DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreiajul paraie, Cum s-ar zice...

Dacia1974
post 25 Sep 2012, 15:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 March 12
From: Bucuresti




Salut tuturor! As dori niste pareri in legatura cu zgomotul pe care-l scoate ambreiajul Daciei mele 1300. Lucrurile stau in felul urmator: acum 10 zile, m-am dus cu masina la cineva sa-i faca tabla (sa-i puna petice pe unde trebuie) si s-o vopseasca. Pe langa asta, am lucrat impreuna cu respectivul si la multe alte lucruri: am curatat barele si ornamentele cromate, i-am inlocuit farurile cu unele in stare mai buna etc. La motor n-am umblat deloc, ca nu era nevoie. Astazi, cand ma urc in masina ca s-o duc acasa, constat ca ambreiajul paraie. N-as putea sa spun ca scartaie, fiindca un usor scartait scotea el si inainte cand apasam pedala, dar nu era nimic semnificativ, era un sunet datorat frecarii. Acum, in shimb, cand apas ambreiajul, scoate o serie de pocnituri scurte, metalice si sonore, una dupa alta, pe tot parcusul cursei pedalei. Ca sa va faceti o idee, face cam ca o mitraliera (doar ca nu-i asa sonora radmasa.gif ). Ce s-a putut intampla, nu pot sa-mi dau seama. Repet, cand am dus masina la vopsit, zgomotul asta nu se auzea deloc si nu s-a mai auzit niciodata, de cand am masina. Sunt aproape sigur ca zgomotul e din pedala, nu din cablu. Suna ca si cum pedala ar agata ceva (o sarma, de exemplu) sau s-ar freca de ceva. Are cineva idee ce-ar putea fi? I s-a mai intamplat cuiva asa ceva? Mersi!


--------------------
Dacia 1300 1974/1,3 l
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 25 Sep 2012, 15:54
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Cablul de ambreiaj s-a desfacut si freaca in camasa. In curand o sa faca poc si n-o sa mai ai "pedala" deloc.

Asta in cazul fericit in care n-ai placa sparta, rulmentu gripat sau discul cu arcurile zburate


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia1974
post 25 Sep 2012, 16:14
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 March 12
From: Bucuresti




Si daca s-a desfacut cablul de ambreiaj, se vede undeva? Unde trebuie sa ma uit, ca sa stiu sigur daca s-a desfacut sau nu?

This post has been edited by Dacia1974: 25 Sep 2012, 16:15


--------------------
Dacia 1300 1974/1,3 l
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 25 Sep 2012, 16:41
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Daca s-a desfacut in teaca nu se vede ci se "simte". In orice caz ar trebui sa ti se fi si modificat cursa pedalei (pedala sa fie mai elastica si sa prinda mai jos)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia1974
post 25 Sep 2012, 16:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 March 12
From: Bucuresti




OK, multumesc pentru pareri!


--------------------
Dacia 1300 1974/1,3 l
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valy1233
post 27 Sep 2012, 13:17
Post #6


Pasionat de dacii :D


Group: Members
Posts: 200
Joined: 20 June 12




poate freaca in siguranta in care e prinsa pedala...


--------------------
Dacia is the best!
Dacia 1610
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia1974
post 27 Sep 2012, 15:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 March 12
From: Bucuresti




Mentionez un incident petrecut in timpul lucrarilor la masina. Claxonul nu mergea de cand am luat-o, asa ca am cumparat un nou bloc de lumini. Dar, cand i-am dat jos cochilia de volan, am constatat ca blocul de lumini original era din doua bucati, iar cel nou era dintr-una. I-am spus celui care s-a ocupat de masina sa nu incerce sa-l puna pe cel nou, ca ma duc a doua zi sa cumpar un bloc din doua bucati de la dezmembrari. Nu m-a ascultat si, cum pe masina nu exista sistem de fixare pentru blocul de lumini dintr-o bucata, respectivul a facut prostia colosala de a da o gaura cu bormasina in blocul de lumini si de a-l fixa cu un surub. Bineinteles ca s-a produs un scurtcircuit, blocul de lumini s-a prajit, a scos fum si s-a stricat. In cele din urma, l-a pus la loc pe ala vechi. Si cum cineva mi-a povestit cum i s-a stricat lui cablul de ambreiaj cand a facut suduri la caroserie si a pus masa aparatului de sudura pe motor, dupa care a trecut curent electric prin cablul de ambreiaj si i-a topit camasa pe dinauntru, ma intreb daca, in urma scurtcircuitului repsectiv, nu s-a intamplat si la mine un fenomen asemanator. Asta poate fi cauza defectarii cablului de ambreiaj? E posibil ca, tot din aceasta cauza, sa se fi produs si alte stricaciuni?


--------------------
Dacia 1300 1974/1,3 l
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 27 Sep 2012, 18:45
Post #8


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




E posibil,depinde unde a fost pusa masa cand s-a sudat.Totusi nu cred s-o fi prins de pedala sau de axul pedalei,desi never knows. Ia totusi o lanterna si uita-te pe sub bord unde iti vine prinsa pedala de cablu si de ax. Apasa in acelasi timp pe pedala si vezi care e situatia,iti vei da seama mai usor de unde vine zgomotul. Daca bine imi amintesc,pedala are si un arc de rapel,uitate-te bine in jurul lui,sa atinga vre-un cablu,ceva de arc si de-aia sa faca sunetele alea. Daca nu,desfa frumos cablul de la parghia de pe cutie si misca de el. Daca e rupt in camasa,ar trebui sa se simta la mana,ca freaca si merge greu. Eu unul n-am auzit sa fi patit careva asa ceva,deobicei cand se slabeste se rupe de tot si te lasa cand ti-e lumea mai draga. Btw,am avut si eu probleme in zona,la mine scartaia ca o usa ruginita cand calcam pedala. Am dat in jurul axului cu niste wd-40 si s-a rezolvat tongue.gif

This post has been edited by sebymesteru: 27 Sep 2012, 18:46


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia1974
post 27 Sep 2012, 22:02
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 March 12
From: Bucuresti




Bine, multumesc mult de tot pentru sfaturi, la voi pune in practica!

(Ce e wd-40?)


--------------------
Dacia 1300 1974/1,3 l
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 27 Sep 2012, 22:08
Post #10


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




biggrin.gif degripant


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia1974
post 27 Sep 2012, 22:57
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 March 12
From: Bucuresti




QUOTE
Daca nu, desfa frumos cablul de la parghia de pe cutie si misca de el.


Si ca sa fiu sigur ca am inteles perfect si nu fac vreo prostie, despre ce cutie e vorba? Eu nu ma prea pricep la motoare... emotionat.gif

This post has been edited by Dacia1974: 27 Sep 2012, 22:59


--------------------
Dacia 1300 1974/1,3 l
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 27 Sep 2012, 23:05
Post #12


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Cutia de viteze... Presupun ca sti unde e parghia aia... Daca nu sti,pune pe cineva sa calce ambreiajul iar tu te uiti in compartimentul motor si vezi ce se misca in momentul ala rolleyes.gif . Aia care o sa o vezi urcand si coborand e parghia care impinge rulmentul de presiune in diafragma placii de presiune. Acuma fara sa te superi,dar daca ai dacie si vrei sa mai faci cate ceva pe la ea,macar un minimum,ar fi bine sa te documentezi putin intra-le mecanicii. Nu de alta,dar e spre binele tau.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia1974
post 28 Sep 2012, 01:04
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 March 12
From: Bucuresti




Nu ma supar.


--------------------
Dacia 1300 1974/1,3 l
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:48
Forum Renault