DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

98 Pages « < 79 80 81 82 83 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Centrale termice, sfat achizitionare

DragosP
post 5 Dec 2018, 10:19
Post #2401


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(dizzy @ 5 Dec 2018, 10:17)
Teoretic si foarte discutabil, centrala MARE e mai rentabila decat suma centralelor mici.
*


Poate doar la ars combustibilul, că dacă pui la socoteală pierderile de la ea la consumatorul final, se duce de râpă rentabelitatea dumneaei.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 5 Dec 2018, 10:25
Post #2402


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.059
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




bre voi auziti ce spuneti aicilea ?

Sa mor io, o sa fac poza cu cosurile de fum de la vecinii mei de pe strada desi nu i frumos. In special unul cred ca arde cauciucuri sau resturi de plastic, ce iese pe cosul ala ma face sa cred ca poluarea aia nu poti sa o atingi cu 100 de centrale individuale.
despre ce ecologie vorbim ?

Seara la mine n sat nu se poate respira. Dupa ora 20 peste tot satul se lasa o pacla de fum dens se zici ca e ceata. de la strada pana in casa am 9 metri de mers pe care i merg in pas alergator tinandu mi respiratia. deci ??


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 5 Dec 2018, 10:27
Post #2403


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Deci ai și balconul strâmb.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 5 Dec 2018, 10:29
Post #2404


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Era parcă vorba despre centrale termice pe gaz, nu despre incineratoare universale.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 10:53
Post #2405


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2018, 10:15)
" to the domestic and commercial heating, which produce 43 to 58% of the particulate matter"
https://www.lifegate.com/people/news/air-po...tion-europe-eea italia e cea mai poluata din europa....

https://www.nytimes.com/2015/12/25/world/eu...-pollution.html nah si interzicere trafic in italia
genial argumentul asta, nu am auzit eu (si mi-e lene sa caut), deci nu exista.
*


Si sa dam toata fraza din articol, nu doar ce ne convine:
QUOTE
The causes are mainly linked to the transport industry, which is responsible for 46% of the emissions of nitric oxide, to the domestic and commercial heating, which produce 43 to 58% of the particulate matter, and to the energy production, which is the major emitter of sulphur oxides. These are followed by industry, agriculture (particularly for the production of ammonia) and waste, which produce a significant amount of methane (31%).


Eu am niste cunostinte care traiesc in nordul Italiei (LE: Verona) si n-am auzit vreodata ca au oprit traficul auto din cauza poluarii de la centralele termice. Aveam si un fost coleg prin Milano (sau imprejurimi), ala mi-a zis ca a fost la un moment dat o interdictie de weekend pentru masinile diesel, dar atat.

This post has been edited by marksman: 5 Dec 2018, 11:01


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Dec 2018, 11:18
Post #2406


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(DragosP @ 5 Dec 2018, 11:19)
Poate doar la ars combustibilul, că dacă pui la socoteală pierderile de la ea la consumatorul final, se duce de râpă rentabelitatea dumneaei.
*



Depinde de atatea chestii ca mi-e si scarba sa ma apuc de calculat.
Cat sunt pierderile de la ea la consumatorul final? Teoretic, ar trebui sa am un mare gigacalorimetru la iesirea din centrala si la fiecare consumator sa am cate un gigacalorimetru.
Pe o perioada de functionare de .... o iarna, gen 1 dec. 2018 - 1Martie 2019 calculam, cata energie am trimis si cata am primit, facem (Etrimis-Ereceptionat)/Etrimis = randament.
Dar nu prea am cum.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 5 Dec 2018, 11:22
Post #2407


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ținând cont că pierderile de care vorbim în cazul CT individuale sunt practic 0, cred că mare lucru nu e de calculat.

This post has been edited by DragosP: 5 Dec 2018, 11:22


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 11:27
Post #2408


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(dizzy @ 5 Dec 2018, 11:18)
Depinde de atatea chestii ca mi-e si scarba sa ma apuc de calculat.
Cat sunt pierderile de la ea la consumatorul final? Teoretic, ar trebui sa am un mare gigacalorimetru la iesirea din centrala si la fiecare consumator sa am cate un gigacalorimetru.
Pe o perioada de functionare de .... o iarna, gen 1 dec. 2018 - 1Martie 2019 calculam, cata energie am trimis si cata am primit, facem (Etrimis-Ereceptionat)/Etrimis = randament.
Dar nu prea am cum.
*



Distribuitorul de energie termica pune un gigacalorimetru la intrarea in bloc, eventual mai adauga niste repartitoare (alta metoda de mascare a incompetentei) si zice ca a inregistrat X gigacalorii. Ma indoiesc ca CET-urile masoara cate gigacalorii pleaca de la ele. Masoara cat gaz/pacura/carbune au ars, sumeaza gigacaloriile care au ajuns la consumatori si zic ca au cheltuit Z pentru o gicacalorie. Nimic despre pierderi.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 5 Dec 2018, 11:31
Post #2409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(axabrt @ 5 Dec 2018, 10:40)
mai e o problema
- alea individuale polueaza cateva ore pe zi
- alea centralizate polueaza 24/7 pe perioada de iarna


*


Vara CEt-urile fac apa calda 24din 24.
Radian are un adept la TM . Pe Robu care vrea sa intrezica cebntralele idividula ca pouleaza si sa salveze Coltermul care e falimentar de 100 de ani.

This post has been edited by bion: 5 Dec 2018, 11:34


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Dec 2018, 11:32
Post #2410


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Inteleg idea:
Am ars : coispe milioane de metrii cubi de gaz / tzaispe meleoane de calorii facturate => costul.
Dap, puii mei, nici nu ar putea face altfel.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Dec 2018, 11:33
Post #2411


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ce-ai bre cu mine? Mi se rupe de Robu al vostru. biggrin.gif

Voi l-ati ales, spaliti-va pe cap cu el...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 5 Dec 2018, 11:34
Post #2412


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




QUOTE(axabrt @ 5 Dec 2018, 10:25)
bre voi auziti ce spuneti aicilea ?

Sa mor io, o sa fac poza cu cosurile de fum de la vecinii mei de pe strada desi nu i frumos. In special unul cred ca arde cauciucuri sau resturi de plastic, ce iese pe cosul ala ma face sa cred ca poluarea aia nu poti sa o atingi cu 100 de centrale individuale.
despre ce ecologie vorbim ?

Seara la mine n sat nu se poate respira. Dupa ora 20 peste tot satul se lasa o pacla de fum dens se zici ca e ceata. de la strada pana in casa am 9 metri de mers pe care i merg in pas alergator tinandu mi respiratia. deci  ??
*



Cărbuni. Mai amesteca și cauciuc ca să ardă aia mai bine. Am întâlnit și eu pe lângă Pitești. Culmea ca și la tara aproape la munte au început sa bage. Mirosul e groaznic. Bine ca nu mai poate sa ia nimeni lemne ușor nici pe acolo, doar camioanele alea de 50 de tone coboară nestingherite, dar un nene dacă ia o căruță îl baga la zdup.

Și ca să fiu și ontopic, după vreo zece ani și una( sau doua) curățări chimice, Motanul K-Plus din dotare se încăpățânează sa meargă. Doua probleme minore însă am. Una dintre ele, acum când e frig și apa rece vine rece, nu reușește sa tina un 44 de grade pe apa calda la cel mai îndepărtat robinet în cazul în care debitul este mai mare(când treci pe dus se ridica la cât e setata). Presupun ca e totuși murdar schimbătorul de căldură ca asa se manifesta teoretic, deși ultima curățare am făcut-o acum doi sau trei ani. Și vara face invers, creste peste cât e setat, dar aia sa zic ca asa a făcut cam de la început. A doua am observat-o zilele astea și nu se manifesta mereu. În unele momente când merge pe încălzire se aude un zgomot ca de arc electric de undeva din ea. Pe acm nu face. Am zis ca poate zornaie ceva, intra in rezonanta dar nu pare. Ce naiba sa fie? A mai pățit cineva? Nu intra in avarie sau ceva, funcționează una peste alta, doar un senzor de temperatura pe acm schimbat în toți anii ăștia, asta mai mult sa vad dacă nu mai supraincalzeste apa în timpul verii dar nu a facut mare diferență. Vecinii care in aceeași vara au pus Viessmann respectiv Ariston au schimbat piese prin ele deja, deci nu regret ca am luat Motan, dar nu știu dacă in prezent as face alegerea asta, ca am văzut multe discuții ca astea noi de acum sunt vai de ele.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Dec 2018, 11:35
Post #2413


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marksman @ 5 Dec 2018, 11:53)
Aveam si un fost coleg prin Milano (sau imprejurimi), ala mi-a zis ca a fost la un moment dat o interdictie de weekend pentru masinile diesel, dar atat.
*
Maisnile diesel mai jos de E3 nu au voie in oras, dar de multi ani. In weekend iti asigura si parcarea, la statiile cap de linie. Dar acolo se vede smogul mai tot timpul, exagerat vara. Daca ploua, se curata atmosfera si se vad muntii. Dar in cateva zile se 'intuneca' la loc.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 11:40
Post #2414


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(dizzy @ 5 Dec 2018, 11:32)
Inteleg idea:
Am ars : coispe milioane de metrii cubi de gaz / tzaispe meleoane de calorii facturate => costul.
Dap, puii mei, nici nu ar putea face altfel.
*


Doar ca arzand X milioane mc de gaz poti obtine mai multe sau mai putine gigacalorii, dintre care ajung si mai putine la consumator. Din ce stiu, CET-urile masoara doar cum am zis mai sus, pierderile se estimeaza pe alte criterii (indirecte) decat prin diferenta dintre cate gigacalorii pleaca spre consumator si cate ajung efectiv la el.

Pierderile centralei de apartament prin distributie sunt atat de mici incat pot fi considerate ca inexistente. La CET-uri nu mai poti neglija pierderile, la centralele de cvartal sunt mai mici, dar revenim la un poluator major in mijlocul cartierelor.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Dec 2018, 11:43
Post #2415


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Centralele de cvartal si alea de bloc mi se par cea mai proasta alegere.
Alea de cvartal polueaza tot in oras - deci nici macar nu scot poluarea spre Giurgiu sau Calarasi
Alea de bloc sunt izvor de certuri.

This post has been edited by dizzy: 5 Dec 2018, 11:46


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 11:52
Post #2416


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




Apropo de "izvor de certuri". Ai mei au centrala de apartament din 2000, cum are tot blocul de fapt. N-am auzit de vreun caz in care vreunul sa se planga ca nu poate deschide geamul de noxele de la centrala aluia de sub el. Astea-s iarasi chestii ca sa justifice o taxa suplimentara.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 5 Dec 2018, 11:58
Post #2417


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




marksmane, mai is alea intre, o centrala pentru tot blocul.

De alea banui ca zicea.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 12:00
Post #2418


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, stiu ca de alea zicea. Doar ca mi-am adus aminte de acest "argument" al imposibilitatii deschiderii geamului ca sa nu dai nas in nas cu noxele de la centrala vecinului de dedesubt.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2018, 12:02
Post #2419


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




no problem, particulele sub 10 nm nu le simti, vezi mirosi, dar tot iti scurteaza viata.
radiane, cetu face electricitate ca principala indeletnicire, dar camldura d ela aburii respectivi la condesnare poate fi foloista la apa calda (ma rog agent termic de apa calda, ca aia se prepara la punctul termic sau in subsolul blocului) .
diesleuri nu au voie sa crcule IN oras pentru ca nu poti interzice centralele , doooh. Poluare la milano oricum este (e in depresiune sta smogul captiv acolo)


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 12:12
Post #2420


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2018, 12:02)
no problem, particulele sub 10 nm nu le simti, vezi mirosi, dar tot iti scurteaza viata.
[...]


Gata, interzicem tot ce e motor cu ardere interna, centralele de apartament, aragazurile, revenim la cal si caruta. Facem si un CET mare la marginea fiecarui oras, unde ardem gazu' ca sa transportam agentul termic pana la consumatorul final, unde ajunge "obosit", da' macar am scapat de poluarea din oras.

Cat despre interdictiile de circulatie din Italia din cauza centralelor termice, eu zic s-o lasi cum a cazut. Poti impune o interdictie de circulatie din cauza poluarii, poti scoate dieselurile din oras (cel de care ziceam, avea in 2016-2017 un Passat E5, si intr-o sambata dimineata a aflat ca nu mai poate intra in oras cu masina pana luni dimineata) dar din ce stiu de la oameni care locuiesc acolo, interdictiile de circulatie date nu au fost specific "din cauza poluarii cauzate de centralele termice".

This post has been edited by marksman: 5 Dec 2018, 12:14


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Dec 2018, 12:12
Post #2421


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Eu stiu ca in gaz metan, mai greu cu particule , ca are structura CH4, deci extrem de simpla.
Stiam ca arde curat si simplu CH4 +02=> CO2 +H20, plus ceva CO, Nox, dar particule mai greu.

Particule ies mai degraba la alea cu pacura, motorina, CLU,

La mine, gazul de la centrala iese pe un perete unde nu sunt ferestre deci nu are cine sa se besice.
La mama iese oarecum langa geamul de la bucatarie, dar i-am luat decedatii-n coarne lu ' vecina, ca si-asa a fost javra.

This post has been edited by dizzy: 5 Dec 2018, 12:15


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 5 Dec 2018, 12:16
Post #2422


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Oare vacile când vor fi impozitate? Că ceva cercetători odihniți (probabil britanici) au decis că sunt coparticipante la distrugerea ozonului.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Dec 2018, 12:17
Post #2423


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 5 Dec 2018, 12:12)
revenim la cal si caruta
*




Pai ce, calu' nu scoate pe esapament particule sub zece nanometri de-aia? Sau alea nu se pun, ca-s bio?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Dec 2018, 12:26
Post #2424


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(gabize @ 5 Dec 2018, 13:16)
Oare vacile când vor fi impozitate? Că ceva cercetători odihniți (probabil britanici) au decis că sunt coparticipante la distrugerea ozonului.
*



Razi tu, razi dar cu mai multi ani in urma in Germania un grajd a sarit in aer de la acumularile de biogaz provenit din balegar.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 5 Dec 2018, 12:27
Post #2425


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Alea-s hidrocarburi aromatice. Christian Dihor.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2018, 12:32
Post #2426


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bion @ 5 Dec 2018, 12:31)
Vara CEt-urile fac apa calda 24din 24.
Radian are un adept la TM . Pe Robu care vrea sa intrezica cebntralele idividula ca pouleaza si sa salveze Coltermul care e falimentar de 100 de ani.
*




QUOTE(marksman @ 5 Dec 2018, 13:12)


Cat despre interdictiile de circulatie din Italia din cauza centralelor termice, eu zic s-o lasi cum a cazut. Poti impune o interdictie de circulatie din cauza poluarii, poti scoate dieselurile din oras (cel de care ziceam, avea in 2016-2017 un Passat E5, si intr-o sambata dimineata a aflat ca nu mai poate intra in oras cu masina pana luni dimineata) dar din ce stiu de la oameni care locuiesc acolo, interdictiile de circulatie date nu au fost specific "din cauza poluarii cauzate de centralele termice".
*


iarna fiind, masini nu mai erau, cine polua cu particule, nu centralele? ca nu aveau fiaturi cu injectie directa sa scoata PM pe teava.
dar itresant, e la eu nu ama uzit de asta la unu u pasat E5 care a afalat ca nu mai are voie in oras, se dezgheata memoria.

5 Dec 2018, 13:36:
dizzy, eu iti arat studiile care zic de unde vine poluarea si ma iei cu chimia ade a 7a.... partiule se formeaza de la amestec neomogen, bogat in gaz in anumite locuri.

This post has been edited by einstein1984: 5 Dec 2018, 12:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 12:39
Post #2427


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




ainstaine, ai sustinut ca au interzis circulatia din cauza poluarii cauzate de centralele termice. Eu, stiind de la "capsunari" ca interdictiile de circulatie nu au fost specifice "din cauza poluarii cauzate de CT", ti-am zis ca nu stiu de asa ceva. Stiu ca ala prin 2016 sau 2017 mi-a povestit ca vara se simte poluarea in oras si se instituie interdictii pentru diesele, de care o data a "beneficiat" si el. Stiu de la cei care stau in Verona ca au avut interdictie cu masina in oras din cauza poluarii. Atat. Poluarea e de la masini, instalatii de incalzire, productie de energie etc., asa cum scrie in articolul ala. Toate la un loc.

Deci: las-o cum a cazut, nu mai incerca s-o sucesti.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 5 Dec 2018, 12:43
Post #2428


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2018, 13:32)
<span class='edit'>5 Dec 2018, 13:36:</span>
dizzy, eu iti arat studiile care zic de unde vine poluarea si ma iei cu chimia ade a 7a.... partiule se formeaza de la amestec neomogen, bogat in gaz in anumite locuri.
*



PAi explica-mi si mie cum se formeaza particulele alea din metan, ca sunt chiar curios.

This post has been edited by dizzy: 5 Dec 2018, 12:43


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 5 Dec 2018, 12:46
Post #2429


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




QUOTE(marksman @ 5 Dec 2018, 12:00)
Da, stiu ca de alea zicea. Doar ca mi-am adus aminte de acest "argument" al imposibilitatii deschiderii geamului ca sa nu dai nas in nas cu noxele de la centrala vecinului de dedesubt.
*



Uite ca eu am problema la dormitor. Cand functioneaza centrala vecinului de la parter (pusa in balcon si cu cosul iesit sub geamul de la dormitorul meu) se simte un miros destul de puternic de gaz. Banuiesc ca e ceva in neregula cu "amestecul" si o parte semnificativa de gaz iese pe evacuare. E foarte misto cand vrei si tu sa aerisesti inainte sa te bagi la somn.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Dec 2018, 12:53
Post #2430


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(bmwh548 @ 5 Dec 2018, 12:46)
[...] Cand functioneaza centrala vecinului de la parter (pusa in balcon si cu cosul iesit sub geamul de la dormitorul meu) se simte un miros destul de puternic de gaz. Banuiesc ca e ceva in neregula cu "amestecul" si o parte semnificativa de gaz iese pe evacuare.[...]
*


Eu am presupus ca vorbim de centrale care-s in mintile lor. Centrala vecinului tau e defecta. Oare cum o fi trecand verificarile?
Evident ca o centrala nu scoate Evian si Dior pe cos. Se simte un miros specific, "umed", dar nu de gaz. La mine la casa am camera tehnica sub birou, si ce iese pe cos ajunge la geam de multe ori, dar nu miroase a gaz.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
98 Pages « < 79 80 81 82 83 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 19:30
Forum Renault