DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Diverse Asigurare CASCO

acordeon
post 20 Nov 2007, 12:09
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 26 June 06
From: Bucuresti




si eu am reinoit polita casco su nu am mai facut poze...la unita


--------------------
dacia / dacia logan / logan face lift laureate 1,4 rosu passion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
applexander
post 20 Nov 2007, 15:03
Post #92


Professional Misanthrope


Group: Members
Posts: 23
Joined: 30 July 06
From: Timisoara




o sa-ti ceara sigur poze. desigur, poti sa faci tu un set de poze si sa i le trimiti,si sa faci ceva corectii cu fotoshopul sau alt editor grafic, astfel incat sa nu se vada daca ai crapaturi sau julituri, sau lovituri, trimiti pozele pe cd, pe mail sau pe stick la broker si gata. daca am subinteles bine problema.
su"p"ces!


--------------------
Renault MEGANE II 2003, 1600 cmc, 16 V, - TM-88-CDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 26 Nov 2007, 18:51
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(AlexC @ 7 Nov 2007, 20:33)
Euroasig platesc fara probleme, ...
*


Acum taraganeaza lucrarea cei de la la service, pentru ca Euroasig nu le-a platit nici prima factura pentru inlocuit oglinda acum vre-o doua luni si au spus ca au facturi neplatite de Euroasig nici dupa 4 luni.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 27 Nov 2007, 10:08
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




salutare....am avut o problema cu CASCO, am facut dosarul, ideea este ca originalul politei de asigurare l-a luat nenea care a constatat, eu am ramas cu o copie a politei...e normal? polita e valabila pana in 2008 mai


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Nov 2007, 10:40
Post #95


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Nu e corect. Originalul politei casco ramane la asigurat pe toata durata de valabilitate a politei. Cauta-l pe cel care ti-a luat originalul si cere-i sa ti-l returneze.
In caz de refuz, in prima faza vorbeste cu seful lui si apoi esti indreptatit sa sesizezi CSA.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 27 Nov 2007, 18:03
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




Va deranjez cu o intrebare daca imi permiteti... Ieri seara am lovit un Clio in spate, am fost la politie si am facut actele. Azi am platit amenda. Maine trebuie sa ma duc la constatare la CASCO, altfel nu ma incadrez in cele 48 de ore. Daune la prima vedere nu am, decat urechiusa de sus a farului stanga. Bara, capota, aripi sunt ok (in PV politistul a scris bara fata + far stanga). La CASCO am franciza de 100 euro. Cand trebuie sa o platesc? Maine? Cand ma duc la constatare...sau cand ma hotarasc sa repar masina (asta numai daca voi gasi ceva minuni cand scot bara). Multumesc.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Nov 2007, 18:43
Post #97


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Franciza nu se plateste nicicand, mai degraba "se deduce", adica dupa ce vei face constatarea, respectiv reparatia, vei putea cere asiguratorului plata unei despagubiri egala cu dauna (factura reparatiei) - franciza.
LE
Acum, dupa ce vei face constatarea, in functie de diferenta antecalculatie-franciza, vei lua decizia daca repari pe CASCO sau o "lasi balta" pentru vremuri mai grele.
Bafta!


This post has been edited by adi_ar: 27 Nov 2007, 18:46


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Nov 2007, 19:29
Post #98


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Dupa ce se face constatarea, asiguratorul te va intreba cum preferi:
a. sa platesti tu la service si sa iti recuperezi ulterior banii, mai putin cei 100 e (fransiza)
b. sa platesti pe loc catre asigurator cei 100 e (fransiza), iar asiguratorul sa plateasca integral la service.

Daca iti doresti ca asiguratorul sa plateasca la service, dar nu ai cei 100 e pe loc, alegi temporar a), iar inspectorul va scrie pe constatare "plateste asiguratul".
Dupa ce desfac cei de la service, te lamuresti cat e "buba", cat te costa si ca vrei sa o repari, atunci mergi la asigurator platesti cei 100 e (fransiza) si un inspector (oricare e disponibil) iti va taia vechea mentiune si va scrie "plateste asiguratorul".

Succes!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Nov 2007, 19:59
Post #99


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Uuups!
La mine n-a fost chiar asa dar, cu siguranta, Tudor stie mai bine !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 27 Nov 2007, 20:03
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




Multumesc pentru ajutor. smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Nov 2007, 20:57
Post #101


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Exista si varianta in care, dupa reparatie, asiguratorul plateste catre service costul reparatiei minus fransiza, iar asiguratul plateste cash la service fransiza, dar aceasta metoda e putin folosita pentru ca nu prea e acceptata de service-uri, care se complica un pic in contabilitate. Cand toti banii le vin de la o singura sursa e mai usor de urmarit.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Nov 2007, 21:17
Post #102


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ei, la mine cam asa au procedat ! mandru.gif
La incheierea lucrarilor am platit "Avans la factura ..." - cat mi-a comunicat asiguratorul - de fapt franciza (... si ziceam ca nu se plateste ... biggrin.gif ), am luat factura si am dus-o la asigurator unde am facut o cerere pentru achitarea diferentei de factura !
Oricum, probabil procedura depinde mult de cutume, competenta si dispozitia inspectorului. Important este sa se rezolve, convenabil si amiabil !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 3 Dec 2007, 11:31
Post #103


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Raman pana la urma la Unita. Cam 700E o sa ma ajunga cu fransiza doar la furt total, azi ma duc sa inchei contractul. Am cautat pe aici pe forum si nu am gasit cine stie ce probleme cu ei. Ar trebui sa ma feresc ?


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 5 Dec 2007, 11:43
Post #104


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




[attachmentid=1627422540]Buna ziua.
Eu am asigurare la unita-astra asigurari. Am o problema : am gasit usa spate infundata destul de bine. sad.gif A mai folosit cineva asigurarea casco de la unita ? Deoarece ma gandesc ca usa nu merge batuta cu ciocanul si cu chit , ci trebuie schimbata cu totul si poate nu o sa fie de acord sa plateasca atat. Nici nu stiu cat costa o usa noua. Eu platesc asigurarea 381 euro , probabil ca o sa o mareasca dupa acest incident chiar daca nu e vina mea. Sa ma duc la casco sau o repar eu ? S-a mai confruntat cineva cu o dauna asemnatoare ? Care este cea mai buna solutie, astept raspunsuri. Multumesc anticipat. rolleyes.gif
P.S. : am pus si poze .

This post has been edited by ryry: 5 Dec 2007, 12:55

Attached thumbnail(s)
Image011.jpg ( Size: 302.81k ) Number of downloads: 633
Image009.jpg ( Size: 241.14k ) Number of downloads: 664
Image008.jpg ( Size: 369.36k ) Number of downloads: 702


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Dec 2007, 13:40
Post #105


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Eu zic sa mergi sa o repari pe casco. Constatare la politie si apoi la asigurator. Nu cred ca vei intampina vreo problema. In mod normal va trebui sa iti dea de inlocuit. Succes!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Dec 2007, 14:01
Post #106


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La cum arata acolo si fiind la Unita, eu cred ca va da cu reparare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 5 Dec 2007, 14:55
Post #107


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Chiar asa scartari sunt astia de la Unita? Deja am incheiat asigurarea la ei.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Dec 2007, 15:02
Post #108


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Nu obligatoriu. Tind sa fie, dar mai depinde si peste ce constatator dai.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 6 Dec 2007, 01:22
Post #109


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Eh, sa speram ca nu o sa am nevoie, oricum broker-ul meu o sa imi recomande el oamenii din cate am inteles, sa vedem acum.


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 6 Dec 2007, 15:58
Post #110


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




fuzz nu sunt scartari zic eu. Am fost azi la politie si la constatare -> inlocuire biggrin.gif
inafara de bandou, care il pune pe cel vechi ca cica nu e afectat. Deci sunt foarte multumit pana acum , sa vedem in continuare... Multumesc domnului Tudor pentru sfaturi.


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 7 Dec 2007, 22:27
Post #111


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




Mai am o ultima intrebare : Astra m-a trimis la un service obisnuit, nu service Renault. Pot pierde vreo garantie sau sa apara orice alta problema daca nu este service autorizat Renault ?

This post has been edited by ryry: 7 Dec 2007, 22:30


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 10 Dec 2007, 11:38
Post #112


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Strict pe prevederile garantiei Renault: da, se pierde garantia pentru piesele la care s-a intervenit in service non-Renault (in cazul tau la toate componentele usii). In practica insa nu s-au intalnit astfel de cazuri pentru ca nu e vorba de o interventie mai complicata la motor sau pe parte electronica/mecanica. E pur si simplu o reparatie de tinichigerie. Ce vei pierde in mod cert este garantia vopselei si la coroziune (de 2, respectiv 6 ani, daca nu ma insel) a usii respective.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 21 Dec 2007, 01:44
Post #113


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




Buna seara . Din pacate mai am o problema : Pe 6 dec am fost la service si mi-a zis patronul de acolo ca in 7 zile vine usa. L-am sunat , nu mi-a raspuns, au trecut 2 saptamani si nimic. Mai mult am fost acolo si muncitorii aia ( ca nu pot sa le zic altfel ,ca nu aratau a meseriasi ) mi-au zis ca patronul e plecat din oras ,etc. Eu vroiam sa iau o copie de la el dupa dovada de la politie deoarece nu am facut, sa nu ma intrebe vreun politist ceva despre usa. Marea mea eroare este ca m-am dus la sevice casco si nu renault ca sa nu platesc eu reparatia. Intrebarea mea este : as putea sa renunt la acest service desi am facut dosar si i-am dus la service foaia de la constatator ? Motivul este neseriozitatea totala, amanarea si ma gandesc ca si reparatia va fi slaba. excl.gif


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Dec 2007, 07:16
Post #114


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca nu ai nici un angajament scris, contract sau intelegere cu ei poti sa te retragi oricand.

Nu dai suficiene detalii:
- ce ai predat la firma respectiva? Autorizatia de reparatie nu trebuia s-o predai decat la predarea masinii. In general obisnuieste-te sa-ti faci copii dupa documente si acolo unde poti, preda copiile si nu originalele;
- nu cred sa ai nici un angajament scris din partea lor referitor la comanda de piese, respectiv ai predat, probabil, toate documentele referitoare la dauna.

Du-te la ei cu un martor. Daca nu ti-au dat satisfactie si nu te-au tinut la curent cu situatia comenzii, cere-le tot ceea ce le-ai predat, inclusiv eventualii bani, nu au nici un motiv sa te refuze iar daca o fac, adreseaza-te la OPC, eventual fa o plangere la politia de sector daca refuza inapoierea documentelor.
In cazul in care pretind ca nu pot anula comanda, cere-le copia comenzii ferme.
Daca ea exista (??), ia legatura cu furnizorul, spune-le ca preiei comanda respectiva iar cei de la atelier sa faca notificare la furnizor.

Nu se pun:
- explicatii de genul "Patronul este pleca din tara!" - trebuie sa aiba un inlocuitor. Indiferent cine este acolo, nu te certa cu ei, angajatii, in special, nu au nici o vina;
- explicatii de genul "Nu-i vina noastra ca nu vine piesa !". Poate ca nu este vina lor dar trebuiau sa-ti dea un termen estimat si sa te tina la curent.



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 21 Dec 2007, 10:00
Post #115


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




Angajament am probabil decat pentru dosarul de dauna care a fost deschis la astra, unde am semnat. La service am dat devizul acela de la constatator si o copie dupa talon si buletin. Nu am facut nici un angajament . Si eu acum vreau sa renunt si sa ma duc la un service autorizat Renault , nu unde m-au trimis ei iar patronul ma evita. O sa ma mai duc dupa el, poate s-a intors, sa-i cer inapoi actele. "Interlocutorul era plecat dupa materiale " "vine intr-o ora " Nu am stat o ora si am plecat.


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Dec 2007, 07:52
Post #116


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca relatia este cea descrisa de tine renunta la acest service !
Mi-e greu sa inteleg dedesubturile afacerii.
In prezenta martorului comunica-le ca renunti la comanda si cere returnarea tuturor documentelor. Daca nu reusesti sa le obtii, depune plagerea la OPC si solicita in reclamatie sa-ti fie returnate documentele predate.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 22 Dec 2007, 09:13
Post #117


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




Noroc ca m-am dus cu cineva cand i-am dat documentele si mi-a zis ca in 7 zile o sa ma sune, deci am un martor. Dedesubturile sunt simple : vrea sa aiba cat mai multi clienti pe care probabil vrea sa-i tarasca asa ca pe mine. El mi-a luat documentele si acum ma amana foarte mult, stiind ca trebuie sa-mi repar masina. O sa ma mai duc acolo sa ii cer actele si apoi cred ca trebuie sa ma duc din nou la agentul constatator sa ii zic ca vreau sa ma duc la un service renault si sa platesc eu reparatia si astra sa-mi dea banii. Usor de zis, greu de facut. sad.gif


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Dec 2007, 11:10
Post #118


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Sfaturile lui adi_ar sunt bune si la obiect. Urmeaza-le!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 4 Jan 2008, 16:51
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




As avea si eu o intrebare la Domnul Tudor dar nu inainte de a ii ura:La multi ani!De ce firmele de asigurari cand te duci sa-ti faci casco te roaga sa-ti faci rca-ul tot la ei?Dupa logica mea ar fi asa:fa-ti casco la noi ca oricum vom plati noi tot ce se intampla si rca-ul fa-l unde vrei ca asa macar sa scapam de daunele pricinuite altora.Cred ca totusi exista o explicatie care aplicata genereaza profit pentru asigurator desi pentru mine nu-i vad logica.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 4 Jan 2008, 19:33
Post #120


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Imi permit sa incerc eu un raspuns, chiar daca nu-mi era adresata intrebarea.
Societatile de asigurari aplica diverse strategii, ca orice alta societate comerciala, de a castiga cat mai multi clienti asa ca rugamintea facuta, de a cumpara produsul, oricare ar fi el, este generala.
Una din ofertele practicate este aceea de a oferi gratuit extensia CASCO in afara tarii daca asiguratul are si RCA.
Asa ca problema trebuie privita ca o oferta si nu ca o obligatie. Vanzarea conditionata este ilegala. Nici o societate de asigurari nu poate interconditiona vanzarea produselor iar "rugamintea" este generica ... "Cumparati de la noi ... si va oferim avantaje !" smile.gif

PS
Cu mai multi ani in urma, am facut o oarecare "scoala" cu un patron, foarte competent dealtfel, care mi-a reptat de nenumarate ori:
" - Trebuie sa convingi clientul ca, desi nu avem ceea ce ne cere ... avem exact ceea ce-i trebuie lui ... chiar daca nu-i trebuie imediat !" tongue.gif

La multi ani si ... sa platiti degeaba asigurarea !

LE

This post has been edited by adi_ar: 4 Jan 2008, 19:40


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:08
Forum Renault