DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recuperare datorii Orange - Eos Ksi, dupa 8 ani

Lostboy
post 11 Jul 2007, 12:17
Post #31


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




dar eu nu am primit niciun act ca s-a reziliat contractul.
Am verificat insa la Orange si tipul de acolo a zis ca abonamentul s-a reziliat dupa aprox o luna (l-am facut in sept si apare la ei - nu stiu unde au verificat(cred ca in baza lor da date) - ca s-a reziliat in octombrie, cam dupa o luna).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 11 Jul 2007, 12:21
Post #32


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




eu zic sa nu iti mai faci probleme, stai linistit ca nu te da nimeni in judecata. Daca aveai vreo 30 mil datorie atunci era altceva, asa...

Am un var care i-a lasat cu ochii in soare pe cei de la Romtelecom, vreo 80 de milioane fara penalitati. Intre timp el a vandut apartamentul respectiv, au trecut ceva ani si nu s-a intamplat nimic.


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jul 2007, 12:37
Post #33


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(GabyT @ 11 Jul 2007, 12:55)
P.S. klaus, sper ca nu te-am suparat ca te-am contrazis... blush.gif
*
Iete buci...Sa ma supar de ce, cai ai dreptate?
Termeul de "reziliere" e intr-adevar inoportun, dar nu am gasit alta rima, ce sa fac blush.gif
Ca de fapt problema acolo e, sa se demonstreze ca acel contract nu mai e in vigoare (si oricum chiar daca ar mai fi in vigoare pentru datorii mai vechi de 3 ani tot s-ar fi prescris). Ideea era sa nu se trezeasca aoa de la Orange ca are datorii mai noi de 3 ani. Ori cum ei au cerut numai pentru alea vechi, si s-au oprit la un moment dat cu ele pentru acel contract, de la momentul opririi inseamna ca au aplicat articolele de reziliere.

Insa cu noile informatii (scrisoare simpla la posta) intr-adevar singura optiune viabila si fara dureri de cap este sa nu se raspunda in nici un fel la scrisoare.

Vor amane pe viitor treaba cu baza de date centralizata de datornici.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 12:44
Post #34


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




sper sa nu am treaba cu baza aia de date. Pana atunci abonamentele sun tpe numele sotiei.
Apropos, si sotia nu a mai platit ultima factura la cosmorom - prin 2000 - 2001, parca. Dar era pe numele dinaintea casatoriei si pe alta adresa.
Ce sa faci frate, cine se aseamana se adună, nu?!?!?!
radmasa.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 11 Jul 2007, 12:47
Post #35


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Totusi eu nu inteleg, cand ati reziliat contractul, nu ati cerut si voi o confirmare scrisa, ceva palpabil care sa dovedeasca ca acel contract s-a incheiat? Adica va incredeti in ce zice un negrisor mic de la relatii cu clientii, care poate de maine nu mai lucreaza acolo?


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 11 Jul 2007, 12:51
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 11 Jul 2007, 13:37)
Ori cum ei au cerut numai pentru alea vechi, si s-au oprit la un moment dat cu ele pentru acel contract, de la momentul opririi inseamna ca au aplicat articolele de reziliere.
*



NU ! Tocmai cu asta nu sunt eu de acord -daca contractul nu a fost desfiintat, pot sa ceara foarte bine datorii mai vechi de de 3 ani pe care daca le platesti benevol, foarte bine (pentru ei), iar ulterior pot trece la executarea silita a creantelor neprescrise, urmand a recupera si toate cheltuielile de executare. ohmy.gif

O singura mentiune mai am de facut : a nu se intelege din mesajele postate de mine ca sunt de acord si sprijin neplata unor prestatii efectuate in temeiul unui contract VALABIL !
Nu sunt insa de acord cu pozitia abuziva fara nici o baza legala sau conventionala. cool.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 11 Jul 2007, 14:04
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




cererea de reziliere in prima faza a fost la telefon, apoi mi-a zis ca trebuie sa trimit cererea prin fax. bun si facut, dar inapoi nu mi-a fost trimis nimic - prostia mea ca nu i-am obligat sa imi trimita o hartie, in care sa scrie macar inregistrarea cererii.
iar in legatura cu cererea de renuntare la serviciile dansilor se poate face si acum si maine ca oricum nu o mai am si poate fi datata cu 03.03.2002, nu are nici o valoare, atat timp cat nu am nimic din partea lor.
oricum bani nu le dau, dar trimit un mail la ei ca imi spuna clar in ce constau datoriile


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 14:11
Post #38


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




pai nu ti-au detaliat in scrisoare?
la mine asa a fost.
ai grija ca daca le dai mail dupa aia poate nu mai scapi de el....


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 11 Jul 2007, 14:15
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Corect !
De aceea am mentionat daca ai pastrat dovada de trimitere prin fax a cererii de desfiintare a contractului.
Bine, o evidenta a momentelor de reziliere o are si operatorul si se poate obtine de la ei (mai greu), dar era bine era sa ai tu acea "recipisa" pe care o scoate faxul in momentul trimiterii unui document.


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 11 Jul 2007, 14:30
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




nu mi-au detaliat in scrisoare .
scrie ca am datorii la dialog ( orange in valoare de ~ 350-370 ron ) compuse din penalitati intarziere plata vre-o 250 ron si restul nu stiu ce cheltuieli + rest de plata de la vremea aia - zic ei.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Jul 2007, 14:36
Post #41


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




pai alea sunt datoriile: ce vrei mai mult sa stii?
au zic ca nu are rost sa-i mai intrebi pt ca ti-au explicat in scrisoare in ce constau datoriile.
Și în plus văd că ești interesat și nu mai scapi de ei!
Faci cum vrei!
Eu mă fac că plouă!
smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 11 Jul 2007, 16:31
Post #42


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Mie mi s-a intamplat o alta faza .. tot cu recupertorii lu' peste.

Cand m-am decis intr-un tarziu (octombrie 2006) sa preiau cele 3 abonamente ale mele pe numele meu (pana atunci fusesera pe firma unui prieten), ma trezesc la vodafone ca trebuie sa depun o garantie financiara in valoare de 900 ron pentru ca la adresa mea de domiciliu este prezenta sor'mea ca datornica la orange ...
O sun pe sor'mea si aflu ca prin 2000 facuse ea un abonament pe numele ei ptr taica-meu ... si el a renuntat la un moment dat (in 2001) sa il mai plateasca. ..

Ok .. ca sa nu ma cert cu astia de la vodafone, am depus acea garantie (caci banii aia nu stau ci se considera avans la facturile viitoare, asa ca nu am platit nimic timp de cateva luni caci imi tot veneau facturi cu sold negativ) si mi-am vazut de drum.

La o saptamana dupa incheierea contractului, ma trezesc cu telefon de la recuperatorii lu' orange cum ca le datorez vreo 350 Ron .... mai sa fie smile.gif ... Ii intreb cum de datorez eu la orange bani ca eu nu am avut in viata mea contract cu orange ... ei imi zic ca de fapt sor'mea datoreaza bani ... booon .. ii intreb daca stiu cu cine stau de vorba smile.gif .. el (caci era un el) imi spune ca nu dar ca nu reusesc sa il intimidez .. repet intrebarea cu mai multe detalii, il intreb daca poate sa isi dea seama daca la telefon e un barbat sau o femeie ... imi raspunde ca dupa toate aparentele sunt barbat .. si atunci il intreb daca are impresia ca numele meu este Cecilia smile.gif ... faza la care si-a cerut scuze si a inchis ... si nu am mai auzit de ei .. si nici sor'mea .. care intre timp s-a maritat si prin urmare are alt nume si alta adresa.
Culmea e ca am sunat acum o luna la vodafone sa ii intreb cum apar in baza de date .. raspuns: datornic cu o datorie veche la orange 052.gif
Saptamana trecuta le-am trimis prin fax copie dupa buletin cu adresa noua ... si dupa o ora i-am sunat sa intreb iar de datorie .. eram curat ... radmasa.gif

Sincer, mi se pare o mare porcarie si un mare joc al intimidarii ce se intampla ...

Asa ca daca stiti SIGUR ca au trecut cei 3 ani, nici macar sa nu ii bagati in seama pe nenorocitii astia care isi spun recuperatori ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jul 2007, 21:37
Post #43


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Lostboy, da numarul ala al tau vechi despre care vorbesc recuperatorii e activ acum la alt abonat? Ai incercat sa verifici?
Ca dovada mai puternica a rezilierii contractului nu exista. Zic si eu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Jul 2007, 00:44
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Citesc si ma minunez...

Imi place cum va incurajati uni pe altii sa nu va platiti datoriile lunare, de asta suntem unde suntem...mentalitatea asta ne omoara...

Si acum sa va explic avand in vedere ca lucrez aproape zilnic cu eos ksi

Trebuie sa va intre bine in capusor ca nu orange/vodafone va alearga sa platiti ci agentia de recuperare. Deci operatorul de telefonie mobila nu are nici o treaba cu voi si nu trebuie bagat in discutie.

Trebuie sa mai stiti ca din sumele care vi le cer cei de la agentie, la operator ajunge doar fix datoria pe care o aveati la ei(care de altfel a fost achitata operatorului de catre agentia de recuperare cu mult inainte sa va trimita ei scrisori), fara penalitati, cheltuieli sau taxe de reziliere...acestea fiind impuse de catre agentia de recuperare.

Trebuie sa bagati la cap ca in momentul in care semnati un contract nu semnati o hartie igenica..ci o obligatie de ambele parti, trebuie sa mai stiti ca cei de la cascuta a.k.a. relatii clienti sunt de obicei foarte noi in firma...si nu stau pe postul respectiv decat maxim 1 an...timp in care pot face foarte multe greseli.

Nu stiu cum puteti trimite un fax asa in neant fara sa cereti un numar de inregistrare sau o confirmare tot pe fax...negandindu-va ca acel fax pe care l-ati trimis poate fi ilizibil sau partial ilizibil...aici este valabil si pentru dovezile de plata trimise la operator.

Si acum ma uitam ca tot fugiti sa nu platiti datoriile...ce pot eu sa va spun este ca daca aveti datori la orange/vodafone...nu va mai puteti face alt abonament decat atunci cand va veti achita datoria catre agentia de recuperare plus depunerea unei sume(care este in functie de marimea datoriei) intr-un fond de garantii.

In concluzie, platiti facturile la timp si respectati ce semnati + nu uitati ca NIMIC nu se pierde din baza de date a operatorului chiar daca numarul a fost dat la altcineva...totul se pastreaza si se poate vedea oricand orice actiune ati facut cu abonamentul dvs cu data ora minut si secunda...asa ca minciuna nu este o varianta...


aaa si apropo de procese...credeti-ma pe cuvant ca fiecare operator are un departament de legal cu avocati foarte puterinici...si daca chiar vor sa faca ceva...fac...

Avand in vedere ca s-a ajuns la exectuare silita pe apartamente si case pentru datorii de 1000 euro....eu zic sa fiti precatuti...pentru ca ei nu degeaba va cer contract de vanzare-cumpararea, titlu de proprietate, factura de utilitati, buletin samd...dar bineinteles ca nu orange/vodafone a facut asta...ci agentiile de recuparea impreuna cu execturoul judecatoresc...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 12 Jul 2007, 02:07
Post #45


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Eu am avut intr-o luna o facuta de 180 ron. Contractul respectiv tocmai vroiam sa il inchid (orange) ptr a beneficia de alta oferta, ma rog. Mai zgarcit fiind de felul meu, am zis hai sa nu o mai platesc ca au facut si altii asa cu datorii mai mari. Zis si facut.
La vreo luna primesc un mesaj pe acel sim cum ca e blocat si anulat ptr neplata.

Ete fas, mare paguba si asa nu mai foloseam acel numar.

Ma culc io pe-o ureche, dar nu apuc sa dorm prea mult. La vreo 5 luni primesc o "vedere" de la eos keos astia biggrin.gif Ca ma dau in judecata daca in 5 zile de la instiintare nu platesc 360 ron (180 luna aia neplatita + 180 penalitati). Faza era ca eu citeam scrisoarea dupa ce expirase termenul cu 2 zile. Nasol blink.gif

Sun la aia acolo si le zic ca sunt dispus sa platesc suma si intreb daca a fost inaintata cererea de judecata. Ma pune ala sa astept, si la vreo 4 minute imi zice f amabil sa ma duc sa platesc la Orange Shop ca nu a fost intentata vreo chemare in judecata.

Zis si facut. Putin scandal cu mama, insa ma stiam cu musca pe caciula si la urma urmei ptr 360 ron nu prea merita sa stai cu griji si sa mai figurezi prin nu stiu ce baze de date cu restante.

In concluzie, care va stiti cu musca pe caciula platiti.
Acuma or mai fi si scrisori de astea si taxe abuzive, dar eu nu am patit-o. A fost pe bune, si dupa ce am platit nu am mai auzit de ei. A trecut cam un an...


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2007, 07:08
Post #46


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




AMW .. tu ai dreptate in ceea ce spui .. pe mine insa ma deranjeaza parsivitatea de care dau dovada recuperatorii.
Uite de exemplu cazul meu: ce treaba am eu cu datoriile ALTEI persoane ? De ce trebuie ei sa ma hartuiasca pe mine pentru simplul motiv ca cineva din familia mea a comis o chestie ?
Mai mult de atat, avem niste legi, bune, rele .. asa cum sunt ele sunt totusi legile tarii in care traim. Daca vrei sa iti faci treaba ca recuperator, o faci legal. Au trecut aia 3 ani si tu ai dormit? ... naspa .. inseamna ca nu ti-ai facut treaba si "hotul" a scapat.

Dar noi traim in tara tuturor posibilitatilor .. de ce sa nu se incerce ocolirea legii si in mod oficial? .. ca doar nu strica ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 12 Jul 2007, 07:15
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




Este drept ca, in calitate de utilizator care a semnat un contract legal esti obligat sa platesti, dar parca si firmele de telefonie (fixa sau mobila) au niste solicitari aberante care te inrobesc pe nu stiu cati ani. Eu am avut telefonie fixa de la Romtelecom (pe numele sotiei) si abia abia am scapat de el. Nu doreau idiotii aia sa rezilieze contractul, decat dupa multe insistente si vorbit agresiv cu cucoana de la ghiseu (avea ordin si ea sa nu mai lase clientii sa plece). Aveam dial-up si prin 2003 factura mea era intre 1,5...2 milioane, deci eram un client bun de muls. Desi prin contract nu exista nici o clauza care sa nu permita rezilierea, baietii mergeau la intimidare.
Acum belesc ochii cat cepele la ce scrie in contract iar in ceea ce priveste telefonia mobila sunt adeptul cartelelor pre-platite. Platesc un tarif mai mare decat la abonament dar schimb operatorul cand vrea muschiul meu biggrin.gif .


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 12 Jul 2007, 07:27
Post #48


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




avind in vedere faptul ca am lucrat la Connex / Vodafone o perioada, si am ocupat mai multe posturi, va relatez citeva lucruri pe care ar trebui sa le stie orice abonat (nu va spun chestii confidentiale, pentru ca nu au legatura cu subiectul)

1. Orange nu tine abonatii in baza de date dupa CNP. CNX/Vodafone fooseste CNP-ul clientului si asta e un lucru bun, zic eu. Baza de date Preventel, cu datornici, se alcatuieste cu datele din sistemul fiecarui operator. (pot sa am datorii la ambii operatori, insa daca la momentul inscrierii in retea am avut domicilii diferite respectiv buletine de identitate diferite, astia nu sunt in stare sa ma depisteze ca sunt acelasi om...)

2. Orange se lauda cu un numar foarte mare de clienti, numar pe care Vodafone abia acum il atinge. Chiar si azi imi aduc aminte de sedintele in care eram impulsionati sa promovam serviciile ca sa ne pastram clientii, sa-i depasim pe Orange. Iata cum de Orange este lider de piata si se lauda cu un numar mare de clienti: pastreaza abonamentele active in retea, desi clientul cere in mod expres deconectarea... De aceea, la Voda puteai in cele mai multe cazuri sa deconectezi numarul chiar la telefon, cu operatorul de rel clienti. Stiai ca se va deconecta numarul pentru ca pe factura nu mai aparea taxa de abonament pentru luna urmatoare (taxa de abonament se plateste in avans tot timpul)

3. Din informatiile mele, Orange pastreaza cu japca si numere de telefon pe cartela reincarcabila, desi ele n-au fost folosite demult si conform regulilor, acele numere ar fi trebuit deconectate demult, pentru a fi reintroduse in circuit.

4. Contractul de telefonie mobila este foarte bine facut, va dati seama ca astia platesc averi intregi unor juristi, nu este cazul sa semnati asa ceva pina nu cititi fiecare virgulita din el... Fiind operator de relatii cu clientii, am intilnit diverse situatii in care clientul nu cititse partea cu deconectarea inainte de expirarea perioadei contractuale sau pur si simplu nu citise deloc contractul si apareau de aici problemele : "sunteti niste hoti" "v-ati luat masini pe banii mei, nu mai aveti locuri de parcare la cite masini aveti, ati ocupat strada pina jos la benzinarie " samd...


Acum fiecare isi vede odrasla ca fiind Bill Gates, insa conform contractului, odrasla este un Nutu Camataru... Deci mare atentie!!!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 12 Jul 2007, 07:28
Post #49


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Deci in primul rand ca dupa cum spui tu AMW da e adevarat ca nu poti sa iti mai faci abonament la operatorul la care ai dat teapa. Eu am la Orange, ma rog de pe vremea Dialog o datorie atunci de 300.000 lei vechi. Au trecut cred 5-6 ani minim de atunci. In perioada in care aveam abonamentul la Dialog mi-am facut si la Connex. Dar aveam o problema cu buletinul si am facut pe numele tatalui meu. Anul trecut am transferat abonamentul pe numele meu, logic am platit o garantie la Vodafone de 100 de dolari, care dupa 6 luni a inceput sa se scada din abonament, deci nu am platit nimic cateva luni. Sincer in afara de problema ca nu mai pot sa fac la Orange abonament, chestie care nu ma intereseaza, pentru 100 de dolari care oricum se scad din facturi nu mi se pare o chestie asa de nasoala. Iar daca vreau sa fac alt abonament la Vodafone tot 100 de dolari platesc garantie, iar nu mi se pare o chestie naspa.

This post has been edited by 2dor: 12 Jul 2007, 07:30


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 12 Jul 2007, 07:32
Post #50


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




@Klaus - nu mai stiu numărul de telefon. Sunt totuși 8 ani și nu-mi amintesc, mai ales că a doua zi am dus telefonul, cu sim cu tot la dealer.
@AMV - nu e vorba că nu mi-am plătit factura ci faptul că am reziliat contractul și după 3 ani acea datorie se prescrie. Iar faza asta, să ceară bani pt o datorie care s-a prescris, pentru că mai sunt oameni care nu stau să cerceteze toate aspectele legale și se duc să plătescă de frică imediat ce au primit vreo scrisoare, mi se pare o mare mârșăvie.
@Liviu - mi-a plăcut faza cu
QUOTE
si atunci il intreb daca are impresia ca numele meu este Cecilia
radmasa.gif radmasa.gif Ști că era o melodie mai veche, de prin anii 90: Cecilia, you're breaking my heart! radmasa.gif

Respect tuturor.

PS Eu n-am primit nimic în postă. Aveți vreo "dovadă"? tongue.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 12 Jul 2007, 07:35
Post #51


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Eu ii spuneam ca nu ma mai cheama Cecilia ci Ceciliu. radmasa.gif


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borciparte
post 12 Jul 2007, 08:47
Post #52


da


Group: Banned
Posts: 171
Joined: 7 June 07




QUOTE(AMW @ 12 Jul 2007, 01:44)
Citesc si ma minunez...

Imi place cum va incurajati uni pe altii sa nu va platiti datoriile lunare, de asta suntem unde suntem...mentalitatea asta ne omoara...

Si acum sa va explic avand in vedere ca lucrez aproape zilnic cu eos ksi

Trebuie sa va intre bine in capusor ca nu orange/vodafone va alearga sa platiti ci agentia de recuperare. Deci operatorul de telefonie mobila nu are nici o treaba cu voi si nu trebuie bagat in discutie.

Trebuie sa mai stiti ca din sumele care vi le cer cei de la agentie, la operator ajunge doar fix datoria pe care o aveati la ei(care de altfel a fost achitata operatorului de catre agentia de recuperare cu mult inainte sa va trimita ei scrisori), fara penalitati, cheltuieli sau taxe de reziliere...acestea fiind impuse de catre agentia de recuperare.

Trebuie sa bagati la cap ca in momentul in care semnati un contract nu semnati o hartie igenica..ci o obligatie de ambele parti, trebuie sa mai stiti ca cei de la cascuta a.k.a. relatii clienti sunt de obicei foarte noi in firma...si nu stau pe postul respectiv decat maxim 1 an...timp in care pot face foarte multe greseli.



Si acum ma uitam ca tot fugiti sa nu platiti datoriile...
*


Ia minuneaza-te in continuare...
Tu ori te faci ca nu intelegi, ori nu intelegi. Noi nu vorbeam aici de datorii corecte catre operatorii de telefonie mobila ci de datorii abuzive, nascocite de nesimtitii aia. Stii ca prima data cand mi-am reziliat contractul cu cei de la Dialog m-au lungit 3 luni de zile, timp in care am platit abonament degeaba? Se faceau intr-una ca nu au primit fax ca nu stiu ce si nu stiu cum. Norocul meu a fost ca faxul era trimis de la o reprezentanta dialog si respectivii pastrau tot ce se trimitea. Cu toate astea tot am platit inca 3 luni abonament, de ce? Ca asta era tactica lor ca sa mai ia un ban de la om. Daca ai lucrat sau stii date din interior nu te fa ca nu stii ca exista un intreg arsenal psihologic prin care aia carora le cauti tu scuze te fac sa platesti bani la greu total de-aiurea.
Sa mai intelegi un lucru, ca tot lucrezi zilnic cu firma asta de recuperari, MI SE RUPE de ei, nu am semnat nimic cu ei si sunt un om corect, abuzurile le fac companiile de telefonie mobila nu eu. Ti-am zis, aia care au datorii si nu si le platesc e altceva, dar nu e cazul exemplelor date de noi pe acest topic, se vede de la o posta ca nu ai citit nimic din topicul asta si ai venit tu marele cunoscator sa ne tii morala, noua, celor corecti.
Esti la fel de absurd ca cei de la firmele de telefonie mobila si recuperatori. Cica operatorul de tel mob nu are nimic cu noi si nu trebuie bagat in calcul, pai nene, tocmai cu aia am semnat contract si nu cu nu stiu ce firma de piscoti... Tu vezi ce tampenii afirmi?
Contractele cu operatorii de tel mob sunt TIP, nu sunt facute in avantajul clientului (firesc) ci in dezavantajul lui 100%. Asta arata lipsa de respect fata de client, fata de om, dar asta e Romania. Ca tot te dai asa de cunoscator, ai citit in viata ta un contract de TIM din Italia, sau contracte de Vodafone, Buig (pe scurt) din Franta sau altele? Inainte sa vii sa faci prelegeri pe aici si sa ne spui ce bune si minunate sunt companiile de telefonie mobila intereseaza-te cum e pe la altii, civilizati.
Companiile de telefonie mobila nu au niciun drept sa imi ceara mie contractul casei, actul de proprietate, e o tampenie imensa... Du-te frate intr-o tara civilizata sa vezi ce documente se cer cand faci asa ceva...

In ultima faza, gasesti toate scuzele din lume pentru aia de la servicii clienti, la faza asta esti patetic, pai aia invata pe banii nostri? Sa fiu al dracu' daca inteleg ce e in capul tau... sau sigur ai lucrat si tu pe la aia si te-au indoctrinat si pe tine, te-au facut sa dai dovada de o servitute iesita din comun (se traduce in sclavie pe fata).

Din punctul meu de vedere, lasa-neeeee, lasa-neeeeeee. De ce? Pentru ultima fraza, aia cum ca ne incurajam sa nu ne platim datoriile. Bai nene, tu nu intelegi ca eu nu am niciun contract cu Cosmote, nu am SIM de la ei, nu am nimic, nu am primit nicio factura de 3 ani de zile ca era reziliat contractul si acum am primit lunar facturi, din neant asa, astea sunt datorii ? blink.gif Da-mi numele si adresa ta sa te procopsesc si eu cu niste facturi, asa de sanchi ca sa ai si tu datorii sa platesti ceva ce nu ai primit, uite tocmai mi-ai servit o reteta de succes, cum sa faci bani in Romania radmasa.gif

Companiile de telefonie mobila gresesc de multe ori, pentru incompetenta lor suntem noi obligati sa platim, ei fac regulile jocului si le schimba cum vor ei numai ca sa scoata un ban de pe spinarea fraierului. E corect asa nu?

Ca fapt divers... acum vreo 11 ani era Dialog... aveam abonament la ei... fusesem plecat in Delta si cand m-am intors ar fi trebuit sa am 0 (zero) minute consumate din abonament, surpriza, aveam o ora vorbit smile.gif)))) in conditiile in care cartela a fost la mine si eu eram in Delta unde nu era semnal... am sunat la ei si m-am luat de ei, au negat, au zis ca imi trimit lista cu numerele apelate, i-am rugat sa o trimita, bineinteles ca nu exista, INCARCASERA FACTURA... dupa interventii si discutii cu un director de pe la Buc si amenintandu-i ca ii dau in judecata mi-au sters minutele consumate... dupa o zi.... care are 24 de ore... ma trezesc cu convirbiri de 28 de ore in total... va puteti imagina asta? Sa vorbesti timp de 24 de ore, 28 de ore la telefon, imposibilul devenit posibil, cei de la Dialog descoperisera masina timpului. Eu nu efectuasem decat un apel de un minut... au descoperit iar ca greseala e tot la ei, dar asta dupa certuri in telefon interminabile... Pentru ca era evident ca era ceva dubios la mijloc, a doua zi am facut cerere de reziliere pentru toate numerele din firma si am facut alte abonamente cu care nu am mai avut probleme.

This post has been edited by borciparte: 12 Jul 2007, 10:20


--------------------
Dacia 1300 1980 - x 10 BOR
Romania, tara tuturor imposibilitatilor!
Clona de-a lui cristirenault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 12 Jul 2007, 09:01
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




QUOTE(borciparte @ 12 Jul 2007, 08:47)
Stii ca prima data cand mi-am reziliat contractul cu cei de la Dialog m-au lungit 3 luni de zile, timp in care am platit abonament degeaba? Se faceau intr-una ca nu au primit fax ca nu stiu ce si nu stiu cum.
*


exact aceeasi chestie am patit-o si eu. de 2 ori am reziliat contractul cu dialog si de fiecare data spuneau ca nu au primit faxul trimis de mine, apoi ma intrebau daca nu ma razgandesc in legatura cu intentia mea, ca imi mai dau 10 min / luna.....
prima oara cand am reziliat un contract cu ei prin '99 a trebuit sa tip la ei la telefon, la servicii clienti
a doua oara cand am incercat sa scap de ei, am tot primit facturi inca 3 luni acasa, de la data la care am trimis cel de-al 3-lea fax. cel putin 3 tin minte.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jul 2007, 10:15
Post #54


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




AMW, eu am bagat la cap ce ai zis tu.
Acum am o rugaminte si la tine: baga si mata la cap ca in tara asta sunt niste legi care trebuiesc respectate.
Si printre aceste legi e si Decretul 167/1958 republicat privitor la prescripția extinctivă care este cam in vigoare, nu-i abrogat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 12 Jul 2007, 10:28
Post #55


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




probema se pune astfel:

1. daca era atat de grav, Orange ma dadea in judecata inainte de cei 3 ani necesari pt ca creanta sa intre in prescriptie - juristii de la Orange stiau de respectivul decret;
2. Orange a vandut creantele in 2005 - DUPA 6 ani - catre KSI, asa ca la momentul vanzarii/cedarii creantelor Orange catre Ksi creanta era prescrisa;
3. Mi se pare ilegalitate sa ceri niste bani care teoretic (daca nu si practic ) nu mai exista ca si creanta.

nu?!?!?!?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Braveheart
post 12 Jul 2007, 10:36
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




si eu am un bai cu oranju'..prin 2000 am facut primul abonament cu ei - era facut pe numele si pe adresa unei cunostinte ..toate bune si frumoase pana a trebuit sa plec din tara prin 2004 si am renuntat la abonament si am inchis contractul. boonn

prin 2005 fac alt abonament cu ei, iar la acest abonament am tinut neaparat sa imi fie activat abonamentul pe nr de tel al fostului contract - imi ramasese cartela si imi placea numarult.
contractul de data asta l-am facut pe numele meu, pe adresa mea, deci cu totul diferit fata de primul care era la alta adresa, alt titular .

La un moment dat ma suna cei de la adresa anterioara, unde facusem primul contract oranj', si imi spun ca facturile mele la noul contract ajung la ei. sun la vc, si intreb de ce facturile mele ajung la o alta adresa decat la cea specificata in contract. O da tanti operatoare la intors, la care ii spun verde in fata sa termine cu aburelile. din ziua aia nu am mai platit abonamentul.

Am ramas cu o datorie de un milion juma'.
la vreo 2 ani ma trezesc in posta cu o scrisorica de aia plina de amenintari duioase..bineinteles ca se dublase suma..la care nu am raspuns cu nimic.. si de atunci nu am mai auzit de ei..asta e. biggrin.gif

This post has been edited by Braveheart: 12 Jul 2007, 10:45


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_
post 12 Jul 2007, 10:51
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 23 April 07




QUOTE(borciparte @ 12 Jul 2007, 08:47)
Companiile de telefonie mobila nu au niciun drept sa imi ceara mie contractul casei, actul de proprietate, e o tampenie imensa... Du-te frate intr-o tara civilizata sa vezi ce documente se cer cand faci asa ceva...
*



Tocmai aici e spilul. Nu suntem intr-o tara civilizata. Imi aduc aminte ca in urma cu ceva ani, intr-un sat din Nordul Moldovei, au venit niste flacai care sustineau ca vor da ajutoare locuitorilor(in urma inundatiilor sau alceva). S-au dus la primarie, au facut copii dupa buletine si au plecat. Nu a mai auzit nimeni de ei. Dar, dupa un timp, locuitorii satului au realizat ca erau abonati la Cosmorom.
Si faza misto: cosmorom nu avea semnal in zona respectiva cool.gif.


--------------------
OPEL Astra 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 12 Jul 2007, 11:39
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Lostboy @ 12 Jul 2007, 11:28)
...
3. Mi se pare ilegalitate sa ceri niste bani care teoretic (daca nu si practic ) nu mai exista ca si creanta.

*



ERONAT !
Ca sa intelegi cum stau lucrurile, o sa recurg la nitica teorie juridica. wink.gif
Trebuie facuta distictie intre DREPTUL SUBIECTIV (si implicit obligatia corelativa) si DREPTUL LA ACTIUNE excl.gif
Dreptul subiectiv, in cazul de fata dreptul de creanta al operatorului de telefonie (ce a fost cesionat firmei Eos) NU se prescrie !!!, ceea ce se prescrie este dreptul de a folosi forta coercitiva a statului in realizarea aducerii la indeplinire a respectivului drept (adica de a putea pune in executare silita creanta).
Se considera ca atata vreme cat creditorul nu a actionat in temenul de prescriptie, el nu mai poate beneficia de concursul organelor statului !!! insa nu i se contesta dreptul sau.
De aceea, daca plata este efectuata de buna voie, debitorul nu poate solicita intoarcerea executarii, intrucat din punct de vedere legal el datoreaza acea suma de bani, insa daca creditorul va introduce o actiune in instanta pentru obligarea debitorului la executarea obligatiei sale aceasta va fi respinsa.

Deci, atata vreme cat creditorul face dovada ca dreptul sau izvoreste dintr-un contract valabil, respectiv pentru sumele de bani rezultate pana in momentul (eventualei) desfiintari a contractului dintre parti, acestea este in drept sa le ceara ! insa daca au trecut mai mult de 3 ani de la scadenta, nu le poate executa silit.
Daca insa pretinde sume de bani rezultate dupa momentul desfiintarii contractului (si de aceea am tot spus ca are relevanta dovada momentului in care a fost desfiintat contractul), este clar ca insusi dreptul de creanta NU exista !!!, deci nici nu se mai pune problema prescriptiei.

Sper ca am fost suficient de explicit!

This post has been edited by GabyT: 12 Jul 2007, 11:41


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 12 Jul 2007, 11:45
Post #59


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




gaby, ok, am inteles, merci. Dar la orange contractul apare ca a fost reziliat. Asta nu inseamna ca a fost desfiintat contractul?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 12 Jul 2007, 11:51
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Da, asta insemna.
Incepand cu data respectiva, operatorul nu-ti mai poate pretinde nici o suma de bani (situatia inexistentei dreptului de creanta).
Ceea ce poate insa solicita creditorul sunt creantele anterioare acestui moment (situatie in care poti invoca prescriptia dreptului la actiune).


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:55
Forum Renault