DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stergatoare de parbriz

Dany
post 3 Jun 2003, 08:10
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




'Neatza!


Am cautat si io magazinu' Valeo sa imi iau niste stergatoare. Nu am gasit pe nicaieri. Astea "originale" de pe Solenza scirtziie asa de naspa... sad.gif Si in plus mai si sterg ca naiba! Are careva idee (descriere detaliata cum ajung!) - unde gasesc reprezentatnta Valeo?

Am inteles ca ei au stergatoare BUNE!



Thnx,

Daniel


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 3 Jun 2003, 08:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




sad.gif ma surprinde afirmatia ta. de cum merg stergatoarele la solenza mea sunt cel mai mandru, si consideram ca au facut o treaba grozava. Ce se intampla la tine?


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 3 Jun 2003, 08:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Salut!

Ce sa faca... Pai scirtziie ca naiba la intoarcere, parca tzopaie peste geam si NU STER NIMIC! sad.gif Pe linga asta nici nu pot regla stropitorul ala de geam; daca il dau mai in sus scuipa peste masina, daca il dau mai in jos scuipa sub parbriz, iar daca il dau in pozitia "optima" scuipa in bratul stergatorului.

Sa nu mai spun ca atunci cind scuipa in bratul stergatorului mai e o faza: la drum lung, daca bratul ramine plin de apa, la viteze mari - iti arunca inca vreo 5 minute picaturi pe tot geamu! E foarte ofticant!

Ce ma gindesc eu. Am vazut la camioanele respectabile :idea: niste furtunase care stau prinse chiar de bratul stergatorului. O sa incerc sa ii montez asa ceva! Sau poate ca o solutie mai simpla ar fi un stropitor fie ceva mai inalt, fie care sa disperseze jetul.

Anyway - pentru moment cel mai tare ma oftica scirtziitul ala la intoarcerea din cursa. Sper sa fie de la cauciucul de proasta calitate!


Daniel


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 3 Jun 2003, 08:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




eu am rausit sa reglez duzele asa cum trebuie. l-am reglat ca atunci cand stau pe loc sa bata mai sus pe parbriz, astfel ca la viteze mai mari sa bata unde trebuie, eu asta am avut in vedere, chiar daca pe loc se duc o parte si pe capota. Sincer, nu cred ca lamela este de vina. La DSN-ul de la firma am schimbat 5 (CINCI) seturi de lamele si facea la fel. Am schimbat bratele si problema s-a rezolvat. Vezi daca stergatorul este bine infipt in brat si daca lamela este perpendiculara pe geam.... cam astea sunt conluziile la care am ajuns eu. acum intelegi de ce sunt asa mandru de cele de la solenza, dupa ani de chinuiala in sfarsit imi curata si mie geamul foarte bine si fara pic de zgomot ... m-am intins cu vorba :oops:


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 3 Jun 2003, 10:35
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




daniel, nu ti-am zis unde e magazinul la intalnire??? ai fost pe bucla din drumul taberei sa cauti?

pt cei ce nu stiu unde sa gaseasca stergatoare valeo. p ebucla militari este un magazin daewoo. acolo au stergatoare. nu luati de dacia normala de 35. trebuie de cielo de 45 cm. se potrivesc perfect.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 3 Jun 2003, 14:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Da' bre - numa' ca tu ma intelegi pe mine cu problemele cu stinga si dreapta... smile.gif Asa ca te rog si eu mult de tot, descrie-mi si mie cum ajung acolo plecind de la Unirii, Politehnica, sau de la McDonalds de pe trafic greu!

Pliiizzzzz!


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 3 Jun 2003, 22:32
Post #7


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cum urci pe trafic greu spre razoare,de la mac la prima intersectie faci stanga (13 septembrie). meri inainte (treci de stadionul steaua) pana tramvaiul face dreapta. acolo faci si tu dreapta. la prima intersectie care vine imediat, faci stanga si ai intrat pe bucla din drumul taberei. mergi trei semafoare si intorci (drumul e cu gard viu pe mijloc). dupa ce intorci undeva pe dreapta este un magazin daewoo. cam la doua blocuri de intersectie.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excel
post 7 Jun 2003, 22:27
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 May 03
From: Bucuresti




Dani?? 64 BIT cumva?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 10 Jun 2003, 17:22
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Mi se mai spune si asa! smile.gif Care esti? Identifica-te! Nu era 64 BIT numarul veki, era 32 BIT, dar ala era! smile.gif tongue.gif


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 10 Jun 2003, 17:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Mutlzam mult Alex. Intre timp am rezolvat problema in cel mai simplu mod posibil. Am intors stergatorul invers. Nu intelege prin asta ca l-am intors cu metalu'nspre geam! LOL! Totusi - merge bine acum si o sa fac "donatia" la valeo ceva mai incolo. Am salvat mesagiu' tau!

Sorry ca am raspuns asa de tirziu - da' :shock: am avut niste nasulii cu compu' (upgrade nereusit!) - si abia acum am reusit sa revin pe forum! De asta nu am mai venit nici joia trecuta.

Toate cele bune!


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Jun 2003, 21:39
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ai putea sa incerci niste stergatoare Bosch Twin. Se comporta impecabil si nu incep sa scartaie decat dupa vre-un an. In plus, sunt foarte flexibile, lipindu-se perfect de parbriz.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 10 Jun 2003, 21:45
Post #12


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




vai dar sunt asa de urate stergatoarele duble. :? :? :?
eu am avut bosch simple si au fost o porcarie.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 10 Jun 2003, 23:14
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Nu cred ca problema este daca sint twin sau simple. Mai degraba marca si calitatea cauciucului. Atita timp cit acum mie imi curata geamul 124.gif nu prea mi-as incarca masina cu ceva twin. Sint bune - recunosc - dar parca prea grele si tenteaza si la ciordire...


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excel
post 11 Jun 2003, 00:12
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 May 03
From: Bucuresti




Dani, ai citit mesajul pe care ti l-am trimis pe privat? apropos, am trimis si pe mailu' cu care te-ai inregistrat. reply


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 11 Jun 2003, 07:15
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




eu tocmai le-am schimbat si pt ca nu prea am avut parale mi-am luat de la Petrom de ale de "silicon" de 21" 210K lei ca de 19" n-m gasit dar sunt f multumit, sterg bine si nu scartiie


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 11 Jun 2003, 08:18
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Eu chiar nu stiu asta. Ce marime ne trebuie noua la DSN / Solenza? Nacenzuratsc ca este aceiasi marime. Insa de cit tre' sa fie ca sa fie "ca la carte"? Si o intrebare: doar lamele de silicon, separate, se pot gasi pe undeva? Mai demult aveau in Carrefour dar acum... sad.gif


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 11 Jun 2003, 09:38
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




Eu mi-am luat acum 1 an, pt. masina veche, stergatoare cu silicon de culoare verde icon_mrgreen.gif cu aprox. 100k din Metro si am fost foarte multumit de ele. Din pacate nu mai stiu ce marca erau :oops:
Cat despre stergatoarele de pe Solenza pot sa spun ca la mine sterge bine cel din stanga iar cel din dreapta nu prea calca bine pe parbriz, dar asta este din brat care se mai poate indoi un pic din capat unde este prins stergatorul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 11 Jun 2003, 10:43
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




standard la SRN sunt de 19" (460mm) dar merg f. bine de 21", numai lamele nu se mai gasesc de mult (tata si-a luat numai lamele cu juma' de an in urma, eu am cautat cam la o luna mai tarziu, dar a fost prea tarziu :shock: )

informativ am gasit stergatoare originale SRN fara brat = 165000lei bucata!!!!!!! asa ca am preferat silicon mai lungi


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 11 Jun 2003, 12:15
Post #19


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




QUOTE
vai dar sunt asa de urate stergatoarele duble. :?  :?  :? 
eu am avut bosch simple si au fost o porcarie.


Ai inteles gresit. Bosch Twin NU sunt stergatoare duble. Alea arata ca naiba. Se numesc Twin pentru ca sunt identice, adica nu exista stergator drept sau stergator stang. Pot fi montate oricum. Eu am avut si am fost f. f. multumit de ele. Un an si ceva nu am avut nici o problema. Dupa, au inceput sa scartaie. Cand le-am schimbat n-am mai avut bani sa cumpar tot Bosch si am luat unele cu lama din silicon. Bune si ele.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 17 Jun 2003, 12:34
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




Ieri cand am vrut sa folosesc stergatoarele folosind si "stopitoarea" am constatat cu stupoare ca nu mai exista cauciucul stergatorului din dreapta iar lamelele de fier se plimbau linistite pe parbriz lasand urme vizibile. Nu vreau sa va spun ce nasoala e senzatia mai ales ca a facut cele 4 curse complete, iar eu ma uitam nepunticios. 183.gif
Este posibil ca lamela de cauciuc sa fi cazut singura sau cineva a facut o "gluma" proasta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 17 Jun 2003, 15:27
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Ce pot sa spun decit... NASOL! sad.gif Cred ca lamela aia nu prea are cum sa cada singura - cel putin - nu am mai auzit pe nimeni cu asa ceva! Mi se face parul maciuca - mai ales ca ai asistat la patru curse peste geam! sad.gif

Anyway - au aparut pe undeva pe forum pozele de la noua Solenza, facuta in Slovacia? Daca le vrea careva - si nu au mai fost postate - le pun eu. Au insa cam 1.5 MB.


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 17 Jun 2003, 15:52
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




QUOTE

Anyway - au aparut pe undeva pe forum pozele de la noua Solenza, facuta in Slovacia? Daca le vrea careva - si nu au mai fost postate - le pun eu. Au insa cam 1.5 MB.


Au aparut si s-au dovedit a fi niste falsuri. Citeste la Stiri.
http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=882&p...r=asc&start=100


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 19 Jun 2003, 18:03
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Vedeti ca "au bagat" lamele de stergatoare in Selgros Berceni, ala nou deschis. Am luat si eu o pereche (47.000 lei). Sa stiti ca sint destul de bune. Adica atita dai - atita fac. Insa totusi sint mai bune decit cele originale! biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 31 May 2004, 05:28
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Mi-am luat si eu Bosch Twin de 18" (450) din Metro cu 430.000 si "tzopaie" pe parbriz. :vmad: Alea de origine nu faceau asa :? ... E drept ca nici nu stergeau si mai si scartzaiau in draci.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 31 May 2004, 08:31
Post #25


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Auzi, ma, tu esti Gica Contra, sa dea dracu'! Iti zice toata lumea "nu-ti lua eleron cu stop pe el" - la d-ala te-ai infipt (norocu' tau ca erta naspa); iti zice toata lumea ca piesele Bosch sunt de tot rahatu' - direct in alea te-ai bagat, ai dat si o gramada de bani si nici bune nu sunt. La banii astia iti luai Valeo si-ti mai raminea si de 2-3 beri!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 31 May 2004, 09:00
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Lasa-ma in palaria mea ca parca am furat banii astia sad.gif . Sambata mi-am luat huse din Metro si cand sa le pun pe masina, spatarul de pe un scaun din fata - lipsa. Mi-am luat cd-player portabil de la Spot, din martie il tot trimit inapoi la reparat si-l primesc in aceeasi stare... Vorba ta, noroc ca era naspa eleronul, ca ma spanzuram cu el. Bag seama ca sunt mana cereasca pentru tepari :x


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 31 May 2004, 10:03
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




[quote]Mi-am luat si eu Bosch Twin de 18" (450) din Metro cu 430.000 si "tzopaie" pe parbriz. :vmad: Alea de origine nu faceau asa :? ... E drept ca nici nu stergeau si mai si scartzaiau in draci.[/quote]

Eu am avut valeo si au fost Ok ... insa acum cu ploile am observat ca s-au dus (scartzaiau in draci). Probabil pentru ca toata iarna le-am lasat pe masina. Le-am schimbat cu unele Bosh (tot vreo 400K si ceva, luate din Carrefour) si sunt superbe. Vezi ca daca sar ... sa nu fie vina bratzelor. Si la Valeo ... si la Bosh a trebuit sa mai "reglez" bratele, pentru ca lama de cauciuc sa pice cat mai perpendicular pe parbriz.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 31 May 2004, 10:06
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Mersi Wolf, o sa incerc sa le mai reglez.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 31 May 2004, 12:26
Post #29


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Am vazut la cineva (nu avea Dacia) stergatoare Champion. Nu topaiau pe parbriz, nu scartaiau si stergeau perfect, asta in conditiile in care erau la a doua iarna. Cand am fost sa-mi iau si eu m-au calmat preturile. Sunt aproape dublu fata de orice altceva, inclusiv Valeo sau Bosch. Dar daca ai bani, merita.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 31 May 2004, 12:49
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




reglati "bratele" daca lama de cauciuc sta in "raspar" sau chiar si cele mai bunicele scirtiei. Altfel faceti colectie de lamele scirtiitoare.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 06:30
Forum Renault