DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Huruie - vibreaza motorul, la ralanti si in mers

vic24
post 12 Dec 2010, 18:57
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




Buna ziua,
Astazi am patit ceva ciudat. Plec de acasa, masina mergea f bine. Dupa vreo 12 km, ajung la carfur, dau sa parchez si incepe motorul sa huruie si sa vibreze, ceva gen cand e in viteza, calci mult frana si se subtureaza prea mult si se gatuie (inclusiv trepida). Sub capota toate ok, pe dedesubt aparent ok. Dau cheie - huruia ca dracu. Sun la Dacia Asistenta, vine reprezentantul din CT (un tip amabil si prompt) si se uita la ea (scut, sigurante, fise, bujii...) toate ok. Imi zice sa o las la service langa carfur, sa intre maine baietii cu testerul pe ea. Plecam impreuna spre service, si, la o accelerare in curba ceva mai puternica, se aude un huruit foarte puternic, dupa care masina se comporta normal. Ajunsi la service, ii prezint omului noua stare, care era, si dupa parerea lui, normala. Aparent suspecteaza mizerie in benzina (eu pun numai omv 95). Plec, ajung acasa ok, masina merge perfect. Acum pe seara, plec iar cu masina, toate bune, si cand revin acasa, cand dau sa parchez (deci tot intr-o situatie pe franare si virare) hopa - incepe iar sa huruie. Vibreaza parca si ceva de tabla. mentionez ca nu pare a fi ceva slabit, pt ca cel de la dacia, a spus inainte sa se "repare" ca motorul nu are ralanti normal (vibreaza). Maine incerc sa ajung la service sa puna testul pe ea. Ce credeti ca are? O fi grav? HELP!

ps - apropo de benzina (daca o fi proasta si motivul problemei) - mai am o liniuta (care zic eu ca sta si ea sa se stinga). sa bag peste ea alta sa vad ce face ? ce benzina sa bag ?

This post has been edited by vic24: 12 Dec 2010, 19:15


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Dec 2010, 19:22
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu s-a aprins nici un martor de pe bord?
Poate nu merge un cilindru cum trebuie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 12 Dec 2010, 19:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




nu (asta ma mira!) martorul check engine e stins (e bun, se aprinde la contact). niciun alt martor aprins. tipul de la dacia s-a jucat cu fisele si s-a uitat la bujii, si a spus ca eventual ar fi vreun injector. dar nu pot pricepe cum a disparut subit, apoi dupa cateva zeci de km a aparut la fel de brusc (si intr-un moment de ralanti, nu de...forja)......

This post has been edited by vic24: 12 Dec 2010, 20:17


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 12 Dec 2010, 21:55
Post #4


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Eu zic sa nu te duci la service-ul de langa Carrefour, mergi la cel vechi.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 13 Dec 2010, 10:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




Well.... am fost pe Bratianu. Nenea de la garantii, amabil, a inspectat masina, a dat o tura cu ea (cativa km) - masina mergea brici (asa a mers de cand am plecat azi-dimineata). O baga pe elevator, ne uitam impreuna pe dedesubt la absolut tot, inclusiv trage de roti, etc. Toate la locul lor. Baga testerul pe ea, nicio eroare. Ii da totsi o reinitializare la nu stiu ce parametri. Concluzia - masina este ok. A ramas sa fiu cat mai atent daca mai apare, poate localizez cu precizie de unde e. dry.gif ce sa mai zic..... poate ramane un mister.....uitat.


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 25 Dec 2010, 18:07
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




AAAAA ! Mi-am adus aminte inca ceva !!! Cand a scos tipul ala fisele de pe bujii, parca am vazut in interiorul tubului care se mufeaza pe bujie un fel de pasta albicioasa (un soi de... muci). Ce este chestia aceea ? Un soi de pasta conductoare care se pune din fabrica? (altfel cum sa ajunga tocmai acolo...?). Luminati-ma si pe mine ca sunt foarte curios....
p.s. - Craciun fericit !!! biggrin.gif
p.s.2 - Nu ma intrebati de ce nu l-am intrebat pe el, pt ca in momentul ala nu-mi ardea de ..... muci....


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 26 Dec 2010, 12:19
Post #7


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




A mai aparut zgomotul de atunci?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Dec 2010, 18:22
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(vic24 @ 25 Dec 2010, 18:07)
Un soi de pasta conductoare care se pune din fabrica? (altfel cum sa ajunga tocmai acolo...?).
*
Da. Si trebuie pusa in zona de contact electric din fisa, nu si mai la vale pe zona ceramica a bujiei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 26 Dec 2010, 18:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




@klaus - merci. este in "fundul" fisei, deci regulamentar;
@bobo - nope, niciun zgomot. momentam am dat-o preventiv pe 99+ si merge ok


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:31
Forum Renault