DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce parere aveti despre GPL pe Supernova?

post 3 Feb 2003, 16:00
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am un vecin care si-a montat de vreo 3 luni o instalatie GPL pe o Supernova clima si este foarte multumit de ea...am mers si eu cu masina lui si vreau sa va spun ca alearga masinuta aia de nu pot sa va povestesc, unde mai pui ca face si economie de combustibil....vecinu' spune ca a redus cheltuielile cu combustibilul cu aprox. 40% (baga gaz de 200.000 si sta toata ziua cu fundu'n masina iar eu daca bag de banii astia abia daca merg 100km...m-am hotarat sa imi montez si eu pt. ca este foarte convenabil si as vrea sfaturi si pareri de la cunoscatori


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 3 Feb 2003, 17:07
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Cat costa si de unde cumperi ? Cum e cu butelia ? Nu am vazut niciodata asa ceva si daca poti sa imi dai ceva detalii ...
Merci


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 3 Feb 2003, 17:24
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


pai prea multe nu cunosc nici eu dar stiu ca merita....am sa il rog pe vecinu' sa-mi dea mai multe detalii despre instalatii...oricum el se pricepe foarte mult la aceste instalatii pt. ca a avut una montata pe masina pe vremea lui nea' Nicu si toti vecinii il invidiau ca nu statea niciodata la coada la benzina si mergea cu masina mai mult ca ei. Am inteles ca aceste instalatii pot fi montate pe orice tip de masina si ca de aprox. 3-4 ani RAR le omologheaza si in Romania.....mai am un prieten care a montat o instalatie din asta pe o dacie mai veche, cu carburator si este extrem de multumit atat in privinta economiei pe care o face la bani cat si a modului de functionare....


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 3 Feb 2003, 23:33
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Il invidiau toti ca nu statea la coada la benzina, dar el statea la coada la butelie ca nu ii incarca nimeni instalatia pe vremea aia. Tatal meu facea comert cu astfel de instalatii si nu era prea simplu de incarcat.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 3 Feb 2003, 23:57
Post #5





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Au trecut vremurile "alea" cand stateai la coada sa incarci cu gaz... acum se gasesc multe astfel de statii, cel putin in Bucuresti. Si in restul tarii nu mai este problema, se gasesc cel putin cateva in fiecare oras mai mare.
Sunt curios insa cat l-a costat pe vecinul tau instalatia pentru DSN... fiindca auzisem ca pentru motoarele pe injectie (spre deosebire de cele vechi, cu carburator, de pe berline unde costurile erau in jur de 400$ maxim pentru o instalatie buna, cu garantie) te costa cam 1000$... iar banii astia dureaza ceva pana-i amortizezi din costul benzinei.
Am mers cu astfel de masini pe GPL, si nu sunt decat motive de bucurie cand ai deja o instalatie... este aproximativ cu 1/2 mai putin costul carburantului, iar la performante, scaderea este imperceptibila in regim normal de exploatare.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 4 Feb 2003, 10:35
Post #6





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Alex, vecinu' nu statea la coada la butelie nici pe vremea aia pt. ca avea o pila la un gestionar de la o statie de incarcare prin Damaroaia laugh.gif .....Geo, am vorbit cu vecinu' si a spus ca instalatia l-a costat 750$ si a confirmat ca la ora actuala aceste instalatii sunt vandute de unele firme chiar si cu 1000$ dar el are relatii la un service care le cumpara direct de la importator (evita multi intermediari) si astfel rezulta o economie substantiala la pret....mia spus ca pt. Dacia cu carburator o instalatie GPL costa acolo cam 280$....a fost de asemenea foarte amabil si mia spus ca daca vrea cineva sa isi monteze astfel de instalatii ne pune "pile" si noua ca sa le luam la un pret mai bun. Saptamana viitoare o sa ma duc si eu sa imi montez instalatia (nu se poate mai devreme pt. ca nu mai au instalatii pe stoc)....la mine merita sa dau banii astia pt. ca eu fac cam 100km pe zi si se amortizeaza repede....


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 4 Feb 2003, 12:34
Post #7





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Sa ne comunici si noua constatarile facute de tine.
La DSN stiu ca se monteaza in locul roatei de rezerva, deci va trebui sa-ti cumperi o roata de rezerva d'aia mica (nu stiu de unde).
Dupa o socoteala scuta facuta cu un prieten care se gandeste si el la un GPL pe DSN, investitia se amortizeaza in 6-7 luni daca mergi 1000 km/saptamana.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 4 Feb 2003, 12:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




un articol despre GPL aparut acum cateva luni.

Attached File(s)
Attached File  gpl.doc ( 31.5k ) Number of downloads: 1490


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 4 Feb 2003, 13:33
Post #9





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Daca mai aveam vreo urma de nehotarare atunci sa stii ca mi-ai spulberat-o cu articolul acela....preturile pt. instalatii erau bune si acolo dar cred ca nu mai sunt aceleasi pt. ca articolul era de pe vremea cand gazul auto era 10000/l ori acum gazul este cam 13000/l :cry:


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 4 Feb 2003, 14:13
Post #10





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Marian, te sfatuiesc sa te duci mai repede sa-ti montezi instalatia deoarece o pasarica mi-a soptit ca se vor mai scumpi din cauza ca RAR-ul cere montarea obligatorie a catorva elemente care vor ridica pretul instalatiilor cu aprox.20%. Oricum fata de preturile stiute de mine prin Buc. cele ale service-ului unde a mers vecinul tau sunt foarte bune
Vreau sa dau si eu cateva sfaturi celor care vor sa isi monteze GPL pe masini pt. ca lucrez in domeniu si cred (eu) ca sunt mai in tema:
1. Instalatiile de GPL sunt scumpe numai pentru cei care nu stiu sa faca cumparaturi si cumpara de la primul magazin sau service care le iese in cale;
2. Daca va cumparati instalatii GPL auto, evitati sa cumparati din acelea rusesti si intotdeauna cereti vanzatorului sa va arate certificatul de omologare RAR in "original"(chiar daca el se jura ca sunt omologate);
3. Cele mai bune, mai sigure si ieftine (tinand cont de raportul calitate-pret) sunt cele marca Steffanelli care sunt chiar produse in Italia (nu ca cele rusesti sau turcesti vandute ca italienesti) si daca le cumperi de la un magazin serios sau chiar de la importator, ai garantie, omologare RAR(pt.instalatie) si ISCIR (pentru butelie) si montaj gratuit intr-un service autorizat pt. asemenea montari (RAR);
4. Este avantajos deoarece permite functionarea masinii cu ambele tipuri de combustibil (se poate trece de pe GPL pe benzina sau invers foarte usor, prin simpla rasucire a unui buton)
5. Nu modifica negativ performantele motorului;
6. Chiar iti face economie la bani! Ex.:
o masina Dacia cu carburator
-consum benzina 8l/100
-pret benzina 24000x8=192000
1000km cu benzina te costa 1920000
aceiasi masina dar cu GPL
-consum GPL 9 l
-pret GPL 12000x9=108000
1000km cu GPL te costa 1080000
deci scutesti 840000 lei la fiecare 1000 km si asta inseamna ca daca mergi cam 1000 km pe luna (aprox. 33/zi) amortizezi costul instalatiei in maxim un an ceea ce nu este deloc mult (270$)
Daca tineti cont de sfaturile de mai sus, sunt sigur ca veti fi multumiti de avantajele GPL-ului
Daca vreti mai multe informatii va stau la dispozitie la georgeiliescu@yahoo


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 11 Feb 2003, 13:33
Post #11





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


salutare la toata lumea, am revenit cu amanunte despre GPL...fratilor, am fost ieri la service si am montat instalatia....in 3 ore mi-au montat-o baietii de acolo....trebuie sa merg acum la RAR sa o trec in carte (tot baietii de la service au spus ca este doar o formalitate)...pana acum merge super dar am de gand ca atunci cand se mai indreapta vremea sa fac o tura pana la Bv ca sa simt mai bine cum se comporta si cat consuma(nu de alta dar acum imi permit laugh.gif )...e marfa cu aceasta instalatie pt. ca pot sa trec pe benzina oricand doar prin apasarea unui buton montat in bord....i-am dat o "forja" ieri cand am plecat de la service si parca are mai mult "zvac"......va mai scriu pe masura ce o testez. :wink: Bafta


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 11 Feb 2003, 18:31
Post #12


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mai mult "zvac" nu o sa ai niciodata pe gaz decat pe benzina. Asa e cat e poate de clar. La Cielo executive scrie si in carte ca scade puterea SIMTITOR.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 12 Feb 2003, 10:04
Post #13





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


perfect adevarat, dar i-am rugat pe cei de la service sa regleze instalatia in asa fel incat sa castig mai mult "zvac"....este adevarat ca m-au avertizat ca in loc sa consume 9% va consuma 10-11% dar oricum este foarte rentabil....daca facem un calcul sumar gazul pt. 100km o sa ma coste aprox. 140.000 lei pe cand cu benzina ma costa 200.000 lei....o sa va tin la curent icon_twisted.gif (figurat, ha, ha, ha)


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 12 Feb 2003, 13:52
Post #14





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


te asteptam cu concluziile...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 10 Sep 2005, 19:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




si dupa vreo 2 ani se trezeste cineva sa mai ceara concluziile alea smile.gif
Ideea e ca duupa scumpirea benzinei si tinand cont ca imi papa 8,5 in oras tare ma bate gandul s aimi pun gpl . mi-am sters lacrimile gandindu-ma la fosta daciuta 1300 cu gpl care papa 9 in oras si m-am hotarat sa cer detalii in stanga si in dreapta. Mi-a atras atentia treaba ai cu monmtatul buteliei in locul rotii de rezerva pentru ca pana acum deja incercam sa ma impac cu ideea de lipsa a spatiului in portbagaj si a imposibilitatii rabatarii banchetelor spate. In incheiere vreau sa ii rog pe toti posesorii de dsn cu gpl sa isi exprime convingerile legate de aceasta investitie pe care ma bate gandul sa o fac . Multumesc anticipat


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 10 Sep 2005, 20:07
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




In lipsa de raspunsuri te poti duce intr-o statie de taxiuri si sa discuti cu soferii.
Mai avizate pareri decit ale lor, mai greu...


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 10 Sep 2005, 20:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Am mers cu un taxi care avea gpl pe ea.Masina avea 120 kkm ,iar respectivul spunea ca nu consuma ulei de loc.Spre deosebire de berlina,zicea el, nu se simte scaderea puterii motorului(cu toate ca probabil ea exista).In concluzie,respectivul era f multumit.
Problema este insa ca ,se pare,ca pretul gazului nu prea va mai sta nici el pe loc.Cica guvernantii ne pregatesc niste accize astfel incat se va scumpi cu 20% la 6 luni pana in 2007.


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 11 Sep 2005, 14:10
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




ma gandeam eu ca astia scumpesc benzina , sar romanii pe gpl-uri apoi sare si guvernu cu acciza. `ga-mi.... picoru` in "ia" de romanie. Daca ar fi fost pretul ca la cele de carburatie m-as fi riscat dar asa... si totusi zvonuri d`astea cu scumpirea stiu ca au fost in in ianuarie anul asta si tot asa am stat in cumpana daca sa imi pun pe berlina sau nu .. ideea e ca nu am regretat nici o clipa ca mi-am pus gaz pe daciuta 1300 si nici nu s-a modificat cine stie ce pretul gazului. poate castig la loto!


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 11 Sep 2005, 18:26
Post #19


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Doua chestii mi-au placut in topicul asta : chestia ca masina are demaraj (zvac) mai mare pe GPL decat pe benzina si faptul ca motorul va avea o viata mai lunga pe GPL. Cei care scriu asemenea chestii sunt 99% vanzatori si montatori de instalatii GPL.


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 11 Sep 2005, 20:48
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Rezervorul montat in locul rotii de rezerva nu e periculos? am vazut ca la tamponari din spate, la o DSN sau SLZ roata de rezerva sare de la locul ei si se aseaza perpendicular pe drum (adica din "--" se aseaza " | ")


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 12 Sep 2005, 20:35
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Vreau sa imi pun zilele astea instalatie GPL pe SuperNova mea si as vrea sa stiu care este cea mai buna instalatie. Am mers pe la cei de la Majore Internazionale unde promit ei un tip de instalatie de ultima generatie - www.majore.ro - model Autronic Mistral II care cica ar fi model 2005 . Vreau sa stiu daca mai are cineva pe Super Nova GPL si instalatie imi recomandati???


--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 12 Sep 2005, 21:04
Post #22


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Vrei neaparat GPL ? Faci taxi sau mergi extrem de mult ? Nu de alta dar costa vreo 30.000.000lei instalatia . Succes


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 12 Sep 2005, 21:15
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Merg destul de mult . Am facut de la inceputul anului pana acum 20.000 km si ma rupt benzina.

QUOTE(big2003 @ 12 Sep 2005, 21:04)
Vrei neaparat GPL ? Faci taxi sau mergi extrem de mult ? Nu de alta dar costa vreo 30.000.000lei instalatia . Succes
*




--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 12 Sep 2005, 21:15
Post #24


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




in primul rand pe DSN nu merita sa pui GPL pt ca
1:costa 700Euro instalatia
2:locul relativ redus din portbagaj
3:pt DSN si SLZ l montarea GPL-ului se schima si injectoarele randamentul scade
4:Rezervorul de GPL sub masina...ma gandesc acum cati idioti si-au montat bare in asfalt sa nu le ia locul la o intoarcere din 3 miscri poti sa nu observi una din aceea...ideea e ca acele rezervoare nu se indoaie ,ele sunt facute din fonta si doar se sparg...din cunostinta de cauza mentionez ca ele rezista la peste 5 atmosfere e...o sticla de plastic de cola rezista la 1,5 atmosfere,...astept teste acum .....haha smile.gif
Iar cine spune ca se strica motorul ....vb. ca sa se afle in treaba si in necunostinta de cauza ....asta e ... vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii !!!
Parerea mea.. in concluzie ca pe SLZ si DSN nu renteaza sa pui GPL pe berlina Cielo Espero merita datorita costului instalarii mai reduse de la 700 la 340E e o diferenta mai multe cred ca puteti afla pe www.majore.ro


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 13 Sep 2005, 02:19
Post #25


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Asa da . Merita . Eu din martie pana acum am facut cu Loganul abia 5000 de km . Tu mergi la greu . De ce nu bagi o instalatie din cele care se vand la Metro? Vad ca nu se inghesuie sa iti raspunda co-forumistii. Salut.


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 13 Sep 2005, 09:33
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Cele de la Metro si Carefour sunt pentru carburator si monopunct. Pe cei de la Majore m-i i-a recomandat un taximetrist. Cica ar consuma in jur de 8%. Mai ales ca pretul benzinei se va face pana la sfarsitul anului in jur de 40.000

QUOTE(big2003 @ 13 Sep 2005, 02:19)
Asa da . Merita . Eu din martie pana acum am facut cu Loganul abia 5000 de km . Tu mergi la greu . De ce nu bagi o instalatie din cele care se vand la Metro? Vad ca nu se inghesuie sa iti raspunda co-forumistii. Salut.
*




--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 14 Sep 2005, 16:24
Post #27


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Sunt in Metro si pentru Logan .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 14 Sep 2005, 17:17
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Am montat pe Solenza o instalatie GPL din Metro (oferta 29.750.000) (Landirenzo cred). Amortizare: aprox. 10 luni.
Butelia este in portbagaj (a scazut volumul util, dar nu ma deranjeaza)
Injectoarele nu au fost modificate, s-au montat injectoare separat pentru gaz.
Butelia rezista la 15 atm.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 17 Sep 2005, 11:52
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(BBC @ 14 Sep 2005, 18:17)
Injectoarele nu au fost modificate, s-au montat injectoare separat pentru gaz.
*



Si unde s-au montat noile injectoare? ele sunt comandate de un alt UCE injectie, ca mie asa mi-a zis cineva, ca se mai pune un calculator "in paralel" cu cel existent


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 20 Sep 2005, 13:38
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Gata, azi mi-am instalat GPl pe Super Nova. Merge Ok doar ca nu am apucat sa ii fac consumul. Instalarea a durat vreo 3 ore cu tot cu setari pe calc. Am facut plinul si astept sa vad ce consum am . Am sa revin si cu niste poze .


--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:35
Forum Renault