DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ajutor credit.

boombaq
post 28 Sep 2023, 13:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 September 23




Buna ziua!
Nu stiu daca s-a mai lovit cineva chiar de situatia in care sunt, dar totusi postez in speranta ca cineva imi poate oferi informatii.
Bunicul meu si-a achizitionat in Augist 2021 un Dacia Duster Eco-G Comfort prin credit la RCI Leasing, profitand de programul rabla. Din ce vad in acte, masina a costat 80,700 lei, cu avans 15% de 10,700 lei, reducere Rabla de 9000 lei.
Oferta de credit este "Dacia Box3 RCI v4", cu rate egale pe 60 luni, iar valoarea creditului total este de 61,000 lei. Incluse sunt garantia extinsa la 5 ani, si 5 revizii gratuite impreuna cu serviciul de asistenta rutiera.

Din pacate, anul acesta bunicul s-a imbolnavit si a decedat saptamana trecuta din cauza bolii.

Din 60 luni de rate, au fost achitate 26 rate in valoare de 29,000 lei. Astazi ii expira RCA-ul, si deci pana nu vom face succesiunea in familie nu mai putem folosi masina din cauza ca nu se poate achizitiona RCA.

Ce optiuni sunt in aceasta situatie ca sa scapam de masina? Eu nu am avut niciodata de a face cu credite, iar acum doar incerc sa imi ajut bunica.
Nu gasesc in acte ce inseamma acest contract "Dacia Box3 RCI" si care sunt conditiile. Dupa ce se mosteneste masina avem voie vindem masina si sa ramanem cu creditul, eventual sa il platim integral dupa vanzarea masinii? sau nu se poate vinde deloc masina pana cand acest credit este platit? Se poate renunta la credit, si doar sa dam masina inapoi la Dacia?

Ma gandesc ca fiind forumul Dacia, aici poate sunt utilizatori care au avut de a face cu acest tip de credit oferit chiar de ei, si poate cineva stie detaliile acestea obscure.


--------------------
Dacia Duster 2021/Comfort Eco-G 100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Sep 2023, 14:17
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Condoleante!
https://www.mobilize-fs.com/fr/implantation...ifn-sa-roumanie poti intreba la sursa dupa o copie de contract si ce sa faci daca vrei sa renunti la masina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 28 Sep 2023, 18:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Nu știu la leasing dar la creditele de la Dacia aveai ceva costuri egale lunare de 14 lei și încă 55 lei, valorile poate sunt altele, din care una era o asigurare ca daca pățești ceva, cred că se achita creditul.
Verificați ce și cum.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 28 Sep 2023, 18:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Se poate vinde masina daca creditorul este de acord. In acelasi timp trebuie avut in vedere ca e dificil de gasit cumparator care sa accepte plata restului de rate, adica pretul de vanzare ar trebui sa fie avantajos cumparatorului. Condoleante!


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Sep 2023, 19:43
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Aparent e vorba de leasing financiar. Vezi aici: https://www.dacia.ro/finantare/leasing-dacia-finance.html
Daca e financiar e OK, se mai pot poate recupera ceva bani prin vânzare după succesiune. Daca e leasing operațional, aia e închiriere și atât.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 28 Sep 2023, 20:51
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Am văzut în link:
"Leasingul operațional este destinat clienților persoane juridice (societăți comerciale, societăți agricole și regii autonome), instituții bugetare, asociații și fundații.".
Dacă nu avea firmă, era pe PF și era financiar.
Căutați contractul.
Condoleanțe!


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 1 Oct 2023, 21:52
Post #7


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Faceți RCA online și mergeți cu mașina până aveți gata succesiunea. Apoi o puteți vinde sau puteți cesiona creditul.

Nu e leasing financiar, e credit auto. Asigurarea de 14 lei acoperă decesul sau invaliditatea totală permanentă survenite în cazul unui accident rutier cu auto finanțat.

Există o ipotecă mobiliară pe autoturism. Dacă se vinde, creditul trebuie închis cu parte din suma încasată și apoi se ridică ipoteca.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:59
Forum Renault