DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> S-au Scumpit Proiectoarele De Solenza!

johnsws
post 11 Oct 2004, 09:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




ieri am fost in targ la vitan. nevasta-mea e inebunita dupa nenorocitele alea de proiectoare. si cand sa ma hotarasc sa cumpar sa scap de rugamintile ei am aflat una buna. tocmai s-au scumpit. de fapt nu se mai fabrica pentru solenza. acum desi au acelasi cod se numesc proiectoare pentru logan. drept pentru care acum ni mai costa 600.000 lei ci 1.700.000 - BUCATA!!!! n-a mai vrut nici nevasta-mea proiectoare in conditiile astea. acum imi pare rau ca nu am luat cu 600.000 lei, dar n-am fost inspirat deloc!
banuiesc ca in curand toate piesele care merg si pe solenza si pe logan vor suferi o recalculare...cu preturile astea la piese de schimb o sa devina si dacia masina, adica nici prin cap n-o sa-ti mai treaca sa-ti cumperi dacie ca are intretinerea mai ieftina sau sunt piesele mai ieftine!
daca mai stie cineva un magazin care a ramas cu preturile vechi la proiectoare sa dea de stire pe forum ca azi ma duc sa le cumpar! multumesc anticipat!


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 13 Oct 2004, 17:59
Post #2


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




ce bine...ca mi-am pus cand erau 750
ce rau...ca le-am asigurat la 2 mil
nu sunt intregi la cap


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianH
post 13 Oct 2004, 18:41
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 10 August 04
From: Sighisoara




Astazi am fost pe la Dealer pentru rezolvarea unei probleme minore. Am intrebat la magazinul de acolo cat costa proiectoarele de ceata pentru SLZ si mi-a spus ca pentru SLZ nu mai sunt dar pentru Logan are - pret pe calculator aprox.3 milioane lei bucata fara suport. Era sa cad jos.
Mi-a mai aratat o chestie aiurea : inchzatorul de haion pt SLZ ( acea ureche metalica cu o cutie de plastc si un surub ) a sarit de la 90 mii lei la 1 milion lei. Acum este de Logan nu de SLZ.
Cineva pe aici avea dreptate cand spunea ca vom cumpara piese de schimb pentru SLZ cu pret pentru Logan. Nu prea inteleg de ce.

This post has been edited by CristianH: 13 Oct 2004, 18:41


--------------------
Ex DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 mpi / Skoda Octavia Tour 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 13 Oct 2004, 22:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Mama lor de nenorociti cu Dacia lor de kko cu tot.pai eu stiam ca sunt obligati sa asigure piesele de schimb pt fiecare model de masina pe care-l produc.Chiar si dupa incetarea fabricatiei.Pai cum vine asta nu mai e de SLZ e de Logan.Alea de SLZ unde sunt??? 166.gif
Sau poate e smecheria dealerilor.Ar trebui intrebat la VC ce se intampla.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oliviub
post 14 Oct 2004, 14:25
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 14 October 04




Am vorbit eu la VC si mi s-a spus ca e la latitudinea producatorului sa-si aleaga furnizorii. ....si ca tot la latitudinea lor e si politica de pret care o practica. Cind i-am spus: "In acest caz, in mod abuziv consider eu, puteti sa-mi vindeti si proiectoare de Ferari" raspunsul a fost "DA!". Am cerut sa vorbesc cu un sef de-al persoanei respective deoarece am considerat ca el nu are nici un interes sa ma ajute(mai ales ca s-a enervat in timpul discutiei) si a spus ca voi fi sunat in urmatoarea 1/2 de ora. Cum aflu noutati am sa vi le comunic.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2005 1.6 16v - xx
"Banca este locul care te imprumuta cu bani, daca faci dovada ca nu ai nevoie de ei." - Bob Hope
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panzer
post 14 Oct 2004, 18:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 10 September 04




QUOTE(zzero @ 13 Oct 2004, 22:55)
Pai eu stiam ca sunt obligati sa asigure piesele de schimb pt fiecare model de masina pe care-l produc.Chiar si dupa incetarea fabricatiei.Pai cum vine asta nu mai e de SLZ e de Logan.Alea de SLZ unde sunt???

Pai ce ii impiedica sa iti spuna ca produc piese de Solenza!? Piesele sunt si pt Solenza si pt Logan. Preturile s-au modificat!
Oricum ai pune problema tot magari sunt ca au marit preturile fara nici o motivatie.
Esti practic dependent de piese odata ce ai luat masina, nu? La Consiliul Concurentei trebuie sunat.
Sau poate aici cyu forumul o punem de o cumunitate: cumparam o Solenza noua si o folosim pentru piese catre membrii grupului! blush.gif

(era doar haz de necaz)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oliviub
post 14 Oct 2004, 19:03
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 14 October 04




Em am scris o reclamatie la ANPC sa vad daca exista vreo posibilitate sa "atac" cumva acesta decizie sau nu.
Intre timp am putea incerca, pe diferite cai, sa aflam care era vechii furnizori de repere pt. Solenza care sint inlocuite cu cele de Logan si sa ne comandam individual sau en-gros (daca sint mai multi doritori pe forum).


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2005 1.6 16v - xx
"Banca este locul care te imprumuta cu bani, daca faci dovada ca nu ai nevoie de ei." - Bob Hope
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 14 Oct 2004, 23:38
Post #8


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Eu cred omule ca prima oara cand ai fost in Vitan ti s-a spus ca proiectoarele costa 600.000 mii pt ca nu sunt alea originale smile.gif Alea originale intr-adevar erau si inainte amandoua +releu 2 mil 800, am vrut eu sa imi pun... Acum cred ca o sa folosesc d'alea turcesti, oricum nu le utilizez, doar de aspect...

Cat despre astia de la Dacia... Pai Logan de baza e 5700 euro, mia ieftin decat o Scala... Nu vad de ce costa piesele mai scump 022.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 15 Oct 2004, 00:50
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




QUOTE(Adrian_Solenza @ 14 Oct 2004, 23:38)
Eu cred omule ca prima oara cand ai fost in Vitan ti s-a spus ca proiectoarele costa 600.000 mii pt ca nu sunt alea originale smile.gif Alea originale intr-adevar erau si inainte amandoua +releu 2 mil 800, am vrut eu sa imi pun... Acum cred ca o sa folosesc d'alea turcesti, oricum nu le utilizez, doar de aspect...
*


Nu-i adevarat....eu cu gurita mea am intrebat la service Dacia, si mi-au spus 600 mii sau 800 mii nu mai retin exact.Si atunci mi s-a parut mult, d-apai acum?
Cat despre cei ce furnizeaza proiectoarele pt SLZ....sunt cei de la Valeo.Asa ca...


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 15 Oct 2004, 04:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Adrian, zzero are dreptate. Eu chiar mi-am pus originale Valeo si au costat vreo 550.000 bucata fara suporti. Asta e, Loganul e by Reno, piesele se pare ca vor costa tot cat by reno.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 15 Oct 2004, 12:20
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




am gasit la un magazin cu 700.000 . nici n-am intrebat daca mai aduce la pretul asta sau nu. le-am luat si gata. m-am uitat pe ele si sunt valeo, deci originale, erau si in cutii albastre dacia.
dar trebuie sa recunoastem ca odata cu scumpirea asta a pieselor si accesoriilor la dacia, se mai micsoreaza diferenta dintre masinile straine si dacia, nu ?! 04.gif


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 15 Oct 2004, 13:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(johnsws @ 15 Oct 2004, 12:20)
dar trebuie sa recunoastem ca odata cu scumpirea asta a pieselor si accesoriilor la dacia, se mai micsoreaza diferenta dintre masinile straine si dacia, nu ?! 04.gif
*



Da, pai tu de unde crezi ca se plateste extinderea garantiei la 3 ani ? Din aia 140Euro cat costa 'la oficial' in nici un caz.
Stai sa vezi ce o sa se intample peste 3 ani cand o sa se termine garantia la loganuri si o sa inceapa sa pice piese..cei mai fericiti o sa fie aia care au luat in rate pe 5 ani mad.gif


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 15 Oct 2004, 13:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Va intreb si eu: cota de asigurare la LGN este mai mare decat la o SLZ sau la o DSN? Ca daca este asa, in mod semnificativ, eu zic ca este semn clar ca ansamblul piese+manopera va fi mai scump la LGN. Iar atunci, asa cum zicea si johnsws, Dacia isi va pierde si acel avantaj care venea din "intretinere ieftina".


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oliviub
post 15 Oct 2004, 14:01
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 14 October 04




Am si eu o intrebare (daca poate raspunde cineva eventual rog adminii sa-mi mute postul la LGN): Stie cineva cine produce proiectoarele de pe Logan?...Ca daca e tot Valeo nu inteleg de ce Dacia a dublat (chiar triplat daca e 45 euro doar proiectorul fara suport) pretul lor si daca au dreptul sa o faca.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2005 1.6 16v - xx
"Banca este locul care te imprumuta cu bani, daca faci dovada ca nu ai nevoie de ei." - Bob Hope
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 15 Oct 2004, 15:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(oliviub @ 15 Oct 2004, 14:01)
Am si eu o intrebare (daca poate raspunde cineva eventual rog adminii sa-mi mute postul la LGN): Stie cineva cine produce proiectoarele de pe Logan?...Ca daca e tot Valeo nu inteleg de ce Dacia a dublat (chiar triplat daca e 45 euro doar proiectorul fara suport) pretul lor si daca au dreptul sa o faca.
*



Au voie sa faca absolut tot ce vor. E economie de piata si ca atare pot sa-ti vanda piesele de schimb si la greutatea lor in aur. E si asta o strategie, vinzi masina ieftin si dupa aia iti recuperezi banii din piesele de schimb..

Pe de alta parte, e dreptul tau sa cumperi proiectoarele direct de la valeo sau de la alt producator, daca le gasesti mai ieftin.


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2004, 15:18
Post #16


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Hai sa va pun o intrebare destul de simpla care va reliefa ilegalitatea comisa: eu mi-am asigurat masina in luna Mai, valoarea de catalog a proiectoarelor fiind de 800 de mii de lei. Eh, daca mie mi se sparge un proiector maine si ma duc la politie si la CASCO, eu voi primi 1,6 milioane , restul pina la costul actualizat al respectivelor proiectoare urmind sa fie suportat de mine, nu ?
Hai, luati-i in brate, pupati-i, ce mai stati ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 15 Oct 2004, 15:23
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 15 Oct 2004, 15:18)
Hai sa va pun o intrebare destul de simpla care va reliefa ilegalitatea comisa: eu mi-am asigurat masina in luna Mai, valoarea de catalog a proiectoarelor fiind de 800 de mii de lei. Eh, daca mie mi se sparge un proiector maine si ma duc la politie si la CASCO, eu voi primi 1,6 milioane , restul pina la costul actualizat al respectivelor proiectoare urmind sa fie suportat de mine, nu ?
Hai, luati-i in brate, pupati-i, ce mai stati ?
*



Pai nu. Tu ti-ai asigurat masina de atunci, care e aceeasi cu masina de acum (minus cateva zgarieturi wink.gif ). Deci iei frumos masina, o bagi in service-ul cu care domniile lor au decontare directa si ii lasi sa se certe intre ei pe tema pretului.


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducu1
post 18 Oct 2004, 07:38
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




Privitor ca s-au scumpit proiectoarele, eu cred ca au facut miscarea asta ca pe Solenza nu se mai echipeaza proiectoare si asta ar fi explicatia. Dar cum ramane cu cei care si-au luat Clima si Scala sau pachetul Look pe Rapsodie: au cump Slz cu proiectoare si daca se strica unu il schimba cu altul de Logan???? La urma urmei e acelasi proiector si pe Megane 2!!!!!!! Ce nesimtiti !!!!!!!!!!!1


--------------------
Renault Megane II Fer de calcat - Numere de tabla
Renault Megane II Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 18 Oct 2004, 22:16
Post #19


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




oliviub care e magazinul ala???


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oliviub
post 19 Oct 2004, 07:55
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 14 October 04




QUOTE(Dsign @ 18 Oct 2004, 22:16)
oliviub care e magazinul ala???
*




Care magazin?....ca eu nu am pomenit de nici unul smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2005 1.6 16v - xx
"Banca este locul care te imprumuta cu bani, daca faci dovada ca nu ai nevoie de ei." - Bob Hope
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 21 Oct 2004, 14:47
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




[quote=johnsws,15 Oct 2004, 12:20]
am gasit la un magazin cu 700.000 . nici n-am intrebat daca mai aduce la pretul asta sau nu. le-am luat si gata. m-am uitat pe ele si sunt valeo, deci originale, erau si in cutii albastre dacia. "



Poti sa-mi spui si mie te rog unde este magazinul, ca pe unde am intrebat numai la 3 mil. am gasit. (mai mult, la unul dintre ele vanzatorul mi-a zis ca e 3 mil. bucata, dar nu-mi vine sa cred ohmy.gif )




--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 21 Oct 2004, 15:01
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




e un magazin de piese auto vis-a-vis de piata domenii, pe colt. n-ai cum sa-l ratezi, ca si io luasem la rand toate magazinele in speranta ca o sa gasesc la vreunul cu pretul vechi.
imi spusese un coleg la intalnirea de joi, ca vazuse la pitesti la CNCD cu 650.000 joia trecuta. ma si pregateam sa fac sambata un drum pana la pitesti, dar am zis mai intai sa caut prin bucuresti si am avut noroc. am dat cu 50.000 mai mult pe bucata, dar motorina pana la pitesti si inapoi tot ma costa 280.000.
ovidiu adusese in targ dar deja cu 1700000 ohmy.gif


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 22 Oct 2004, 07:50
Post #23


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




e un magazin de piese auto vis-a-vis de piata domenii, pe colt. n-ai cum sa-l ratezi, ca si io luasem la rand toate magazinele in speranta ca o sa gasesc la vreunul cu pretul vechi.






Am fost eu ieri ca este langa mine magazinul si nu mai aveau proiectoare de Slz., am luat doar suporti - 460.000 lei, poate mai caut prin targ.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 22 Oct 2004, 08:47
Post #24


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




mai fratilor, eu am luat de SLZ de la un prieten de are magazin de piese cu 760 000. acum voi discutati si de un suport sau asa ceva... trebuiesc si aia? ce sunt suportii astia? si mai ales cum se monteaza farurile de ceata?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 22 Oct 2004, 09:08
Post #25


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Mai are prietenul asta al tau proiectoare?
Locatia Magazinului.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 22 Oct 2004, 09:11
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(johnsws @ 21 Oct 2004, 15:01)
e un magazin de piese auto vis-a-vis de piata domenii, pe colt. n-ai cum sa-l ratezi, ca si io luasem la rand toate magazinele in speranta ca o sa gasesc la vreunul cu pretul vechi.
]



merci pt. inf. dar am fost ieri si nu mai aveau. au zis ca o sa mai aduca dar imi dau seama la ce pret.


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 22 Oct 2004, 15:03
Post #27


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Am fost eu astazi h.16.00 pe la magazinele de piese auto din Damaroaia si am gasit proiectoare de Slz.Valeo 1.109.244 lei-1 set/2 buc.pret fara Tva-am mai luat si un comutator-163.866 lei tot fara tva., nu erau ambalate dar sunt originale made of belgia.
Mai am de luat cablaj si releu.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 22 Oct 2004, 15:12
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Cablajul de origine are si releu (strain ca celelalte din cutia relee).


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 22 Oct 2004, 23:09
Post #29


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




si lampile de ceata de DN sunt 450 000 (fara interior), asa ca ce va mirati...si astea sunt RO...


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 23 Oct 2004, 13:31
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(adivama @ 22 Oct 2004, 15:03)
Am fost eu astazi h.16.00 pe la magazinele de piese auto din Damaroaia si am gasit proiectoare de Slz.Valeo 1.109.244 lei-1 set/2 buc.pret fara Tva-am mai luat si un comutator-163.866 lei tot fara tva., nu erau ambalate dar sunt originale made of belgia.
Mai am de luat cablaj si releu.
*




Poti sa-mi spui te rog pe unde sunt magazinele astea?
Locatie, strada

This post has been edited by ovidesscu: 23 Oct 2004, 13:32


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 05:05
Forum Renault