DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Subwoofer pe Solenza

RGh
post 12 Feb 2014, 21:28
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 21 February 11




M-am luat dupa vior3l90 si nu am gresit, plus ca nu am investit exagerat, mai ales ca diferenta e mai mult decat observabila cu alelasi amplificator. Insa in ce priveste spatiul, Pioneer-ul recomanda incinta inchisa (sealed), care implica dimensiuni mult mai mici. De la noname la Pioneer se vede. Cutia dupa specificatiile din brosura, homemade


Attached thumbnail(s)
12022014033.jpg ( Size: 1.15mb ) Number of downloads: 339


--------------------
dacia Solenza 2004 - if 04 rga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 12 Feb 2014, 23:06
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Rgh, nu ar strica sa acorzi putina atentie si curateniei din masina asa cum acorzi sunetului, nu de alta dar zace praful de 1 deget in masina si praful ala intra in urechi si nu o sa mai auzi bine chiar daca ai Pioneer.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Feb 2014, 03:18
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




RGh daca nu te supara cateva sfaturi / indrumari :
1.neaparat trebuie sa pui o grila sau cel putin niste tije subtiri ca protectie la membrana wooferului . In timp cu siguranta vor zbura in timpul mersului obiecte in ea si o faci snitzel .
2. cablurile care le vad la woofer sunt de fapt niste "fire" mult prea subtiri si neizolate , ca sa nu spun ca nu sunt ecranate deloc ;
3. zona in care ai amplasat wooferul este foarte vizata de apa , iar in functie de inclinarea planului in care sta masina poate sa-ti intre prin mai multe parti , inclusiv pe sub chederul acela din stanga , unde de obicei se aduna apa si nu se elimina natural . Personal l-as fi amplasat pe mijloc , dar tu stii ce mai cari prin portbagaj si cat de greu este wooferul .
Statiei nu-i dau multa viata in acel loc . Nu are loc de racire , face condens in draci in acea zona si apa poate sa cada acolo ORICAND deschizi portbagajul .
4. eu as pune membrana catre interior si nu spre exterior daca vrei sa auzi si sa simti ceva din ce poate acel woofer . Nu vad masina ca fiind isonorizata si mai mult de jumate din putere va fi "consumata" de zdranganiturile numarului si ale chestiilor de prin portbagaj .
Personal cred ca o incinta bandpass trapezoidala s-ar fi auzit mult mai bine decat ce ai facut si mai rezolvai si cu spatiul .

This post has been edited by marius80_eugen: 13 Feb 2014, 03:19


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Feb 2014, 09:08
Post #154


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




"incinta bandpass trapezoidala"...
radmasa.gif Hai fi serios. Tu nu vezi ca omul vrea ieftin si bun? Ieftin nu rezista si gratis nu exista. Cele mai bune solutii low costa sunt pachetele blaupunkt box sau tube.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RGh
post 13 Feb 2014, 09:25
Post #155


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 21 February 11






--------------------
dacia Solenza 2004 - if 04 rga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 13 Feb 2014, 12:45
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




RGh

nu poti compara masina din clip cu solenza,
Asta din clip are si portbagajul compartimentat pentru subwoofer si izolat ca la carte,

Solenza e doar tabla si cam atat...



--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Feb 2014, 13:04
Post #157


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Nu mai radeti ma. E bun subufăruu ala, cand ii dai drumu se mai scutura din noroi / rugina.

PS: vezi ca tre sa schimbi butelia de gaz.

This post has been edited by Iulikk: 13 Feb 2014, 13:05


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 13 Feb 2014, 13:44
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




avem si eu in plan sa imi pun, dar cand am vazut la cineva si l-am auzit
m-am razgandit total... mai bine doua boxe pe spate si atat...
E mai mult decat suficient..

Ca sa faci sa sune ok, trebuie sa investesti sa dublezi valoarea masinii,
la momentul actual...


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RGh
post 13 Feb 2014, 22:26
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 21 February 11




QUOTE(velceani @ 13 Feb 2014, 13:44)
avem si eu in plan sa imi pun, dar cand am vazut la cineva si l-am auzit
m-am razgandit total... mai bine doua boxe pe spate si atat...
E mai mult decat suficient..

Ca sa faci sa sune ok, trebuie sa investesti sa dublezi valoarea masinii,
la momentul actual...
*


Nu stiu ce ai vazut si ai auzit.E eu sincer nu sunt la primul subwoofer, dar boxele din polita sunt jalnice cu polita originala chiar daca amplificate incat sa sare membrana din ele. Aceleasi boxe la o 1310 alta treaba. Ca sa ii dublezi valoarea fa-i plinul (in spirit de gluma)


--------------------
dacia Solenza 2004 - if 04 rga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Feb 2014, 09:00
Post #160


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(velceani @ 13 Feb 2014, 13:44)
avem si eu in plan sa imi pun, dar cand am vazut la cineva si l-am auzit
m-am razgandit total... mai bine doua boxe pe spate si atat...
E mai mult decat suficient..

Ca sa faci sa sune ok, trebuie sa investesti sa dublezi valoarea masinii,
la momentul actual...
*


Cred ca exagerezi. Nu stiu ce pretentii ai tu de la un sistem audio insa afirmatia cu dublarea valorii masinii mi se pare deplasata. Nu comparam difuzoarele din polita cu un subwoofer. Fiecare are rolul sau. La ora actuala cu un buget minim si cu o mica cercetare in domeniul audio, se pot gasi soluti ieftine si bune. Trebuie sa ai si un pic de bunavointa. Portbagajul se poate izola in cel mai rau caz cu vopsea cauciucata data in 2-3 straturi. O cutie de 3 kg nu costa mai mult de 30 de lei si iti ajunge cat sa dai de doua ori. Daca ai un buget mai mare poti pune aluband sau alte folii bituminoase.

La capitolul muzica conteaza in primul rand playerul. Multi monteaza subwoofere si statii pe playere din fabrica care nu au fost concepute pentru asa ceva si mai ales, nu au iesiri dedicate pentru statie.

Daca ai un player ok si minim doua difuzoare pe spate poti sa iti pui direct statia si subwooferul. Gasesti si pachete ieftine care se aud ok de la blaupunkt. Costau 300-400 de lei si aveau inclusiv kit-ul de cabluri. Daca vrei sunet de competitie atunci da, trebuie dublata valoarea masinii, dar noi aici discutam despre un sunet decent, fara interferente care sa te satisfaca auditiv in timpul petrecut in masina.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Feb 2014, 12:45
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Mda , compara un sedan de firma , isonorizat , cu o Solenza neisonorizata , care e si hatch .
Partea buna e ca butelia e acolo , statia care abia asteapta sa faca un scurt e acolo ... poate fi o masina ... exploziva radmasa.gif poate fi singura masina care a EXPLODAT de la prea mult bas si asta cu costuri MINIME !!! icon_mrgreen.gif Bineinteles ca poti intoarce subwooferul si catre manelistii de la gratar , ca doar de asta e facut sa bata afara.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RGh
post 14 Feb 2014, 22:41
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 21 February 11




Ce nu va mai place sa fiti contrazisi. Degeaba va contraziceti cu insonorizarea si alte chestii. Toata treaba o cam face cutia, incinta. Am experimentat toate trei tipurile de cutii si am ales-o pe cea care mi-a placut cum suna cel mai frumos. Va garantez eu ca nu trebuie izolat nimic pentru ca se aude super, bas puternic, infundat cum vreti. Nu se scurtcircuiteaza numic, nu se incalzeste nimic, cablurile sunt de 2 mm. Alea care se vad sunt RCA-uri pentru ca statia are 4 iesiri 2 pentru inalte si medii, iar celelalte 2 le folosesc in punte pentru ca statia permite, la subwoofer. Chiar am fost atent la cabluri, pentru semnalul de la player la statie de exemplu, am folosit cablu coaxial si mufe RCA aurite. Am pus siguranta la baterie bla bla bla etc. La vara daca se va incalzi statia ii pun un ventilator de 15 cm 12 v legat cand pleaca statia. Si daca se ajunge sa scape butelia gaz in asa hal, toate solenzele mai au becuri si alte circuite prin portbagaj. As fi curios, voi cei care tot sunteti asa experti sa-mi aratati prin exemplele voastre, dar fara faza cu boxele din polita sunt suficiente, ca asta mi-o poate zice si bunicu.

14 Feb 2014, 22:50:
Eu nu fac comparatie intre boxele din polita si rostul subwoofer-ului pentru am specificat de la un noname la asta de acum. Aaa si am avut si Blaupunkt cutie, dar scuza-ma e pistol cu apa. Uite Tavy84 o poza cand era curat in masina

This post has been edited by RGh: 14 Feb 2014, 22:50

Attached thumbnail(s)
Fotografie1920.jpg ( Size: 602.67k ) Number of downloads: 130


--------------------
dacia Solenza 2004 - if 04 rga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 18 Feb 2014, 11:30
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




la categoria imbunatatiri....vin cu ceva nou : un radio cd auto pioneer. urmeaza niste boxe pt spate..momentan pe spate am 4 difuzoare blaupunkt (cele care sunt si pe logan) legate in serie, iar pe fata 2 ..tot blaupunkt de pe logan. problema este ca au impedenat de 2 ohm si imi cam incing playerul..d-aia am si ales sa le leg in serie pe cele spate. si balansul este dat mai mult pe spate . despre player ..numai cuvinte de lauda.

Attached thumbnail(s)
index.jpg ( Size: 7.15k ) Number of downloads: 91


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 21:29
Forum Renault