DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Proaspat posesor de laguna, "nemultumire" legata de sonorizare

Cristea.Ioan
post 1 Aug 2016, 10:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 August 16




Salutare tuturor! Dupa cum spune si titlul, sunt nou posesor de laguna 2, 2001, 1.8 16v, 140.000 km.
A fost pura intamplare ca am luat masina asta, cautam cu totul si cu totul altceva, dar mi-a picat cu tronc, anuntul era foarte bun, asa ca am luat-o.
Dupa aproape 2 saptamani si vreo 600 km parcursi pot spune ca m-a cucerit complet, se comporta exemplar la drum, silentioasa pentru o masina din 2001, confortabila, consum decent.
Singura mea "nemultumire" (cu ghilimele de rigoare pentru ca e minora problema) este sonorizarea:
- am impresia ca prinde semnal cam slab la radio, desi merg in bucuresti de multe ori se aude gajait, sau neclar, si pare sa fie problema de semnal.
- boxa de pe usa din dreapta, daca trec cu volumul de 12/13 se aude foarte urat cand intervine bassul, se aude un vibrat ca si cum ar fi membrana aia dezlipita.
Ma gandesc sa inlocuiesc boxa, sau boxele din fata cu ceva mai calitativ, ma ajuta cu ceva? o sa simt o imbunatatire?
Also, ce pot face cu semnalul radio, nu are antena la vedere, probabil e ascunsa undeva...?
Apreciez orice feedback, si atasez si o poza doua cu masina.


Attached thumbnail(s)
20160722_182702.jpg ( Size: 2.71mb ) Number of downloads: 173
20160722_182650.jpg ( Size: 2.93mb ) Number of downloads: 188


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ririnel
post 1 Aug 2016, 11:31
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 29 November 12




Salut! Bine ai venit pe forum! Sa o stapanesti sanatos!
Problema cu antena e discutata pe forum. Da un search.
Daca nu ai sistemul cabasse pe ea inseamna ca ai acele difuzoare din spuma. La acelea e stiut ca se cam rupe membrana destul de usor. Cel mai simplu mic upgrade pe care il poti face e sa cauti in dezmembrari niste difuri de cabasse( membrana din cauciuc). Sunt exact ca alea din spuma ca dimensiuni.
Dureaza 5 minute montajul. Plug and play.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 Expression 1.9 dci 79kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuddy93
post 1 Aug 2016, 11:32
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 175
Joined: 22 September 12
From: Sibiu




Salut!

Să o stăpânești sănătos! E frumoasă biggrin.gif

D.p.d.v. personal, referitor la muzică treaba stă cam așa:

- CD playerul original (tuner list) are o putere muzicală relativ mică, dar merge foarte bine în combinație cu difuzoarele de joase originale și tweeterele aferente. De notat: din câte știu eu difuzoarele de bass au magneți din neodim și de asta sunt mai mici, dar sunt foarte puternici. Dacă recondiționezi membranele afectate te poți bucura de un sunet mai mult decât decent;

- antena radio se află în carenajul hayon, undeva în dreapta cum te uiti la el, este un receptor - amplificator de semnal, de asta nu are antenă externă. După mine, e boala lor să facă precum ai descris;

De notat: dacă vei pune difuzoare de putere mai mare acestea se vor auzi mai încet decât cele originale, datorită faptului că playerul nu furnizează destulă putere muzicală. Atenție la impedanță (cred că e de 4Ohm - pot să verific mai târziu) și sensul (+ la + și - la -), în caz că îți iei alte difuzoare.

Numai bine,
Tudor B.

This post has been edited by tuddy93: 1 Aug 2016, 11:33


--------------------
Renault Laguna 2003 1.9 dCi 74 kW - Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 1 Aug 2016, 12:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09






--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:12
Forum Renault