DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Prindere Radiator Sandero

razuazu
post 2 Nov 2008, 10:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 08




Salut.!! Am achizitionat un Sandero Laureat comandat chiar de a 2 a zi de cand s-a lansat produsul. practic cautam informatii despre el cu mult inainte de a aparea pe piata....Nu ma asteptam sa fie super bomba de masina dar speram sa fie undeva la nivelul lui Logan+ Imbunatatiri semnificative.

Nu ma pot plange de Sandero..dar ..

De curand se pare ca am avut prima problema mai serioasa cu el. Intr-una din zilele in care ma deplasam catre servici cu ametitoarea viteza de cel mult 60 km/h si foarte rar viteza a V a am constatat ca se aude un zgomot undeva pe dedesubtul masini mai exact in momentul in care dadeam de o denivelare sau ceva de genul.La drum normal nu se intampla acest lucru.

Am inceput sa fiu din ce in ce mai atent ( nu era doar presupunere chiar era ce mi se parea) si am convenit sa merg cu ea la service sa vedem despre ce este vorba.

Intradevar problema exista. Verdict:

Radiatorul rupt din soclu in urma unei loviri. Care lovire spun eu nedumerit? Dupa o minutioasa atentie undeva in partea stanga pe bara din fata linga proiector se poate observa intradevar vopseaua putin inflorita ( doar daca vrei sa o vezi altfel nu se poate vedea) .

Eu unul stiu ca nu am lovit pe nimeni. Sau poate am fost lovit in parcare.Sau asa cum mi-au spus cei de la service e posibil sa fi lovit o bordura ceva de genul.

Acum problema este : Atat de sensibila poate fi partea frontala??? Este conceput prost sistemul si ar trebui sa fim mai atenti (ceea ce nu cred ca se cam intampla si la alte masini) ?

Sincer am avut 2 intamplari neplacute una cu o dacie 1307 ramas fara frane undeva in curbe la intrare in Iasi unde am intrat in spatele celui din fata si s-a indoit putin masca!!!! ..iar cealalta cu un Matiz stand pe loc la un sens giratoriu putin neatent a plecat si a lovit un Clio la fel in spate de data aceasta cu viteza foarte mica insa deajuns sa lase un mic semn. La nici una din ele nu au fost probleme cu radiatoarele.

Voi ce parere aveti??

Mentionez ca toata reparatia se face pe Casco masina este deja in service si astept sa vina radiatorul deoarece initial comandasera un alt tip de radiator si se pare ca nu se potrivea!!!

Exista mai multe tipuri de radiatoare??? Nu este cel de la Logan????


--------------------
Sandero Laureat 2008 1,6 90CP - PH-27***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 2 Nov 2008, 11:51
Post #2


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pina la urma ai lovit masina sau nu? sau poate ai fost ciocanit in parcare si tu nu stii.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobocul
post 2 Nov 2008, 13:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 10 June 07




Nu cred sa aiba ceva din cauza loviturii de care spui de pe partea stanga. Eu am avut o lovitura in zona aia (au schimbat bara, proiectorul, farul, aripa iar radiatorul nu a avut nimic

Attached thumbnail(s)
DSC00078.JPG ( Size: 347.5k ) Number of downloads: 1828
DSC00079.JPG ( Size: 344.98k ) Number of downloads: 1849
DSC00080.JPG ( Size: 359.97k ) Number of downloads: 1751


--------------------
dacia Sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 2 Nov 2008, 19:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Mi se pare mie sau in poze e partea dreapta? smile.gif


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 2 Nov 2008, 19:35
Post #5


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Nu vezi bre ca-s doi useri diferiti...nu-s pozele initiatorului acestui topic, sunt ale userului bobocul care ne-a aratat cum a fost masina lui lovita, dar nu a patit la fel...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razuazu
post 2 Nov 2008, 20:57
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 08




Nu nu am lovit masina sub nici o forma!!! Si in nici un caz nu se vede lovitura ca la masina lui BOBO77 !!

Apropo pentru Sandero, Logan, sau clio Simbol nu este acelasi tip de radiator?? Mie mi-au spus ca sunt diferite oarecum..si ca trebuie vazut daca au modelul meu pe stoc.Initial mi-au spus ca il au apoi ca nu exista si momentan este indisponibil de comandat si ca ar cam dura 2 saptamani Ma gandesc foarte serios sa merg sa imi iau masina din service de la ei IPSO Ploiesti. Sau sa sun la vocea clientului.

Voi cum ma sfatuiti???

This post has been edited by razuazu: 2 Nov 2008, 21:01


--------------------
Sandero Laureat 2008 1,6 90CP - PH-27***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 2 Nov 2008, 21:12
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Da' va intelegeti,nu gluma!
Nu masina lui bobo77 apare lovita in pozele de mai sus,el are Logan,nu Sandero.

This post has been edited by cristio_79: 2 Nov 2008, 21:12


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 2 Nov 2008, 21:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




Ma gîndesc ca ti-o fa sarit radiatorul din suportul de jos ca ti-e îndoita traversa din fata pe care sta.
Bara e destul de elastica. Se pare ca te-a prin unul sanatos de tot si tu nu si.
Scrie ce au spus baietii din service si ce au schimbat acolo. Eventual poze n-ar strica.
Daca te-a pleznit noaptea careva si a parasit locul accidentului, cred ca se lasa cu cercetari si ar fi bine de stiut toate detaliile avariei.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 2 Nov 2008, 21:41
Post #9


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cristio_79 @ 2 Nov 2008, 21:12)
Da' va intelegeti,nu gluma!
Nu masina lui bobo77 apare lovita in pozele de mai sus,el are Logan,nu Sandero.
*



Pai ce treaba are bobo 77, ca pozele sunt puse de bobocul? Care are Sandero.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 2 Nov 2008, 21:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Citeste si tu posturile 3,4,5,6 si o sa-ti dai seama.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razuazu
post 2 Nov 2008, 21:55
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 08




Baietii din service au spus ca a existat o lovitura......e rupt radiatorul de apa, condensorul aer conditionat se pare ca a existat o lovitura destul de tare.Greu de crezut ca nu ar fi trebuit sa imi fi dat seama cand as fi lovit-o!!

Eu unul inclin sa cred ori ca e prost sistemul de prindere , ori nu a fost prins bine. Si in cazul asta incep sa imi fac probleme. Daca as sti ca m-a lovit cineva sincer as sta mult mai linistit.


--------------------
Sandero Laureat 2008 1,6 90CP - PH-27***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 2 Nov 2008, 22:32
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




poate a fost lovita din fabrica si nu ai vazuto tu sau in timpul transportului


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razuazu
post 3 Nov 2008, 08:12
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 08




da..poate ai si tu dreptate poate nu am vazut-o.....trebuie sa fi foarte atent ca sa o poti vedea

3 Nov 2008, 19:14:
Gata s-a rezolvat!! M-au sunat astazi si mi-au spus ca masina e gata!! am fost am luat-o e OK.

This post has been edited by razuazu: 3 Nov 2008, 19:14


--------------------
Sandero Laureat 2008 1,6 90CP - PH-27***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 3 Nov 2008, 20:49
Post #14


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(razuazu @ 2 Nov 2008, 10:47)






Exista mai multe tipuri de radiatoare??? Nu este cel de la Logan????
*


Pina la urma, ca acum ai rezolvat problema, difera radiatorul de lgn fata de cel de sandero?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razuazu
post 3 Nov 2008, 21:44
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 08




Da..se pare ca difera......asa au spus cei din service..


--------------------
Sandero Laureat 2008 1,6 90CP - PH-27***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Nov 2008, 21:55
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(razuazu @ 2 Nov 2008, 21:55)
Baietii din service au spus ca a existat o lovitura......e rupt radiatorul de apa, condensorul aer conditionat se pare ca a existat o lovitura destul de tare.Greu de crezut  ca nu ar fi trebuit sa imi fi dat seama cand as fi lovit-o!!

Eu unul inclin sa cred ori ca e prost sistemul de prindere , ori nu a fost prins bine. Si in cazul asta incep sa imi fac probleme. Daca as sti ca m-a lovit cineva sincer as sta mult mai linistit.
*


Daca e lovit condensorul de AC si radiatorul de apa, ce s-o mai lungim, lovitura a fost suficient de puternica cand a fost, indiferent sub ce forma (de tine, de altul, de transport etc).
Insa chiar prindere de rahat nu putem spune ca e pe logan, sa se desprinda radiatorul cu de la sine putere.
Iar avand in vedere ca sunt 2 radiatoare atinse (condensorul de AC si radiatorul de apa) nu inteleg de ce se mai pune problema daca a fost bine prins radiatorul. Acolo e lovitura mai mult ca sigur.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razuazu
post 4 Nov 2008, 21:39
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 08




Da si eu am convenit ca a fost o lovitura......daca este de mine facuta posibil sa fie o bordura....exclus altceva....si totusi sincer prea usor a cedat!!!


--------------------
Sandero Laureat 2008 1,6 90CP - PH-27***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 6 Nov 2008, 10:23
Post #18


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Am si eu o nelamurire....nu ar fi normal ca la o lovitura suficient de serioasa care duce la ruperea urechilor de la radiator sa sara airbag-ul?
Deci eu as zice ca e exclusa variata cu bordura ...si ca masina a fost lovita in parcare.
Ca idee am luat cu un logan un iepure cam la 100km/h....rezultat: urechile alea de plastic de la radiatoare rupte, si un plastic cu rol de deflector de aer spart. Bara s-a deformat dar cand am pus mana pe ea a sarit la loc si nu se mai vedea nimic anormal....cu greu l-am convins pe ala de la casco sa mi-o treaca la vopsit, asta pt. ca vopseaua avea mici fisuri in urma loviturii.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 6 Nov 2008, 10:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Daca a lovit ceva dar a si trecut peste acel ceva, adica acel ceva s-a spart, dezintegrat, etc... atunci energia s-a disipat si deceleratia a fost mica. Deci nu avea motiv sa sara airbag-ul.
De ex, daca lovesti un caine, masina nu va decelera suficient ca sa sara airbag-ul, dar pagubele vor fi destul de mari. Cainele va fi spulberat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 6 Nov 2008, 10:48
Post #20


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(YR-ZBG @ 6 Nov 2008, 10:23)
....nu ar fi normal ca la o lovitura suficient de serioasa care duce la ruperea urechilor de la radiator sa sara airbag-ul?
....
*



Gizas craist. Ce logicaaaa. Da' ce ar fi normal sa fie asa? Pe ce principiu? Daca urechea radiatorului nu rezista inseamna ca nici cizma de la volan nu ar rezista?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 6 Nov 2008, 16:00
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai normal. Cand vede ce pagube a patit la masina. smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladpc
post 7 Nov 2008, 11:33
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 2 September 08




Sper sa va lamureasca postul urmator.
Eu am lovit pe unu bot in bot de i-am mutat radiatorul intre roti iar amanta lui a spart parbrizul cu capul. Airbagurile nu au sarit nici la mine nici la el. La o prima impresie parea doar ca la mine s-a zgariat bara si s-a desprins un far de ceata dintr-o ureche de prindere. La o analiza mai atenta se observa cum de fapt un picior de prindere de la radiator si rupsese ceea ce a dus la pierderea lichidului de racire. In service s-a constatat ca trebuie schimbat si toata partea de AC si schimbata armatura de renforsare de sub bara de directie.
Deci:
1) Airbagurile sunt gandite sa sara la cca 45 Km/h, calculele sunt mai complexe in functie de acceleratiile existente dar per total cam asta e viteza minima aproximativa.
2) La un impact nu foarte puternic (la mine a fost cca 30km/h) bara de protectie a revenit exact in pozitia initiala si la prima vedere nu pareau avarii majore (per total reparatia pe casco a costat 7700 ron)
3) Radiatoru ca si tot ceea ce tine de AC difera foarte mult de la Sandero la Logan.
4) Pt colegul din Ploiesti care era curios in legatura cu radiatorul lui si daca sa isi ia masina de la service, radiatorul se produce la Ploiesti la Kalsonic, asa ca daca stii pe cineva pe acolo.... sfatul meu suna la vocea clientului ca sa ia in considerare anuntul tau. Iti vor da un raspuns (bun / rau) da il primesti.


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 7 Nov 2008, 16:04
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Deci...
La ala a ajuns radiatorul intre roti si la tine nu s-a indoit bara (ai spus ca doar s-a zgariat).
Amanta lui... erati prieteni? De unde stii ca sa categorisesti?
Airbag-urile nu sar in functie de viteza.
Impactul frontal la 30km/h e foarte puternic. La viteza asta o adaugi si pe a celuilalt. La testele EURONCAP impactul e parca la 65 si vezi ce se intampla. Tu 30, celalalt tot 30 rezulta cam ca la EURONCAP. Eu NU CRED ca in momentul impactului aveai 30km/h. Te-ai uitat tu la vitezometru fix in momentul impactului? Nu erai ocupat sa franezi?



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladpc
post 7 Nov 2008, 21:33
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 2 September 08




Nu eram si nici nu suntem prieteni faptul ca femeia era amanta respectivului mi-a spus fata celui pe care il lovisem in timp ce asteptam rampa, 30 km/h era viteza cumulata a amandurura (sper ca e scris corect), daca citesti corect am zis ca la prima impresie parea ca doar s-a zgariat.
Daca citeai mai jos un pic vedeai ca am scris ca, calculele sunt facute in functii de acceleratii, iar o acceleratie mai precis o decceleratie destul de mare pt a face sa sara airbagurile se obtine la o viteza de 45km/h (viteza aproximativa).


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razuazu
post 11 Nov 2008, 20:58
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 1 September 08




Gata s-a rezolvat am masina acasa e OK. Se pare ca intradevar sunt 2 tipuri de radiatoare.Una peste alta bine ca s-a rezolvat.


--------------------
Sandero Laureat 2008 1,6 90CP - PH-27***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 4 Jan 2009, 23:02
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




sincer ar insemna sa-mi tradez colegii de munca dar nus ce ti-au spus cei de la dacia,ca sa poti rupe macar un piciorus la radiator trebuie sa indoi cadru motor sau cadru GMP si ca sa faci asa ceva trebuie sa o lovesti calumea(o bagi intr-ul copac,stalp,sant,etc.) dar nu la cv superficial,e ceva foarte suspect la mijloc.daca ai timp si ai nevoie de informatii da-mi un mail


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:08
Forum Renault