DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Martor bujie incandescenta aprins in mers

Daniel Pruna
post 9 May 2017, 13:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 March 17




Buna ziua ! cu respect daca ma poate ajuta cineva cu o mica lamurire !...Sunt posesorul unui Duster 4x4 1.5 Dci din 10 2013,astazi in timp ce mergeam cam cu 110 kmh s a aprins martorul luminos de defectiune electronica sau preincalzire diesel bujii incandescente ,acest aprinzandu se cam de 3 ori.Ma puteti ajuta cu un sfat sau o sugestie !Multumesc anticipat!


--------------------
Dacia Duster 2013 Laureate - B-53-RUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 9 May 2017, 23:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Service - Tester
presupun contact electric


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 10 May 2017, 09:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




S-a ridicat o pana de coerenta: cel mai probabil de la o diferenta de valori masurate pe circuitul de aer (supra-alimentare sau egr). Masina mai e in garantie? Daca da, cere-le sa iti puna la zi softul calculatorului de injectie. Ei, conform principiului de service romanesc, iti vor sterge defectele si iti vor da drumul, dar nu e procedura astfel. Deasemenea cere-le sa deschida Fisa Incident Client (FIC - prescurtat) si asigura-te ca au facut-o.
Daca nu mai e in garantie, parerea mea, tot ar trebui sa faci aducere la zi a softului calculatorului de injectie, dar o sa fie contra cost. Oricum ar fi, trebuie sa stai langa ei si sa fi atent ce fac (in sensul sa nu deschida statia cu CLIP si sa se uite ca boii la ea, sa dea doua click-uri si sa zica ca au rezolvat - se practica si asta ca sa scape de clienti).

Becul mai e aprins sau s-a stins? Deasemenea, daca e tot aprins, recomand sa faci o sesizare la VC inainte, ca sa fi in baza de date.

This post has been edited by cristic1982: 10 May 2017, 09:11


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daniel Pruna
post 14 Jun 2017, 13:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 March 17




Am fost cu masina am pus o pe tester si nu am avut nici un fel de eroare ,mecanicii mi au spus:.... ca din cauza umezelii senzorul de la roata nu a mai citit viteza si de aceea poate da aceasta eroare de la bujie incandescenta/defect electric electronic ...in mers Sa aveti o zi frumoasa !

This post has been edited by Daniel Pruna: 14 Jun 2017, 13:34


--------------------
Dacia Duster 2013 Laureate - B-53-RUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 14 Jun 2017, 19:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Cam vrajeala: orice defect care aprinde un martor pe bord ramane memorizat in ECU pana cand vreunul il sterge fara sa rezolve cauza.
Trebuia sa stai langa ei cand faceau diagnoza sa iti arate ca nu e nimic.
Din pacate asta e nivelul mecanicilor din service-urile romanesti. Si se mai mira de ce ii evita lumea.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:09
Forum Renault