DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

52 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ulei recomandat

carstos
post 28 Apr 2005, 21:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 16 February 05




Am citit tot ce se putea despre ulei pe acest forum. Nu am reusit sa-mi fac o parere clara. Masina mea are 3500 km si vreau sa schimb uleiul la 5000 (10W40)

De ex multi imi zic sa aleg Aral. E nemtesc, se zice ca e cel mai bun, ...
In schimb pe acest forum majoritatea prefera Elf. Eu personal as merge pe Elf. Ma cam enerveaza cateodata produsele nemtesti. Nu-mi place sa platesc 75% brand si 25% calitate.
Dar nu inteleg totusi o chestie. Nici Elf nu e marca necunoscuta, dar de ce e mult mai ieftin??? Se poate sa nu fie original cel din Carrefour??

Ce ulei imi recomandati si de ce? Influenteaza uleiul consumul?


--------------------
Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 28 Apr 2005, 22:18
Post #2


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Eu numai ELF Competition STI 10W40 d-ala din Carrefour am folosit la DSN, care are acum 71.000 km si nu am avut nici o problema cu el. Vezi ca acum gasesti ST in loc de STI dar se pare ca e acelasi lucru, eu am pus din asta la 70.000 km si e ok. Ca e mai ieftin ca Aral e adevarat. Dar e mai ieftin si decat altele mai putin faimoase. Treaba cu originalul sta cam asa: ce intelegi prin original ? Daca intelegi sa fie facut neaparat in Franta, pe asta care l-am pus la ultimul schimb scria "Fabrique en France". Pe celelalte (STI) scria "Made in EU". Daca ELF-ul are fabrica in Spania sau Grecia(am dat exemple, nu stiu exact unde are) si face acolo ulei eu il consider original.

Eu iti recomand ELF 10W40 Competition ST ca fiind cea mai avantajoasa varianta, mai ales ca vrei sa-l schimbi din 5000 in 5000 inteleg. N-ar trebui sa ai probleme, eu n-am avut. Dar mai sunt si Mobil, Castrol, Valvoline, Total. Motul este un ulei de exceptie in opinia mea, dar mai greu de gasit, deci... sad.gif

Orice ai alege trebuie sa indeplineasca recomandarile producatorului API-SJ sau API-SL (al doilea indicativ e superior) si sa fie desigur semisintetic sau sintetic.
Si inca ceva: uleiul perfect nu exista caci atunci nu ar mai fi pe piata decat ala, nu ? wink.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carstos
post 28 Apr 2005, 22:35
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 16 February 05




In primul rand precizez ca nu am de gand sa schimb uleiul din 5000 in 5000 km. Vreau doar sa-l scot pe asta de rodaj afara (sunt sigur ca rodajul nu se face ca la o masina straina si uleiul de rodaj e plin de impuritati).
Eu am bani sa pun orice ulei, vreau doar sa stiu daca acest Aral sau Castrol merita banii fatza de Elf. Eu personal cred ca Elf e mai bun pt un motor Renault. Dar poate ma insel. Chiar e mai slab Elf decat celelalte?


--------------------
Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 28 Apr 2005, 22:36
Post #4


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




lar tu schimbi elfu' din 5000 in 5000 ?!
Eu ma gandeam sa il schimb- la 8000 km cand o sa ma duc la revizie si sa imi pun un Castrol GTx Magnatec nu'ma ca este foarte scump.


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xpert
post 28 Apr 2005, 22:53
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 20 January 05
From: Campulung Muscel




Salut, carstos!
EU am aproape 70.000, iar primul ulei l-am schimbat putin dupa 7.000. Intr-adevar a fost negru si subtire. Apoi am schimbat la 8-10.000 folosind uleiul recomandat. Dupa ce am iesit din garantie am trecut pe Elf 10w40 ST (din Carrefour) care mi se pare foarte bun (il am deja de aproape 4000 si abia s-a colorat putin. Cred ca tine 10.000 fara probleme). Imi pare rau ca nu am facut pasul asta mai devreme.
Drum bun!


--------------------
Renault Symbol 1,4 8V 75CP Fidji aprilie 2006 - VL-***
La urma urmei automobilul este numai un mijloc de locomotie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 28 Apr 2005, 23:30
Post #6


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Dupa cum am spus mai sus eu numai Elf am pus, dar am uitat sa precizez ca l-am schimbat la fiecare 10.000 km. Nu va speriati daca se coloreaza, asta inseamna ca are aditivi de curatare. Si oricum e destul de inchis la culoare de nou. Dar asta nu inseamna ca e inferior calitativ. Am auzit de la cei care au pus Castrol Magnatec ca ar fi motorul putin mai zgomotos cu el, dar nu stiu exact si sincer nici nu prea cred. Oricum, raport la raport pret-calitate ELF-ul cam bate tot, parerea mea. Despre Aral personal nu am o parere stralucita, am folosit la VW cand aveam si mi s-a parut slabut, cu toate ca intruneste normele VW.

@Carstos : Daca banii nu sunt o problema ia-ti Castrol Racing Syntec 10W60. Este cred cel mai tare ulei de pe piata. Si e bun la regim de temperaturi inalte, iar motorul de SLZ cam functioneaza la astfel de regim, mai ales vara.

@Cristyyy2003 : Nu, am inteles eu gresit ca ar fi vrut carstos sa-l schimbe asa. Oricum cred ca e mai bine, dar merge linistit la 8000 cum vrei tu, e ok.

This post has been edited by lar: 28 Apr 2005, 23:32


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carstos
post 28 Apr 2005, 23:55
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 16 February 05




E adevarat ca un ulei de calitate mai buna reduce zgomotele la viteza mai mare? Peste 100 km/h adica?


--------------------
Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 29 Apr 2005, 06:09
Post #8


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(lar @ 29 Apr 2005, 00:30)
@Cristyyy2003 : Nu, am inteles eu gresit ca ar fi vrut carstos sa-l schimbe asa. Oricum cred ca e mai bine, dar merge linistit la 8000 cum vrei tu, e ok.
*


Eheee....ar fi fost bine daca erau bani sa il tin 8000 KM. P'asta al ei il tin ata,t Castrolul am de gand sa il tin 10.000 km...nu cred ca o sa`i faca vreun rau.
Am sa iti spun eu, cand il schimb, daca este vreo schimbare - ma refer la zgomotul motorului.
Bafta!!

This post has been edited by cristyyy2003: 29 Apr 2005, 06:10


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 29 Apr 2005, 08:37
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Nu stiu ce ulei veti pune voi, dar eu voi baga sigur Mobil 5 w 40. Este aproape
400.000 lei/l. Este full sintetic, pe bidon scrie ca este facut in SUA. O merita si masina mea ulei de 1.200.000 la 10 000 km. Nu de alta, dar masina mea nu este fugarita, asa ca merita sa dau banii astia la un an, un an si ceva. Am mai vorbit si cu meseriasi si mi-au confirmat acest aspect. Si ca tot veni vorba uleiul la 420.000 lei /l era in Selgros, iar acelasi "recipient" cu ulei, l-am reperat la un magazin si costa numai 280.000 lei. Nu va spune nimic lucrul asta ? Eu cred ca da, daca mai adaug ca bidonasul era cam "sifonat" si eticheta cam "jupuita".
Asa ca, conteaza mult si locul de unde il cumparam. Cred totusi ca cei de la supermarketuri nu fac manevre cum fac pietarii pusi pe japca. My opinion.

This post has been edited by danygaro: 29 Apr 2005, 08:39


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 29 Apr 2005, 16:39
Post #10


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Exact acelasi ulei l-am bagat si eu in masina mea. E Mobil 1 SyntS 5W-40. L-am luat din Cora la 330k/litru. La asta s-au mai adaugat cei 175k pe filtru (Ourflux, de origine) si cei 100k la mecanic sa imi schimbe uleiul.

Singura imbunatatire care am observat-o in cei 100km de cand l-am bagat e ca atunci cand e subturata trepideaza mai greu si cand o face nu mai smuceste asa de tare. In rest, astept sa fac macar 1000km cu el sa va zic ce si cum.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 29 Apr 2005, 21:00
Post #11


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




EU am Aral Mega Tronic 5W40! Am zis ca merita masina sa bea ceva de 370.000 lei litru wink.gif .. Mai ales la stilu meu de a circula ( Prietenii stiu de ce ... wink.gif ) ! Sincer, masina merge foarte bine, iubeste sa fie saltata in ture, mai ales peste 4500! Am 2 mii km de cand snt pe Aral si uleiu e transparent ca atunci cand l-am pus! O sa pun NUMAI Aral de acum inainte! Am inteles ca nu e bine sa schimbi uleiu, mai ales sa fac downgrade la 10W40 ! Bafta!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 30 Apr 2005, 11:44
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Adriane, daca un ulei se innegreste nu e rau.Asta arata ca are intergrati aditivi de curatare si ca isi face treaba. La un ulei conteaza sa isi pastreze proprietatile de ungere cat mai mult, nu neaparat culoarea. Uleiul de origine incepuse sa se innegreasca pe la 4-5000 km si la sfarsit de cariera era pacura. Una peste alta nu pot sa zic ca a fost un ulei rau, ca masina a mers bine. Dar l-am schimbat pentru ca era loc si de mai bine si cum distrantele pe care le fac eu cu masina nu sunt foarte mari dar implica mersul in proportie de 95% in oras am zis ca merita banii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 2 May 2005, 11:56
Post #13


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Aaa, da ai dreptate cu uleiu destul de bun! La felul cum merg eu, si la ce teste a vazut micuta, pot spune ca nu au fost probleme!

Ideea e, daca tot muncesc sa dau rata la masina minim 5 ani sad.gif , macar sa am grija de ea si sa ii pun ce e mai bun .. ( apropos, mia am 4 ani de plata acum tongue.gif )


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 3 May 2005, 08:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Un pic off topic (cred):
vad tot soiul de afirmatii de genul: si -a pastrat propietatile, si - a schimbat culoarea samd.
Eu nu stiu vreo metoda prin care sa-mi dau seama de cat de bun este un ulei functie de aspecte de genul asta. Si ma indoiesc ca cineva de pe forum poate veni la masina mea, sa scoata joja, sa-si dea cu ulei pe mana, sa-l miroasa ...... si mai stiu eu ce sa-i faca si sa-mi spuna: da domnule e bun, sau nu domnule e prost. Eu cred ca atata timp cat ai cat de cat grija sa alegi un producator recunoscut, sa fie de tipul recomandat de producatorul masinii si sa fie dintr - o sursa cat de cat credibila e cam greu sa facem comparatii. Poate doar (doamne fereste) am pus uleiul X si mi-a pus motorul pe butuci.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 3 May 2005, 11:29
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




QUOTE(Adrian_Solenza @ 29 Apr 2005, 21:00)
EU am Aral Mega Tronic 5W40! Am zis ca merita masina sa bea ceva de 370.000 lei litru wink.gif .. Mai ales la stilu meu de a circula ( Prietenii stiu de ce ... wink.gif ) ! Sincer, masina merge foarte bine, iubeste sa fie saltata in ture, mai ales peste 4500! Am 2 mii km de cand snt pe Aral si uleiu e transparent ca atunci cand l-am pus! O sa pun NUMAI Aral de acum inainte! Am inteles ca nu e bine sa schimbi uleiu, mai ales sa fac downgrade la 10W40 ! Bafta!
*



Si eu folosesc Aral 5W40, insa e HighTronic (MegaTronic e afaik 5W50). Desi daca uleiul "normal" e 10W40, pp ca oricare dintre acestea ar fi bun...


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carstos
post 3 May 2005, 18:01
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 16 February 05




Am inteles ca e bine sa merg tot pe 10W40 in garantie. M-am hotarat sa aleg intre Aral, Elf, Total si Esso. Castrol e parca prea scump. Ce imi recomandati intre aceste marci? Si eventual poate imi spuneti si de unde sa cumpar la pret mai bun, daca stiti.


--------------------
Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 May 2005, 19:54
Post #17


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Elf. E recomandat de Renault, e un ulei bun si acceptabil ca pret.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 4 May 2005, 11:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




a bagat cineva mobil 1 0w40? ca tot full syntetic e. mai am vreo 200de km pana la revizia de 30k si ma gandeam sa ii bag din asta; insa tot uitandu-ma pe topicurile despre ulei nu am vazut pe nimeni care sa zica si-a bagat 0w40 si nu stiu ce sa fac;

se merita? adica in sensul calitatii uleiului, nu al pretului.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbr-ica
post 4 May 2005, 14:18
Post #19


"Aut vincere aut mori"


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 April 05




ce ziceti despre dura lube?
merita?
as baga la revizia de 10.000 pe langa un elf sau mobil sau poate chiar Motul.

R.


--------------------
2008, Jaguar X-Type 2.2d, 155CP, 400NM
2005, Honda CBR600RR, 117CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 4 May 2005, 14:35
Post #20


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Cauta pe forum; nu se recomanda.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 May 2005, 16:45
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(cbr-ica @ 4 May 2005, 15:18)
ce ziceti despre dura lube?
merita?
as baga la revizia de 10.000 pe langa un elf sau mobil sau poate chiar Motul.


http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry16949065


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 4 May 2005, 17:26
Post #22


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(cbr-ica @ 4 May 2005, 15:18)
ce ziceti despre dura lube?
merita?
as baga la revizia de 10.000 pe langa un elf sau mobil sau poate chiar Motul.

R.
*


Nu se recomanda. Poti incerca un Castrol GTX3 Magnatec - fiind asemanator dura lubului.


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 May 2005, 18:28
Post #23


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ma batea si pemine gandul la un 0W-40. Am reuntat din cauza ca e un ulei mult prea bun pentru motoarele astea. Adica daca il pui ti-l papa destul de repede ( e prea subtire). Iar la aproape 600k/litru e cam scump de pierdut asa aiurea.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 4 May 2005, 21:34
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




QUOTE(JohnDoe1 @ 4 May 2005, 11:23)
a bagat cineva mobil 1 0w40? ca tot full syntetic e.  mai am vreo 200de km pana la revizia de 30k si ma gandeam sa ii bag din asta; insa tot uitandu-ma pe topicurile despre ulei nu am vazut pe nimeni care sa zica si-a bagat 0w40 si nu stiu ce sa fac;

se merita? adica in sensul calitatii uleiului, nu al pretului.
*



Daca traiesti in Alaska -da.
In Romania si cu vara la usa, ce zici de un Mobil 1 5w50?


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 4 May 2005, 21:45
Post #25


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Io cred ca voi incerca un Castrol 10w60 Racing Syntec. E scump tare, dar e bun la regim de temperatura inalta. Problema e ca eu nu conduc sportiv sau agresiv, deci nu stiu daca s-ar justifica. unsure.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 5 May 2005, 08:16
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(rdesign @ 5 May 2005, 00:04)
Daca traiesti in Alaska -da.
In Romania si cu vara la usa, ce zici de un Mobil 1 5w50?
*





nu ma gfandeam neaparat la temperatura mediului ambiant; adica ideea era ca daca tot renunt la faimosul Dacia Oil 10w40 macar sa merg pe acelasi tip de ulei mereu;
din ce am mai citit pe forum am inteles ca nu e bine sa alternezi tipurile de ulei; adica cel 10w40 am inteles ca semisintetic si 0w40 este full sintetic; deci banuiesc ca daca bag acum 0w40, pe urma 5w40, 5w60 si tot asa ma gandesc ca motorul o sa aiba viata mai scurta decat daca folosesc constant 10w40.

oricum explicatia lui bogdan_o mi s-a parut mult mai la obiect; pt ca nu ma pricep, eu am inteles de la bogdan_o ca 0w40 este f subtire, de unde trag concluzia ca se poate consuma din cauza faptului ca exista tolerante mari intre pistoane si camasi; deci in concluzie se arde;

din ce ai spus tu mai inainte inteleg ca 0w40 este recomandat pt temperaturi scazute si nu se recomanda, mai ales acum ca s-a incalzit si se va mai incalzi si mai tare.

pe de alta parte inteleg ca 5w40 s-ar preta mai bine deoarece e mai vascos decat 0w40 si este si mai bun decat 10w40 deoarece e full sintetic.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 May 2005, 08:31
Post #27


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




@carstos

Lasa basmele ca ala e super, altu e de rahat. Orice ulei cat de cat de marca e bun.

Iar in privinta tipului de ulei, ce scrie in carte? Credeti ca va faceti racheta daca va puneti uleiuri de gen 0W40. Racheta va fi placebo vostru, nu masina.

Ce ii asa greu?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carstos
post 6 May 2005, 11:22
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 16 February 05




Sa lasam Duralube pt alt topic zic eu. Pana la urma cred ca Elf ar fi o alegere buna, dar tot nu inteleg de ce este diferenta de pret intre el si alte uleiuri. Este mai bun sau mai slab ca Aral? O sa simt vreo diferenta fatza de Dacia Oil? Acum la turatii de peste 3000 nu prea imi place cum suna motorul.


--------------------
Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 May 2005, 11:48
Post #29


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Diferenta e placebo cum spunea si DriverX. Eu am pus Mobil si nimic notabil. O merge mai bine dar sincer nu am senzatia de V6 sub capota.

Daca Elf e mai bun sau mai slab aici depinde. Din auzite e greu sa-ti faci o parere obiectiva. Cauta pe net specificatiile tehnice, cu grafice cu tot la cele doua uleiuri si compara-le. Abia atunci poti sa-ti formezi o parere.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carstos
post 8 May 2005, 18:02
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 16 February 05




Ok, sa incerc sa rezum. Se cunoaste o diferenta clara intre Elf si Dacia Oil?


--------------------
Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
52 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 04:39
Forum Renault