în Republica Macedonia pentru călătorii de scurtă ședere, până la 90 de zile, într-un interval de 6 luni de la data primei intrări.
Intrarea fără viză pe teritoriul Republicii Macedonia a cetățenilor români se face pe baza cărții de identitate sau a pașaportului valabil.
Puncte de trecere frontieră:
Serbia: Blace, Volkovo, Jazince, Pelince, Sopot si Tabanovce
Bulgaria: Deve Bair, Delcevo si Novo Selo
Grecia: Bogorodica, Gevgelija, Dojran si Medzitlija
Albania: Kafasan, Sveti Naum, Stenje si Blato
Aeroporturi: Skopje si Ohrid
Atragem atenția cetățenilor români asupra obligativității ca, în termen de 24 de ore de la intrarea în Macedonia, să se înregistreze la Poliția pentru străini/Secția de poliție din localitatea respectivă. Acest lucru este valabil cu precădere în situația în care cetățenii români locuiesc la persoane particulare.
În situația cazării la hotel această responsabilitate este preluată de recepția unității hoteliere.
Legea privind regimul străinilor nu prevede explicit pedepse pentru cazurile de nerespectare a regimului înregistrării șederii cetățenilor străini în Republica Macedonia. În practică se constată însă că, în cazul nerespectării acestui regim, persoanele vinovate sunt reținute și expulzate într-o perioada de 1 pana la 10 zile de la data reținerii, la care se adaugă amenda contravențională (circa 300 euro) și interzicerea intrării pe teritoriul Republicii Macedonia între 6 și 12 luni.
Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetățenilor români care intenționează să rămână pentru o perioadă îndelungată pe teritoriul acestui stat să se adreseze misiunii diplomatice a României și să își anunțe prezența în regiune, comunicând coordonatele personale pentru a putea fi contactați în situații de urgență.

Amenințări teroriste

Pe teritoriul Republicii Macedonia nu au fost semnalate activități ale unor organizații și grupuri teroriste care să vizeze sistematic străinii aflați pe teritoriul acestei țări. Cu toate acestea, cetățenii români trebuie sa aibă în vedere riscurile globale pe care fenomenul terorist le poate produce oriunde in lume.


Siguranță și criminalitate

În Macedonia rata criminalității este relativ redusă și rareori criminalitatea sau alte fapte antisociale sunt îndreptate asupra turiștilor.
Recomandări generale:
Păstrați în locuri sigure documentele și valorile personale, biletele de călătorie, banii și cărțile de credit și nu le expuneți în mod vizibil asupra dumneavoastră sau în mașini.
Mașinile trebuie încuiate și asigurate cu sisteme de alarmă. Parcarea se va face în locuri special amenajate.
În cazul călătoriei cu autobuzul sau trenul păstrați atenția asupra bagajelor și lucrurilor personale pe întreaga durată a călătoriei.
În cazul unor incidente grave (accidente, tâlhării), care necesită intervenția imediată a autorităților, trebuie apelate următoarele numere de urgență:
Politie: 192
Pompieri: 193
Salvare: 194
Tractări auto/ asistență rutieră AMSM: 196
Informații: 188
În cazul unor incidente care afectează siguranța persoanei sau a bunurilor, vă recomandăm contactarea poliției locale și a Ambasadei României la Skopje.
Pierderea/furtul banilor si documentelor se reclamă la Secția de poliție aflată în zona în care s-a produs evenimentul. După eliberarea documentului de călătorie de către Secția consulară, cetățeanul român trebuie să se prezinte la Secția de poliție care i-a eliberat dovada pierderii pașaportului pentru aplicarea vizei de ieșire.

Sistemul medical

Vă recomandăm să vă încheiați, înainte de plecare, o asigurare de călătorie. Aceasta are valabilitate în toate țările și poate să acopere de la riscurile de bază (îmbolnăviri, accidente, urgențe stomatologice, repatriere sanitară sau în caz de deces) până la toate riscurile de călătorie, inclusiv pierderea/ furtul/ deteriorarea bagajelor, anularea plecării în străinătate, falimentul companiei aeriene etc.
Sistemul medical are două componente: de stat și privat. În sistemul privat accesul este nelimitat, contra cost.
Pentru asistență medicală gratuită este necesară asigurarea medicală încheiată la firmele autorizate înainte de efectuarea călătoriei.

Condiții privind traficul auto

La punctele de trecere a frontierei, autoritățile macedonene solicită pe lângă certificatul de înregistrare a mașinii, cartea verde a autoturismului valabilă pentru Macedonia (nu este suficient numai pentru Uniunea Europeana) și asigurarea internațională de sănătate.
Se percep taxe de autostradă, în numerar la puncte special amenajate pe parcursul drumului. Taxa se poate efectua și într-o monedă de circulație internațională, fapt pentru care recomandăm turiștilor să posede mărunt.
De evitat încheierea unor asigurări auto în sistem electronic, care nu sunt recunoscute în Republica Macedonia.
Contravențiile la regimul de circulație pe drumurile publice sunt între 150 – 300 euro (de regulă se aplica 300 euro), redusă la jumătate dacă se plătește in 24 de ore. Atenție: se reține documentul de identitate (de regula pașaportul) până la achitarea contravenției.

Transportul public
În Republica Macedonia, cel mai dezvoltat sector de transport, este cel rutier. Autobuzele asigură legăturile între aproape toate localitățile. În orașe transportul public este asigurat, de asemenea, cu autobuze.

Limitele de viteză admise
Viteza legala maxima este de 60 km/h in localități, 80 km/h in afara localităților, 100 km/h pe șosele regionale si 120 km/h pe autostrăzi.

Centura de siguranță
Centura de siguranță este obligatorie.

Permisul de conducere
Permisul de conducere românesc este recunoscut pe teritoriul Macedoniei pe toata durata de valabilitate.

Informații privind cazurile de accidente de circulație
Accidentele de orice fel trebuie semnalate la cea mai apropiata secție de politie, iar autoturismele trebuie să rămână in poziția avută după momentul producerii coliziunii, până la sosirea agentului de circulație.

Utilizarea cărților de credit

În Macedonia sunt acceptate cărțile de credit cu valabilitate internațională (de ex. Visa, Mastercard etc.), acestea putând fi utilizate pentru plata bunurilor achiziționate și a serviciilor prestate pe teritoriul Macedoniei.

Regimul medicamentelor

Medicamentele pot fi introduse în Republica Macedonia numai în baza rețetelor, fișelor de externare din spital sau alte documente în care este precizat diagnosticul și se prescrie tratamentul medicamentos.

Regimul animalelor de companie

Animalele de companie pot fi introduse în Republica Macedonia în baza unor dovezi privind starea de sănătate și situația vaccinărilor eliberate în țara de domiciliu.

Reglementări vamale

Atât bunurile, cât și sumele în valută trebuie declarate la intrarea în Republica Macedonia. Pe teritoriul acestui stat, este permis importul și exportul de valută, fără declarație vamală, în limita a 10.000 euro.
Potrivit reglementarilor locale, sumele de bani trebuie declarate în scris, pe baza de declarație vamală, iar lucrătorii vamali trebuie să elibereze dovezi în acest sens.
Este interzisă introducerea în Republica Macedonia de droguri, alte tipuri de substanțe similare, armament, muniție, substanțe toxice sau radioactive.

Informațiile prezentate în această secțiune au numai caracter informativ. Ele nu angajează răspunderea ministerului, pentru eventualele prejudicii suferite pe timpul călătoriei. Fiecare călător trebuie să fie conștient de faptul că riscurile de securitate sunt prezente oriunde în lume și să își asigure în mod individual măsurile de protecție necesare.


Si pentru Serbia:


Condiții de intrare și regim de ședere

Cetățenii români nu au nevoie de viză pentru a călători in Republica Serbia pentru perioade de ședere de maxim 90 de zile.
Începând cu 12 iunie 2010, cetățenii români pot călători în Republica Serbia, în baza cărții de identitate valabile, pentru o perioadă de ședere de maximum 30 de zile. Cetățenii români minori care nu dețin încă o carte de identitate pot intra în Serbia doar în baza unui pașaport valabil. Cetățenii românii care călătoresc cu un pașaport valabil, pot rămâne pe teritoriul Serbiei până la 90 de zile într-un interval de 6 luni, fără viză.
Atenție! Persoanele care depășesc această perioadă riscă pedeapsa cu închisoarea între 5 și 15 zile.
Trebuie să comunicați la postul de poliție locală, prezența dumneavoastră în Serbia în maxim 24 ore de la sosirea pe teritoriul acestui stat. Organele de poliție locale vor elibera un document, pe suport de hârtie (carton), care atestă declararea șederii. Cetățenii români sunt sfătuiți să păstreze și să aibă acest document, asupra lor, până la întoarcerea în țară, deoarece, există posibilitatea ca autoritățile vamale să-l solicite la punctul de trecere al frontierei. Lipsa documentului atrage după sine aplicarea unei amenzi sau chiar pedeapsa cu închisoarea, fiind considerată o încălcare a prevederilor legale privind șederea pe teritoriul Serbiei.
În cazul în care sunteți cazat la un hotel, obligativitatea declarării șederii dumneavoastră revine recepției hotelului. Declararea șederii cetățenilor străini poate fi efectuată și prin intermediul agențiilor turistice.
La solicitarea personală și în baza unei motivații și a dovezilor corespunzătoare, cetățenilor români li se poate prelungi dreptul de ședere temporară pentru o perioadă mai mare de 3 luni. Conform legislației locale, prelungirea perioadei de rezidență trebuie solicitată autorităților competente din această țară (Poliția pentru străini) cu minimum 30 de zile înainte de expirarea dreptului de rezidență, obținut anterior.
Dreptul de rezidență pentru o perioadă mai mare de 90 de zile se poate acorda străinilor care au drept scop, angajarea în muncă, desfășurarea de afaceri ori activități comerciale și profesionale, studii, specializări, programe de schimburi științifice, educaționale, cercetare științifică, reunificarea familiilor și alte scopuri legitime, în conformitate cu Legea străinilor și tratatele internaționale.
Legea privind regimul străinilor nu prevede explicit pedepse pentru cazurile de nerespectare a regimului intrării și șederii cetățenilor străini în Serbia. În practică, se constată însă că, în cazul nerespectării acestui regim, persoanele vinovate sunt arestate și expulzate într-o perioadă de 5 până la 30 zile de la data arestării.
La intrarea pe teritoriul Serbiei, trebuie să faceți dovada că dețineți o sumă minimă de 50 de Euro pe zi.
Pentru informații suplimentare despre condițiile de intrare și regimul de ședere în Serbia, recomandăm consultarea informațiilor oficiale prezentate de autoritățile sârbe:
Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Serbia
Ambasada Republicii Serbia la București
Consulatul General al Republicii Serbia la Timișoara
Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetățenilor români care intenționează să rămână pentru o perioadă îndelungată pe teritoriul acestui stat să se adreseze misiunii diplomatice a României și să își anunțe prezența în regiune, comunicând coordonatele personale pentru a putea fi contactați în situații de urgență.

Amenințări teroriste

Terorismul este un fenomen global, nelocalizat, prin urmare nici Serbia nu poate fi exclusă din fața acestei amenințări.
Vă recomandăm să consultați periodic informațiile prezentate de autoritățile locale și să accesați pagina web a Ministerului român al Afacerilor Externe (www.mae.ro ).

Siguranță și criminalitate

Serbia este o țară cu un nivel relativ redus de criminalitate.
Regiunea de sud a Serbiei poate fi considerată zonă de risc pentru străini.
Recomandări generale:
Păstrați în locuri sigure documentele și valorile personale, biletele de călătorie banii, cărțile de credit și nu le expuneți în mod vizibil asupra dumneavoastră sau în mașini.
Mașinile trebuie încuiate și asigurate cu sisteme de alarmă.
În cazul călătoriei cu autobuzul sau trenul păstrați atenția asupra bagajelor pe întreaga durată a călătoriei.
Pentru ieșirile în orașe, în special în zonele aglomerate, lăsați documentele personale la hotel și păstrați numai o copie a actelor de identitate (pașaport, permis de ședere).
În cazul unor incidente care afectează siguranța persoanei sau a bunurilor, vă recomandăm să contactați poliția locală precum și cel mai apropiat oficiu consular român.
În caz de incident grav, care necesită intervenția imediată a autorităților locale, pot fi apelate următoarele numere de urgență:
Poliția: 92
Pompierii: 93
Ambulanța: 94
SOS trafic persoane: 347 817
SOS victime discriminare: 635 813
Violența în familie: 785 573; 769 466
Vă recomandăm, de asemenea, contactarea Oficiului Consular român cel mai apropiat, care poate acorda asistență consulară în condițiile prevăzute de lege.

Sistemul medical

Vă recomandăm cu insistență să încheiați o asigurare medicală, de călătorie și de viață pentru întreaga durată a deplasării dumneavoastră.
Este bine ca asigurarea medicală suplimentară să fie valabilă în toate țările. În baza unei asemenea asigurări, facultative, aveți acces la serviciile de urgență atât din sistemul public de sănătate, cât și din cel privat (în funcție de tipul poliței de asigurare). La încheierea unei asemenea asigurări verificați coordonatele partenerului societății de asigurare în țara de destinație și de tranzit.
Vă recomandăm să vă încheiați, înainte de plecare, o asigurare de călătorie. Aceasta are valabilitate în toate țările și poate să acopere de la riscurile de bază (îmbolnăviri, accidente, urgențe stomatologice, repatriere sanitară sau în caz de deces) până la toate riscurile de călătorie, inclusiv pierderea/furtul/ deteriorarea bagajelor, anularea plecării în străinătate, falimentul companiei aeriene etc.
Asigurarea de viață s-a dovedit benefică pentru familiile celor decedați în urma unor accidente sau din motive de boală.

Condiții privind traficul auto

Starea drumurilor
Starea generală a drumurilor este bună.
Taxa de drum pentru autostrăzi este de cca. 7 euro/100 km și se plătește în funcție de distanța parcursă.
Circulația auto
Cartea verde este obligatorie. Asigurați-vă că acest document este valabil pentru întreg teritoriul Serbiei.
Se aplică prioritate de dreaptă la intersecții, iar la sensurile giratorii prioritate de stânga.
Respectați regulile de circulație! Nu vă angajați în depășiri auto periculoase.
Limitele de viteză admise
80 km/h pe drumurile naționale
120 km/h pe autostradă
În cazul în care conducătorii auto depășesc limitele de viteză legală, menționăm că organele de poliție locală obișnuiesc să procedeze la reținerea documentelor de identitate ale persoanelor care încalcă legislația rutieră (cartea de identitate/pașaportul). Documentele de identitate respective sunt înapoiate contravenienților după achitarea amenzii aplicate (plata amenzii trebuie efectuată în moneda locală (dinari) la oficiile poștale.
Conform procedurilor legale în vigoare, contravenienții trebuie să se prezinte în fața unui judecător de instrucție, care, în baza procesului verbal întocmit de organele de poliție locală și a audierii persoanei/persoanelor implicate (contravenient și organul de poliție care a constatat încălcarea legislației rutiere), dispune aplicarea unei sancțiuni. Contravenientul poate beneficia de un avocat din oficiu sau poate apela la serviciile unui avocat recomandat de către misiunea diplomatică, în acest ultim caz impunându-se achitarea contravalorii serviciilor prestate de acesta.
Precizăm că în cazul aplicării unei sancțiuni pecuniare împotriva conducătorului auto care se face vinovat de încălcarea legislației rutiere și care nu dispune de mijloacele financiare necesare efectuării plății amenzii respective, organul de judecată poate dispune înlocuirea amenzii cu efectuarea unei pedepse privative de libertate (suma de 1.000 dinari – cca 8,7 Euro - este echivalentă cu o zi de detenție).
Parcarea
Există spații de parcare amenajate în toate orașele, tarifele practicate fiind de 30-35 dinari/oră. Neplata parcării (atunci când acest serviciu trebuie plătit) implică obținerea unei amenzi în valoare de 1700 dinari (aprox. 18,5 Euro).
Contravaloarea parcării se poate plăti și cu ajutorul telefonului mobil. În funcție de zona de parcare, în condițiile în care sunt delimitate astfel de zone, se pot trimite sms-uri cu numărul de înmatriculare al autoturismului. În zonele delimitate astfel sunt afișate indicatoare cu numerele de telefon la care pot fi trimise aceste mesaje.
Menționăm că parcarea neregulamentară a autoturismelor (în spațiile marcate cu galben - aceste locuri fiind destinate parcării autoturismelor instituțiilor locale - sau în locurile unde sunt afișate semne de circulație care interzic explicit acest lucru), poate atrage ridicarea acestora și implică plata unei amenzi cuprinse între 100 și 250 Euro.
Procedura recuperării autoturismului constă în:
deplasarea contravenientului la locul în care se află depozitat autoturismul și achitarea pe loc a contravalorii ridicării acestuia;
preluarea unei dispoziții de plată a unei amenzi care trebuie efectuată la oficiile poștale, într-un cont al poliției; după efectuare plății acestei amenzi, contravenientul va trebui să se întoarcă la locul unde se află autoturismul, să prezinte chitanța justificativă privind achitarea amenzii și să preia autoturismul.
De asemenea, este interzisă circulația autoturimelor pe benzile speciale, marcate cu galben și care sunt destinate în exclusivitate mijloacelor de transport public în comun, organelor de ordine și taxiurilor.
Centura de siguranță
Este obligatorie.
Permisul de conducere
Permisul de conducere românesc este recunoscut.
Informații pentru cazurile de accidente
Accidentele de orice fel trebuie anunțate la cea mai apropiată secție de poliție, iar autoturismele trebuie să rămână în poziția avută la momentul producerii coliziunii, până la sosirea agentului de circulație.
Începând cu 10 decembrie 2009 au intrat în vigoare noi prevederi ale legii privind siguranța circulației rutiere pe teritoriul Serbiei:
Introducerea obligației de folosire a farurilor, inclusiv pe timpul zilei;
Limitarea vitezei de deplasare în localități de la 60 la 50 de km/h;
Interzicerea deținerii și utilizării de dispozitive de tip antiradar;
Introducerea obligației de deținere a vestelor reflectorizante în dotarea autoturismului;
Introducerea obligației de activare a semnalizării de avarie pe drumuri publice cu prilejul ieșirii/intrării călătorilor, în caz de pericol, pe timp de ceață precum și pe parcursul deplasării în marșarier;
Conducătorii auto care cumulează 18 puncte de penalizare, precum și conducătorii auto care cauzează accidente soldate cu victime sau două accidente care se soldează cu vătămarea corporală a altor persoane vor fi sancționați cu reținerea permisului de conducere. Astfel conducătorul auto va avea posibilitatea să obțină din nou permisul de conducere în condițiile în care va dovedi în fața instituțiilor competente că este apt să conducă (va da din nou examen pentru obținerea permisului);
O altă reglementare nou introdusă o reprezintă răspunderea contravențională a conducătorului auto pe baza înregistrărilor video, fără a fi oprit de către agenții de circulație. Astfel, a fost introdus în sistemul juridic responsabilitatea obiectivă a posesorilor de autovehicule. În cazul în care se înregistrează comiterea unei contravenții prin înregistrare video (nerespectarea vitezei legale, trecerea pe roșu, parcare neregulamentară, etc.) și nu este posibilă stabilirea identității conducătorului auto, s-a introdus responsabilitatea posesorului autovehiculului;
Reglementările legislative interzic utilizarea telefonului celular și a altor mijloace de comunicare de către persoanele aflate la volan în cazul în care aceștia nu dețin sau nu utilizează dispozitive de tip hands free;
Au fost introduse limitări personale și pentru pietoni, cărora le este interzisă utilizarea telefoanelor celulare sau a căștilor pe trecerile de pietoni;
Noua lege prevede reglementări mai severe legate de procentul de alcool conținut în sânge, respectiv 0,30 mg/ml, limita de 0,5 g/kg permisă anterior fiind redusă;
Măsuri mai severe în ceea ce privește responsabilitatea legată de prezența persoanelor minore, sub 12 ani în autoturisme, în brațe sau pe scaunul din față;
Reglementările prezentei legi prevăd și introducerea zonelor speciale, zonă pentru pietoni, zonă cu viteză de deplasare redusă, zona 30, zone din apropierea școlilor și zone pentru protejarea mediului;
Prevederile legii reglementează pentru prima oară introducerea permisului de conducere provizoriu care limitează drepturile conducătorilor auto începători;
Noua lege prevede amenzi care pornesc de la 3.000,00 – 5.000,00 de dinari până la 50.000,00 dinari și s-a stabilit și o categorie de contravenții care se sancționează exclusiv cu pedeapsa cu închisoarea, respectiv un comportament care contravine reglementărilor legislative în vigoare și care periclitează siguranța rutieră.
Organele de poliție locală obișnuiesc să rețină documentele de identitate ale persoanelor care încalcă legislația rutieră (cartea de identitate/pașaportul), acestea urmând a fi înapoiate deținătorilor acestora după achitarea sumei aferente contravenienților.
Amenzile nu se vor achita la fața locului, procedura presupunând ca agentul de circulație să înmâneze persoanei sancționate o dispoziție de plată (o chitanță completată) pe care o poate achita la orice bancă sau poștă.
Textul integral al legii poate fi accesat pe site-ul Ministerului de Interne al Republicii Serbia, la adresa www.mup.rs, sau pe site-ul Parlamentului Republicii Serbia, pe adresa: www.parlament.rs

Regimul medicamentelor

Pot fi introduse medicamente numai pentru uz personal, în baza rețetelor, fișelor de externare sau altor documente care confirmă diagnosticul, în original.

Reglementări vamale

Conform legislației în vigoare, cetățenii români care tranzitează teritoriul Republicii Serbia, au obligația de a declara organelor vamale orice articole/obiecte/produse de valoare (ex. echipamente IT, mașini, utilaje, mobilă, autoturisme etc.) pe care le transportă și să obțină din partea organelor competente o dovadă din care să rezulte că bunurile respective nu vor fi comercializate pe teritoriul Republicii Serbia și că sunt destinate exclusiv tranzitului.
De asemenea, se impune ca cetățenii români să specifice punctul de trecere al frontierei de stat a Republicii Serbia pe unde aceștia vor urmă să părăsească teritoriul Serbiei, fiind necesar ca ieșirea din Serbia să aibă loc exact pe la punctul de frontieră precizat, loc în care vor trebui să prezinte bunurile tranzitate și dovada emisă la intrarea pe teritoriul Serbiei.
Atragem atenția că nerespectarea legislației sârbe în acest domeniu atrage după sine o procedura juridică complicată, care presupune prezentarea persoanelor găsite vinovate în fața unui judecător, plata unei amenzi, iar în lipsa mijloacelor financiare necesare amenda poate fi înlocuită cu închisoarea, confiscarea bunului/bunurilor respective precum și dispunerea măsurii de interdicție de intrare pe teritoriul Republicii Serbia pentru o perioadă determinată.

Regimul animalelor de companie

Pot fi introduse în baza unor dovezi privind starea de sănătate a animalelor, eliberate din țara de origine. În cazul în care nu pot fi prezentate aceste dovezi, la marea majoritate a punctelor de frontieră ale Serbiei funcționează cabinete de medicină veterinară, care oferă consultațiile necesare, contra cost, și eliberează adeverințe de sănătate.

Informațiile prezentate în această secțiune au numai caracter informativ. Ele nu angajează răspunderea ministerului, pentru eventualele prejudicii suferite pe timpul călătoriei. Fiecare călător trebuie să fie conștient de faptul că riscurile de securitate sunt prezente oriunde în lume și să își asigure în mod individual măsurile de protecție necesare.

This post has been edited by mada74: 9 May 2015, 10:30


--------------------
Renault Laguna 2 cod motor F4P-C7-70 2001 1.8 16v 86kw 117cp Privilege - TM 74 MSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victorz
post 10 May 2015, 20:17
Post #1002


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 5 May 10




QUOTE(gibonu @ 8 May 2015, 13:53)
@victorz

Banuiesc ca ai vrut sa spui "sincer mie unu nu mi se pare eficienta Ro - Bg, Bg - Sr, ai taxa pod, + vinieta Bg".

Concret, intre cele doua variante este o diferenta de 50 km, care se vede mai bine in harta de mai jos:

02.jpg ( Size: 618.6k ) Number of downloads: 386


Cei 50 km in plus pe la Portile de Fier II, cred ca inseamna cel putin o ora in plus de condus.
La o masina obisnuita (pe benzina), cei 50 km mai inseamna un consum de 3-4 litri.
La 1,3 Euro litrul (cat costa in RO) = un cost de 4-5 Euro.

Fata de cei 11 Euro cat ar costa drumul prin BG (6 Euro taxa de pod la Vidin si 5 Euro vigneta bulareasca).

Asadar, pe la Portile de Fier II s-ar face o economie de 6-7 Euro insa s-ar adauga inca o ora de condus.
Sincer nu cred ca sta cineva de pe forumul asta in 14 Euro (dus-intors) atunci cand pleca / se intoarce din concediu.

P.S.
Suntem cam off-topic aici, deoarece nu cred ca sunt prea multi care sa isi puna problema de mers in Grecia prin Serbia si Macedonia cu iesire din RO pe la Calafat.
*



@gibonu
nu ma referam doar la economie de 6-7 Euro, ai o vama mai putin, pe la PF II, (15-30 min cel putin se mai pierd) apoi diferenta de traseu este valabila daca vii dinspre Craiova, aici ar mai fi o problema din cate stiu eu anul trecut s-a reabilat doar jumatate din Craiova - Calaft iar parte spre Calafat ar fi inca in lucru, nu stiu exact ce lungime s-a facut si ce nu dar stu ca inca se mai lucreaza, alte alternative la Craiova - PF II, ar vi pe Cleanov - Vanju Mare - Gogosu, sau o varinata mai rapida Craiova - Filias - Simian - Hinova - PF II.
nu vreau sa intru in polemica ci doar in a face cunoscut si alte variante


--------------------
Renault Laguna 1 ph 2 1.8 16V 120 CP 2000
Renault Megane 2 2006 1,5 DCI 106 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 May 2015, 22:18
Post #1003


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Fara multa legatura cu subiectul, am trecut anul trecut in BG pe la podul Calafat - Vidin. Am iesit de pe pod pe partea bulgara. WOW, ce drumuri au. Autostrada, semne promitatoare pentru drumul lung pe care-l mai aveam in fata. Dar dupa 2, 3 km, dezamagire totala, autostrada s-a terminat subit si am continuat drumul pe o sosea obosita rau de tot. Intrarea in Vidin a fost si mai demoralizanta. Prima vedere, doua fabrici abandonate si un santier. Se construia o biserica ...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 11 May 2015, 07:16
Post #1004


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Stai sa vezi in Vidin! Impins de curiozitate am intrat in oras, sa vad si eu locurile unde ne-am castigat independenta. Dezamagire totala! Insa tebuie sa recunosc ca se (re)construia, cel putin la nivel de strazi. Am incercat sa gasim o patiserie, ptr. a gusta celebra (cel putin din povestile altora, mai in varsta si mult prea nostalgici) placinta cu branza. Nimic!! Macar ne-am luat vigneta si am putut plati cu cardul fara probleme. Au fost foarte amabili...

Nu vreau sa spun ca asa e toata Bulgaria. Doar impartasesc perceptia mea legata de Vidin. Si asta ca tot ai adus tu aminte...


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 11 May 2015, 17:35
Post #1005


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Prin Vidin m-am plimbat si eu, tot pe motiv de drumuri in lucru, am intors si am ocolit pana m-a abandonat si GPSul si m-am trezit prin niste fundaturi si niste dubiosi pe ulita de n-as fi coborat din masina nici batut.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 11 May 2015, 17:54
Post #1006


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




si astia au boala pe unguri?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 May 2015, 06:44
Post #1007


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




radmasa.gif

Hai sa lasam pentru cafenea chestiile astea.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 May 2015, 09:33
Post #1008


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@victorz

Nu exista nicio intentie de polemica.
Poate imi scapa mie ceva, insa nu inteleg de ce discutam despre varianta Calafat - Vidin intru-un topic despre mersul in Grecia prin Serbia si Macedonia.
Dupa mintea mea, odata ajuns la Calafat (daca ajunge cineva care vrea sa merarga in Grecia), chiar nu mai are rost sa iti bati capu' cu Serbia si Macedonia.


QUOTE(drrond @ 11 May 2015, 09:16)
Stai sa vezi in Vidin! Impins de curiozitate am intrat in oras, sa vad si eu locurile unde ne-am castigat independenta.


Te rog, poti sa ne dai mai multe detalii despre "locurile unde ne-am castigat independenta" din Vidin.
Pana acum le stiam doar pe cele de la Plevna (Pleven in bulgara).
Multumesc si scuze pentru off-topic.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 12 May 2015, 11:02
Post #1009


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul...l_Rom%C3%A2niei



Attached thumbnail(s)
1877.JPG ( Size: 363.37k ) Number of downloads: 280


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 May 2015, 12:09
Post #1010


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@drrond

Eu ma refeream daca sti sa existe vreun monument, muzeu, cimitir militar etc in Vidin care sa fie legat de armata romana si de razboiul ruso-turc din 1877-1878.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 12 May 2015, 20:14
Post #1011


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Aaa, am inteles (ma si miram eu sa nu stii tu istorie! wink.gif. Nu cautam ceva anume; voiam sa vad doar locurile (fiind in drum spre Grecia). Sigur ca daca acolo vedeam ceva in legatura cu 1877, as fi vizitat. Am abandonat ideea, chiar si plimbarea pe faleza, din motivele expuse mai sus. Insa la documentarea de dinainte de concediu nu am gasit ceva anume.

Asta cu "locurile" e un obicei de-al meu, atunci cand ajung in anumite locuri cu importanta istorica sau literara. De ex. la Cetatea Troiei de langa Canakkale, nu prea ai ce vedea (ma refer comparativ cu alte locuri precum Efes sau Vechiul Corint), insa am tinut mult sa merg ptr. a vedea si "simti" locul in sine, fiind intotdeauna fascinat de Iliada si Odiseea.

Scuze tuturor de off-topic white_flag.gif


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 21 May 2015, 08:25
Post #1012


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Sa facem un alt topic cum ajungem la Durres (via Tirana) sau Ksamil (via Tesalonik)?
Cum e drumul intre Skopje si Tirana daca a fost cineva?
Au taxe de drum in Albania?
etc


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 May 2015, 15:04
Post #1013


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@rue

Cred ca cel mai bine postezi aici intrebarile legate de Albania:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...0964&hl=albania

Si asa discutia despre Calafat si Vidin este cam off-topic.

This post has been edited by gibonu: 21 May 2015, 15:05


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 25 May 2015, 07:48
Post #1014


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




AutoputE-75_2014_Nis-Thessaloniki_ Leskovac-Vranje_Gredelica-Gramade_04.07.14

pe youtube pot fi gasite trasee spre grecia cu plecare din diferite localitati din roania

lipsesc drumurile din zona bela crvca - smederevo

This post has been edited by cccccc: 25 May 2015, 07:51


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 26 May 2015, 14:05
Post #1015


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12






--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2015, 05:38
Post #1016


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




De mare ajutor linkul tau...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 2 Jun 2015, 07:46
Post #1017


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12






--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigosman
post 2 Jun 2015, 12:30
Post #1018


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 October 06




Domnilor, intentionez sa ajung in Grecia (Thasos) , plecand din Budapesta, prin Serbia si Macedonia.

Am vazut pe harta ca tot drumul este autostrada (1200 KM).

A mai fost cineva pe autostrada asta? Ceva impresii de pe drumul asta?

Multumesc


--------------------
VW Golf VII 1.2 TSI ex Renault Scenic RX4 2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 3 Jun 2015, 07:18
Post #1019


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




"andreigosman Posted Yesterday, 12:30
Domnilor, intentionez sa ajung in Grecia (Thasos) , plecand din Budapesta, prin Serbia si Macedonia.

Am vazut pe harta ca tot drumul este autostrada (1200 KM).

A mai fost cineva pe autostrada asta? Ceva impresii de pe drumul asta?

Multumesc"

costuri pentru parcurs:
vigneta in ungaria, taxa autostrada in serbia si macedonia;
starea drumurilor:
daca ai rabdare intra pe youtube si cauta de ex: belgrad tesalonic sau nis thasos, etc. si iti poti face o impresie asupra starii parcursului.

in rest roti bune si volan drept


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigosman
post 3 Jun 2015, 14:32
Post #1020


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 October 06




@cccccc, ai idee unde si cum se achita taxa de autostrada in serbia si macedonia? La trecerea frontierei exista de cumparat rovignete?

Thx


--------------------
VW Golf VII 1.2 TSI ex Renault Scenic RX4 2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
49 Pages « < 32 33 34 35 36 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:24
Forum Renault