DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Piese sistem de franare

qestro
post 13 Aug 2017, 17:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Am cumparat un etrier facut de conex cu filetul pentru furtun mult mai mare, si daca il strangi tare, se invarte in gol. L-am dus inapoi si am luat altul care a fi mai in regula dar tot larga e gaura. Dupa ce am pus o garnitura confectionata dintr-un set de garnituri de cilindru spate, nu a mai curs. Etrierul este facut cred din fonta, pentru e foarte greu. Nu va recomand. Eu trebuia sa plec a doua zi la drum si n-am avut de ales. Mai bine second.

Vreau sa schimb pompa de frana, si ma gandeam la una de papuc diesel. Nu as mai incerca sa o repar pentru ca azi tin franele si a doua zi raman fara pedala dar cu lichid in borcan. As schimba si servo, tot de papuc. Am gasit doar doua modele, de asam si breakner pentru pompa de frana, si doar autospeed pentru servo. Care mi-ati recomanda sa o cumpar? Eu as opta pentru breakner. Cu asam am avut cea mai mare rata de esec. A cumparat cineva recent o pompa de frana noua?


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 13 Aug 2017, 20:31
Post #2


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(qestro @ 13 Aug 2017, 18:30)
....Care mi-ati recomanda sa o cumpar?

NICI UNA!Sunt petarde,feriți-vă de ele ca de apă fiartă! mad.gif


Caută o pompă SH bună de Solenza și ai scăpat de griji!Aceeași treabă și cu servo(adică SH). wink.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 13 Aug 2017, 20:36


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 15 Aug 2017, 08:52
Post #3


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Pune etrier de pulsor mot srl.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 16 Aug 2017, 00:23
Post #4


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(qestro @ 13 Aug 2017, 18:30)
Am gasit doar doua modele, de asam si breakner pentru pompa de frana, si doar autospeed pentru servo.
*



Nimic,cauta piese din dezmembrari,iei originale si pe proba.....urat ca s-a ajuns sa recomand eu cuiva sa caute piese de sistem de franare la remat da' asta e .....ca sa refaci o pompa originala defecta cu garnituri noi tot de kko e aceeasi treaba.....se mai gasesc pompe bune dar greu tare.....trebuie sa cauti temeinic....mai vezi si pe la bursa.....pana la urma vrei nu vrei dar dacia cere singura la remat,nu mai e o masina in care sa iti pui baza .....
@daniel : mai face pulsor etrieri ? pompe nu mai fac,am sunat eu.

This post has been edited by sobolan: 16 Aug 2017, 00:25


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qestro
post 19 Aug 2017, 17:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 18 May 15




Pana la urma am ajuns cu bine acasa dupa vreo 1600 km. Ultimii vreo 900km i-am facut cu sonda icp scoasa, si am avut cat de cat frane, fara sa le mai aerisesc din doua in doua ore. Cand ajung definitiv acasa o sa imi caut o pompa de papuc cu tot cu servo, eu mergand mai tot timpul incarcat cu masina, deci n-o sa ma plang ca ar fi prea bune.

Cum as putea sa-mi dau seama daca o pompa sau servo e buna fara o monta-o pe masina?

This post has been edited by qestro: 19 Aug 2017, 17:21


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 20 Aug 2017, 07:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Eu am mers pe varianta de reparat pompa pe care o aveam folosind garnituri Seinsa autifren.

Se gasesc la unix. Au si de 19 mm si de 20.6-sunt cele de renault fuego.

Dar trebuie sa inspectezi pompa ta sa fie ok. Cu pompele de la deembrari, problema e ca daca au stat demontate de pe masina si s-a acurs lichidul din ele ai mari sanse sa rugineasca in interior. am patit cu o pompa din asta de papuc aproape noua demontata de pe masina tatalui meu. Dupa cativa ani am vrut sa o folosesc si interiorul era irecuperabil.

La autonova au schimbat la un moment dat tipul de garnituri, au pus 3 pe pistonul lung si alea nu sunt reparabile cu garnituri din astea.


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 20 Aug 2017, 16:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




QUOTE(payty @ 20 Aug 2017, 07:46)
Eu am mers pe varianta de reparat pompa pe care o aveam folosind garnituri Seinsa autifren.

Se gasesc la unix. Au si de 19 mm si de 20.6-sunt cele de renault fuego.

Dar trebuie sa inspectezi pompa ta sa fie ok. Cu pompele de la deembrari, problema e ca daca au stat demontate de pe masina si s-a acurs lichidul din ele ai mari sanse sa rugineasca in interior. am patit cu o pompa din asta de papuc aproape noua demontata de pe masina tatalui meu. Dupa cativa ani am vrut sa o folosesc si interiorul era irecuperabil.

La autonova au schimbat la un moment dat tipul de garnituri, au pus 3 pe pistonul lung si alea nu sunt reparabile cu garnituri din astea.
*


daca s-a taiat conductele de frana cu patentul si s-au indoit, iar in vas a ramas lichid de frana, pompa este buna.Nu are absolut nimic
De fapt asta e si ideea cand se cumpara din dezmembrari/remat pompe ptr ca sa fie tinute de rezerva ptr mai tarziu smile.gif

This post has been edited by pistritu: 20 Aug 2017, 16:57


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:35
Forum Renault