DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> montare inchidere centralizata si deschidere portbagaj la CL

eXtenSion
post 17 Mar 2006, 17:45
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Aproape de fiecare data cand merg cu masina am nevoie de portbagaj si mi se pare cea mai mare prostie sa apas butonul sa deschid usile si dupa sa merg inauntru sa apas alt buton sa deschid portbagajul, toate astea cu plasele in mana. Nu stiu de ce, dar nu ti se pare ca toti care au masina mai scumpa isi pun "bagajele" in portbagaj, iar noi cu daciile le punem pe bancheta din spate?

"Pai am inchidere centralizata.. A, ai bagaje? Stai sa dau o fuga cu cheia sa deschid.../ Ai luat mobila? vrei sa te ajut? Stai ca deschid usile din telecomanda, dau o fuga in masina, apas butonul sa deschid in spate si vin inapoi".. Faza cu butonul cred ca numa la taxi`uri are rost.

Poate sa ai un sistem separat de inchidere pe portbagaj si pe telecomanda de la alarma inca un buton.

Dar inchidere pe fata si cheie la portbagaj e aiurea..

This post has been edited by eXtenSion: 17 Mar 2006, 17:46


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 17 Mar 2006, 18:48
Post #92


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(eXtenSion @ 17 Mar 2006, 17:45)
Aproape de fiecare data cand merg cu masina am nevoie de portbagaj si mi se pare cea mai mare prostie sa apas butonul sa deschid usile si dupa sa merg inauntru sa apas alt buton sa deschid portbagajul, toate astea cu plasele in mana. Nu stiu de ce, dar nu ti se pare ca toti care au masina mai scumpa isi pun "bagajele" in portbagaj, iar noi cu daciile le punem pe bancheta din spate?

"Pai am inchidere centralizata.. A, ai bagaje? Stai sa dau o fuga cu cheia sa deschid.../  Ai luat mobila?  vrei sa te ajut? Stai ca deschid usile din telecomanda, dau o fuga in masina, apas butonul sa deschid in spate si vin inapoi".. Faza cu butonul cred ca numa la taxi`uri are rost.

Poate sa ai un sistem separat de inchidere pe portbagaj si pe telecomanda de la alarma inca un buton.

Dar inchidere pe fata si cheie la portbagaj e aiurea..
*




pai ... majoritatea alarmelor au comanda ptr deschiderea de portbagaj separat de cea ptr inchiderea centralizata
ba mai mult, exista alarme de la care se poate comanda separat deschiderea doar a usii sofer, si apoi a celor pasagerii, in ideea de a nu descuia TOATA masina daca esti singur.

in cazul in care deja ai luat o alarma care sa nu permita comanda de deschidere portbagaj eu zic ca nu ai alternativa decat sa schimbi alarma
nu de alta, dar ... aceste alarme mai au si alte "deficiente"
adica: nu au senzor de soc cu preavertizare (doua zone), nu permit anularea senzorului de soc din telecomanda, etc








--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 17 Mar 2006, 19:45
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Sa fim seriosi, doar nu crezi ca dau alarma de 1.5 mil pentru ca nu are deschidere pt portbagaj sau senzor cu 2 zone. Anularea senzorului de soc o are.

Cred ca, in cazul dat, cel mai eficient e sa iti deschida toata masina si gata.. Si nu cred ca investitia intr`o alarma mai buna(mai scumpa) se va atenua prin faptul ca vor tine actuatoarele mai mult. Iar masina si`asa nu va sta noaptea intr`un colt intunecat al bucurestiului..

Poate in general ai dreptate..


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Mar 2006, 20:06
Post #94


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Ma indoiesc ca vei reusi sa adaptezi deschidere la hayonul de la break, trebuie modificari majore, printre care si telescoape mult mai puternice, capabile sa deschida portbagajul si cand e jos de tot, la toate break-urile trebuie ridicat putin manual inainte sa plece singur, si orice actuator ai pune, trebuie sa stea mult deschis pana pui mana si dai impulsul hayonului, asa ca mai bine bagi cheia...e mult mai simplu...

Mai e solutie sa-i adaptezi un mecanism de propulsie, in momentul in care actioneaza actuatorul, hayonul sa fie impins pana incepe sa se deplaseze singur, dar e mult prea complex.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 17 Mar 2006, 20:12
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Tocmai asta e ideea ca nu vreau sa se ridice, vreau doar sa`l descui astfel incat sa pot apasa pe buton fara sa maifie nevoie sa il descui cu cheia. Exact ca pe fata..

This post has been edited by eXtenSion: 17 Mar 2006, 20:14


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 18 Mar 2006, 00:15
Post #96


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Asta am tot cautat si eu pe forum si n-am gasit, cand dau pe telecomanda, sa se descuie si portbagajul (la break) dar sa nu se deschida decat doar cand apas pe butonul de la hayon.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 18 Mar 2006, 09:56
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Cred ca numai daca adaptam o incuietoare de pe o alta masina ar merge.. Practic, doar partea in care se introduce cheia trebuie schimbata.

Nu s-a putea folosi oare o yala de pe daciile mai vechi la care apasai pe buton sa se deschida usa ?

This post has been edited by eXtenSion: 18 Mar 2006, 09:56


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
di3g0
post 18 Mar 2006, 14:50
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 484
Joined: 1 February 06




QUOTE(vis-a-vis @ 18 Mar 2006, 00:15)
Asta am tot cautat si eu pe forum si n-am gasit, cand dau pe telecomanda, sa se descuie si portbagajul (la break) dar sa nu se deschida decat doar cand apas pe butonul de la hayon.
*


sal,aceeasi chestie caut si eu,adik de la alarma sa pot deschide portbagajul,nu neaparat cand deschid usile,dar dintr-un buton al telecomenzii sa pot deschide DOAR portbagajul.daca afli ceva sa ma anunti si pe mine.ciao biggrin.gif


--------------------
dacia break 1310 1987 - b 11 wji
totul incepe de la dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 18 Mar 2006, 19:09
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Uite cum m`am gandit eu.. Mai trebuie sa ma uit la yala ca poate nu merge asa.

Deci se ia o placa de metal cu o gaura pe unde sa poata patruande doar tija apasata. Se taie din tija astfel incat placa de metal sa poata fi asezata pe caroserie perpendicular pe directia de actionare a tijei. Chestia aia pe care o impinge tija trebuie prelungita ca sa ajunga la tija scurtata.

Se confectioneaza un sistem de culisare, cu 4 rotite, care tin placuta. Astfel cand actuatorul impinge, placuta se pozitioneaza cu gaura in dreptul tijei, tija trecand si impingand chestia aia pe care trebuie sa o impinga, iar cand actuatorul se contracta, placuta este trasa, gaura ne mai fiind aliniata cu tija, iar astfel apasand pe buton, se apasa pe placuta si portbagajul nu se deschide.

Merge asa?

This post has been edited by eXtenSion: 18 Mar 2006, 19:10


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 20 Mar 2006, 08:23
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




Pt. cei care vreau deschidere portbagaj la break: vedeti, poate va ajuta DSM 23; el a scris asta in topicul de alarme de la Diverse: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=17065050

P.S. Eu am montat la berlina o alarma Eaglemaster model AS100 care poate deschide si portbagajul: se tine apasat cam 2 sec. butonul pt. dezarmare. Aceeasi functie o are si modelul CL5100.


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 20 Mar 2006, 20:28
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Acum i`am trimis PM, voi posta aici ce raspunde..DAR "There is no such member - please check the name entered and try again.

This personal message has not been sent"

In topic zice ca nu se poate inchidere centralizata, probabil doar sa sara, iar eu nu vreau asa ceva..

Nu vrea nimeni sa aplice metoda descrisa de mine ceva mai sus?icon_twisted.gif

This post has been edited by eXtenSion: 20 Mar 2006, 20:29


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 26 Mar 2006, 20:49
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Apropo, actuatoarele din usile din fata nu se uda? Ca intra destula apa p`acolo?

Trebuie luate ceva masuri contra apei?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 30 Mar 2006, 16:43
Post #103


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




am mai "elaborat" tutorialul ptr IC la berlina

fAC aici un COPY / PASTE de pe un alt forum (se pare ca din motive "inexplicabile") nu se accepta link.

cei care dorect informatii suplimenatre ii rog sa ma contacteze pe PM (sau email tarzy2005@gmail.com)





Stravechea dacie poate suferi foarte multe imbunatatiri aferente autoturismelor mai moderne.

acum va prezint un "template" pentru instalarea unui sistem de inchidere centralizata

Sfaturi generale:- nu pune fata de usa la loc pana nu ati montat acuatoarele pe ambele usi, nu ai facut proba daca geamul se inchide/deschide in regula si nu ai facut proba cu alarma daca inchiderea centralizata functioneaza corect.
- inchiderea centralizata se comanda de alarma dar alimentarea se face separat, prin relee, exista alarme care au incluse si aceste relee;
- daca vrei sa faci probe in timpul montajului a motoraselor este bine sa folosesti o baterie de telecomanda de alarma (12V) dar oricum sa nu tii foarte mult alimentat (max 1 sec)

necesar de scule si materiale:
- motorase (acuatoare)+chiplinguri lungi, tija si scarita (in mod normal fiecare motoras trebuie sa aiba aceste accesorii in kitul de instalare)
- surubelnita +
- bormasina (chiar si manuala) cu burghie de 4-5 mm si 10-12 mm
- patent, daca sunt 2 cu atat mai bine.
- eventual cleste de dezizolat cabluri (merita chiar sa-l cumperi special pentru aceasta lucrare, sigur o sa-l mai folosesti in viitor si nici nu costa prea mult)
- chiplinguri mai scurte (maxim 1 cm)
- cleme ptr fata de usa
- cablu electric de preferat de 2 culori – apoximativ 5-6 m / ptr fiecare portiera (poate fi cel din kitul de inchidere centralizata sau ce ramane de la alarma)


USI FATA
1. in cazul in care masina este ceva mai veche (fabricata inainte de 1985) se verifica daca are gaurii de corespondenta intre usi si stalpul masinii, pe unde trec firele ptr boxa, inchidere centralizata, etc. trebuie sa fie cumva sub si aproape de intrerupatorul ptr plafoniera. in cazul in care usile nu au gauri din fabrica, acestea trebuiesc facute.
2. desfacut fata de usa, asta sunt sigur ca ati mai facut-o pana acum, trebuie avut mare grija la clemele acelea care prind fata de usa de usa, mai ales daca e frig au prostul obicei de a se rupe, cel mai bine este sa aveti o rezerva de 5-6 bucati ptr fiecare usa.
3. verificati daca incuietoarea de usa are o ureche care iese in afara corpului incuietorii si se misca o data cu „ivarul” de incuiat/descuiat – in caz ca nu are (dar nu cred chiar daca masina este foarte veche) trebuie schimbata si incuietoarea, avantajul este ca la astea mai noi (facute dupa 96) urechea incuietorii este deja gaurita ptr prinderea tijei de actionare (dintre motoras si incuietoare).
4. se da o „gaura de vizitare” in fata interioara a usii chiar in dreptul „urechii” incuietorii cu burghiul mare (>10 mm) sau freza (poza IMG_0480), apoi prin acea gaura acea se da o gaura in “urechea incuietorii” cu burghiul mai mic (poza –IMG_484) trebuie avut mare grija cand sa nu se fortezi prea tare in incuietoare, eventual se baga ceva semimoale (lemn, cauciuc mai tare, etc) contra (intre fata de usa exteriare si ureche). trebuie sa se obtina ceva de asemnatator ca-n poza IMG_485
5. tija de actionare se trece prin gaura de vizitare astfel incat capatul indoit si bolduit sa ramana la gaura data in ureche. Se foloseste cat de mult se poate elasticitatea tijei, bineinteles toate astea se fac cu geamul portierei ridicat. - pozitia acuatorului trebuie sa fie aproximativ ca-n poza IMG_488
6. capatul celalalt al tijei (de care se va prinde acuatorul) trebuie indoit cat mai strans dar totodata sa poata intra in inelul de la acuator. Aveti grija in ce sens indoiti tija, astfel incat acuatorul sa fie orientat cu gaurile de prindere perpenticular pe fata interioara a ușii
7. acuatorul se prinde de scarita cu chiplingurile din set (cele lungi), astfel incat scarita sa fie pe exteriorul usii iar acuatorul pe interior in dreptul cele mai marii deschiderii de pe fata interioara a usii. poza IMG_0504
8. acum ar trebui sa aveti tot ansamblu (acuator-scarita-tija) agatat de ureche daca nu mergi inapoi pe pasi si fa rectificarile de rigoare, vine partea cea mai importanta, adica reglarea cat mai optima a cursei motorasului.
9. cu motorasul pus pe pozitia inchis (adica cursa lunga) trebuie cautata o pozitie in care la efectuarea cursei de inchis – deschis motorasul sa fie solicitat cat mai putin la deplasari laterale, in functie de asta motorasul de va tine mai mult sau mai putin.
10. cand ati gasit pozitia se prinde toata matocaria (motorasul prins de scarita) de usa, de fapt se prinde scarita de usa, cu chiplinguri scurte (bineinteles ca mai inainte se da gaurii in tabla cu bormasina), astfel incat motorasul sa lucreze optim. dupa aceea se verifica inca o data (cu mana) cum lucreaza toate treaba, totodata se verifica daca nu cumva inchiderea si deschiderea usii „la cheie” este ingreunata. in cazul in care sunt probleme (inchiderea la cheie merge prea greu) se mai umbla la pozitia acuatorului, oricum nu e bine ca el sa lucreze fortat (solicitari laterale) sau pentru pozitia usa incuiata sa nu meraga pana la capat.
11. cam asta e, partea de conectare electrica va fi floare la ureche, oricum este bine ca firele sa fie trecute intre masina si usa prin varnish (daca aveti timp si chef se pot gasi ceva furtunase speciale de la masini straine).
12. bineinteles ca dupa probe trebue sa pui la loc fetele de usa.

USI SPATE

continuam aici ptr usile spate

mai intai tin sa-va spun ca nu prea e recomandat montarea inchiderii centralizate pe usile din spate, deoarece:
- nu prea este nevoie sa descui chiar toate usile in acelasi timp – de cate ori mergi cu mai mult de 1 pasager????.
- o sa plecati in trafic avand toate usile descuiate si puteti fi furati la semafor
- scade fiabilitatea sistemului – mai multe motorase-mai mult probleme, si totodata aici motorasele vor lucra un pic mai greu – nu se pot evita solicitarile laterale.
- este nevoie sa gauresti usa din spate si stalpul masinii din mijloc => noi oportunitatii ptr rugina si infliltratii de apa

Etape la montare:

1. sigur nu sunt gauri de trecere nici in usa, nici in stalpul usii asa ca va trebui sa le faceti, aici este o intreaga teorie, dupa mine cel mai bine este daca le faceti in dreptul gaurii de vizitare prin interior de la jumatatea stalpului - poza IMG_0514
2. fata de usa – indem ca la usile fata
3. motorasul se prinde de fata interioara a usii cat mai sus (in poza IMG_0509) se arata pozitia motorasului pe fata exterioara
4. aici motorasul se va prinde cu „nuca” (piesa din metal cu suruburi mici) de tija prin care se deschide usa. poza IMG_0517
5. se verifica pe cat se poate ca motorasul sa lucreze optim (fara solicitari laterale)

This post has been edited by tarzy: 30 Mar 2006, 16:53

Attached thumbnail(s)
img_0517_131.jpg ( Size: 98.18k ) Number of downloads: 32
img_0514_940.jpg ( Size: 103.83k ) Number of downloads: 32
img_0509_734.jpg ( Size: 109k ) Number of downloads: 33
img_0504_961.jpg ( Size: 92.46k ) Number of downloads: 27
img_0488_277.jpg ( Size: 97.55k ) Number of downloads: 29
img_0485_886.jpg ( Size: 69.32k ) Number of downloads: 26
img_0484_286.jpg ( Size: 100.93k ) Number of downloads: 28
img_0480_771.jpg ( Size: 100.95k ) Number of downloads: 23


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 8 Apr 2006, 18:10
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




am pe masina doar 3 actuatoare cu 2 fire ,am mai cumparat unu cu 5 fire pt usa sofer insa nu stiu cum sa le leg intre ele.trebuie neaparat modul IC?(de unde pot face rost de asa ceva?).la usa din dreapta trebuie actuator 5 fire sau 2 fire?in schemele postate era pus actuator cu 5 fire.
pot sa leg dupa si o alarma care sa deschida din tel IC?sau mai bine scot actuatoarele astea pe care le am pe masina si cumpar un kit complet IC


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 8 Apr 2006, 20:17
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




Daca ai alarma care are incluse si releele pentru IC (azi cam toate au asa ceva) nu mai trebuie modulul IC. In acest caz cand incui o usa cu cheia NU se incuie si celelalte usi.
Usile se incuie / descuie odata cu armarea / dezarmare alarmei.
Legat de problema ta cu 3 acuatoare cu 2 fire si unul cu 5 fire - se poate monta si asa. Cred ca pe foile de instalare ale inchiderii tip Thor este aratat si acest mod de conectare. Poate gasesc foile luni si le scanez si le pun aici.
Am adaugat aici si o schema de modul IC care, cel putin pe masa, functioneaza, am probat-o. Schema este de pe un site electronisti, textul este de pe acest site.

This post has been edited by iulianv: 8 Apr 2006, 20:21

Attached File(s)
Attached File  inchidere.bmp ( 1.45mb ) Number of downloads: 10


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 8 Apr 2006, 23:21
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




te rog explica-mi pe schema asta care descrie situatia in care ma aflu

Attached File(s)
Attached File  actuatoare_3x2_1x5.bmp ( 361.18k ) Number of downloads: 9


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 9 Apr 2006, 19:28
Post #107


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




QUOTE(B30KDT @ 8 Apr 2006, 23:21)
te rog explica-mi pe schema asta care descrie situatia in care ma aflu
*




Firul negru se leaga la masa, firele alb si maro se leaga la firele cu aceleasi culori de la IC.
Tot la IC se leaga si firele verzi si albastre.
La a doua intrebare raspunsul este DA.

This post has been edited by iulianv: 10 Apr 2006, 08:06

Attached thumbnail(s)
Thor.png ( Size: 91.84k ) Number of downloads: 5


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 29 Apr 2006, 10:53
Post #108


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




La actuatoarele cu 5 fire, albastru si verde dau comanda actuatorului, celelalte 3 fire sunt de la microcontactul din interior (cele cu 5 fire au un microcontact integrat in ele ca atunci cand actionezi inchiderea cu cheia sa se faca centralizat la toate usile - comanda din cheie). daca veti lega doar firele cele doua de comanda a actuatorului (Al+Ve) va functiona perfect, doar ca nu veti mai avea comanda si prin cheie. Eu, personal, am montat pe dacia mea o astfel de inchidere, cu actuatoare 3 x 2 fire si 1x 5 fire, si merge perfect. Diferenta este ca modulul meu de IC e prevazut cu telecomanda, deci nu mai e necesara cuplarea la alarma pe care inca nu o am. Dar am si inca 2 fire care ies din modul, special prevazute ca sa pot face aceasta cuplare la alarma. Nu mai retin marca, dar ajung acasa si dau detalii.
aa, inca ceva: pe dosul cutiei de la IC este data o schema de montare cu 2 x 5 fire, insa chitul avea doar un singur actuator cu 5 fire si restul cu 2.
Acum lucrez la o varianta personala de deschidere portbagaj, dat fiind faptul ca am arcurile noi si daca apas pe buton nu mai e necesar sa ridic capota portbagaj cu mana ca se ridica singura din arcuri.
Cand termin o sa dau mai multe explicatii si detalii.


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sity_boy84
post 30 Apr 2006, 14:04
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 18 October 05
From: Buzau




poate o sa par amator,,,,,dar sunt....vreau sa va intreb ceva....la deschiderea centralizata universala usile toate se deschid numa cand descui usa soferului sau indiferent de usa?


--------------------
Dacia/Hyundai 1300/Accent 1979/2008 - BZ 79 UAP/BZ 82 TSC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poseidon
post 30 Apr 2006, 16:21
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 8 February 06




pai montezi 2 actuatoare cu 5fire, stg si dr fata si daca deschizi usa cu cheia la usile respective, comanzi practic toate usile,se poate si cu unu singur in usa soferului,si comanzi sa se deschida toate usile,numai de la usa soferului.


--------------------
dacia 1310 - bv 02ghj
inteligenta pe glob este constanta,insa numarul populatiei este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 2 Jul 2006, 21:01
Post #111


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




ptiu, dar imi merge de minune inchiderea... la un moment dat am avut senzatia ca mi s-a defectat modulul, dar era arsa siguranta si nu se mai alimenta. In parcare la un Mall in Caransebes, ala de iti ia banii pe parcare a ramas cascat sa vada IC pe D1300: "Cum dom'le, aveti inchidere peee.... ?" "Pe Dacia? Da, de ce nu?!" si masca a ramas pe fata omului, spre satisfactia mea si a sotiei biggrin.gif

Acuma se ridica o problema: inca nu am terminat cu automatizarea portbagajului si am nevoie de un solenoid de Cielo sau asemanator care sa corespunda acestei functii, ca un actuator obisnuit de IC nu e eficient, fiind prea slab (n-are forta necesara). Am incercat sa construiec singur un solenoid, dar nu am toate datele si empiric am ars cateva pana acuma asa ca am ramas in pana de sarma de Cu.

Deci, cine ma poate ajuta cu asa ceva? Y!Msg: siconi_digitall sau PM. Mersi

This post has been edited by Siconi: 2 Jul 2006, 21:07


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 3 Jul 2006, 08:11
Post #112


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




cauta solenoid pe la dezmembrari, dar ... sa stii ca merge foarte bine si cu actuator


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 4 Jul 2006, 17:43
Post #113


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




Daca gaseam crezi, tarzy, ca mai postam aici? in zona mea, pe o raza de 25 km nu e strop de dezmembrari... eram eu fericit deja cu multe rezolvate, dar, na.... asta este, apelez la amici (nu raman dator).

Deci, ma poate ajuta careva?

Cu actuator am incercat si nu merge la mine (sistemul clasic cu buton iesit in afara, plus un arc mai tare la clapa aia care inchide - asa e instalatia, nu sunt eu de vina). Nu are forta pur si simplu sa invinga arcul care tine clapa care face inchiderea manuala/mecanica.

Inca astept sugestii si ajutor.

P.S.: de luni ma apuc de masina. sper sa iasa ceva frumos si cu bun gust. Nu ma laud, dar o sa va tot cicalesc cu idei, pareri, sfaturi si altele.

This post has been edited by Siconi: 4 Jul 2006, 18:02


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 4 Jul 2006, 19:15
Post #114


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




a ... pai zi asa ... tu ai incuietaore tip vechi


sa nu vorbesc cu pacat dar cred ca nici cu solenoid nu o sa mearga. cel mai bin schimbi incuietoarea


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 5 Jul 2006, 00:04
Post #115


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




Cam asa ziceam si eu. acuma am facut rost de una tip berlina noua, din aia la care inchiderea se face pe tija, nu pe clapa. dar tebuie un pic modificata sa imi intre mie in locasul respectiv, precum si date alte gauri ca sa o pot prinde, deoarece distanta dintre gaurile de prindere e mai mare decat cea de la incuietoarea existenta momentan.

Apoi va trebui sa construiesc si o tija dintr-un fier-beton ceva ca sa tina, pentru partea de jos a incuietorii.

E ceva de munca, dar daca tot ma apuc de ea luni, cred ca e printre primele operatiuni pe care le voi face ca sa am sufletul impacat.


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 8 Jul 2006, 22:35
Post #116


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




break smile.gif scuzati calitatea proasta a pozelor ca dunt facute cu telefonul ... e montata asa de un an jumate si mers cu masina zi de zi , in timpul asta masina a facut 80 000 km , merge si acum perfect . tija actuatorului intra prin butucul de la yala si il blocheaza . se lasa yala deschisa iar cand de dezarmeaza tija iesa din butuc si lasa usa sa se deschida .

Attached thumbnail(s)
DSC00516.JPG ( Size: 246.54k ) Number of downloads: 1036
DSC00514.JPG ( Size: 307.4k ) Number of downloads: 1096
DSC00509.JPG ( Size: 179.13k ) Number of downloads: 1386
DSC00510.JPG ( Size: 170k ) Number of downloads: 984


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 9 Jul 2006, 19:48
Post #117


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




QUOTE(AlinREHAU @ 8 Jul 2006, 23:35)
break smile.gif scuzati calitatea proasta a pozelor ca dunt facute cu telefonul ... e montata asa de un an jumate si mers cu masina zi de zi , in timpul asta masina a facut 80 000 km , merge si acum perfect . tija actuatorului intra prin butucul de la yala si il blocheaza . se lasa yala deschisa iar cand de dezarmeaza tija iesa din butuc si lasa usa sa se deschida .
*



Alin, nu ai inteles... La mine arcurile de la capota portbagaj sunt tari. Daca apas pe butonul portbagajului si las asa, in 3 secunde capota se deschide singura. Eu nu vreau doar sa incui portbagajul, ci sa-l automatizez, daca pot spune asa. Mie imi e de folos sa il si deschida, nu doar sa deblocheze butucul. Intelegi acuma? blush.gif


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 9 Jul 2006, 20:25
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Siconi, postul lui nu e legat de al tau. Lumea spunea ca nu se poate sa faci incuietoarea de break doar sa se descuie, fara sa sara. Uite ca poti, multumim, alin! Chiar azi am facut si eu jmecheria la mine si merge. 124.gif


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Jul 2006, 15:05
Post #119


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am unele lamuriri in legatura cu setul alarma+inchidere Type-R, ce se gasesc la un anume hypermarket.

Aveti careva? sunte-ti multumiti? pretul e bun, 107 roni setul.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 13 Jul 2006, 15:28
Post #120


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




scuze

ete IC + alarma

This post has been edited by tarzy: 13 Jul 2006, 16:30


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:39
Forum Renault