DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> placute frana slz

i96nds
post 15 Feb 2005, 14:45
Post #91


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Am fost azi sa caut "Set anexe ansamblate" - cod 60.01.545.702.
Asta inseamna sigurantele pentru prins penele de la placutzele de frana+pene.

Culmea e ca sunt doar pentru O roata si costa.... 154.000 lei.... Asa ca mare grija ce faceti cu sigurantele alea.... Nu credeti ca se potrivesc si cele de berlina ? Poate penele nu se potrivesc insa pe alea e greu sa le strici. Mai degraba poti strica sigurantele.

Ce parere aveti?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NELULA
post 19 Feb 2005, 12:43
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 February 05
From: IAȘI




Salutare,urmaresc de multa vreme acest forum si vad ca periodic apar in discutie placutele de frina,motiv pentru care nu m-am putut abtine sa nu aduc si eu unele precizari .
Legat de sigurante la revizia de 20000 am depistat ca si mie imi lipseau doua,cite una pe fiecare roata si mi le-a completat mecanicul din service.

Placutele FERODO au codul precizat mai sus TAR 114 20336 14,00 si sunt intr-o cutie verde cu o dunga rosie(250000 la AUTO CENTER Iasi).Au niste caneluri pe partea opusa ferodourilor ce se polizeaza sau pilesc in doua minute.Eu le-am inlocuit pe cele originale la 20812 km,cu toate ca mecanicii din service mi-au spus la 10000 ca trebuie schimbate.Nu trebuie sa-i luati in seama intotdeauna,au interes sa le schimbe mai repede,mai ales cind nu aveti acces in service si nu puteti verifica singuri cum stau lucrurile,in general au uzura mica si le monteaza la altii .Daca doriti de origine Dacia-TEXTAR puteti trata tot cu ei si le luati la jumatate de pret(350000),la fel si montatul daca vi-l factureaza manopera va rupe.Placutele mele aveau 2/3 uzura la 20812 km si cred ca mai mergeau inca 2,3 mii km cu toate ca am un stil de condus destul de sportiv.

Solenza nu are placute cu indicator de uzura,sunt fara fire,la bord va indica pozitia frinei de mina si cind apar defectiuni la sistemul de frinare .Am vazut ca o tija de pe linga pompa de frina la schimbarea placutelor s-a deplasat spre exterior si cu o cheie de 22(24)inelara a fost impinsa inapoi si s-a stins martorul de la bord.


--------------------
DACIA SOLENZA 1.9 D - IASI-IAN-2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NELULA
post 27 Feb 2005, 01:06
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 19 February 05
From: IAȘI




Rectific nu caneluri pe partea opusa ferodourilor,ci cate o "ridicatura".


--------------------
DACIA SOLENZA 1.9 D - IASI-IAN-2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excellence
post 5 Mar 2005, 10:06
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(pedrovl @ 26 Oct 2004, 01:56)
Se pot pune pe SLZ placute de origine cu senzor? Am fost duminica la Pitesti in targ si ziceau vanzatorii de piese ca sunt niste placute cu senzori! Dar  la service nu au de origine. Stiti ceva in sensul asta?
*




am fost astazi la service.. si mi-ai zis la magazie ca placutele de solenza disel sunt 850..aveti idee..pe la voi tot asa costa? au astia preturiile exagerate


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 5 Mar 2005, 12:51
Post #95


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Atit sunt peste tot.
Dar poti sa pui romanesti de DSN, tot de origine, cam la 250.000.

This post has been edited by bomicabomic: 5 Mar 2005, 22:42


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excellence
post 5 Mar 2005, 16:19
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(bomicabomic @ 5 Mar 2005, 06:51)
Atit sunt peste tot.
*




ok multumesc pt raspuns..asta e:)


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 6 Mar 2005, 17:22
Post #97


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04





Am verificat palcutele de 250k puse la revizia de 20 mii si acum la 30k sunt perfecte. Doar ca uneori scartaie. Asa ca a meritat reducerea cheltuielii....de la 8 sute si ceva la 250....Ieri la cand am facut revizia de 30k am fost cu un amic cu SLZ la 40k . I-au pus si lui tot din alea de 250k , Asa cum mi-ati confirmat si voi scartaie si cle de 800 si ceva (Textar parca...) tot datorita insertiei de metal ecologic ....asa ca mergem inainte atata timp cat nu uzeaza discurile. Cel putin la mine s-a constatat o uzura normala....


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 6 Mar 2005, 22:25
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Adica, alea de uzina e cele mai bune?!?!


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 7 Mar 2005, 11:36
Post #99


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(AVT @ 6 Mar 2005, 22:25)
Adica, alea de uzina e cele mai bune?!?!
*




Pai nu e vorba ca "e cele mai bune" ....Se pare ca sunt la fel calitativ diferenta fiind doar de pret. Poate si scartaitul sa fie mai scump smile.gif ...


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 7 Mar 2005, 12:26
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Si mie la 10.000 mi-au pus placute " cu scart".
M-am enervat, desi din punct de vedere al franarii erau bune, si m-am dus peste ei.
Au spus ca nu au momentan " de origine" - de unde am tras concluzia ca nici cele pe care le-au pus nu au fost - si sa revin peste 3 zile.
Am revenit si le-au schimbat . Am urmarit si intr-adevar erau diferite cele puse initial de ei, fata de cele cu care a fost livrata masina ( si fata de cele puse la revenire, absolut gratuit - i-am amenintat cu "vocea clientului). Pe discuri se vedeau niste santuri care parca n-aveau ce cauta acolo, dar nu stiu daca nu cumva erau si inainte.

Rezultat: a disparut scartaitul.
frana este buna ( ca si inainte )
m-au tinut minte ca fac scandal si la 20.000 mi-au pus tot " de origine", fara scart.

This post has been edited by GABY IS BACK !: 7 Mar 2005, 12:28


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 9 Mar 2005, 23:27
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




eu m-am obisnuit cu scartul. am ajuns sa mi se para aiurea daca nu mai aud nici un zgomot. ciudat nu?


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin229
post 12 Apr 2005, 07:03
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 10 January 05




[quote=pedrovl,6 Mar 2005, 17:22]
Am verificat palcutele de 250k puse la revizia de 20 mii si acum la 30k sunt perfecte. Doar ca uneori scartaie. Asa ca a meritat reducerea cheltuielii....de la 8 sute si ceva la 250....Ieri la cand am facut revizia de 30k am fost cu un amic cu SLZ la 40k . I-au pus si lui tot din alea de 250k , Asa cum mi-ati confirmat si voi scartaie si cle de 800 si ceva (Textar parca...) tot datorita insertiei de metal ecologic ....asa ca mergem inainte atata timp cat nu uzeaza discurile. Cel putin la mine s-a constatat o uzura normala....
*

[/quo

Salut!! De care plecute ai luat ? De Dacia normale la 220.000? Am vazut ceva in ,agazin de Ramnicu Sarat? Sunt Bune? Multam...


--------------------
Dacia SLZ Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 12 Apr 2005, 11:15
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Salut, am tot citit ce e scris despre placutele de frana de solenta si am si eu ceva nedumeriri.
Pe la 200 de km au inceput sa scartaie: dat telefon la service -> raspuns: e normal sa scartaie, din cauza ca sunt ecologice. Bun, am citit si aici si am vazut ca intr-adevar scartaie.
Dupa, am observat un praf negru pe roti (de la grafit am spus eu), dar destul de mult. E normal spun eu, dar totusi... nu am curatat masina o luna sa vad cat se aduna si e cam mult.
Oricum, nu sunt de acord sa imi scartaie franele (ce ar spune ei daca s-ar urca in avion, aripile ar sta sa cada si ar spune pilotul: e normal, sunt aripi ecologice?).

Am vazut ca pot pune placute Ferrodo. Chestia este: le inlocuiesc ei pe garantie? Am sanse sa scap de scartait?

Cel mai mult ma ingrijoreaza ca s-ar putea sa imi afecteze discurile, ca pana la urma ma pot obisnui si cu scartaitul, ca de tinut franele tin bine.

Daca stie cineva cum sta treaba in Iasi cu service autorizat (daca nu ma insel la Caremil trebuie sa ajung), poate imi dati si mie niste informatii la stuiberv@yahoo.com.

Multumesc.

This post has been edited by stuiberv: 12 Apr 2005, 11:18


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BGV
post 3 Aug 2005, 21:24
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 4 June 05
From: Bucuresti




Am luat placute facute la Ferind SA Ramnicu Sarat 45 ron din Pantelimon.Daca le schimb e obligatoriu sa fac si aerisirea la frane ?


--------------------
DACIA LOGAN 2012,laureate - GVB
RENAULT GRAND SCENIC,2005,AUTOMAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 3 Aug 2005, 22:22
Post #105


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




obligatoriu


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BGV
post 3 Aug 2005, 22:28
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 4 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(GABONE77 @ 3 Aug 2005, 23:22)
obligatoriu
*



pe instructiuni scrie ca dupa caz daca se pierde pe undeva lichid. E greu de facut ?Cum se face ?


--------------------
DACIA LOGAN 2012,laureate - GVB
RENAULT GRAND SCENIC,2005,AUTOMAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 4 Aug 2005, 02:25
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Ce rol au sigurantele alea de tabla care "fixeaza" placacuta exterioara de frana? Mie mi se incige destul de rau roata in mers, poate fi de la faptul ca nu am pus acele sigurante de tabla? Pistonasele merg bine, usor cu mana.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 4 Aug 2005, 10:42
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Eu stiu ca aerisirea se face daca s-a umblat la instalatia de franare si a existat riscul de a pierde lichid de frana sau de a intra aer in instalatie. E prima data cand aud ca ar fi obligatoriu aerisirea DOAR dupa ca s-au schimbat placutele. Schimba placutele linistit, fara nici o aerisire.

@tuneam, de ce n-ai mai pus la loc sigurantele alea? Tu singur ai spus ca sunt acolo pentru fixarea placutelor; asta fac ele.
Si nu cred ca au legatura cu incalzitul rotii. De regula asta se intampla din functionarea defectuasa a pistonaselor. Chiar daca merg usor cu mana, in mers, cursa lor este mult redusa si de regula in zona aceea se gripeaza (de la mizerie, rugina etc.).


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 4 Aug 2005, 16:27
Post #109


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




am luat placute textar.. de origine azi.. cam scumpe 800k.. da ma bazaia maicamea ca sa iau de origine si nu alte chestii sa le modific cu flexu sau sa franeze prost, sa uzeze discu.. etc.. dar din cate am auzit tocmai astea textar uzeaza discu..

whatever.. nu prea cred ca am facut afacere..


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BGV
post 4 Aug 2005, 22:28
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 4 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Marius @ 4 Aug 2005, 11:42)
Eu stiu ca aerisirea se face daca s-a umblat la instalatia de franare si a existat riscul de a pierde lichid de frana sau de a intra aer in instalatie. E prima data cand aud ca ar fi obligatoriu aerisirea DOAR dupa ca s-au schimbat placutele. Schimba placutele linistit, fara nici o aerisire.

@tuneam, de ce n-ai mai pus la loc sigurantele alea? Tu singur ai spus ca sunt acolo pentru fixarea placutelor; asta fac ele.
Si nu cred ca au legatura cu incalzitul rotii. De regula asta se intampla din functionarea defectuasa a pistonaselor. Chiar daca merg usor cu mana, in mers, cursa lor este mult redusa si de regula in zona aceea se gripeaza (de la mizerie, rugina etc.).
*



Le-am schimbat azi, fara aerisire si eu am gandit ca si tine.


--------------------
DACIA LOGAN 2012,laureate - GVB
RENAULT GRAND SCENIC,2005,AUTOMAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 2 Sep 2005, 08:00
Post #111


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Fratilor am o problema ! M-am laudat ca la IATSA Stefanesti mi-au pus placute ieftine dar din pacate dupa ce se inceng un pic franele scot un zgomot infernal de zici ca se rupe ceva la roti. Mu vibreaza nimic, nu se simte in pedala nimic, nici in volan dar zgomotul este ca un "gajait" foarte foarte puternic. A mai patit cineva chestia asta? eu le-am inlocuit la 20k, erau inca bune si am pus tot din alea care dupa 500 de km au inceput sa faca din nou urat cand se incing . Un singur lucru am observat. Niciodata nu mi-au pus sigurantele alea mici de tabla . Sa fie de la asta? Scireti va rog daca ati patit-o sau daca stiti. Care sunt totusi cele mai bune placute? Cum le recunoastem pe cele care le da cartea? (Textar...)Care din ele uzeaza cel mai putin discurile? Multam.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Sep 2005, 09:29
Post #112


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




pedrovl, eu raman la parerea ca placutele TEXTAR sunt mult prea scumpe si uzeaza prematur discurile. Tie cred ca ti-au pus la service pe cele de Rm. Sarat. Nu sunt grozave, din cate stiu eu. Poate ma insel.

Daca tot ziceai ca s-a deschis MOL la voi in Valcea, vezi ca sunt placute FERODO TARGET TAR114 chiar la benzinarie, sub 30 lei noi. Asa ca pretul e foarte bun si calitatea deasemenea.

Gajaitul ala foarte puternic poate sa fie de la miscarea etrierului cand pui frana. Mi se pare foarte ciudat ce zici tu de sigurantele alea.

Ideea e ca la montaj se pun placutele la locul lor (insotite de agrafa aia in partea superioara ca sa nu se miste aiurea). Apoi se pune etrierul. Urmeaza "infingerea" penelor acelea metalice atat sus cat si jos. In acest mod nu se va mai misca etrierul. De fapt se va misca foarte, foarte putin, ca doar de aia sunt sarmele alea cu rol de arc sub etrier.

Abia dupa aia, ca sa nu iasa aceste pene de metal in timpul mersului se monteaza niste sigurante mici, din sarma. Sunt cate 2 pe fiecare pana metalica, deci 4 pe roata.
Deci nu am priceput: despre ce sigurante de tabla vorbesti?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 2 Sep 2005, 11:22
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Cred ca se refera la acele lamele din tabla otelita care ajuta la retragerea placutelor, pe care eu le-am rupt cand am schimbat placutele si am reusit sa improvizez ceva din ce a mai ramas.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Sep 2005, 12:03
Post #114


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




thunder, cred ca lamelele alea de tabla otelita nu sunt decat la DSN. La SLZ nu mai sunt. In locul lor sunt niste U-uri din sarma arcuita care sa tina placutele sub tensiune. Chestiile astea se pun in partea de sus a placutei, cu partea mai "lata" spre interiorul discului.

Deci, pedrovl, cum e?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 5 Sep 2005, 07:46
Post #115


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(i96nds @ 2 Sep 2005, 12:03)
thunder, cred ca lamelele alea de tabla otelita nu sunt decat la DSN. La SLZ nu mai sunt. In locul lor sunt niste U-uri din sarma arcuita care sa tina placutele sub tensiune. Chestiile astea se pun in partea de sus a placutei, cu partea mai "lata" spre interiorul discului.

Deci, pedrovl, cum e?
*




Atat placutele schimbate la 20k , cat si cele pe care le-am pus acum si de care m-am plans au niste sigurante de otel, nu sarme. Deci ce sa inteleg? Mi-au pus placute de DSN?
M-am uitat acolo si totul arata foarte bine inafara de acele sigurante de otel care le port in portbagaj si nu stiu ce sa fac. Trebuie puse? De aia e posibil sa joace placuta dupa ce-si face putin joc? Gajaitul ala infernal de acolo vine?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 5 Sep 2005, 17:20
Post #116


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




stie cineva cat costa un set de placute originale de frana cu care vine masina echipata din fabrica? si eventual un magazin ceva? multumesc.


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xpert
post 6 Sep 2005, 04:42
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 20 January 05
From: Campulung Muscel




QUOTE(pedrovl @ 2 Sep 2005, 08:00)
Fratilor am o problema ! M-am laudat ca la IATSA Stefanesti mi-au pus placute ieftine dar din pacate dupa ce se inceng un pic franele scot un zgomot infernal de zici ca se rupe ceva la roti. Mu vibreaza nimic, nu se simte in pedala nimic, nici in volan dar zgomotul este ca un "gajait" foarte foarte puternic. A mai patit cineva chestia asta? eu le-am inlocuit la 20k, erau inca bune si am pus tot din alea care dupa 500 de km au inceput sa faca din nou urat cand se incing . Un singur lucru am observat. Niciodata nu mi-au pus sigurantele alea mici de tabla . Sa fie de la asta? Scireti va rog daca ati patit-o sau daca stiti. Care sunt totusi cele mai bune placute? Cum le recunoastem pe cele care le da cartea? (Textar...)Care din ele uzeaza cel mai putin discurile? Multam.
*



1. Și mie tot acolo mi-au pus "mai ieftine" (cred că tot din alea). De scârțâit nu scârțâie (e drept că la stilul meu de condus frânele nu prea apucă să se încălzească), dar am impresia ca sunt cca 1-2 mm mai late ca cele originale. De ce? pentru că le-am verificat de cenzuratând și au marginea mai apropiată de centrul discului rotunjită, În rest par să fie OK. Văru-meu care este mecanicul meu post-garanție mi-a spus când le-a văzut că e un ferodou foarte tare (aproape că ți se pare fier, nu ferodou) și că asta nu este foarte bine reducând chiar eficiența frânării. Mi-a arătat el unele din ferodou adevărat. Erau românești produse pe la Buzău (??). Oricum, după vreo 10k cu ele, sunt în regulă.

2. Confirm și ceea ce spune pedro vizavi de acele siguranțe care vin în capătul plăcuței. Iinițial era câte una la fiecare plăcuță... până la Ștefănești. Acolo mecanicul le-a aruncat pur și simplu o dată cu schimbarea plăcuțelor. Adevărul este că plăcuțele nu prea au cum să sară de acolo. Probabil, așa cum spunea cineva mai sus, au rolul de a ține plăcuțele fixe sau în tensiune, deși și felul în care intră nu prea le lasă mult spațiu de dans.

This post has been edited by Xpert: 6 Sep 2005, 04:44


--------------------
Renault Symbol 1,4 8V 75CP Fidji aprilie 2006 - VL-***
La urma urmei automobilul este numai un mijloc de locomotie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 9 Sep 2005, 07:53
Post #118


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Am pus tablitele alea la placute pe care initial nu mi le-au pus pe motiv ca nu mai au loc si deocamdata zgomotul a disparut. Din pacate am pus numai la cele de pe stanga pentru ca dobitocul ala nu mi-a dat decat 2 si trebuia sa -mi dea 4. Acum nu stiu de unde naiba sa iau ca sa pun si pe partea stanga.Cel putin pana acum se pare ca acel "gajait" provenea din jocul placutelor. Si inca ceva. Sper sa nu patiti si voi la fel: In aceste placute am gasit inserat in "carnea" placutei un fel de surub care putea face foarte rau discului. Cel care mi l-a descoperit a zis ca nu e prima data si ca a gasit si cuie in placute. Deci fluieratul de care se plang unii provine si de aici.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 9 Sep 2005, 10:40
Post #119


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mai tu vrei sa ne zapacesti.... La SLZ nu exista aceste tablite...

Hai sa mai scriu inca o data:
PENTRU O ROATA (doar) la SLZ avem asa: (in ordinea montarii)

-doua placute de frana
- doua sarme arcuite care se pun in partea de sus a placutei. Sa le zicem AGRAFE. Deci avem cate o sarma dintr-asta otelita pentru fiecare placuta. In total sarma asta arcuita are cam 1 cm inaltime si 2 cm lungime. Adancimea ei e cam de 1 cm. Aceasta chestie ( la care nu stiu sa ii zic o denumire stiintifica ) are rolul de a tine placuta sub tensiune acolo in locasul ei. Cand te uiti din lateralul ei are o forma de U rasturnat la 90 grade. Adica capetele U-ului se pot apropia. De aici si senzatia de arc. Aceasta piesa are aspect 3D, deci are si adancime.
- un etrier
- doua pene metalice care tin etrierul sa nu se miste. Cred ca au grosime de 0.5 cm si lungime de cativa cm (3-4, cred...) Fiecare dintre aceste pene are cate 2 gauri mici - cate o gaura la fiecare capat. Aici vin sigurantele.
- patru sigurante mici - cate doua pentru fiecare pana. Au rolul de a nu lasa pana aceea sa iasa de la locul ei. In acest fel nu exista pericolul ca etrierul sa zboare de acolo. Sigurantele astea sunt tot din sarma otelita insa sunt mult mai mici. Adica au cam 1 cm inaltime. Insa latimea lor e de 0.4 cm (zic eu) si sunt plane (adica 2D)

Inmultim cu 2 si avem ce ne trebuie pentru ambele roti:
4 placute
4 agrafe de fixare a placutei
2 etriere
4 pene de fixare etrier
8 sigurante pentru fixarea penei.


Deci... pedrovl.... despre ce tablite vorbesti tu? Nu e nici o tabla pe acolo... Era la berlina si poate si la DSN, nu stiu sigur. Insa la SLZ sigur nu e nici o tablita. Sau poate te referi la pene ? Nu prea inteleg.... Poti sa ne explici ?

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=26004

This post has been edited by i96nds: 9 Sep 2005, 15:08


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 12 Sep 2005, 09:26
Post #120


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(i96nds @ 9 Sep 2005, 10:40)
Mai tu vrei sa ne zapacesti.... La SLZ nu exista aceste tablite...

Hai sa mai scriu inca o data:
PENTRU O ROATA (doar) la SLZ avem asa: (in ordinea montarii)

-doua placute de frana
- doua sarme arcuite care se pun in partea de sus a placutei. Sa le zicem AGRAFE. Deci avem cate o sarma dintr-asta otelita pentru fiecare placuta. In total sarma asta arcuita are cam 1 cm inaltime si 2 cm lungime. Adancimea ei e cam de 1 cm. Aceasta chestie ( la care nu stiu sa ii zic o denumire stiintifica ) are rolul de a tine placuta sub tensiune acolo in locasul ei. Cand te uiti din lateralul ei are o forma de U rasturnat la 90 grade. Adica capetele U-ului se pot apropia. De aici si senzatia de arc. Aceasta piesa are aspect 3D, deci are si adancime.
- un etrier
- doua pene metalice care tin etrierul sa nu se miste. Cred ca au grosime de 0.5 cm si lungime de cativa cm (3-4, cred...) Fiecare dintre aceste pene are cate 2 gauri mici - cate o gaura la fiecare capat. Aici vin sigurantele.
- patru sigurante mici - cate doua pentru fiecare pana. Au rolul de a nu lasa pana aceea sa iasa de la locul ei. In acest fel nu exista pericolul ca etrierul sa zboare de acolo. Sigurantele astea sunt tot din sarma otelita insa sunt mult mai mici. Adica au cam 1 cm inaltime. Insa latimea lor e de 0.4 cm (zic eu) si sunt plane (adica 2D)

Inmultim cu 2 si avem ce ne trebuie pentru ambele roti:
4 placute
4 agrafe de fixare a placutei
2 etriere
4 pene de fixare etrier
8 sigurante pentru fixarea penei.
Deci... pedrovl.... despre ce tablite vorbesti tu? Nu e nici o tabla pe acolo... Era la berlina si poate si la DSN, nu stiu sigur. Insa la SLZ sigur nu e nici o tablita. Sau poate te referi la pene ? Nu prea inteleg.... Poti sa ne explici ?

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=26004
*




Iti spun sigur ca am pus acele doua tablite in forma de "U" si ca acum nu mai "gajaie". Probabil ca ei mi-au pus placute de DSN si de aia exista si acele tablite. Ce ai scris tu mai sus e foarte corect dar la mine dupa 1000 de km de la schimbare au intrat si au fixat perfect placutele si acele tablite. Au fost puse in partea de sus si cel care mi le-a pus mi-a explicat ca fiind din otel vor impinge placuta in etrier pe masura ce se uzeaza ca aceasta sa nu mai joace. Din pacate asa cum am scris trebuie sa mai gasesc doua si pentru partea dreapta pentru ca ala m-a pacalit la Pitesti si mi-a dat numai doua , eu crezand ca se pun doar cate una pe fiecare roata. E clar ca fiind 4 placute trebuie cate o tablita pentru fiecare placuta. La mine am vazut asa:

4 placute
2 etriere
4 pene fixare etrier
4 sau 8 (aici nu sunt sigur) sigurante de fixare a penelor(sunt niste sarme mici otelite)
4 agrafe de fixarea placutelor (astea nu le-am observat dar banuiesc ca exista)

la astea am adaugat pe stanga (deocamdata) acele tablite care vin in partea de sus a placutei pe capatul de prindere si pe masura ce se uzeaza placuta le imping in jos tinandu-le stranse de etrier.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:56
Forum Renault