DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Diorama lui PROGNOSIS, orasul din sufragerie

Prognosis
post 8 Oct 2008, 09:38
Post #1


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Va salut cu drag pe toti


Ma numesc Panait Arin si practic am fost adoptat pe acest forum gratie unei intervetii a prietenului cosmin care a postat la cafenea problema cu care ma confrunt eu, post (reno )care a generat atentia voastra. Am un site personal unde prezint lucrarile mele in modelismul feroviar. In fapt am lucrat o diorama, pe care ruleaza in simultan 6 trenuri pe doua circuite in lungime totala de 22 m, in sistem analog, cu o automatizare creata de mine pe baza de relee si senzori de prezenta de tip reed.
trenulete1.gif

Pe aceasta diorama sunt si vehicule auto la scara 1/87. Modelismul feroviar a venit pentru mine ca o salvare psihica la un moment in care viata mea a ramas fara niciun rost dupa ce diagnosticul de BPOC mi-a fost confirmat medical. Practic nu pot face mai nimic fara ca efortul sa nu-mi provoace accese de tuse in care ma sufoc. Am fost si sunt un iubitor de masini, am carnet de 23 de ani si nicio sanctiune. Am condus prin numeroase locuri din tara si de peste hotare. In copilarie am fost un membru premiant al concursurilor de carting din Constanta dar in urma unui accident in care mi-am fracturat o clavicula, toate degetele de la mana stanga si trei coaste, parintii mei au decis sa-mi interzica practicarea cartingului.
Acum, m-am refugiat in modelismul feroviar dupa ce am trecut prin etapele modelismului naval si auto. Va voi arata si vehiculul cu care am vrut sa ma prezint la un concurs, dar la care am renuntat a lucra din lipsa fondurilor. Boala ce am capatat-o la fostul loc de munca m-a adus in stadiul de semi-vegetatie, efortul fizic devenind fatal pentru mine. Daca voi avea acceptul adminilor pentru continuarea povestii dioramei mele, voi reveni la acest post si va voi tine la curent cu evolutia ei, mai ales ca Orasul din sufragerie este acum sponzorizat de acest forum si voi prezenta la prima expozitie la care voi participa in noiembrie, un tren inscriptionat cu siglele clubului de aici.

Pentru inceput va ofer linkul spre ultimul post la diorama, iar pe masura ce lucrarile vor avansa voi posta noi trimiteri.
th_05oct2008-03.jpg th_05oct2008-06.jpg th_05oct2008-10.jpg th_05oct2008-12.jpg

Sa auzim de bine!

This post has been edited by Prognosis: 18 Nov 2010, 13:21


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 8 Oct 2008, 09:44
Post #2


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




respekt.gif Ceea ce faci cu propriile maini este absolut fantastic, merita toata lauda. Multa sanatate iti doresc.

P.S: Felicitari adminilor pentru initiativa.

This post has been edited by Hackmikey: 8 Oct 2008, 09:49


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 8 Oct 2008, 09:45
Post #3


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




jos palaria! worship.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 8 Oct 2008, 09:46
Post #4


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Felicitări domnule!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Oct 2008, 10:03
Post #5


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Va multumesc!
Iata si vehiculul pe care l-am lucrat din placaj si plastic dupa planuri imaginate de mine. In fapt, am creat modelul pe hartie (pe vremea aceea inca nu aveam un calculator - 1996) inspirat de un banal timbru. Din pacate, acest proiect a fost abandonat si in prezent se afla in stadiul din fotografii.
th_rover15.jpg th_rover14.jpg th_rover13.jpg

Mai multe poze si detalii!

Sanatate maxima!

8 Oct 2008, 12:21
Am intors diorama pe o parte pentru a reface circuitele si cablajele lucrate empiric. Trebuie mentionat ca am lucrat aceste circuite, in decursul unui an de zile, sporadic, in functie de cum am avut piese si materiale, in functie de fonduri si in functie de pozitionarea reperelor. Am lucrat asa urat, cu adezive, deoarece imi era foarte greu sa stau sub diorama, fara aer in pozitii ciudate. Acum ca e gata cu plasarea repererelor, pot trasa definitiv circuitele si pozitiile firelor. Pentru fixarea cablurilor am folosit bridele cu care se inchide la gura punga de paine. Sunt flexibile, fara cost si usor de manevrat oridecateori vreau sa adaug un cablu nou. Acestea sunt prinse de diorama cu tinte de fixat linia. Trebuie sa separ in doua module pentru a o putea transporta la expozitie. Inial nu am gandit ca va trebui sa o mut, totusi, diorama se afla construita pe doua mese fixate cu suruburi intre ele. Am de sectionat relieful la final.

th_08oct2008-03.jpg th_08oct2008-04.jpg th_08oct2008-06.jpg th_08oct2008-07.jpg

Sanatate maxima!

This post has been edited by Prognosis: 8 Oct 2008, 11:22


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 8 Oct 2008, 11:27
Post #6


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




@Prognosis
Te ajuta cu ceva acest mic cadou?
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=d65
Sa te ajut cu o suma de bani pentru ati cumpara ce ai nevoie?

This post has been edited by ionutctn: 8 Oct 2008, 11:27


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 8 Oct 2008, 12:51
Post #7


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




salut!
mai bine asa ceva: http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n32511

am raspuns la aceasta intrebare aici:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=126...dpost&p=1558417
optiunea este a ta, daca vrei sa-mi trimiti bani pentru a ma ajuta, tot in postul respectiv gasesti detalii si contul creat pentru asta



multumesc din suflet
orice ajutor este binevenit, sper sa termin diorama si sa ma prezint cu ea cat mai aranjata in ceea ce priveste detaliile

This post has been edited by Prognosis: 8 Oct 2008, 13:01


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autom
post 8 Oct 2008, 20:21
Post #8


membru pompier


Group: Members
Posts: 1.198
Joined: 8 January 05
From: Bucuresti-sa traiesti!!!!




Felicitari pentru acesta munca. La mai mare si multa sanatate. Sunt convins ca aceste ganduri pozitive ale noastre vor intoarce roata vietii si veti avea parte de multe satisfactii morale si , de ce nu, financiare. Nu va uitati la carcotasi si la persoanele prost crescute!


--------------------
Dacia 1100 Berlineza 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 10 Oct 2008, 06:37
Post #9


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Astazi vineri 10 octombrie, ora 11.00 A.M. Antena 1 Slobozia va difuza pe frecventa locala interviul cu mine si "Orasul din Sufragerie" urmand ca pe national sa mi se comunice programarea. Luni voi primi DVD cu emisiunea si-l voi posta pe mogulus in chanalul "Blumenberg" .... vizionare placuta


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 11 Oct 2008, 09:36
Post #10


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




11 octombrie 2008

Marea cablare din octombrie 2008 se apropie de sfarsit. Sper ca duminica sa pot repune pe picioare diorama si sa rulez pentru prima ora trenul sponsorului, caci diorama de la Slobozia are un sponsor oficial pentru expo Brasov. Aici puteti vedea atat trenul donat de sponsor cat si evolutia lucrarilor la cablarea dioramei...11 octombrie 2008


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 15 Oct 2008, 12:51
Post #11


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Incredibil dar adevarat... Dupa ce ieri mi s-a spart si distrus pistolul de lipit, am incercat si am reusit sa fac un ax termic la un ciocan de lipt luat in vara trecuta si nefolosit pana in prezent din cauza axului termic din fier si care nu putea fi folosit caci nu tinea fludorul ep l. Am facut ieri o adaptare cu o teava mai mica si un miez din cupru si am reusit sa lucrez o parte din ce aveam de facut, dar, azi, in timp ce lucram, ciocanul de tip "chinezarie" a explodat si sa dus naibii. Intr-un cuvant nu am cum sa mai lucerz. Va rog din suflet, cine poate sa-mi ia si mie un pistol de lipit, banal, romanesc, va rog as ma ajute. Pierd timp pretios pentru pregatirea de expozitie. Voi plati valoarea lui si taxele de expeditie numai sa ma ajute cineva AZI...


Va rog din tot sufletul meu...


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 15 Oct 2008, 15:10
Post #12


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Am doar ciocan de lipit. Pentru cat timp iti trebuie pistolul de lipit? Poate vorbesc cu un amic dar trebuie sa ii spun cand il dai inapoi. Nu pot sa ti-l las de tot. Nu e al meu si trebuie sa stiu cand sa ii spun ca il inapoiez.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 16 Oct 2008, 13:31
Post #13


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




16 octombrie 2008

Am reusit sa definitivez conectarile liniilor in zona de transit dintre cele doua mese. Urmeaza cosmetizarea lor si confectionarea de mici poduri.

Am facut un mic filmulet cu trenul sponsorului dupa adaugarea de vagoane cu masinute asa cum se cade unui tren al pasionatilor de autoturisme.

th_trensponsor.jpg

voi reveni cu detalii mai pe seara...


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 17 Oct 2008, 13:46
Post #14


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Dupa fixarea bridelor pentru pozitionarea corecta a meselor dioramei, am "pietruit" partea "zidita" din zona frontala a aliniamentului ridicat al caii ferate. Am folosit pensula si tempera cu aracet pentru a picta la mana pietrele zidului. La final am captusit in sistem random cateva zone cu iarba si iedere diverse in prim strat. Dupa uscare voi reveni cu inca un strat de iedere si iarba de alta culoare. Acum aliniamentul arata mult mai realist. Urmeaza o usoara tunare a pietrelor folosind creioane colorate.
In zona barierei, un senzor de prezenta tip reed, declanseaza acum un generator de ton facut cu un CI 555 si care suna ca o goarna de locomotiva atunci cand se apropie un tren de bariera. Voi mai plasa astfel de montaje si in alte zone ale dioramei.
th_17-10-2008-01.jpg th_17-10-2008-02.jpg th_17-10-2008-05.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 23 Oct 2008, 07:56
Post #15


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Am inceput marea operatiune de simplificare a blocului automat de comanda. Lucrarea de automatizare de pana acum s-a facut in trepte, pe masura ce situatia financiara si starea de sanatate mi-au permis construirea de module de comanda. Ideile de baza le-am avut de cand am inceput constructia dioramei, dar aplicarea lor s-a facut in trepte pe masura evolutiei lucrarilor. De aceea, automatizarea era lucrata pe bucati, fiecare montaj avand un rol in ansamblu si conectandu-se prin borne si fire la restul blocului.
th_01.jpg
In apropierea barierei am facut astfel incat locomotivele sa actioneze un semnal sonor, ca o goarna de tren, care avertizeaza apropierea trenului de bariera. Montajul l-am facut simplu, cu un CI 555 si un releu de timp care actioneaza in doua trepte de sunet si de durata. Voi face un filmulet in care veti putea auzi sunetul produs de montaj. Difuzorul va fi amplasat in cantonul de langa bariera.
th_goarna-01.jpg
Pentru zona de tranzit a liniilor de pe o masa a dioramei pe cealalta masa, ca sa acopar despartitura dintre mese, am confectionat din forex de 4mm grosime, cate un podet pentru fiecare linie. Acestea sunt demontabile si se extrag odata cu sectorul de linie intermediar ce face legatura fizica si electrica intre linii.
th_podete-05.jpg
Am inceput crearea de scenarii folosind omuletii ce s-au adunat in dotare. Nu prea am personaje care stau asezate pentru a pune pe bancute. Am mai daugat ceva vegetatie prin cateva locuri si am mai adaugat cativa pomisori facuti din burete.
th_03.jpg th_10.jpg
Parcul auto al dioramei a primit cateva noi masinute care vor da o nota de realism peisajului urban... in masura in care se poate. Astept cu nerabdare sosirea autobuzului scolar si sper sa adun fonduri pentru cumpararea unui set de personaje "profesor cu elevi"pentru a pune in curtea si in preajma scolii din Blumenberg.
th_06.jpg th_09.jpg

This post has been edited by Prognosis: 23 Oct 2008, 08:04


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 24 Oct 2008, 08:54
Post #16


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




23 octombrie 2008

Aseara am terminat in sfarsit primul bloc automat centralizat de pe tronsonul exterior al dioramei. Cele 5 montaje separate ce faceau treaba pe acest tronson au fost optimizate si modernizate apoi comasate pe o singura placa. Mult imbunatatita aceasta noua placa, are optiuni pe care le-am dezvoltat si le-am implementat in vederea unui aspect cat mai variat al functionarii dioramei. Dar, despre ce face noul montaj, dupa ce voi fi reusit sa-l plasez la loculul lui. Va urma si o noua fata a tabloului de comanda, cu multe lumini de control...

th_releu_temporizare.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 25 Oct 2008, 18:05
Post #17


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Aseara, multumita lui Razvan, noul meu coleg de pasiune din Slobozia, am avut in mana pentru montare gata si la comanda, noul montaj prelucrat dupa dorinta mea de catre acesta. Imbunatatirea facuta de Razvan este anume ca sistemul lucreaza acum cu temporizare pe baza de CI 555. Aplicatia acestui circuit in automatizarea dioramei aduce noi optiuni in circulatia cat mai realista a trenurilor. In acest moment, am terminat de implementat circuitul respectiv si el produce efectul de stationare pentru un timp, al trenurilor garate in vecinatate, inainte ca unul din ele sa plece. Iata un mic filmulet facut in proba rapida precum si detalii despre noile gaselnite implementate dioramei de la Slobozia.
th_montaj1.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Oct 2008, 12:26
Post #18


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




S.O.S.
URGENTA MARE


va rog din suflet cine poate sa ma ajute cat mai repede sa-mi ia din magazin de lectronice 10 circuite CI 555 costa 15 mii lei vechi bucata platesc la ramburs cumva. Am inceput inlocuirea montajelor vechi si aveam in casa 8 circuite din care 5 sunt distruse, la noi in singurul magazin de electronice din oras nu au avut decat 5 din care 4 defecte din fabrica


Va rog din suflet cine poate sa faca asta pentru mine cat mai repede!


va multumesc anticipat!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rero
post 27 Oct 2008, 13:28
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 20 May 07
From: Calarasi




Salut,

Cand iti trebuiesc? Eu sunt din Calarasi, poate o rezolvam cumva.


--------------------
Renault Captur II 2022/Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 27 Oct 2008, 17:29
Post #20


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




Gata! S-a rezolvat! Nu am retinut la telefon numele domnului care a luat circuitele din Bucuresti dar voi reveni!


Poza mea la concursul foto unde se dau produse de 1 mil lei premiu lunar

http://www.trenulete.ro/index.php?ml=41&vot=84&lg=1

poza lui Panait Arin!


MULTUMESC!

This post has been edited by Prognosis: 27 Oct 2008, 22:00


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 27 Oct 2008, 17:34
Post #21


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cred ca dand click pe link tocmai votezi.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bulldog
post 27 Oct 2008, 20:05
Post #22


"Nembru"


Group: Members
Posts: 566
Joined: 6 February 08
From: Cluj-Napoca




Mie imi da eroare: "nume de utilizator incorect"

unsure.gif unsure.gif


--------------------
Bicicleta, RATUC, Taxi
Imi scot mașina in ploaie să se tuneze cand tună
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 28 Oct 2008, 09:15
Post #23


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




28 octombrie 2008

Am reusit sa definitivez noul panou al tabloului de comanda... Acum, leduri bicolore semnalizeaza operatorului tot ce se intampla pe diorama. Semafoare, pozitia trenurilor in tunel, macaze, etc. De asemeni am terminat si ultimul montaj la sistemul de securitate. Acest sistem nu permite niunui tren care vine spre gara, sa intre daca, ambele linii sunt ocupate. Un eventual tren care apare neasteptat la intarea in gara opreste pana cand una din linii se elibereaza, indiferent care din ele si atunci trenul isi reia parcursul. Acelassi sistem l-am implementat si traseului de jos. El lucreaza pe principui sesizarii prezentei unui tren si al eliberarii unui bloc de siguranta intre oricare doua trenuri aflate in mers. Aceste montaje au rolul de a proteja trenuletele de eventuale erori umane la crearea parcursului sau la executarea manevrei de liber catre un tren oarecare accidental.

th_28-10-2008-2.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 28 Oct 2008, 09:29
Post #24


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Bună dimineața!
Așa cum i-am promis lui Cosmin, am căutat prin casă și, întrun final am dat de astea:

p281008091901sn6.jpg
w1024.png

Nu sunt într-o stare foarte bună, dar poate ajută, macar ca piese. smile.gif Primul vagon de sus mi-a plăcut mult, e parțial metalic, cumpărat acum vreo 15 ani cred de la Cercul Militar Național.

Șinele au 16 mm ecartament.

Dacă credeți că vă pot fi de folos, vă rog să-mi comunicați o adresă la care să le expediez, de preferat până joi-vineri, pentru că apoi plec din țară.

Later Edit: Coletul a plecat azi din Ploiești, mâine ar trebui să sosească la adresa indicată.

Multă sănătate!

This post has been edited by MAERSK: 28 Oct 2008, 18:31


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 29 Oct 2008, 08:12
Post #25


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




@Maersk

Acela pare sa fie un set de Romanesti produs pe vremea ceausita la Lugoj. Se preteaza la tunare mai ales ca vagoanele reproduc un model romanesc! Multumesc. Abia astept sa ma intalnesc cu aceste vestigii ale modelismului feroviar romanesc!

29 Oct 2008, 11:26:
A ajuns Lugojul! Dupa expo Brasov ma voi ocupa de reconditionare si tunare. Multumesc!

30 Oct 2008, 09:35:


Din plexiglas transparent, un LED si un crucifix sfintit de la manastirea Cozia, am creat o troita luminoasa pentru diorama mea! Amplasarea troitei este la intrarea in parcarea manastirii. Suportul si acoperisul troitei sunt lucrate din scobitori si bucatele de lemn de la linguritele de inghetata. LED-ul se alimenteaza la 12 v prin rezistor de 1200 ohmi. Am mai confectionat cativa pomi. Maine, dupa uscare, vor fi plantati pe diorama.
th_troita-1.jpg th_troita-2.jpg th_troita-3.jpg

30 Oct 2008, 18:08:
Concursul cu fotografia s-a prelungit pana in data de 5 noiembrie datorita unor erori ale sitului lor. Din pagina mea TRENULTE se poate ajunge acum la pagina cu pozele corecte din concurs mai ales ca sa reluat alegerea pe luna in curs si am sanse si eu acum la premiu.

This post has been edited by Prognosis: 30 Oct 2008, 17:08


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 1 Nov 2008, 10:13
Post #26


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




01 noiembrie 2008

Luna noiembrie a debutat cu ceva noutati pe diorama. In primul rand, aseara, Razvan a reusit sa termine montajul la cea de-a doua automatizare, in speta cea afectata blocului de comanda pentru tronsonul de sus. Sper ca astazi sa reusesc sa-l implementez si sa-l pun in functiune. Miniaturi multe au fost lucrate zilele acestea si montate pe diorama. Mai multe detalii in pagina 1 nov2008
th_fantana-05.jpg th_statuia.jpg th_taxare-02.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 3 Nov 2008, 19:13
Post #27


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




In sfarsit va pot prezenta filmul prelucrat pentru internet dupa interviul prezentat la Antena 1.
Vizionare placuta!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 4 Nov 2008, 20:31
Post #28


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia






04 noiembrie 2008

Astazi am facut cativa copacei dupa metoda buretelui. In prima faza sunt la uscat. Am continuat cu plantarea de tufisuri si vegetatie in zona frontala, intre linii si de-a lungul tronsonului frontal. Multe plante si in zona podului, gradina laterala si dealul cu flori (dupa cum este renumele). DETALII si POZE plus un filmulet cu noua automatizare de pe diorama. Filmul nu are comentarii.

th_04-11-2008-01.jpg th_04-11-2008-02.jpg th_04-11-2008-03.jpg th_copaci-sr-01.jpg


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prognosis
post 9 Nov 2008, 19:24
Post #29


Membru adoptat


Group: Members
Posts: 926
Joined: 7 October 08
From: Slobozia




09 noiembrie 2008

Evolutia din 9 noiembrie 2008 fara prea multe cuvinte. cativa copecei facuti de mine, personaje, scenarii, maruntisuri dar care fac sarea si piperul dioramei... Las imaginile sa vorbeasca, mai ales ca acesta este ultimul meu post inainte de expozitie. La intoarcere voi mai posta fotografiile facute acolo si apoi... gata! Nu mai am putere nici sa lucrez la diorama si nici sa fac poze, pagini de net, posturi pe forumuri, etc. Ma retrag din viata publica. Lumea modelismului feroviar va fi un loc mai bun fara mine. Nu voi sterge situl TRENULETE.INFO, il voi lasa pana expira contractul. Adica, in situatia in care se mentine din publicitate (caci isi face plata automat din reclama) poate sa traisca atat cat are viata. Daca se inchide de la sine... sanatate. Eu nu mai pot! Bafta tuturor, ne vedem la Brasov! Pentru cine are nevoie de mine, pagina de contact il poate indruma!
th_arbusti-00.jpg th_09-11-2008-73.jpg th_09-11-2008-18.jpg th_09-11-2008-90.jpg

Bafta tuturor!


--------------------
- - -
Freedom is not free!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 9 Nov 2008, 19:27
Post #30


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Imi pare rau sa aud ce scrii .... sad.gif

Mi se pare interesanta reclama reno din pagina ta ...


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:31
Forum Renault