DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mare atentia la carpatica asigurari, carpatica nu plateste daunele

misu78
post 17 Dec 2009, 21:19
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Nesimtirea unora e imensa si tinde spre infinit (vezi cazul agentilor).
Vezi ca ,,unii" zic daca are 5 ani masina e veche....... blink.gif
Nu vreau sa ta descurajez....... dar te asteapta zile multe si grele.
Sa ne tii la curent.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 17 Dec 2009, 21:27
Post #32


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Cred ca ii meritam pe cei de la Carpatica,intr-o tara civilizata dispareau dupa o luna...de fapt nici nu cred ca aveau cum sa apara...
Am un amic cu un Opel Astra vechi,si i-au dat o despagubire in bataie de joc pentru o dauna,ii injura de zor,insa el avea RCA-ul tot la ei ! biggrin.gif


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 17 Dec 2009, 21:32
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Ca veni si aici vorba, masina noua e aceea care are 0 km si e recent fabricata. Sunt multi pentru care o masina fabricata acum 5 ani e o masina veche. Am o cunostinta care isi schimba masina la maxim 3 ani (numai Dacia). Cum apare un model , cum o vinde pe cea "veche" si se "upgradeaza". Pt el un Logan din 2005 e o masina veche.

This post has been edited by kosfunny: 17 Dec 2009, 21:32


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 17 Dec 2009, 23:01
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




Ce sa zic e numai vina noastra ca am ignorat innoirea politie casco. Exista si o parte buna ca a fost implicata cea mai vehce masina a familiei si nu matizul 2005-2006 sau toyota 2008.

Din fericire masina e perfect deplasabila si oricum se poate circula cu celelalte doua.

Inca nu ne-am hotarat daca sa acceptam unul dintre service-urile agreate de ei sa scapam fara alergatura si nervi sau sa mergem unde vrem noi si sa incepem bataia de cap.

Cat despre cei care fac rca-uri la firme de rahat eu fac numai la omniasig si rca si casco dar intrebandu-l pe taicamiu unde are rca mi-a spus ca la astra deci si el daca trosneste pe cineva il pune pe respectivul intr-o situatie delicata. i-am facut o lista cu asiguratori care trebuie evitati si in Ianuarie rectificam.

Diferenta e ca noi avem bunul simt sa circulam numai cu gume de iarna, pana si matizul are Vredestein.

Anyway va tin la curent cu ce va urma.

Parca tot nu imi vine sa las dispretul si aroganta acelor "inspectori" nepedepsita, dar tinand cont ca probabil sunt insturiti de sus sa se poarte asa si se mizeaza ca putin sunt cei care isi solutioneaza problemele in instanta...

This post has been edited by steph: 17 Dec 2009, 23:02


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 18 Dec 2009, 15:46
Post #35


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




tocmai am aflat ca cel care m-a tamponat este asigurat la carpatica. Sunt curios cam pe unde as putea sa imi repar si eu masina fara sa dau bani din buzunar... La telefoane nu raspunde nimeni iar la site-ul nu merge... Baieti seriosi bag de seama.
Un singur lucru ma bucura. Trebuie sa ma duc la politie si de acolo imi iau tot ce imi trebuie. Nu va exista o hartie amiabila, nu va exista urma de indoiala in ceea ce priveste vinovatul, nu va exista "nu despagubim". Nazuri pot face decat 30 de zile dupa care sunt obligati sa plateasca biggrin.gif


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 18 Dec 2009, 18:01
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




din pacate alea 30 de zile sunt cam 90...multa bafta!


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 18 Dec 2009, 20:21
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




Si serviceurile le vezi in postul meu din pagina trecuta.


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 23 Dec 2009, 10:21
Post #38


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




Se pare ca am sarit peste postul tau smile.gif Intre timp dupa cateva sapaturi am aflat si eu cele 4 service-uri cu numere de telefon si adrese:

deschidere dosar daune:
sos. alexandriei 164 - in autogara rahova. tel 021-420.71.61
agentia unirii buc: tel 021.3200360


service:

best service: str. industriilor nr. 2R sect. 3 buc. tel 021.256.04.52 0756.158.570

sc auto tehnic srl - sos. buc - oltenita km 20. mobil: 0742.007.259

service speed - str. ion sahighian nr. 2 sector 3 buc. tel: 021.255.51.50

service baicului: str. baicului nr.5 tel. 021. 252.79.01



p.s.: @bob737: agentul de asigurare mi-a spus 30 de zile.

This post has been edited by RaduNG: 23 Dec 2009, 10:22


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 24 Dec 2009, 01:45
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




Du-te si tu la unul si zi-mi ce ai facut ca eu in perioada sarbatorilor nu imi pierd vremea cu treaba asta nici mort. smile.gif


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 24 Dec 2009, 12:17
Post #40


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




Heh, de asta imi arde si mie acum...


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 29 Dec 2009, 10:02
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




QUOTE(FDR @ 9 Sep 2009, 11:45)
fiind vorba de Carpatica

1. vinovatul de producerea accidentului poate fi actionat in instanta pentru plata despagubirilor.

2. tot el vinovatul va fi nevoit sa actioneze in instanta impotriva Carpatica sa-si recupereze despagubirile mai sus enuntate.

oricum o dam, el e vinovat, el trebuie sa plateasca. sub forma asta ne vom constientiza multi sa nu facem RCA la orice firma.
*




Eu zic ca este gresit. Statul ne obliga la plata RCA-ului rezulta ca RCA-ul se obliga fata de noi la plata unor eventuale despagubiri. Degeaba da pagubitul in judecata pe soferul vinovat pentru ca normele CSA, dupa care se ghideaza si judecatorii, spun altceva. Numai pagubitul poate da in judecata pe asiguratorul RCA, pentru a-si recupera paguba. Faptul ca soferul vinovat a platit paguba ete doar treaba lui (fiind in necunostinta de cauza), dar daca lovea un Mercedes a carui reparatie se ridica la suma apartamentului lui, oare mai platea?

In ceea ce priveste Carpatica Asig, din pacate nu mai e ce-a fost odata. Interferenta celui de la carma acestei societati este atat de mare incat orice "razvratire" a inspectorilor de dauna este sortita esecului. In consecita, in Carpatica Asig canta doar "cocosul" iar "gainile" pleaca neputincioase capul in asteptarea taierii lui.

Cu Stima


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 29 Dec 2009, 20:03
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Tu ai citit TOATA legea inainte sa faci afirmatiile astea? Sau ai citit doar ce iti convine? Si asiguratul poate da in judecata asiguratorul in cazul in care acesta il despagubeste pe pagubit ! La fel si asiguratorul poate da in judecata pe asigurat daca nu isi indeplineste obligatiile contractuale sau pe pagubit daca acesta incearca sa obtina foloase necuvenite. La fel de bine si pagubitul poate da in judecata vinovatul. Toata lumea poate da in judecata pe toata lumea ca d-aia au murit niste amarati in 1989!


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FDR
post 29 Dec 2009, 20:15
Post #43


Membru Authentique


Group: Members
Posts: 647
Joined: 28 June 07
From: BV




se pare ca colegul forumist danutsb se cam da cu ursul. ei, afla ca unii de aici sunt patiti si pe ei nu-i intereseaza cine canta si la ce instrument canta sau cat canta. asigurarea e asigurare, dauna e dauna si asiguratorul trebuie sa-si faca datoria. atata vreme cat nu o face se apeleaza la alte instrumente perfect legale. iar daca unul se face vinovat de producerea unui accident, el vinovat se numeste oricat nu esti tu de acord.


--------------------
Renault Laguna III 2011 2.0dci - BV 24 ___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 30 Dec 2009, 11:30
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




Perfect de acord cu amandoi (oricine poate da pe oricine in judecata). Vroiam sa punctez doar faptul ca pagubitul va trebui sa dea in judecata societatea de asigurari a vinovatului de accident si nu pe el (doar asa ar putea castiga).
In orice caz, nici eu nu m-as pune in locul unui pagubit care nu-si poate recupera dauna de la RCA-ul vinovatului.
Despre Carpatica Asig nu vroiam sa zic decat ca instrumentaza daunele cum le convine, nu cum este legal.
Pentru cei patiti: scrisoare la CSA si dupa, daca nu se rezolva, la judecata.

Imi cer scuze d-lui 'kosfunny' si d-lui 'FDR', probabil exprimarea mea initiala a lasat de dorit.
Cu stima


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 30 Dec 2009, 15:21
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Deci, ca sa revin, daca nu o puteti da la pace cu asiguratorul, dati in judecata vinovatul. In instanta va fi chemat si asiguratorul acestuia. Daca sentinta va este favorabila asiguratorul este obligat prin hotarare judecatoreasca sa va despagubeasca inclusiv cu penalizarile de inarziere!
Daca pagubitul da in judecata asiguratorul vinovatului, acesta poate invoca o multitudine de "proceduri" si va dura procesul mult si bine, existand si o posibilitate ridicata ca pagubitul sa piarda.
De exemplu, daca pagubitul nu face dovada platii reparatiei va pierde in cazul in care la dosar nu exista un accept de plata.
Deasemenea daca in dosar nu exista cerere de despagubire la fel instanta nu va da castig de cauza pagubitului. E logic, el nu a cerut nimic asiguratorului.


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 30 Dec 2009, 15:47
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




De ce tii tu tot timpul cu ursul? Pentru tine asiguratorul nu este nicicum vinovat! Toate oalele trebuie sa se sparga in capul asiguratului. Asiguratorul doar preia riscul, nu? Impreuna cu banii omului...... Nu intind ei doua maini cand trebuie sa incaseze? De ce cand trebuie sa dea nu dau si ei macar cu una?
1. Pagubitul trebuie sa actioneze in instanta societatea de asigurari. Chiar daca vinovat de accident este altcineva, ea a preluat riscul si trebuie sa repare masina omului. Vom mai discuta mult pe marginea ideii.
2. Anumite societati de asigurari din Romania nu isi fac treaba sub nicio forma. Afara 99% din ele ar fi fost desfiintate.
3. Legile (si din pacate sistemul judiciar) din Romania sunt prea permisive cu asemenea societati. Ar trebui acordate mai multa atentie si mai mult sprijin pagubitilor.
4. CSA-ul cred ca e adormit de mult. Cazuri extreme cu pagubiti care fac reclamatii indreptatite 100% la adresa asiguratorului si in urma carora nu se intampla nimic...... De ce?
5. Multe societati de asigurare se plang ca merg de ani buni in pierdere. Si? Sa se retraga de pe piata, nu ii tine nimeni cu forta. Intra in procedura de faliment, inchid pravalia si le spunem la revedere. Firma la care am actualmente casco s-a reprofilat. De la 1 mai nu mai face decat asigurari de sanatate, de viata si de locuinte. Un mod elegant zic eu de a se retrage dintr-un domeniu care nu ii aducea banii. Dar unii prefera sa insele ca sa iasa in profit.
PS. @kosfunny- citind posturile si activitatea ta pe alte forumuri trebuie sa spun ca nu mai cred nimic din sfaturile tale(dezinteresate).
La multi ani 2010.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 30 Dec 2009, 16:21
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Pt tine dl Misu nu am sa iti spun decat ca esti pe deplin paralel cu ceea ce fac eu aici si pe alte forumuri. Daca anumite sfaturi pe care le dau nu convin pagubitilor asta e treaba lor. Eu nu fac altceva decat sa dau niste sfaturi in contextul realitatii din Romania si al legilor in vigoare , legi care pot fi interpretate si de avocatii societatilor de asigurare nu numai de cei ai pagubitilor.
Si da, asiguratorul nu e vinovat de producerea prejudiciilor. VINOVAT 100 % e asiguratul, deoarece el produce accidentul.
Zici ca 99% din asiguratori , afara ar fi desfiintati. Ia du-te matale si fa un RCA in Anglia de exemplu si sa vezi cat platesi! Si mai provoaca si un accident sa vezi cat platesti asigurarea anii viitori. Toti am vrea servicii de calitate europeana dar ar trebui sa constientizam totusi ca si aceasta calitate costa. Gandeste-te inainte sa mai faci paralelisme cu societatile de afara ca :
1. "afara" rata accidentelor e mult mai mica
2. rata fraudelor e mult mai mica
3. costul reparatiilor este aproximativ acelasi cu cel din Romania
4. pretul asigurarilor este mult mai mare
5. mentalitatea asiguratilor este si ea, una europeana,

Si inca ceva , legea permite demult asiguratorilor din strainatate sa isi deschida filiale si in Romania. De ce oare nu exista niciunul care sa vrea sa se bage in hora? Simplu , pt ca nu renteaza.
Cei care sunt acum pe piata sunt prinsi demult in hora asta si incearca sa castige din alte tipuri de asigurari si sa acopere gaura de la auto. Si nici asta nu merge, pt ca romanul nu are cultul asigurarii. Nu vedeti ca aproape in fiecare an se vand sau se dizolva cateva societati. Altii le cumpara fara sa cunoasca realitatea romaneasca si dupa cativa ani isi rup si ei gatul si incearca sa revanda! Si acum, toate societatile de vasigurari din Romania sunt de vanzare. Oare de ce?
In tarile dezvoltate 20 % din venit se duc pe plata politelor de asigurare. La noi daca iti ia valul casa te plangi la guvern sa iti dea alta. Nici asa nu se poate.

Si acum recunosc, se fac nulte abuzuri din partea asiguratorilor, dar astea sunt urmarile a tot ce am prezentat mai sus.
Veti vedea totusi ca lucrurile se vor indrepta usor spre bine , odata cu cresterea nivelului de trai la care speram toti. Atunci vom putea plati polite ceva mai scumpe care sa asigure si asiguratorilor un minim de profit si sigur calitatea serviciilor va fi mai ridicata.
Pana atunci, D-zeu cu mila! Fiecare se descurca cum poate si asculta sfaturile cui vrea. Nu oblig pe nimeni sa faca ce cum spun eu dar sunt multi care au ascultat si a fost bine.

Succes tuturor !

This post has been edited by kosfunny: 30 Dec 2009, 16:25


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 30 Dec 2009, 21:13
Post #48


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Rugamintea mea este sa va opriti aici!
Pe aceasta tema s-a mai discutat. Eu am incercat aici sa sintetizez "ratiunea" datului in judecata dar ca o concluzie, postul lui Tudor, imediat urmator, este poate mai important! In materie de dat in judecata, trebuie apelat la un profesionist, un avocat cu experienta in domeniu, care stie cum se pune problema, pe cine sa cheme la judecata si care sunt capcanele de procedura.
Orice formulare "subreda" poate sa va aduca in situatia de a "muri" cu dreptatea in brate.
Sa nu uitam ca scopul sectiunii este acela de ne ajuta in situatii dificile, cu care nu ne intalnim zilnic, respectiv de a asigura pe cat posibil un tratament corect si onest din partea asiguratorilor care, in goana dupa profit (sau supravietuire) aleg uneori cai nu tocmai "ortodoxe" de a se eschiva. In asemenea situatii este util pentru pagubiti sa-si cunoasca drepturile si unele proceduri.
La fel de adevarat este ca din partea asiguratilor, de prea multe ori, atitudinea este de genul "Am platit, mie sa-mi dea, sa-mi faca etc.", considerand ca un RCA este ocazia vietii de a-si rezolva toate problemele autoturismului.
Toate cele bune in noul an!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tica24
post 15 Mar 2010, 22:08
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 March 10




fratilor noi romanii avem o problema,VORBIM FARA SA CUNOASTEM LEGEA
CITITI LEGEA 136/1996 SI ORDINUL CSA 20/2008 SI 21/2009 SI APOI MAI DISCUTAM DESPRE ASIGURARI.
LEGEA LE PERMITE SI EI PROFITA....ASTA-I BUBA .....
ALTFEL ....CA LA NOI LA NIMENI.....NU REZOLVATI NIMIC CU CSA SI CU OPC....CREDETI-MA....AM PATIT-O.
CEL MAI SIMPLU E SA REZOLVATI AMIABIL,,,CADETI LA PACE CU NENOROCITII CA ALTFEL PIERDETI BANI SI TIMP DEGEABA.
FERITI-VA DE ACCIDENTE.


--------------------
bmw 325 2007 - cj22aib
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Mar 2010, 22:38
Post #50


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, daca le-ai citit tu si esti atat de informat, ajuta-ne si pe noi si fa-ne un rezumat...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 15 Mar 2010, 22:46
Post #51


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(tica24 @ 15 Mar 2010, 22:08)
FERITI-VA DE ACCIDENTE.
*


Cum?

Sa iti dau un exemplu de accident:

Am oprit masina in fata unui magazin, am intrat sa cumpar ceva, cand am iesit intrase un berbec in masina mea, parcata regulamentar.

Spune-mi tu cum as fi putut sa evit accidentul?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 15 Mar 2010, 23:33
Post #52


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Shopping on-line tongue.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 16 Mar 2010, 00:22
Post #53


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




QUOTE(tica24 @ 15 Mar 2010, 22:08)
fratilor  noi romanii avem o problema,VORBIM FARA SA CUNOASTEM LEGEA
CITITI LEGEA 136/1996 SI ORDINUL CSA 20/2008 SI 21/2009 SI APOI MAI DISCUTAM DESPRE ASIGURARI.
LEGEA LE PERMITE SI EI PROFITA....ASTA-I BUBA .....
ALTFEL ....CA LA NOI LA NIMENI.....NU REZOLVATI NIMIC CU CSA SI CU OPC....CREDETI-MA....AM PATIT-O.
CEL MAI SIMPLU E SA REZOLVATI AMIABIL,,,CADETI LA PACE CU NENOROCITII CA ALTFEL PIERDETI BANI SI TIMP DEGEABA.
FERITI-VA DE ACCIDENTE.
*




eu zic ca aberezi cand zici sa cazi la pace cu o firma de asigurari
la tribunal !
si cereti despagubiri uriase !
taicamiu a castigat doua procese in situatii asemanatoare,s-a ales si cu bani
in plus ca daune morale (o data 10 mil,a doua oara 20)


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 16 Mar 2010, 00:37
Post #54


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Eu zic ca nu e asa departe de adevar cum s-ar putea crede la prima vedere.
Pana de curand nu as fi crezut, insa s-a intamplat cuiva apropiat si Carpatica face ORICE sa nu despagubeasca. Au ajuns sa nege faptul ca s-a intamplat un accident la care exista martori care au dat declaratii si exista si poze, culmea!
Daca se face reclamatie la OPC ei te trimit la CSA, care neavand toate datele si probail nefiind foarte interesati sa rezolve iti vor da un raspuns pe masura.
O avrianta ar fi sa negociezi cu asiguratorul, eventual sa iti despagubeasca macar o parte din dauna. Daca ai ambitie, nervi, timp, bani exista si solutia cu datul in judecata. Insa trebuie sa dai in judecata soferul vinovat, nu forma lui de asigurari. Pe ei ii poate da eventual soferul vinovat in judecata.
Ca sa va feriti de belele incercati sa va faceti RCA la firme serioasa si de asemenea sa sfatuiti pe cati mai multi sa evite astfel de firme neserioase. Desi la prima vedere RCA pare o asigurare pentru celalalt pe care il lovesti din vina ta nu e deloc asa, e asigurarea TA si daca nu despagubesc s-ar putea ca tu sa fii dat in judecata si sa platesti din buzunar. Asa ca mare atentie la cine faceti RCA-ul...
Eu mi-am propus sa trag acest semnal de alarma cat mai des, totul a pornit de la refuzul Carpatica de a despagubi un accident foarte clar. Acolo nu am putut face nimic, insa de povestit cele intamplate si de avertizat pot.

Bafta!



--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 16 Mar 2010, 03:08
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(kosfunny @ 30 Dec 2009, 16:21)
Deci, ca sa revin, daca nu o puteti da la pace cu asiguratorul, dati in judecata vinovatul.


numai asa o sa scapam de ghertoii care isi fac asigurari la cele mai dubioase firme. in fond, vinovatul a produs o paguba, el sa o plateasca. contractul de asigurare e intre el si firma, nu intre mine si firma de asigurari. abia astept ziua cand o petarda de sofer o sa depaseasca plafonul de asigurare, si o sa plateasca din buzunar >:) nu radeti, e posibil. daca ai 2 sau 3 accidente intr-un an, de tipu intri cu 80-90 in spatele unuia care era oprit in coloana, lovesti vreo 3 masini, ai ghinionul sa fie toate masini bune si relativ noi ... o pui

QUOTE(klaus @ 15 Mar 2010, 23:38)
E, daca le-ai citit tu si esti atat de informat, ajuta-ne si pe noi si fa-ne un rezumat...
*



iti zic ce mi-a spus un profesor la facultate referitor la povestile cu asigurarile: trebuie tinut minte ca si intortocheala asta se bazeaza tot pe art. 998 si 999 C.Civ. (rezumat din ele: daca ai facut un prejudiciu, trebuie sa-l repari, chiar daca e din culpa)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 16 Mar 2010, 03:30
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




@RaduNG

Ai rezolva ceva? Eu inca nu am ajuns la service.


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 16 Mar 2010, 19:41
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




QUOTE(Marian66 @ 16 Mar 2010, 03:08)
numai asa o sa scapam de ghertoii care isi fac asigurari la cele mai dubioase firme. in fond, vinovatul a produs o paguba, el sa o plateasca. contractul de asigurare e intre el si firma, nu intre mine si firma de asigurari. abia astept ziua cand o petarda de sofer o sa depaseasca plafonul de asigurare, si o sa plateasca din buzunar >:) nu radeti, e posibil. daca ai 2 sau 3 accidente intr-un an, de tipu intri cu 80-90 in spatele unuia care era oprit in coloana, lovesti vreo 3 masini, ai ghinionul sa fie toate masini bune si relativ noi ... o pui
*



Firmele dubioase daca sunt acceptate de CSA vor activa conform legii.
Ok, de acord. Soferul e vinovatul, dar Doamne fereste, ai lovi tu un Ferrari, ca-s multe in Romania, ti-ar conveni sa platesti zeci de mii de euro pe o reparatie, sau ai prefera s-o faca asigurarea (obligatorie dealtfel).
Ma rog, am am intrebat un jurist de la o soc. de asigurari, despre problema asta, plateste vinovatul sau asigurarea RCA al lui? Raspunsul a fost ca plateste soc. de asigurari, iar daca da pagubitul in judecata pe vinovatul de accident, tot la societatea de asigurari RCA al vinovatului se va intoarce.


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 16 Mar 2010, 20:33
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Da, dar in cazul asta pagubitul are in mana o hotarare judecatoreasca si va primi banii in cel mai scurt timp fara nicio problema. Decat se te chinui luni de zile cu asiguratori gen Carpatica si Euroins parerea mea e ca e mult mai bine o chemare in instanta.


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 16 Mar 2010, 21:04
Post #59


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti





Indicatori financiari
conform bilantului depus pe anul 2008 pentru firma

CARPATICA ASIG SA
Tip situatii financiare depuse Societate de asigurari
Indicatori din BILANT RON
Total activ 112848446
Imobilizari necorporale 39529
Plasamente 26399500
Creante 0
Imobilizari corporale 283293
Casa si conturi la banci 18207785
Total pasiv 112848446
Capital si rezerve 15451761
Indicatori din CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE RON
Venituri totale 103267988
Cheltuieli totale 105985459
Rezultatul brut al exercitiului financiar:
- profit 0
- pierdere 2717471
Indicatori din DATE INFORMATIVE
Numar mediu de salariati 570



Alta firma fantoma....

Firma la care lucrez eu (una mica, cu nici 30 de salariati) are active mai mari decit bashina asta de societate de asigurari. Adica se feresc ca de dracu' sa-si bage banii in ceva de unde o eventuala executie judecatoareasca i-ar putea lua. Stiu ei ceva! Ramine sa va feriti de orice poarta numele de "Carpatica", fie ea banca, socoetate de asigurari sau fabrica de tuns oua.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 17 Mar 2010, 11:20
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




QUOTE(kosfunny @ 16 Mar 2010, 20:33)
Da, dar in cazul asta pagubitul are in mana o hotarare judecatoreasca si va primi banii in cel mai scurt timp fara nicio problema. Decat se te chinui luni de zile cu asiguratori gen Carpatica si Euroins parerea mea e ca e mult mai bine o chemare in instanta.
*




Exact. Asa e si asa trebuie facut. Oricum pagubitul va lua banii tot de la asigurarea RCA al vinovatului.

This post has been edited by danutsb: 17 Mar 2010, 11:21


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:13
Forum Renault