DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> clanc cand cupleaza ambreajul

valentin ion
post 28 Dec 2016, 12:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




salut culegi sunt nou pe forum am cautat pe forum si nu am gasit problema
Am un logan 1.6 8v si tocmai i-am schimbat ambreajul in urma cu 1k km am pus sachs la recomandarea mecanicului ca este fiabil, tine la tavaleala etc.
Bun problema mea este atunci cand bag in viteza chiar atunci cand ridic putin piciorul dupa ambreaj si accelerez se aude un clank sau un poc nu stiu cu sa pronunt.Ideea este ca arunci cand ridic ca mortu piciorul dupa ambreaj si accelerez incet de tot nu se mai aude dar na nu poti de fiecare data sa mergi asa de finut cu ea mai ales in inferul de bucuresti
Cel mai bine se aude cand sunt in treapta 2 cu 10 la ora calc ambreajul si cand dau drumul putin si accelerez se aude ,,clank'' destul de tare
Ce ar putea fi intra bine in viteze nu bruscheaza nu patineaza , la voi tot asa face sau numai la mine este aceasta probleme
Multumesc sper ca am explicat cat am putut de bine


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 28 Dec 2016, 13:23
Post #2


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Cand treci peste denivelari se aude acel "clank"? Eu am patit ceva asemanator dupa schimbarea ambreiajului si de vina era scutul, pe care nenea mecanicul nu s-a mai obosit sa il prinda in toate suruburile.


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin ion
post 28 Dec 2016, 14:14
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




nu este de la scut sau alt surub desfacut sau slabit ,am ascultat destul de clar si acum si se aude chiar din interiorul cutiei unde este ambreajul cred, de ex. cand sunt in treapta 2 si calc ambreajul si ridic putin si accelerez atunci cand se face cuplarea ambreajului volanta -disc-placa se aude acel clank
Chiar acum am incercat mai multe teste daca o turez mai mult intre 2500-3000 in treapta 2 cu ambreajul la podea si eliberez cate putin acel zgomot dispare dar deja motorul se aude prea turat si ambreajul patineaza ce oare sa fie sper sa nu am surprize chiar acum de anul nou .Ma gandesc ca poate nu e reglat bine si mai trebuie reglat, strans sau slabit din piulite nu stiu exact


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 28 Dec 2016, 15:10
Post #4


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Si la mine se auzea zgomotul cel mai pregnant la cuplarea in treapta a doua. Am dat cheile tipului de la receptie, am facut o tura cu masina (el la volan) ca sa constate zgomotul, iar in 15 minute mi-au adus masina. Problema mi-au zis ca era de la scut (nu stiu daca acesta era motivul si nici nu m-a interesat atata timp cat am platit pentru o lucrare si doream ca totul sa fie ok cand preiau masina).
Din moment ce ai platit pentru inlocuirea ambreiajului, iar zgomotul a aparut dupa interventia mecanicului, te sfatuiesc sa procedezi la fel.


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin ion
post 28 Dec 2016, 16:02
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




am sa ma duc la mecanicul care a schimbat ambreajul numai ca este plecat in vacanta de sarbatori vine dupa 5 ian
Mai astept poate a mai intalnit cineva pe forum asa ceva si ma lamureste si pe mine


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 28 Dec 2016, 23:55
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Si eu am acest clanc atunci cand eliberez ambreiajul, tot in tr.2 se aude cel mai bine. Nu am reusit sa-i dau de capat de vreo 2 ani... nu e de la tamponul de la cutie, l-am inlocuit si strans cu mana mea. Tot de la ambreiaj pare sa vina, o fi placa obosita... daca aflii care e rezolvarea, scrie te rog aici.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin ion
post 29 Dec 2016, 10:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




am gasit ceva asemanator cu problema noastra ,,Victorine'' pun si link-ul e un post mai vechi tot dupa dacia club.
https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=68898&st=0
Ce mia atras atentia este pe pagina 2 a domnului ,,han_1.6 mpi'' care cica si el a avut aceasta problema si a rezolvat regland mai sus pedala de ambreiaj- din piulitele de la cablu din dreptul furcii.
Chiar sunt curios am sa incerc si eu sa strang 3-4 spirale sa vad daca mai face ,la mine ambreajul cupleaza putin mai joc sa zic 1/3 din cursa

This post has been edited by valentin ion: 29 Dec 2016, 13:19


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Dec 2016, 13:57
Post #8


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




posibil zgomot de "joc" grup(pinion-coroana).... treaba cu stransul cablului de ambreiaj e o gluma si facuta necorespunzator poate avea implicatii pe viitor....

This post has been edited by sobolan: 29 Dec 2016, 13:58


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin ion
post 29 Dec 2016, 14:18
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




pff...asta mai lipsea acum
am gasit un filmulet in care se aude exact acelasi sunet ca la mine
dati la min. 17:31
https://www.youtube.com/watch?v=IhPhfnqXhjM...vDt95FikBoNqh7k


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin ion
post 2 Jan 2017, 18:51
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




am mai strans piulitele de la furca putin...tot asa face am sa le slabesc exact cum au fost inainte
Mai ramane varianta cu uleiul din cutie poate acesta sa subtiat prea mult sa facut apos si nu mai are proprietatile necesare de ungere in 140k km.Am sa il schimb cumpar 3 litri de ulei ,,Elf Tranself NFJ, 75W80''
O seara buna


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin ion
post 6 Jan 2017, 18:26
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




am vorbit si cu mecanicul care a schimbat ambreajul...a mers cu ea in toate felurile daca o turezi mai mult cand esti in treapta 2 (2500+) si dupa ridici ambreajul usor nu mai face acel clanc.A constatat ca cel mai probabil este din cutie acel ,,clanc" ca posibil sa fie nush ce pinion care sa uzat dinti si are toleranta mai mare decat trebuie ambreajul cica nu se manifesta asa daca este reglat prost caraie agata viteza cupleaza brusc...etc mai multe mi-a zis ,ma sfatuit sa schimb uleiul cu toate ca nu cred ca sar rezolva problema.Oricum asa o las sa se auda acel clank cat vrea atat timp cat cupleaza lin nu bruscheaza si schimba usor nu agata nu am de ce sa imi fac griji.
Victorine tu cati km ai facut in acesti 2 ani cu masina de cand ai acel clank ?
Daca mai tine 80k km sunt multumit schimb masina smile.gif

This post has been edited by valentin ion: 6 Jan 2017, 18:29


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Jan 2017, 10:29
Post #12


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(valentin ion @ 6 Jan 2017, 19:26)
A constatat ca cel mai probabil este din cutie acel ,,clanc" ca posibil sa fie nush ce pinion care sa uzat dinti si are toleranta
*




ce ti-am zis eu ? rolleyes.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin ion
post 7 Jan 2017, 13:37
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 28 December 16




mda...se pare ca ai avut dreptate ,,sobolan '' am cumparat si 3 litri de ulei pentru schimb dar nu acum e prea frig afara smile.gif ...ar fi culmea sa nu se mai auda scapam ieftin cu 80ron

In legatura cu parerile unor membri dupa forum sa stiti ca daca am spus ca schimb masina asta nu inseamna ca am sa o vand ii va ramane lu' taicamiu dar asta e romanu -CINE SE SIMTE VINOVAT CA PROCEDEAZA ASTFEL SE AFIRMA -
O zi buna in continuare

This post has been edited by valentin ion: 7 Jan 2017, 13:39


--------------------
dacia logan 2007 - dfdffgfd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Jan 2017, 13:53
Post #14


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




si daca o vinzi ce ? zgomotul ala nu e defect mai degraba e un "joc tehnologic" usor accentuat.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george75m
post 3 Mar 2017, 19:36
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 31 October 10




La mine face de noua asa. Cu timpul si-a dat drumul, acum face foarte rar.
Am 150.000 Km cu acel ambreiaj.


--------------------
Dacia Logan / Lodgy / 2007_1.4MPI/ 2016_Stepway_1.5DCI_109CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:56
Forum Renault