DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 14 15 16 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi piese auto pentru solenza, intrebari + recomandari piese

buntom
post 27 Jun 2015, 08:30
Post #451


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




Salut, aveți idee unde aș putea găsi amortizoare față Monroe? Tot ce am găsit a fost Biltstein, Asam și Brekner de care nu am auzit lucruri bune (bine, de Asam nu am auzit nimic sleep.gif ). Am mai găsit Record Franța, dar nu știu nimic despre ei.
Pe spate am Monroe și sunt mulțumit de ele.


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 16 Jul 2015, 20:58
Post #452


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




As vrea sa schimb bara stabilizatoare si nu stiu de unde as putea sa o achizitionez. Ma poate ajuta cineva?


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 17 Jul 2015, 16:25
Post #453


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Nu stiu daca se mai gaseste noua , cred ca la dezmembrari gasesti sigur.
Si la mine a ruginit dar ma gandesc sa o vopsesc cu vopsea care trateaza si rugina .


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 17 Jul 2015, 19:01
Post #454


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Di pacate se pare ca la slz le-a apus steaua. Nu mai gasesti piese si alea care se mai gasesc sunt niste porcarii.La dezmembrai tot mai putine si uzate ...


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 20 Jul 2015, 19:25
Post #455


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(buntom @ 27 Jun 2015, 08:30)
Salut, aveți idee unde aș putea găsi amortizoare față Monroe? Tot ce am găsit a fost Biltstein, Asam și Brekner de care nu am auzit lucruri bune (bine, de Asam nu am auzit nimic  sleep.gif ). Am mai găsit Record Franța, dar nu știu nimic despre ei.
Pe spate am Monroe și sunt mulțumit de ele.
*



Salu! Am vazut ca esti interesat de amortizoare pt Solenza....eu ma ocup de piese auto si daca vrei, iti las o oferta de preturi pt amortizoare pe Monroe pt fata si pe Sachs pt spate....

Te asteptam pe https://www.facebook.com/groups/10224895207/?fref=ts....

Poti urmarii acolo piesele pe care le pun la vanzare...Popa Catalin

O zi buna!


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 23 Oct 2015, 09:02
Post #456


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Salut,
In Iasi, imi spuneti va rog de la ce magazin sa imi cumpar bucsi bara stabilizatoare si bieleta antirasturnare? Multumesc


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 23 Oct 2015, 09:19
Post #457


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 23 Oct 2015, 11:47
Post #458


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




Multumesc mult!


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 23 Oct 2015, 20:27
Post #459


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Eu luat de pe bonmarc.ro bucsile. Am luat 4 seturi, sa fie.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 8 Dec 2015, 08:36
Post #460


Membru


Group: Members
Posts: 3.408
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Salutare.
Rog putin ajutor in lamurirea dimensiunilor rulmentului spate pt solenza.
Trebuie sa inlocuiesc unul, dar pe magazinele online primesc 2 dimensiuni pentru diametru exterior: 52 si 65.
Acu` nu ca as fi chitibusar, dar tare ma indoiesc ca sunt potrivite ambele...
Apoi ca marca oscilez intre Optimal (am discurile de la ei, super multumit de ele), SNR (am auzit cate ceva pe ici colo, habar n-am daca sunt buni), sau Ruville (like SNR).
Daca aveti ceva sfaturi/pareri, va rog sa le impartasiti.
Masina e solenza din semnatura.
Multumesc.

EDIT: dupa 2 guri de cafea mi-a trecut prin cap sa caut in manual. 65 e diametrul exterior pt puntea fata, 52 pt puntea spate smile.gif
Ramane totusi intrebarea: ce marca de rulment sa aleg?

This post has been edited by psychoo: 8 Dec 2015, 08:39


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 8 Dec 2015, 09:13
Post #461


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Se zice ca din fabrica ar veni montati rulmenti SNR , dar probabil poti monta si SKF sau FAG. Ca sa nu ai probleme cu ei ar trebui sa folosesti prese pentru al fixa sau metoda de mai jos .

https://www.youtube.com/watch?v=VXx0oXyEq2k


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 8 Dec 2015, 09:34
Post #462


Membru


Group: Members
Posts: 3.408
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Merci de info, dar imi pare dubios sa supui rulmentul la un asemenea soc termic. In primul rand pot aparea fisuri sau deformari in material, apoi vaselina aia probabil se lichefiaza si curge prin deteriorarea garniturii de cauciuc tot din cauza caldurii...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 8 Dec 2015, 09:38
Post #463


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(psychoo @ 8 Dec 2015, 08:36)
Apoi ca marca oscilez intre Optimal (am discurile de la ei, super multumit de ele), SNR (am auzit cate ceva pe ici colo, habar n-am daca sunt buni), sau Ruville (like SNR).
*



Eu am schimbat rulmentii, toti 4. Am pus SNR. Cei dati jos de pe masina (adica, aia din fabrica) erau tot SNR. Un rulment pt spate facut de SNR costa ~90 de lei.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Jun 2016, 18:40
Post #464


Membru


Group: Members
Posts: 3.408
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Salutare.
Ca o completare la discutia de mai sus, am ales rulmenti SNR pentru rotile spate si i-am inlocuit la ambele roti. Pana acum par ok.

Am inca o rugaminte. A venit vremea sa schimb din nou bieletele de directie (de origine) si as vrea sa pun ceva care sa nu mai aiba burduf de rahat care cedeaza la 2 saptamani dupa montare.
Cum am si o bucsa la brat dusa, voi schimba si bratele.
La brate am vazut recomandari pentru TRW, cod JTC320 si JTC321.
La bielete sunt putin in ceata. Niste discutii mai vechi mentionau sa raman la bielete si cap bara de origine dar sa pun burduf de logan.
As merge totusi pe ceva facut cap-coada de un producator chiar si aftermarket.
De exemplu pivotii febi au tinut de 2 ori mai mult decat cei de origine de topoloveni. As alege asa ceva si pt bielete dar nu am un cod care sa se potriveasca la caseta cu servo, iar astia la magazine ridica din umeri.
Rog putin ajutor in lamurirea problemei.
Multumesc.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anecula_08
post 1 Jun 2016, 20:10
Post #465


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.866
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Posibil sa meraga burduful:
Burduf cauciuc directie FEBI BILSTEIN 29649
Grosime [mm]: 165
Material: cauciuc
Partea de montare: pe ambele parti
Greutate (în kg): 0,08
Diametru interior 1 [mm]: 42
Diametru interior 2 [mm]: 9,5

Pt bieleta cu servo, ai pe MOOG RE-AX-5639

Pt cap de bara MOOG RE-ES-5640


--------------------
Dacia Solenza Europa cu AC - 1.4 MPI / Renault Laguna 2 Facelift - 1.6 16v / Dacia Logan Stepway - 1.0 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 2 Jun 2016, 07:07
Post #466


Membru


Group: Members
Posts: 3.408
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Multumesc frumos!


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiucondrea
post 21 Jun 2016, 11:59
Post #467


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 23 December 08
From: constanta




masina a inceput sa scartaie la franare si cand iau putin de volan si face precum avionul tot timpul.
am nimerit la un mecanic, mi-a spus sa schimb placutele de frana, toba medie, un cap bara si doua bucse bascula. am schimbat placutele de frana, am sunat la stelco brasov si am dat comanda de o toba, in magazine am gasit doar de conex si nu prea am citit multe lucruri bune despre ei.
as vrea sa cumpar si celelalte dar as vrea sa iau ceva mai bun (am citit de cap de bara lemforder) daca aveti o alta sugestie va rog, dar as vrea si codurile.
Am primit de la un alt magazin: "PIPA BIELETA (NU AM ADUS LEMFORDER SI TRW PENTRU CA SUNT 2-3 FILETE MAI SCURTE DECAT TREBUIE),AVEM ORIGINALE RENAULT" si "BUCSI BRAT INFERIOR RENAULT" ce parere aveti de chestia cu filetele?
la placutele de frana am facut comanda la un magazin, au venit placutele mi-am dat seama ca este alt cod decat cele pe care le stiam eu dar am zis ca poate se potrivesc, doar pe acelea le-a gasit programul, la mecanic atunci cand le-am desfacut nu erau cele potrivite.


--------------------
dacia solenza 2003 - ct 06 sgy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 21 Jun 2016, 14:46
Post #468


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




QUOTE(claudiucondrea @ 21 Jun 2016, 11:59)
masina a inceput sa scartaie la franare si cand iau putin de volan si face precum avionul tot timpul.
am nimerit la un mecanic, mi-a spus sa schimb placutele de frana, toba medie, un cap bara si doua bucse bascula. am schimbat placutele de frana, am sunat la stelco brasov si am dat comanda de o toba, in magazine am gasit doar de conex si nu prea am citit multe lucruri bune despre ei.
as vrea sa cumpar si celelalte dar as vrea sa iau ceva mai bun (am citit de cap de bara lemforder) daca aveti o alta sugestie va rog, dar as vrea si codurile.
Am primit de la un alt magazin: "PIPA BIELETA (NU AM ADUS LEMFORDER SI TRW PENTRU CA SUNT 2-3 FILETE MAI SCURTE DECAT TREBUIE),AVEM ORIGINALE RENAULT" si "BUCSI BRAT INFERIOR RENAULT" ce parere aveti de chestia cu filetele?
la placutele de frana am facut comanda la un magazin, au venit placutele mi-am dat seama ca este alt cod decat cele pe care le stiam eu dar am zis ca poate se potrivesc, doar pe acelea le-a gasit programul, la mecanic atunci cand le-am desfacut nu erau cele potrivite.
*




ai facut o alegere foarte buna cu privire la toba STELCO (o am de 2 ani si nu s-a pus rugina ) , placute pot sa iti recomand FERODO FDB114 (in jur de 100 lei ) eu sunt la al 2 rand , nu scartie , aderenta buna pe disc ; sincer cand schimbi capul de bara ar trebui sa faci aceasta operatie in ambele parti , ar fi musai sa faci o geometrie dupa aceasta operatie. Daca cumva nu ai schimbat niciodata parte cealalta de la cap de bara (bieleta) mai degraba mai strangi cativa banuti si faci toata operatie ..idem si la bucsi de la bascula ....se umbla mai rar .
Tot ce am zis mai sus e parerea mea ....


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiucondrea
post 21 Jun 2016, 15:09
Post #469


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 23 December 08
From: constanta




m-am scumpit la tarate. inainte cumparam ferodo fsl 114 ca erau mai ieftine, am zis ca fdb 114 sunt prea scumpe. pe comanda mi-au adus tot ferodo, fdb 845, tot la 55 lei, de astea am zis ca poate se potrivesc.


--------------------
dacia solenza 2003 - ct 06 sgy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul1230
post 21 Jun 2016, 20:54
Post #470


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 2 November 12




QUOTE(claudiucondrea @ 21 Jun 2016, 16:09)
m-am scumpit la tarate. inainte cumparam ferodo fsl 114 ca erau mai ieftine, am zis ca fdb 114 sunt prea scumpe. pe comanda mi-au adus tot ferodo, fdb 845, tot la 55 lei, de astea am zis ca poate se potrivesc.
*



fdb 845 sunt ptr Logan din ce stiu....intra si u pe epiese....si gasesti destulr ce iti trebyue (nu fac reclama dar sunt un pic mai ieftin fata de uniii)


--------------------
Dacia Solenza 2004 / Prima - B.xx.xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiucondrea
post 22 Jun 2016, 09:35
Post #471


Membru autentic


Group: Members
Posts: 212
Joined: 23 December 08
From: constanta




multumesc, din cate vad eu si pe site-ul asta apar ferodo fdb 845 pentru solenza.
si revin la problema mea: are cineva codurile pentru cap bara lemforder sau alta firma buna? e vreo problema cu lemforder (un magazin zice "NU AM ADUS LEMFORDER SI TRW PENTRU CA SUNT 2-3 FILETE MAI SCURTE DECAT TREBUIE").
multumesc


--------------------
dacia solenza 2003 - ct 06 sgy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_1978
post 30 Jun 2016, 20:24
Post #472


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 October 13




buna ziua, ma intereseaza si pe mine o caseta de directie pentru o solenza cu motor de 1.4 cu servo


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 1 Jul 2016, 09:16
Post #473


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Caseta are codul 490010178R , de exemplu pe epiesa(nu fac reclama)...este pe la 1200 lei , sau dute la dezmembrari dar fii atent ce alegi .


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 1 Jul 2016, 13:47
Post #474


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Salut, eu am reconditionat-o prin aprilie daca nu ma insel. Daca te intereseaza detalii, scrii aici si iti raspund cu placere.

This post has been edited by DrV: 1 Jul 2016, 13:47


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_1978
post 2 Jul 2016, 19:44
Post #475


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 October 13




am fost in service cu ea, sa vad daca o pot reconditiona, dar mi-a zis ca are joc in interiorul casetei si acel joc nu se poate lua, prin repararea ar merge ca ar fi varianta mai ieftina, ......la dezmembrari sa vedem........


are careva pe aici una care nu mai o foloseste si vrea sa scape de ea.......de preferat prin zona bucresti - ilfov

2 Jul 2016, 20:54:
DrV post Ieri, 14:47
Postare #474


Membru incepator


Grup: Members
Postări: 43
Înscris: 3 November 11




Salut, eu am reconditionat-o prin aprilie daca nu ma insel. Daca te intereseaza detalii, scrii aici si iti raspund cu placere.

Această postare a fost editată de DrV: Ieri, 14:47


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.



de unde esti, in ce zona esti?

This post has been edited by maryus_1978: 2 Jul 2016, 19:54


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 8 Jul 2016, 13:05
Post #476


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Sunt din Bucuresti, reconditionarea am facut-o undeva in zona 1 dec 1918, la iesirea din Bucuresti.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 8 Jul 2016, 23:41
Post #477


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu zic ca ar fi util sa zici aici exact unde, pui si un pret cat ti-au luat.
O consider o informatie utila pentru altii ca sa se raporteze corect la piata, nu o consider ca ar fi o reclama- mai ales ca vine din partea clientului !

Multumim anticipat !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 9 Jul 2016, 08:12
Post #478


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Prin martie, poate si mai devreme, gasesc baltoaca de ulei sub masina. Dau jos scutul, verific vizual cat de cat (nu ma pricep dar cu ajutorul forumului si bunavointa, orice se afla - inclusiv manuale). Dupa ceva citit si un pic de ajutor de la un coleg de pe forum caruia ii multumesc din nou, merg la o constatare

18.04.2016 Mers cu masina in service http://www.srdvhydraulics.ro/contact.html, lasata acolo pentru am ajuns catre inchidere
19.04.2016 A fost gata in aproximativ 4 ore, dar eu am luat-o spre sfarsitul programului

Total 760 RON :
100 constatare achitati pe 18.04;
reparatie castea directie 450 (mi s-a spus de la inceput si trecut pe deviz ca daca nu se poate reconditiona costul va fi 600 cu caseta directie veche la schimb)
manopera 230
geometrie 80 (presupun ca fiecare e liber sa o faca unde doreste, eu pentru a evita eventualele neintelegeri de genul " domnule n-ai garantie valida ca ai plecat cu ea asa" am ales sa o fac tot acolo)

Pe 10.05.2016 revin , dar scurgerea era mult mai mica - constatare 0 - diagnostic - burduf planetara stanga catre cutia de viteze

Nu s-a uitat nimeni "albastru" la mine sau sa imi spuna direct fara sa o ridice pe elevator "nu e de aici". Oamenii si-au asumat ca poate fi, au reconstatat, mi s-a adus la cunostinta, au rezolvat-o (190 manopera, piesa adusa de mine - din cate mi-am dat seama dansii sunt restransi la casete, dar inginerul mananca Dacia pe paine si cred ca a facut-o "extra",totusi sa nu credeti ca nu s-a eliberat bon fiscal, ca sa nu existe vreun dubiu). De atunci nu am mai avut probleme - urmaresc lichidul la fiecare 2 saptamani si o data pe luna vizual pe deasupra, dinspre motor. La urmatoarea ridicare pe capre dau scutul jos si verific si acolo, plus nivelul uleiului din cutie.

Nu am fost prin recomandare, pur si simplu asa s-a nimerit, am mai gasit doua service-uri dar nu mi-au raspuns la telefon.

Daca vi se pare ca am omis ceva, sau mai doreste cineva vreun detaliu, cu cea mai mare placere. Un weekend placut.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roger34
post 10 Sep 2021, 18:38
Post #479


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 13 July 19




Salut supape admisie evacuare de la FRECCIA..sunt de calitate????trebuie sa schimb supapele


--------------------
Dacia Solenza benzina 2005 cu aer conditionat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Acest topic a fost creat pentru a veni in sprijinul posesorilor de solenza. Mai exact... puteti cere detalii despre o anumita piesa, pe care doriti sa o achizitionati, si alti colegi va pot spune, " da, cumpara de la x producator, si vezi ca are un pret in jur de y roni". Si tot asa.

Sau, feedback-uri (pareri despre x piesa), spre exemplu "am luat x piesa de la y producator si acum am z km cu masina si inca se tine bine" , sau " nu luati x piesa de la y producator pentru ca este foarte proasta".

Ofertele comerciale sunt interzise, fiind permise doar la bursa, iar mesajele ce contin oferte comerciale directe, vor fi sterse imediat fara o notificare in prealabil.


--------------------
Go to the top of the page
16 Pages « < 14 15 16
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:26
Forum Renault