DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> regres pe CASCO

prody
post 7 May 2013, 21:34
Post #31


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Oricum , nu cred ca iti dadea firma de leasing voie sa repari masina pe RCA-ul celuilalt , mai ales avand in vedere unde este.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 8 May 2013, 19:02
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Am fost astazi la constatare, nu au zis nimic, ba chiar mi-au mai gasit ceva avarii pe care nu le observasem. Nu mai aveau niciun service Renault in lista si am ales unul Citroen.

Problema mea acum e cu oglinda ca tipa de la alocari service-uri mi-a spus ca piesa se cumpara de pe bursa pieselor pentru Astra (sper ca am inteles bine), ori eu nu vreau alta piesa decat cea originala, asa cum era pe masina. Am mai avut discutia asta cu ei la parbriz, numai ca atunci s-a inlocuit cu unul original si nu cu o chinezarie.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzdu88
post 13 May 2013, 08:05
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 13 May 13




La cei de la Astra conteaza anul de fabricatie al autoturismului. Daca autoturismul are o vechime mai mica de 3 ani, intotdeauna vor trimite piese originale. Daca auto e mai vechi de 3 ani, atunci este o loterie. Daca se gasesc piese aftermarket pt modelul tau se vor trimite aftermarket, daca nu, originale. La tine este vorba de o oglinda, ca piesa la inlocuit, in rest doar reparatie la elementele de caroserie. Eu lucrez la Bosch Car Service in Otopeni si lucrez cu Astra foarte bine. Daca vrei te astept la mine sa vezi service-ul. Nr meu este 0741 960804, Silviu.
O zi buna.


--------------------
renault megane 2005 - ct88atl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 13 May 2013, 12:15
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Multumesc, dar deja am ales service-ul.

Mi-au zis ca pt modelul meu e putin probabil ca oglinda sa fie piesa aftermarket (bolborosea ceva de licenta, sublicenta Renault care nu mai da voie). Masina are 4 ani. Eu nu am niciun cuvant de spus daca vor sa imi puna chinezarii in locul celor originale?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzdu88
post 17 May 2013, 10:52
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 13 May 13




Nu prea. Poti sa te duci sa vezi piesa la service si daca nu e originala, poti sa incerci sa faci scandal la astra, dar nu cred ca o sa te ajute la ceva. La Omniasig, de exemplu, piesele se comanda tot prin platforma lor, dar poti sa alegi originale sau aftermarket. La Astra, le trimit ei direct si n-ai cum sa alegi.


--------------------
renault megane 2005 - ct88atl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 17 May 2013, 15:10
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Sa vedem ce se intampla, m-am uitat pe net si nu am vazut oglinda chinezarie.

Ce nu inteleg e ca am fost la constatare miercuri 8.05, pana luni dim, 13.05 trebuia si a venit acceptul de la Astra, service-ul ar fi comandat deja piesele (oglinda + carcasa/suport nu am inteles prea bine) si se asteapta nu stiu ce aviz intern. Sunt totusi 4 zile e atunci, ultima data cand am fost, cu vreo 20 de tel (cel putin) s-au rezolvat toate avizele intr-o zi jumate. Eu pana pe 4 iunie ar trebui sa am masina reparata...asa zice legea.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzdu88
post 18 May 2013, 16:03
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 13 May 13




Daca service-ul este calumea, o sa ai masina gata mai devreme de 4 iunie. Iti ofera masina la schimb gratis? La noi masina la schimb este gratis, de asta te-am intrebat.


--------------------
renault megane 2005 - ct88atl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 19 May 2013, 13:52
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Pe site arata ca pentru reparatii de minim 3000 lei se da masina gratis, la receptie cica minim 6000 lei. Nu stiu cat sunt preturile in alta parte ca la Renault e 800 lei/element pt vopsire , dar pentru 4 elemente sa fie 3200 lei...e totusi aberant.

Oricum, nu iau masina, chiar daca e gratis. Vreau sa incep sa mai renunt la masina (se termina busy season si ajung si eu la o ora normala acasa)

Nu imi pun problema service-ului ci a asiguratorului pentru incadrarea in termen. Deja au depasit, vineri masina trebuia deja sa o scot reparata. Nu imi place sa mi se zica in 2 zile e gata si apoi dureaza saptamani. Bine poate sunt si eu obisnuit in munca mea de zi cu zi ca atunci cand mi se zice ca intr-o zi trebuie sa predau ceva, nu intarzii, nu exista asa ceva, si 5 minute pt mine inseamna de la 13:00 pana la 13:05, nu ca vorba vine de 5 minute si e de fapt o ora.

Maine reiau sunatul, daca imi spune asta de la service ca nu sunt gata cu actele, o sa sun sa vad unde e problema.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reme
post 21 May 2013, 22:34
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 December 08




preturile de reprezentanta sunt mereu aberante, acum daca ai dus masina in service faptul e consumat. Vad ca, colegul buzdu incearca sa te convinga sa te duci la Bosch. Eu iti recomand sa le faci o vizita, chiar dac anu ai nimic e facut la masina. Nu o sa ramai dezamagit! Garantat iti zic!


--------------------
Renault Megane 2002 Classic 1.2 - B 33 RDU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 May 2013, 07:24
Post #40


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Reme @ 21 May 2013, 23:34)
preturile de reprezentanta sunt mereu aberante, acum daca ai dus masina in service faptul e consumat. Vad ca, colegul buzdu incearca sa te convinga sa te duci la Bosch. Eu iti recomand sa le faci o vizita, chiar dac anu ai nimic e facut la masina. Nu o sa ramai dezamagit! Garantat iti zic!
*




Mai ales ca tu lucrezi intr-o reprezentanta Bosch ... si nu este absolut interesat ca omul sa se duca acolo .... mai usor cu "fineturile" astea ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 22 May 2013, 21:11
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Bosch Car Service este o franciza pentru service-uri asa cum este si AD Garage , nu prea are legatura cu profesionalismul si calitatea germana ! Mie la Boschul din Alexandria mi s-a furat de pe o masina dauna totala casetofonul.
Bineinteles toti au ridicat din umeri !

This post has been edited by kosfunny: 22 May 2013, 21:16


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 23 May 2013, 16:52
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Ieri sun la service:
- Care e stadiul dosarului?
- Asteptam piesele si acceptul de la asigurari.

Ok, cu asteptatul pieselor nu zic nimic, dar cu acceptul de la asigurator nu mi se pare rezonabil. Era depasit termenul de o saptamana.

Azi dimineata m-au luat dracii cand am vazut ca nu suna sa imi spuna ca s-a rezolvat, am dat 3 tel, cica dosarul nu are toate verificarile. E mail inspectorului (plus inca unul trimis catre el de la relatii clienti) si in 3 ore dosarul era gata, masina putand intra in service. Cred ca o fi uitat de dosar, iar ala de la service nu i-a mai trimis nimic.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzdu88
post 25 May 2013, 11:15
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 13 May 13




La Astra, inspectorul constatator, cel care iti deschide dosar, este si lichidator, adica cel care iti da acceptul de plata. La un moment dat se aglomereaza si raspunde greu. Oricum greul la tine a trecut. Mai ai un pic si ai scapat.


--------------------
renault megane 2005 - ct88atl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 8 Jun 2013, 23:45
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Inca nu am scapat. Initial era vorba ca acceptul de plata de la inceput e suficient, doar sa duc masina in service si cand e gata sa plec cu ea. De data asta nu a fost asa.

Am dus masina luni in service, in timpul saptamanii au venit si piesele mult asteptate, insa chiar daca masina era gata vineri mai trebuia acceptul final de plata, pentru ca inspectorul a vrut poze in timpul reparatiei si dosarul era blocat la nu stiu ce departament de control. Chiar nu vad logica din moment ca m-am dus intr-un service cu decontare directa si a fost dat un accept de plata iar piesele au venit prin bursa astra.

Vineri, din 30 in 30 min am sunat la relatii clienti, i s-au trimis solicitari , am trimis si eu mail si nesimtitul nu a vrut sa raspunda (nr de mobil din semntura-inexistent). Si asa masina sta peste week end in service.

Ceva legal nu cred ca am ce sa ii fac, m-am gandit sa iau intr-o punga niste rahat de caine si sa ii duc pachet pt la pranz (cred ca mai bine dupa ce imi scot masina din service).

This post has been edited by SandelBS: 8 Jun 2013, 23:46


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 7 Nov 2013, 07:49
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




O întrebare (sau două) legată de dosarele CASCO cu regres:

Accident cu daună totală (numai pagube materiale, nu discutăm de răniri etc), nevinovatul își primește despăgubirea (epavă + suma ”S” cash) de la asigurătorul CASCO ”X” conform poliței de asigurare. ”X” vrea apoi să-și recupereze banii de la șoferul vinovat ”Y” sau asigurătorul RCA al acestuia ”Z”.

1) Logic ar fi ca ”Y” sau ”Z” să-i dea lui ”X” numai suma ”S” plătită de acesta nevinovatului. Corect ?

2) Dacă cel care-l despăgubește pe asigurătorul CASCO (”Y” sau ”Z”) consideră că mașina a fost supraevaluată în polița CASCO, poate să conteste (direct sau prin judecată) suma pe care o pretinde ”X” ?
Aici ar putea exista o diferență de abordare: ”Z” are grile de evaluare a valorii la data accidentului, dar ”Y” nu se poate raporta decât la piață (mașini echivalente pe piață).


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 7 Nov 2013, 15:32
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Situatia aceasta este reglementata de Ordinul CSA 14/2011 art. 39 pct . 3

Art. 39. - (1) În cazul în care, pentru recuperarea pagubei materiale, persoana
păgubită se adresează asigurătorului său de bunuri, constatarea avariilor, solutiile
tehnologice adoptate, precum si modul de stabilire a cuantumului despăgubirilor,
respectiv costul reparaiilor părilor componente sau ale pieselor avariate ori costul de
înlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare
si montare aferente reparaiilor si înlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse
prin respectivul accident de vehicul sunt opozabile asigurătorului RCA al persoanei
vinovate.
(2) În situaia respectării prevederilor alin. (1), asigurătorul de bunuri al
persoanei păgubite recuperează despăgubirea plătită de la asigurătorul RCA al
persoanei vinovate, fără ca asigurătorul RCA să fie îndreptăit să respingă o astfel de
cerere.
(3) Eventuala diferentă de despăgubire, rezultată din modul de calcul al valorii
maxime a despăgubirii, dacă este justificată, rămâne pe contul asigurării facultative,
neputând fi recuperată de la asiguratul persoana vinovata, dacă despăgubirea plătită
din asigurarea facultativă nu depăseste limita de despăgubire ce poate fi acordată de
asigurătorul RCA pentru prejudiciile cauzate în unul si acelasi accident de vehicul,
prevăzută în polita de asigurare.


This post has been edited by kosfunny: 7 Nov 2013, 15:40


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 30 Jul 2014, 20:24
Post #47


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Salutare,


Eu Casco la Uniqa, ea RCA la ASTRA. Cum se procedeaza ptr Casco cu regres?

Am amiabila, copie dupa asigurare , permis, talon, buletin de la vinovat. Soferita nu este si proprietarul masinii.

Cum se procedeaza?

Deschid direct dosar la CASCO?

Trebuie sa vina si ea o data cu mine? trebuie sa vina si proprietarul masinii ei?
Masina e a fratelui meu, trebuie sa vina si el?


Multumesc.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 30 Jul 2014, 21:11
Post #48


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Am fost eu in aceeasi situatie ca tine anul trecut: eu uniqa si ala la Astra. Am sunat la Uniqa si am deschis dosar, le-am zis ca e pe regres si ca nu e vina mea si m-am dus cu ce acte ai si tu. Dar cred ca trebuie sa se duca fratele tau sau sa iti dea tie procura, oricum iti zice aia de la Uniqa cand faci programarea ce trebuie sa aduci, cand si unde. Nu trebuie sa mearga si vinovatta, amiabila e de ajuns. Dupa ce platesc astia de la Uniqa o sa trimita catre Astra devizul, oricum asta e treaba lor cum isi recupereaza ei banii.

Eu i-am intrebat daca o sa imi creasca polita si mi-au zis ca atata timp cat e pe regres nu smile.gif Numai ca la reinnoire nu am mai mers pe ei si am schimbat asiguratorul..asa ca nu stiu daca urma sa imi creasca sau nu, dar cica Uniqa creste toate politele acum, indiferent de daunalitate.

Bafta...o sa rezolvi repede ca Uniqa sunt operativi si destul de profi!

This post has been edited by Sudsemnatu: 30 Jul 2014, 21:12


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 30 Jul 2014, 21:28
Post #49


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




O sa sun la ei sa le cer toate detaliile.

Am auzit si eu ca se scumpesc tarifele si ma gandeam daca tot bag masina in service sa mai repar si alte zgaraieturi prin alte locuri si apoi sa schimb asiguratorul (in decembrie expira si am 2 ani fara dauna)

Ptr fiecare reper se deschide cate un dosar de dauna? (nu am fransiza)

Exceptand faza de mai sus unde sunt 2-3 repere.. ma refer doar la cele care vreau sa le fac pe CASCO...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 31 Jul 2014, 08:36
Post #50


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Nu se deschide dosar pentru fiecare reper, ci pentru fiecare eveniment smile.gif Depinde de tine cum le declari si aici intervine creativitatea smile.gif

This post has been edited by Sudsemnatu: 31 Jul 2014, 08:36


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 31 Jul 2014, 10:05
Post #51


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Am sunat la Uniqa si mi-au spus exact la fel ca tine.. insa nedumerirea este : cei de la ASTRA or sa se trezeasca ca trebuie sa dea niste bani , dar nu e normal sa stie si ei ptr ce? adica sa vada mainile?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 31 Jul 2014, 13:25
Post #52


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Pai din cate stiu eu, aici sa ma contrazica cine e mai in masura, Uniqa trimite catre Astra tot dosarul: amiabila ( in care apare numarul politei, semnatura vinovatului care isi recunoaste vina, copie dupa asigurarea vinovatului ( ASTRA), copie dupa permisul aluia, buletin etc. Astra se vede pusa in fata faptului implinit, cred ca ce mai pot face ei...e sa cheme asiguratul sau la un sediu, unde sa il intrebe daca chiar asa a fost. Oricum Uniqa o sa trimita si poze cu masina ta lovita si reparata. Eu am depus la Uniqa si poze cu masina vinovatului, pozitia masinilor in momentul impactului, daunele lui si ale mele.

Cred ca e destul de elocvent. Cum ziceam: unii zic ca asiguratorul CASCO oricum iti creste polita in anul urmator, chiar daca faci pe regres, pe motiv de instrumentarea dosarului, timpul agentilor pe care l-au pierdut etc...e un fel de taxare a ta ca ai ales sa faci pe casco si nu pe RCA aluia. Mi se pare o nesimtire asta...dar totusi cica se intampla.

This post has been edited by Sudsemnatu: 31 Jul 2014, 13:26


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 31 Jul 2014, 14:04
Post #53


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Ideea e ca eu nu am facut poze cu impactul ptr ca a trebuit sa trag masina din drum, insa am facut o poza cu masina ei dar nu prea se vede nimik in poza , iar la mine clar se vede vopseaua galbena. Stiu ca ma uitasem un pic atunci la bara si parea zgariata. Pozele nu au claritatea necesara.. Acum sa nu zica aia de la Astra sau de la Uniqa ca nu a fost contact.

Martori nu am. Adica erau de fata dar nu am vb cu nimeni pe urma.


PS: am luat toate copiile insa amiabila o am completata doar eu si i-am zis ca trebuie sa completeze , insa ea a zis ca sa completez eu cu datele de pe copiile alea (nu e pb) , insa la daune nu stiu ce sa trec. Ma gandeam sa trec bara spate ptr ca asa tin eu minte ca era julita un pic.

This post has been edited by UXE: 31 Jul 2014, 14:08


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 2 Aug 2014, 11:22
Post #54


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pozele tale nu conteaza prea mult ci cele facute de ei.
Dosarul se deschide la Uniqa, ei la randul lor notifica Astra si le trimit si lor dosarul, poze, acte, etc.
Tu n-ai treaba cu Astra. Dosarul pentru acest eveniment va curpinde insa doar daunele constatate ca urmare a aestui eveniment, nu poti sa-ti mai repari si altceva din urma decat alta data, deschizand alt dosar.

La daune treci ce constati tu, oricum aia in dosar trec ce constata ei.
In privinta amiabilei.....cam era bine sa o completeze aia, cu scrisul ei, semnatura ei.....

In unele cazuri il cheama si pe vinovat, pe mine de exemplu m-au chemat cand il atinsesem usor pe unu', din vina mea, recunoscuta si pe amiabila. Insa in cazul meu, ala n-a bagat-o pe Casco ci pe RCA-ul meu, deh, cand ii arati polita Allianz sa vezi ce cooperant e ala. tongue.gif
Asa ca Allianz-ul m-a chemat si pe mine, nu stiu cum e daca ala facea pe Casco-ul lui cu regres de pe Allianz-ul meu, desi ma indoiesc ca mai face cineva dosar pe Casco cand RCA-ul aluilalt e la Allianz.

Pe de alta parte, cand m-a atins altu' pe mine si am facut eu reparatia pe Casco cu regres de pe Asirom-ul aluia, am intrebat daca ma afecteaza la prima si mi-au zis inclusiv in scris, ca atata timp cat vinovatul e cunoscut, detine RCA si se face regres ei isi scot banii astfel ca nu umbla la polita mea. Insa e chestie de asigurator, fiecare are politica lui. In cazul meu, Casco tot la Allianz.

This post has been edited by vallixx: 2 Aug 2014, 11:26


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 6 Aug 2014, 18:08
Post #55


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Am fost la Uniqa (la Radacini de pe Iuliu Maniu), vinovata nu a trebuit sa fie prezenta. Inspectorii au fost f ok. Am deschis 2 dosare: unul cel cu regrews si celalalt ptr eveniment cu autor necunoscut. Ramane sa bag masina in service (tot la Radacini) dupa ce ma intorc din concediu.


Sper totusi sa iasa bine, neffind o reprezentanta Renault.




Numa bine!


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 7 Aug 2014, 12:29
Post #56


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu e reprezentanta Reno, dar e de Opel, Mazda, Citroen, Suzuki...eu cred ca n-ai de ce sa iti faci griji.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Aug 2014, 07:05
Post #57


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Sapt viit o sa las masina in service... om vedea ce se intampla. Or sa fie vreo 9 repere de vopsit biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anemofis4
post 12 May 2019, 13:18
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 November 17




Din nefericire, aseara, stand la semafor la rosu, un individ a decis sa ma foloseasca pe post de frana la o viteza de 40-50 km/h. Rezultatul: hayon strambat, bara sparta, stopuri sparte, etc. Si o sperietura buna. Am incheiat amiabila cu el, are RCA la City. Eu am casco la Allianz. Din pacate cei de la allianz nu lucreaza on weekend si nu am reusit sa aflu informatii despre cum as putea face regres. Din ce am citit pe site-ul lor, trebuie sa merg pentru constatare si reparatie la un service agreat de ei si nu la reprezentanta. Masina are abia 12000 km si o am de un an, fiind inca in garantie. Curiozitatea mea este: daca as repara masina la un service agreat de allianz (am colaborat cu cei de la top lac destul de bine in trecut) pierd garantia de la renault? Am sunat si la cei de la city, mi-au comunicat ca pot repara unde vreau masina dupa ce fac constatarea. Dar sunt un pic ingrijorat de ce am citit pe aici ( dureaza mult pana fac plata, amana clientii etc) problema este ca eu chiar am nevoie de masina pentru a ma deplasa si nu imi permit sa astept o luna, 2 sau 3 dupa ei. Daca ati fost intr-o situatie asemanatoare, poate ma puteti sfatui cum sa procedez. Multumesc!


--------------------
Opel Corsa 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 12 May 2019, 16:22
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Orice ai face, tot pierzi garanția producătorului pe reperele afectate.
Atât și nimic mai mult.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 May 2019, 08:10
Post #60


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




legislatia RCA iti permite sa facai reparatie fix unde vrei tu daca e autorizat rar si trebuie sa plateasca la 7 zile de la depunerea ultimului act la dosar.
TOP lac repara direct pe polita City.... vorbeste la ei cat de bine lucreaza cu city/.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:06
Forum Renault