DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> S-au Scumpit Proiectoarele De Solenza!

mpatru
post 6 Dec 2004, 08:11
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 15 November 04




QUOTE(ovidesscu @ 23 Oct 2004, 13:31)
Poti sa-mi spui te rog pe unde sunt magazinele astea?
Locatie, strada
*




AM PUS SI EU PE SOLENZA SI A COSTAT CU TOT CU MONTAJ 8500000LEI, LA DEALER LATIN EFE.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 6 Dec 2004, 15:06
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(mpatru @ 6 Dec 2004, 08:11)
AM PUS SI EU PE SOLENZA SI A COSTAT CU TOT CU MONTAJ 8500000LEI, LA DEALER LATIN EFE.
*


8.500.000 lei???? mad.gif blink.gif mad.gif Incredibil!!!


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 6 Dec 2004, 23:57
Post #63


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




am fost duminica in vitan si am fost cam dezamagit. in afara de unele chinezarii cam tot ce gaseai in targ era mai ieftin in supermagazine.cel putin eu am fost sa ma uit de proiectoare.erau 1.700.000. asta in conditiile in care la adras de ex te costa cu tot cu montaj in jur de 3.5 milioane...


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 12 Dec 2004, 21:41
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




smile.gif [quote=ovidesscu,21 Oct 2004, 14:47]
[quote=johnsws,15 Oct 2004, 12:20]
am gasit la un magazin cu 700.000 . nici n-am intrebat daca mai aduce la pretul asta sau nu. le-am luat si gata. m-am uitat pe ele si sunt valeo, deci originale, erau si in cutii albastre dacia. "
Poti sa-mi spui si mie te rog unde este magazinul, ca pe unde am intrebat numai la 3 mil. am gasit. (mai mult, la unul dintre ele vanzatorul mi-a zis ca e 3 mil. bucata, dar nu-mi vine sa cred ohmy.gif )
*

[/quote]


Incredibil!!!

Daca privim lucrurile din alt unghi... valoarea masinii a crescut cu 2 mil nu ? smile.gif

This post has been edited by dragosdia: 12 Dec 2004, 21:42


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 23 Dec 2004, 22:18
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Salutare baieti! Am intrebat si eu azi la un magazin de proiectoarele astea si mi-a zis ca-s 2 mil /buc.

Il rog si eu pe Adivama sa spune unde a gasit cu 1 mil.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oboman1980
post 24 Dec 2004, 08:24
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 19 November 04
From: Darmanesti, Bacau




Si-a schimbat cineva proiector spart pe asig. casco? Cum ati procedat?


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC-06-LRF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_dum
post 6 Jan 2005, 03:13
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 4 January 05




QUOTE(free_fiber @ 23 Dec 2004, 22:18)
Salutare baieti! Am intrebat si eu azi la un magazin de proiectoarele astea si mi-a zis ca-s 2 mil /buc.

Il rog si eu pe Adivama sa spune unde a gasit cu 1 mil.
*




eu sunt din iasi si acum cateva zile,nu imi pot explica cum un proiectosr s-a crapat.Mergand prin magazin am constat cu stupoare ca un proiector de la 800mii cat era pt solenza este acum intre 2,5mil si 3,5 mil.

am umblat astazi toata ziua ca sa-mi gasesc unul mai ieftin pt. ca nu voiam sa-mi folosesc asigurarea casco deoarece am o reducere de 40 sau 60% ,nici nu mai stiu exact si pt un amarat de proiector imi pierdeam aceata red. si plateam aiurea apoi la casco.Totul o i-a de la zero.

Insa am fost norocos.am gasit la un magazin ascuns in magazie 2 bucati.Fiecare la 1.45mil.Binenteles ca le-am luat pe amndoua ,sa mai am unul de rezerva.Pana data viitoare se pot face si 5 mil bucata.cine stie.

Apropo sa vedeti ce face Renaultul un buton ca cel de blocare geamuri electrice spate 900mii, o amarata de scrumiera care era si pe solenza la 120mii acum este 1,4 mil. (o bucatica de plastic amarata).

Daca reusiti sa gasiti piese care merg si pe solenza si logan la pretul vechi faceti fratilor aprovizionari masive ca e jale se pare.


--------------------
Dacia berlina 1970 - ag 22 pbm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 6 Jan 2005, 08:57
Post #68


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Am spus EU ca am dat 1 mil. pe bucata, nici nu mai stiu exact cat am dat- dar nu mai mult de 700.000-750.000 lei/buc.
Am facut si polita suplimentara la CASCO pt. proiectoare le-am asigurat la 2.500.000 lei/buc.
Electricianul care mi le-a montat de la service mi-a spus ca nu se potrivesc pe Logan, cele de pe Logan sunt mai mari deci nu se justifica crestere pretului.


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ichebau
post 6 Jan 2005, 13:19
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 October 04




am gasit astazi proiector de ceata pt solenza la 740.000 !!!! in focsani dar era ultimul sad.gif ca la pretul asta mai luam vreo 2.
magazinul este la iesirea spre bucuresti langa un petrom, au spus ca mai aduc vineri dar s-ar putea sa vina cu cod de logan deci cel putin 2.5 mil


--------------------
ex Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 6 Jan 2005, 22:38
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(adivama @ 6 Jan 2005, 08:57)
Am spus EU ca am dat 1 mil. pe bucata, nici nu mai stiu exact cat am dat- dar nu mai mult de 700.000-750.000 lei/buc.
Am facut si polita suplimentara la CASCO pt. proiectoare le-am asigurat la 2.500.000 lei/buc.
Electricianul care mi le-a montat de la service mi-a spus ca nu se potrivesc pe Logan, cele de pe Logan sunt mai mari deci nu se justifica crestere pretului.
*



Electricianul nu prea stie, dar atat pe Logan cat si pe Solenza este acelasi tip de proiector (Valeo-made in Spain cu bec Philips-made in Germany).
Iar ca fapt divers, sa stii ca si chiar pe Renault Megane Sedane, model 2004 este a c e l a s i tip de proiectoare.
Oricum este hotie pe fata cresterea aceasta de pret la cateva, dar din pacate din ce in ce mai multe, piese.[COLOR=red]
Off topic: Bunaoara o oglinda costa in jur de 800.000 lei, acum este 115 euro (am vazut la magazinul din incinta service).
Masinile japoneze sunt relativ ieftine (pe piata internationala), insa preturile pieselor de schimb sunt mari, ceea ce nu este cazul Daciei in ceea ce priveste calitatea, atat ca ansamblu, cat si ca piese de schimb. Diferenta dintre o Toyota sau Suzuky si Dacie, oricare ar fi ea, este ca distanta dintre Mioveni si Yokohama. Asta este, am intrat in hora cu Renault, acum jucam dupa cum canta ei.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 7 Jan 2005, 00:09
Post #71


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




cred ca ma repet a nu stiu cata oara dar nu mi se pare o avere pretul de la adras:
Proiectoare ceata - 3498590 pret care include si montaj si tot.
Daca scadem manopera si impartim la 2 nu cred ca ajungem la o suma imensa pt un proiector de ceata de slz.
si astea de logan la adras au alt pret: 4.700.000 deci mai scumpe dect astea de slz.
asa ca nu stiu cum e la unii altii dar nu mi se pare mult sa dau in jur de 1milion jumatate de proiector restul sa zicem manopera...


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 7 Jan 2005, 00:30
Post #72


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Manopera pt proiectoare:
- montare/demontare cablaj - 0.60h
- demontare/remontare proiector (inclusiv reglarea lui) - 0.30h

Deci, pt montare proiectoare avem 0.30*2+0.60=1.20h. Manopera nu poate sa depaseasca deci 600-700k, asta insemnand ca un proiector tot se invarte in jurul sumei de 1.400.000 lei. Adica exact cat costa acum un an setul de doua proiectoare+suporti+cablaj (inclusiv releu).

Da-le-n ma-sa, ca doar sunt aceleasi ca si alea de acum un an. Ce justifica diferenta de pret ?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicusor
post 7 Jan 2005, 11:04
Post #73


Mr.


Group: Members
Posts: 162
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Dar becul de proiector cat costa?


--------------------
Dacia Solenza 04.2004 Scala
Megane 2.2 Sedan 1.6 16V, privilege, ESP, etc. :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 7 Jan 2005, 12:25
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan_o @ 7 Jan 2005, 00:30)
.....Manopera nu poate sa depaseasca deci 600-700k, .......
*



Asta daca nu o faci la Automarcu`s unde te costa ~1.400.000 lei (manopera montat).


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 7 Jan 2005, 13:33
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(GABONE77 @ 7 Jan 2005, 00:09)
cred ca ma repet a nu stiu cata oara dar nu mi se pare o avere pretul de la adras:
Proiectoare ceata - 3498590 pret care include si montaj si tot.
Daca scadem manopera si impartim la 2 nu cred ca ajungem la o suma imensa pt un proiector de ceata de slz.
si astea de logan la adras au alt pret: 4.700.000 deci mai scumpe dect astea de slz.
asa ca nu stiu cum e la unii altii dar nu mi se pare mult sa dau in jur de 1milion jumatate de proiector restul sa zicem manopera...
*




Asa sa fie cum spui tu Gabone. Bine ar fi sa coste numai atat acum. Eu le-am pus in aprilie cu 580000 lei/buc, a fost ieftin, si le-am montat eu in cam 3 ore.Un prieten si-a pus si el acum 1 luna si a gasit la un magazin dosit cu 760000 lei/buc., in alte locuri, era deja 2,4 sau 2,7 milioane/buc. ENORM !
Ca sa ma conving, am trimis un mail la vocea clientului sa intreb care este situatia, este vreo manevra a "pietarilor", etc. Raspuns : pret proiectoare ceata stanga(dreapta) 87,76 euro/buc cu tva inclus fara adaos.
Banuiesc ca este vorba de adaosul practicat de comercianti, deci la prima mana, cu alte cuvinte. Cei 87,76 euro inmultit cu 39.000 lei , da cam 3.422.640 per bucata, atentie !!!
Eu acum vreau sa fac tot posibilul sa le asigur, sa vad cum m-i le evaluaeaza
astia de la asirom, am mai incercat si acum 2 luni,cand am platit rata Casco, dar nu prea stiau nici ei la ce pret se face. Pe mine nu ma intereseaza la cat le evalueaza, ci daca, Doamne fereste intru in paguba cu vreunul din ele sau mai rau cu amandoua, sa le pot inlocui pe Casco fara probleme.
Asa ca fapt divers, prietenul le-a montat ion service autorizat. Pret manopera : 715.000 lei pe factura vazuta de mine, si au incadrat lucrarea in categoria celor de FOARTE INALTA COMPLEXITATE. Niste sarlatani, mare vrajeala sa tragi doua fire, sa montezi un releu si sa decupezi acele doua "gaoace" din bara. Nu mai spun de felul in care au pozat firele, cu bucle si alte chestii. No comment !
In afara de asta, la el daca scoate cheia din contact, si uita proiectoarele aprinse, acestea nu se sting, si daca face asta in 2-3 ore are bateria goala. La mine, mi-am pus proiectoarele pe contact, si cum scot cheia se sting si ele, antiuituc !!!
Apropo, amandoi avem SLZ Confort, la cele montate din fabrica, Clima si Scala cum sunt puse proiectoarele, pe contact sau trebuiesc stinse din buton ???
Asa ca , Gabone, ar fi bine ,chiar mi-as dori sa coste ACUM numai atat. Si-or mai fi revenit astia de la Dacia Group Renault in ceea ce priveste politica de preturi, ei cu cat ii platesc pe angajati, cred ca un muncitor nu are cu mult peste contravaloarea a 2 proiectoare pe luna. Or fi revenit la sentimente mai bune, ramane de vazut !!!



--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Jan 2005, 17:15
Post #76


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Proiectoare din fabrica s-au montat pe Clima, Scala si pe Rapsodie (dar cu pachetul Pack Look). Priectoarele in sine se aprindeau pe pe blocul de lumini. La cei care nu au priectoare, al doilea inel de pe blocul de lumini are doar doua pozitii: stins si stop ceata. La cei cu proiectoare din fabrica, acest inel are trei pozitii: stins, proiectoare, proiectoare+stop ceata. Drept urmare, ele nu sunt montate pe contact dar daca stingi si pozitiile se sting si proiectoarele si stopul ceata (desi nu as recomanda, ca mecanismul implica inelul pt pozitii si faza scurta sa traga de inelul pt priectoare si stop ceata, ceea ce poate duc la ruperea lui). Deci de uitat le poti uita aprinse.

Montarea proictoarelor, conform timpilor de manopera din catalog, nu este o opratie cu grad inalt de complexitate si nu se taxeaza cu mai mult de 1.20h manopra. Pe viitor, cei care va montati proiectoare in service aveti grija la cele doua aspect mentionate mai sus, sa nu va fure astia ca porcii si sa ceara sum fabuloase pentru o nimica toata.

later edit: Nicusor, bec de proiectoare nu am vazut de vanzare. Aparent nu se gaseste asa ceva.

This post has been edited by bogdan_o: 8 Jan 2005, 17:17


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 8 Jan 2005, 19:27
Post #77


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




:naughty: A fost careva dintre voi la Autonet ? ( importator piese auto ) Ca daca tot sunt valeo alea poate le au ei mai ieftine?
Oricum rog posesori sa posteze unde gasesc ei mai ieftinache caci cu montatu' m-am cam lamurit ( mai mult de 1 mil nu are de ce sa imi ia )


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 10 Jan 2005, 17:09
Post #78


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Si nu uita sa le faci CASCO, ca se fura in draci de la o vreme.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jan 2005, 17:45
Post #79


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Am avut curiozitatea sa ma uit la un Megane 2 si, din extrior privite, proiectoarele sunt identice cu cele de SLZ. Nu m-am bagat pe sub masina sa vad daca au si acelasi sistem de prindere, dar cred ca seamana. Daca e sa difere ceva probabil e vorba de cilindrii aia de plasticele alea doua, dar care oricum sunt mai ieftine. Nu cred totusi ca sunt mai ieftine decat cele de SLZ. M-am uitat si la alea de Clio (modelul asta nou) si desi ca dimensiuni sunt aproape identice,cele de Clio au reflectorul inclinat (din cuza barei) asa incat daca le puneti pe SLZ vor lumina boschetii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 12 Jan 2005, 19:09
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




oricum doar n-o sa puna nimeni proiectoare de clio ca oricum sunt mai scumpe ca cele de solenza. vanzatorii aia din vitan spuneau ca multi cu renalturi megane si-au luat proiectoare de solenza inainte de scumpire.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lluky82
post 15 Jan 2005, 12:11
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 December 04




vezi la motor service mai aveau 2 proiectoare de sn la 700000 lei/buc
adresa bd chisinai cu socului in spate la competrol
excl.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Jan 2005, 17:45
Post #82


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai degeaba la aveau, ca nu se potrivesc la SLZ si nici nu ai cum sa le adaptezi, decat daca le pui pe vreun bull-bar ceva. In legatura cu alt tip de proiectoare, am mai vazut prin Carrefour (ocazional si Cora) niste proiectoare mici, rotunde, de la Lampa. Alea vin cu un sistem de fixare diferit de cel al proiectoarelor originale de SLZ, adica prinderea nu se face pe circumferinta ci intr-un singur punct. Nu stiu daca sunt identice ca dimensiune, s-ar putea sa fie mai mici, oricum nu am avut cum sa le masor ca erau intr-un ambalaj special si nu puteam sa le scot fara sa il rup. Pretul: in jur de 1.200k -1.400k.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 20 Jan 2005, 19:29
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04





Este un pic off topic, dar este de retinut !!!

Mi-am asigurat proiectoarele, tinand cont ca le-am montat eu, de pe vremea cand erau 600.000, nu 3.1000.000 lei/buc. Da ati citi bine, ele costa acum 3.100.000 lei.
Asigurarea suplimentara nu costa decat aproape 4 euro pe an. Da doar 4 euro, nu este o avere.
Asa ca va recomand si voua sa faceti la fel, daca vreti. Nu se stie niciodata, "inamicul vegheaza", si aceste proiectoare au devenit marfa cautata.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 14 Mar 2005, 11:11
Post #84


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(danygaro @ 20 Jan 2005, 19:29)
Este un pic off topic, dar este de retinut !!!

Mi-am asigurat proiectoarele, tinand cont ca le-am montat eu, de pe vremea cand erau 600.000, nu 3.1000.000 lei/buc.  Da ati citi bine, ele costa acum 3.100.000 lei.
Asigurarea suplimentara nu costa decat aproape 4 euro pe an. Da doar 4 euro, nu este o  avere.
Asa ca va recomand si voua sa faceti la fel, daca vreti. Nu se stie niciodata, "inamicul vegheaza", si aceste proiectoare au devenit marfa cautata.
*




Deci acum un proiector original de Solenza costa 3.100.000/bucata? Mi se pare foarte mare diferenta fata de cand le-ai montat tu. (banuiesc ca de vreun an , un an si ceva cand a aprut Solenza....) Se fac modificari importante ca sa le montezi??? Ma refer in special la bord sau in masina ca in bara e clar ca nu e mare lucru.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Mar 2005, 12:55
Post #85


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu se fac mari modificari. In cutia cu relee de la motor ai deja trasa mufa pt alimentarea proiectoarelor. Nu-ti mai ramane decat sa scoti capacelele alea din bara si sa faci legatura cu blocul de lumini. Eu le am puse pe inelul pt stopul de ceata ca nu am vrut sa dau bani pt un bloc de lumini de Clima/Scala si nici alta gaura prin bord pentru un alt buton. Am scos stopul ceata sa nu-i chiorasc pe aia din spate si cam astea sunt singurele modificari.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Mar 2005, 11:10
Post #86


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(bogdan_o @ 14 Mar 2005, 12:55)
Nu se fac mari modificari. In cutia cu relee de la motor ai deja trasa mufa pt alimentarea proiectoarelor. Nu-ti mai ramane decat sa scoti capacelele alea din bara si sa faci legatura cu blocul de lumini. Eu le am puse pe inelul pt stopul de ceata ca nu am vrut sa dau bani pt un bloc de lumini de Clima/Scala si nici alta gaura prin bord pentru un alt buton. Am scos stopul ceata sa nu-i chiorasc pe aia din spate si cam astea sunt singurele modificari.
*




Multumesc Bogdan_o. Astept un raspuns cu privire la pret(danygaro?) ca daca e 100 de eur/buc mai bine ma lipsesc. Dar daca imi permit o sa le montez singur. Ma cam deranjeaza ideea de a renunta la becul de ceata din spate pentru ca e bun cand mai uita cate un berbec faza mare in spatele tau sau chiar pe ceata . Dar vorba ta decat sa dau gauri pe nu stiu unde prefer sa renunt la el. Sper sa nu fie atat de scumpe ca atunci de banii aia ma duc vreo 2-3 weekenduri la munte.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 15 Mar 2005, 13:26
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 15 Mar 2005, 11:10)
Ma cam  deranjeaza ideea de a renunta la becul de ceata  din spate pentru ca e bun cand mai uita cate un berbec faza mare in spatele tau sau chiar pe ceata . Dar vorba ta decat sa dau gauri pe nu stiu unde prefer sa renunt la el. Sper sa nu fie atat de scumpe ca atunci de banii aia ma duc vreo 2-3 weekenduri la munte.
*




Eu le-am montat pe poziții ca nu am vrut sa renunt la becul de ceata spate (il consider destul de util).
De preturi te asigur ca astea sunt. sad.gif Cand le-am pus eu, oct.2004, am cautat prin tot Bucurestiul pina am gasit mai ieftine(adica la pretul vechi).


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Mar 2005, 17:04
Post #88


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca ai folosi proiectoarele numai in conditii vitrege (ceata/viscol etc) atunci nu ar fi o problema sa lasi si becul de la stopul de ceata ca in astfel de conditi trebuie sa il aprinzi si pe ala. daca le folosesti in alte circumstante atunci e bine sa-l scoti sa nu-i deranjezi pe aia din spate. Cel putin asta am facut eu, ca nu merg doar pe ceata cu proiectoarele (dimpotriva, daca ceata e groasa le sting ca-mi reflecta mie lumina in ochi si atunci chiar nu se mai vede nimic). E tare enervant sa mergi in spatele unuia care pe vreme senina merge ca desteptul cu becul ala pornit. Si daca masina mai e si Cielo unde sunt 2 astfel de becuri e o adevarata bucurie.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 15 Mar 2005, 18:48
Post #89


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




De pe siteul adras:

Proiectoare ceata 2.490.000 (2 bucati, tva inclus).
Manopera e inclusa in pret.
De unde trag concluzia ca s-au ieftinit cu 800.000 lei
Ori sunt altele decat Valeo ori nu stiu de ce costa numai atat.

This post has been edited by GABONE77: 15 Mar 2005, 18:50


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Mar 2005, 19:55
Post #90


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Se poate sa nu-si fi updatat site-ul. Ca vad ca inca mai au SLZ de vanzare desi nu se mai primesc de ceva timp comenzi.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:33
Forum Renault