DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stergatoare de parbriz

Thorr
post 10 Oct 2005, 10:19
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 August 05
From: Bucuresti




Salutare, si eu nou pe-aici.
Sincer eu am stergatoarele originale din august 2003 si nu am avut nici o problema cu ele. Un patent si 10 secunde si se rezolva. totul pleaca de la pozitia lamei pe geam. trebuie sa fie perpendiculara. In schimb, din cauza ignorantei mele am tras de bratul sterg din dreapta fara sa tin contra cu alt patent si l-am facut sa aiba joc mare in sistemul ala cu paralelogram, merge si asa dar cam are o tendinta de intarziere la capat de curs si mi-a frica sa nu se agraveze. Stie cineva daca se poate repara sau trebuie schimbat, sau...merge si-asa?
Multumesc mult


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-74-POS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 17 Oct 2005, 10:06
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




[quote=Thorr,10 Oct 2005, 11:19]

Ori il schimbi cu totul ori il demontezi si ii dai un pct de sudura la ax


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 25 Nov 2005, 10:27
Post #63


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Ma cam lasa stergatoarele si vine zapada. Ce stergatoare mai ieftine ati folosit ca nu prea stau bine cu banutii si nu stiu care merita cumparate. La dimensiuni trebuie sa fie de 18 inch nu? A luat careva din astea mai ieftine de prin benzinarii? Am vazut in kaufland niste stergatoare no name cu 10 ron. Nu stiu ce sa fac. Sau e mai bine sa iau Valeo sau Bosch?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 Nov 2005, 12:34
Post #64


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu am luat de 19'' Bosch. Nu pot zice ca sunt impresionat de ele, la 42 RON.... Oricum, de 18 nu merita sa iei ca sunt cam prea scurte. Sa ai grija sa nu se miste stergatorul in brat ca altfel....
Tinand cont ca vine iarna nu stiu ce sa zic, chiar daca sunt de firma tot se strica de la zapada. Deci poate nu merita chiar prea multi bani. Insa nici prea proaste sa nu fie ca iti pui singur bete in roate, ca sa zic asa.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 25 Nov 2005, 13:32
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 25 Nov 2005, 10:27)
Ma cam lasa stergatoarele si vine zapada. Ce stergatoare mai ieftine ati folosit ca nu prea stau bine cu banutii si nu stiu care merita cumparate. La dimensiuni trebuie sa fie de 18 inch nu? A luat careva din astea mai ieftine de prin benzinarii? Am vazut in kaufland niste stergatoare no name cu 10 ron. Nu stiu ce sa fac. Sau e mai bine sa iau Valeo sau Bosch?
*



eu mi-am luat din targ unele cu cauciuc siliconat sau ceva de genu.. de 18, pe care am dat 10 roni. sunt destul de multumit de ele, sterg bine si nu fac nici un zgomot. cum le-am pus prima data nu prea era multumit dar dupa aia le-am schimbat intre ele, adica stanga cu dreapta si acum e ok. sunt convins ca exista si stergatoare mai bune dar la pretul asta e bine (decat sa dau 42 de roni). referitor la marime, astea de 18 sunt cu ff putin mai mici ca cele originale, insesizabil..


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 25 Nov 2005, 14:09
Post #66


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




De unde exact ti-ai luat stergatoare dintr-astea? Din Vitan? smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 25 Nov 2005, 21:29
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




mi-am luat de la un magazin (ca mai sunt si unii care le vand pe o masa in mijlocu aleii-stergatori la bucata- aleia pe care merge lumea- printre magazine). erau ambalate intr-un ambalaj rosu, si magazinul e cum intri in targ, faci dreapta spre mag cu piese, si randul cel mai din dreapta (cel dinspre sosea), sa zic asa cam 50-70 de metri in fata de la primul magazin. mai avea omu' acolo si mochete, pasle de motor (ca eu fusesem cu un prieten sa-si ia ceva de genu). oricum cred ca se gasesc pe la mai toti, ideea e ca sunt unele in ambalaj rosu, nu cred ca sunt f multe de genu asta, si la banii astia. smile.gif


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
seba3621
post 26 Nov 2005, 00:16
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 October 05
From: Timisoara




In Praktiker la Timisoara sunt cu lama albastra (la mine se potriveste cu masina biggrin.gif ) in jur de 100k. Le am din primavara si merg excelent (sterg bine si nu fac zgomot).


--------------------
Dacia Solenza 1.4mpi Clima 2004 - TM 36 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 26 Nov 2005, 17:12
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




De unde pot sa iau o clema pt stergator? - care prinde stergatorul de brat Aia originala mi s-a rupt, am cumparat un set de stergatoare no name pt clema dar este putin mai mica decit cea originala si nu sta fixata bine - am avut surpriza sa sara stergatorul in timp ce mergea...si na-s vrea sa dau banii aiurea pe alta si sa fie la fel


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Nov 2005, 18:02
Post #70


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu am luat acum un an Champion, lungi cat alea originale. Nu scartaie, sterg perfect (cu conditia sa mai sterg cateodata lamele, ca daca prind mizerie sub ele... ).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 26 Nov 2005, 23:02
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(cmihut @ 9 Sep 2005, 23:35)
Pentru cei interesati de ceva stergatoare de doamne ajuta smile.gif am gasit un model de la Valeo care nu stiu sigur daca se gaseste la noi dar e pe acelasi sistem ca la masinile noi (numite si stergatoare aero).

Eu am inceput sa le caut prin magazine. Pretul e sigur cam pe la 1 milion bucata dar eu zic ca daca chiar vrei sa stergi parbrizul din o singura tura a stergatoarelor astea sunt cele mai bune smile.gif Aveti atasate niste poze
*



Se numesc Valeo Silencio si sunt omoloagele Boschurilor Aerotwin. Verificati inainte de cumparare daca sunt compatibile cu bratele stergatoarelor!


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 15 Feb 2006, 18:05
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




OK, pana la urma haideti sa ajungem la un numitor comun! Ce lungime maxima merge la stergatoarele de pe Solenza astfel incat: - sa nu se incalece; - sau sa se deplaseze pe ghidaje si sa se incalece.
Vreau sa-mi cumpar si eu pentru ca deja s-a taiat o parte din cauciucul care sterge si oricum au trecut 2,5 ani de cand le am.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 15 Feb 2006, 21:48
Post #73


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




in catalogul Champion ptr dacia nova-solentza apare modelul X48 ptr ambele stergatoare. deci raspunsul este 48cm.
recomand si eu champion, am pe reno din iulie 2003 si inca merg perfect desi au trecut 3 ieri peste ele. apropo, X45 pe care le am eu sunt trecute si in cartea masinii de acum 22 de ani, deci seria X a fost si este o serie de referinta daca se produce de atatia ani.. wink.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 18 Feb 2006, 13:26
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




de 3 ierni am champion. 2 ierni pe dsn si o iarna pe slz. Merita fiecare banutz. Doar daca sunt murdare nu sterg bine. In rest n-am cuvinte... . Au ramas noaptea inghetate, au sters si noroi, dupa 3 ani nu au absolut nimic, nu am umblat niciodata la bratele lor sa le indoi, sau cine stie ce ... . M-am uitat zilele trecute la cauciucul lamelor , nu are o crapatura, sunt exact ca in prima zi, supa 3 ani.. blush.gif
Asa ca merita Champion tongue.gif


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 18 Feb 2006, 17:27
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




Pana la urma am luat Valeo de 19". A trebuit sa mai tai din cauciuc ca sa nu se incalece si acum e bine.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 22 Feb 2006, 11:37
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Stie cineva daca se pot inlocui bratele stergatoarelor(alea metalice) cu altele? am vazut la masini ceva mai pricopsite ca bratele alea sunt dintr-un plastic f subtire si lama stergatorului pleaca direct din brat ca un T fara articulatia aia cu arc ca la astea metalice. Arata super fain si pt ca nu au articulatia aia cu arc(sau cel putin nu am vazut-o eu) par f apropiate de parbriz si sunt ceva mai ascunse sub limita de jos a parbrizului. Oare se gaseste asa ceva si pt solenza?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 22 Feb 2006, 20:33
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




daca nu ma insel acese tipuri de stergatoare sunt de tip "Blade" specifice autoturismelor wolkswagen. m-am uitat la asa ceva si am observat ca prinderea lamei pe bratul stergatorului este cu totul alta. Si sunt si de cateva ori mai scumpe wacko.gif , crede-ma.
intrebare: se potrivesc sigur la slz stergatorele de 19'' ?eu am de 18" champion. zilele trecute un nene foarte bine crescut a aruncat o tigara de la balcon exact pe lama stergatorului din dr mad.gif . asa ca trebui upgrade - altele.... si mi-e frica sa nu cumpar unele care sunt prea mari. Are cineva champion de 19" pe slz?


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luk2388
post 22 Feb 2006, 23:41
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 1 February 06




lame misto la ovidiu in targ vitan ( chiosc galben) 10 lei bucata grafit .....
sunt perfecte fara zgomote sterg lacrima parbrizul si daca va intereseaza duze pt stropitoare o sa va atasez foto cu ele pe capota


--------------------
dacia solenza scala - bv-88-tdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 23 Feb 2006, 00:08
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




m-ar intersa duze de stropitoare care se monteaza pe lama stergatirului. am vazut ca exista asa ceva ( pe la un peugeot parca ). Duza propriuzisa are un canal si incaleca partea metalica a stergatorului, in zona din mijloc, pe unde sunt gaurile alea. nu cred ca ar iesi ceva ca lumea daca as adapta o duza normala sa intre acolo huh.gif .


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 23 Feb 2006, 09:22
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(david79 @ 22 Feb 2006, 23:03)
daca nu ma insel acese tipuri de stergatoare sunt de tip "Blade" specifice autoturismelor wolkswagen. m-am uitat la asa ceva si am observat ca prinderea lamei pe bratul stergatorului este cu totul alta. Si sunt si de cateva ori mai scumpe  wacko.gif , crede-ma.
*



Eram sigur ca nu sunt ieftine. Intrebam mai mult de curiozitate daca or fi si pt solenza. Da intr-adevar prinderea lamei de brat este alta. Practic lama care sterge e cumva in acelasi plan cu bratul care o sustine, iar lama nu e tinuta de rama si articiulatiile alea de metal ca la un brat obisnuit.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicolau.cosmin
post 23 Feb 2006, 14:54
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 August 03
From: Galati




QUOTE(david79 @ 22 Feb 2006, 22:33)
intrebare: se potrivesc sigur la slz stergatorele de 19'' ?eu am de 18" champion. zilele trecute un nene foarte bine crescut a aruncat o tigara de la balcon exact pe lama stergatorului din dr mad.gif . asa ca trebui upgrade - altele.... si mi-e frica sa nu cumpar unele care sunt prea mari. Are cineva champion de 19" pe slz?
*



Ce conteaza firma din moment ce unitatile de masura sunt universale? Eu mi-am pus Valeo de 19" si a trebuit sa mai tai cate o jumatate de centimetru din cauciucul stergatorului(la cel de pe partea soferului am taiat din capatul care se ridica iar la cel de pe partea pasagerului am taiat din capatul de jos) ca sa nu se incalece.


--------------------
Dacia Solenza Scala - GL-05-UJR
Life Is A Shit And I Want My Money Back !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 24 Feb 2006, 15:47
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Cele de 19" sunt cam mari, am vazut la ele ca se incaleca. Am avut Champion de 45, super au mers, doar ca ai probleme cu reglarea jetului pe stanga. Le-am harjait pe parbrizul spart si s-au dus. Am luat Bosh, super bune din punctul de vedere al reglarii jetului (datorita formei si dimensiunii suportului metalic), dar nu sterg ca Champion. Cred ca o sa iau iar unele Champion si o sa am Champion pe dreapta, Bosh pe stanga (asa o sa am inca unele de rezerva si un compromis acceptabil dpdv al reglarii jetului si calitatii stersului) (Cele Bosh nu au apasare mare pe ultimii 2-3 cm ai lamei, spre exterior si sterg mai nasol la margine).


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 24 Feb 2006, 17:13
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




apsarea o puteti regla din tensionarea "arcelor" din brat iar incalecare ase poate elimina daca scoateti un stergator si-l mutati citeva grade intr-un sens sau altul dupa care stringeti piulita de prindere la loc.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 1 Mar 2006, 08:07
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




pana la urma am gasit Champion ( in Cora - 29 ron set 2 buc ). Am luat de 45 cm. Nu se compara cu bosch, sterg de nu-i adevarat. sper sa ma tine cel putin 3 ani, cat m-au tinut si cele vechi.

a, si daca reusesc sa-mi pun si duze pt. stropitoare pe lamele stergatoarelor ... rolleyes.gif


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 3 Mar 2006, 10:21
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




Confirm ce spune david79, care vreti stergatoare bune, ieftine, din Bucuresti, mergeti in Cora.
Eu am luat aseara Champion SX45E, la 299.000 ROL, set de doua stergatoare. Se monteaza relativ usor, dau o senzatie de siguranta clemele lor.
Plusuri : sterg extraordinar de bine fata de cele originale. Nu fac zgomot deloc, nu scartaie deloc. Cauciucul este moale, si bratul apasa foarte bine pe el (are un sistem de distribuire uniforma a fortei de apasare pe lamela, si se simte...). Parca e o alta masina acum, nu-mi vine sa cred cum sterg.
Jetul de apa (duza originala) l-am reglat foarte usor printre bratele stergatorului.
Minusuri : cele de 45 cm sunt putin mai mici decat cele originale, ramane nestearsa o bucata aproximativ de 1 cm din parbriz. Insa nu pot sa spun ca ma deranjeaza, daca nu ai parbrizul murdar, sa compari cu cele vechi, nu-ti dai seama aproape deloc.
Atentie, este si un model cu acelasi cod, fara E in coada : este un singur stergator, tot la 300.000 ROL, insa are paravant pe el... am zis ca nu merita diferenta de pret, plus ca nu stiam cum pot regla jetul pe langa paravantul ala.


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 3 Mar 2006, 14:05
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




m-am uitat si eu cam lung la paravanul acela. Interesant wink.gif ... dar cam scump ce-i drept. numai acel paravan face cat inca un stergator. Eu cred ca acea aripioara se poate gasi si separat , si sper sa o gasesc.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Mar 2006, 13:20
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Acele aripi se poate monta seprat , dar sunt urate , te impiedica sa vezi bine in zona lor si impiedica stropitoarea parbrizului bine . Eu folosesc ALCA - Germania , unul de 17 si unul de 18 ( sau unul de 18 si unul de 19 ... ??? ) Oricum , distanta intre ele este de 2 cm , sterg f bine , au costat unul 75.000 si unul 84.000 . Sunt grafitate si eu sunt multumit cum sterg , mai ales ca am trecut deja iarna cu ele .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_alx
post 28 Mar 2006, 14:07
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(luk2388 @ 22 Feb 2006, 23:41)
lame misto la ovidiu in targ vitan ( chiosc galben) 10 lei bucata grafit .....
sunt perfecte fara zgomote sterg lacrima parbrizul si daca va intereseaza duze pt stropitoare o sa va atasez foto cu ele pe capota
*




salut,

zi-mi si mie te rog preturi pt acele stergatoare. ca si ale mele s-au cam dus, au facut deja 3 ierni , si se cam simte nevoia. nu vreau ca maine poimaine slz mea sa aiba parbrizu zgariat. ms de raspuns!


--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostin
post 2 Aug 2006, 22:06
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 January 05




Eu mi-am luat de 19'' (48cm) ALCA Universal Graphit, de 80mii/buc, din Carrefour.
Cele originale aveau capetele de aceeasi lungime insa astea ALCA au un capat mai scurt si unul mai lung si am montat stergatorul stang cu capatul mai scurt in jos iar pe cel din dreapta cu capatul mai scurt in sus ca astfel sa nu se incalece in pozitia Oprit. Acum e o distanta de 5mm intre ele (in pozitia Oprit) deci e f ok. Sterg bine si nu fac zgomot.


--------------------
Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Aug 2006, 09:57
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Inca am acele stergatoare Alca si sterg acceptabil mai ales ca pe set am dat aprox 160.000 si au trecut peste o iarna si acu stau in soare destul de mult . Eu stiu sigur ca sunt diferite ca marime ( unul de 19' si altul de 18' ) .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 13:20
Forum Renault