DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dauna totala RCA !, Plata dosar !

kosfunny
post 18 Jan 2013, 21:42
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Pai sper sa nu mai raspunzi cu ce stii pt ca in postul tau sunt multe informatii eronate.

Cum poti pune omul sa plateasca la service 6000 euro ????? Asigurarea nu despagubeste decat in limita valorii reale a autovehiculului la data accidentului. Plecand de la datele date de colegul nostru mie mi-a iesit o valoare reala de 2400 euro din care se scade 25 % epava. Am facut calculul pe minim. In fuctie de starea masinii la data accidentului si de nr km se poate ajunge la un maxim de 4000 euro valoare reala din care se scade epava in caz ca nu se poate repara in banii astia.
Deci , cei minim 2000 euro cine ii plateste ?

Intr-un post ceva mai sus chiar tu ai spus ca penalizarile pe care le obtii in instanta sunt de 0.2 % pe zi. Eu nu stiu sa fi crescut la O.5 % .

Nici pe CASCO nu ia asiguratorul epava , doar o pune la licitatie pe un site exclusivist. Mai mult ai scoate tu pe ea daca o pui pe Autovit.


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 18 Jan 2013, 22:41
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Dupa cum am mentionat mai sus, e doar un sfat cum sa ii sperie pe respectivii de la asigurari, eu asa am procedat cand am avut dauna totala;
Cu despagubirea pe zi da, 0.2 % pe zi, imi cer scuze dar fara sa imi dau seama, eu pur si simplu asa mi-am adus aminte pe moment 0,5 dar real este 0.2 % /zi !

Nu vreau in nici un fel sa fac rau cuiva, vreau doar sa ajut, domnului in cauza cred ca i-a catalogat masina la stare de intretinere medie, nu buna, dat fiind timpul care a trecut de cand a fost fabricata masina....


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 18 Jan 2013, 23:19
Post #33


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspunsuri.

Din start masina nu are CASCO, deci varianta pica.

Devizul de la service a fost de peste 6 mii, iar masina fiind evaluata la 4600, rezulta ca reparatia e mult peste valoare masinii, deci asigurarea o da pe dauna totala si teoretic trebuie sa-l despagubeasca la valoarea estimata a masinii, adica 4600 euro, valoare estimata chiar de ei pe baza criteriilor lor.

Bun pana aici, valoarea estimata de 4600 mi se pare de bunt simt, treaba e ca ei vor sa-l despagubeasca cu cei 4600 dandu-i 10.600RON, adica aprox. 2400 euro + epava, ceea ce nu este in regula.

La un calcul simplu ar inseamna ca de la valoarea masinii (4600), scanzand cat ii dau lui (2400), rezulta o suma de 2200 care eu inteleg ca ar fi estimarea epavei. Epava aia insa nu face suma asta.
Ei supraevalueaza epava pentru a-i oferi lui mai putini bani. As fi si eu curios cat ar lua ei pe epava daca ar licita-o......ca altfel s-o evalueze la 2200 le-a mers mintea.

Epava aia face cel mult 1500 si asta cu indulgenta.

Singura doleanta a fost sa fie despaguit corect, adica sa se aleaga cu cei 4600, adica valoare masinii. Asta inseamna sa evaluaezi epava corect si restul banilor sa-i dai omului.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 18 Jan 2013, 23:38
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Daca nu ma insel si nu am calculat gresit, 4600 - 25 % maximul care se poate scade o epava da un rezultat de 3450, puteti sa faceti un drum la firma de asigurari si sa ii intrebati cum le-a rezultat lor suma de 2400 e ! si le puteti calcula in fata 25% (maxim) din 4600 = 3650 !!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 18 Jan 2013, 23:58
Post #35


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Exact 3450 + epava o vrea el.
EI nu-i ofera decat 2400.

Ideea este daca dandu-i in judecata are sanse la acesti 3450?

E vorba totusi de 1000 de euro, care nu cresc in pomi pentru nimeni.

This post has been edited by vallixx: 19 Jan 2013, 00:00


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TCosmin
post 19 Jan 2013, 00:01
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 10 April 11
From: Bucuresti




QUOTE(alin_nitza @ 18 Jan 2013, 21:22)
Amenintatii cu CSA-ul, spuneti-le ca cereti o reevaluare a VMD-ului ( valoarea maxima a despagubirii)

Nu doar ameninta cu CSA-ul.
Fa o reclamatie la CSA!
Sunt atat de rai asiguratorii, incat incearca sa te fraiereasca si sa te prosteasca la fiecare pas. Daca esti neinformat ti-o iei de nu te vezi.
Raspunsul de la CSA dureaza pana la 30 de zile dar altfel nu scoti cat ar trebui de la asigurare.


--------------------
Renault Megane II 2005 2.0 / 16V / 136 CP, GPL BRC (o ard eco!)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 19 Jan 2013, 00:08
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Nu stiu exact cum sta situatia intre CSA si firma de asigurari, insa va pot arata ce fel de raspuns mi-au trimis mie.... sa nu mai zic ca eu am primit banii dupa inca o saptamana de asteptari...
Mergeti la ei si ceretile o explicatie clara cum au facut ei calculul... e absurda treaba.. sa scada atat pe epava.. mai exact e ilegala...puteti sa le spuneti ca sunteti mai greu de cap si nu intelegeti, sa vi se faca un calcul scris pe o foaie...

Aveti mai jos atasat raspunsul primit de la CSA !!

This post has been edited by alin_nitza: 19 Jan 2013, 00:12

Attached File(s)
Attached File  42445_NITA_ALIN_IONUT___IF.pdf ( 13.22k ) Number of downloads: 366


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jan 2013, 00:13
Post #38


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




laugh.gif Euroins.....alti hoti....sa inteleg ca ei nu voiau sa plateasca acea suma, iar CSA-ul le-a impus plata?

Oare exista vreun text de lege sau vreo norma ceva, care sa specifice clar ca ei nu pot sa evalueze o epava la mai mult de 25% din valoarea evaluata a masinii?
Practic ei au evaluat epava la 48% ...........

This post has been edited by vallixx: 19 Jan 2013, 00:21


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 19 Jan 2013, 00:22
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Hoti, hoti, dar pana la urma au platit, (2 luni fix in total) !
Cei de la Euroins initial doreau sa imi dea 5000 lei pe solenza + epava... dupa ce am trimis de 4-5 ori e-mail-ul atasat de mine in primele postari, cucoana* care a facut VMD-ul a ridicat suma la 8000 lei + epava, eu am acceptat, am semnat cererea de despagubire si cei de la Euroins nu au platit in termenul legal si eu am facut reclamatie la CSA, cei de la CSA mi-au trimis raspunsul pe care tocmai l-ati vazut si eu a trebuit sa mai astept inca o saptamana sa primesc banii !

SIGUR 100% nu au voie sa scada mai mult de 25% epava ! O sa caut acum normele impuse de CSA si vi le atasez !


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jan 2013, 00:24
Post #40


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Dau o tzuica la halba ! icon_mrgreen.gif

Am rupt si eu gugalu' in doua, am gasiti referiri la 25% dar nicaieri n-am gasit ceva oficial.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 19 Jan 2013, 00:37
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Aveti atasat mai jos un Doc. si va uitati pe tabel cu coeficientul de uzura aferent anilor masinii si starii de intretinere! (tabelul 1 ) restul sunt in + !

Am mai gasit asta: În cazul unei daune totale, dacă persoana păgubită face dovada radierii din circulație a vehiculului avariat și valorificării integrale a acestuia către o societate specializată în dezmembrarea și reciclarea vehiculelor, valoarea rămasă este cea menționată în documentele fiscale justificative eliberate de societatea respectiva, fără a putea depăși 25% din valoarea vehiculului la data producerii accidentului.
REPET ! SIGUR VA SPUN, FARA NICI CEA MICA EROARE, NU AU DREPTUL LEGAL SA SCADA MAI MULT DE 25% din epava !

Eu caut in continuare un doc. sa va demonstrez ca asa este !!

Attached File(s)
Attached File  a311605.pdf ( 79.88k ) Number of downloads: 254


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jan 2013, 00:39
Post #42


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Am gasit si eu ceva.
Este vorba de ordinul 20/2008.

http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...d=467&Itemid=92

Cap. III, Art. 50, Al.2

This post has been edited by vallixx: 19 Jan 2013, 00:40


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 19 Jan 2013, 00:43
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Uitati ordinul 14/2011 ! Uitati-va atent... cautati capitolul 3 si imediat sub o sa fie art. 50. cititi acolo si fara nici un fel de retinere mergeti la ei si spunetil-e sa va faca un calcul sa va justifice fiecare banut in parte !!

Attached File(s)
Attached File  Anexa_Ordin_14_2011.pdf ( 289.02k ) Number of downloads: 142


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jan 2013, 00:45
Post #44


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Sub ce forma doriti halba ? icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_nitza
post 19 Jan 2013, 00:50
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 4 August 12




Nu este necesar, pentru mine este suficient daca imi vorbiti cu "tu", am 21 de ani si v-am ajutat pentru ca si eu la randul meu am fost ajutat si de ce sa nu o fac daca pot?
Toata stima ! Va urez succes si sper sa nu mai auzim vreodata de astfel de evenimente neplacute !!

This post has been edited by alin_nitza: 19 Jan 2013, 00:52


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 20 Jan 2013, 11:18
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Fiecare calcul al valorii reale pleaca de la starea medie, in functie de km si starea masinii ,coeicientul final se duce spre stanga spre stare buna sau dreapta spre stare satisfacatoare . (Vezi tabelul din Ordinul 14/2011).
Se pare ca in cazul de fata , initial a fost luat in calcul coeficientul pentru starea medie iar ulterior au refacut calculul cu stare satisfacatoare.
Ce va voi spune mai jos este din practica si nu doar cea de lichidare a daunelor dar si din situatiile intalnite in instanta, cu hotarari definitive luate.

Daca masina , indiferent de vechime este impecabila si cu putini km fata de parcursul mediu anual de 15000 , beneficiati de starea buna, cu o uzura maxima de 63 % . Acest caz este destul de rar si cel mai sigur se ajunge in instanta pentru acordarea acestui procent. Asta pentru ca nu este usor de demonstrat ca sunt kilometrii reali ai masinii si este nevoie de expertize tehnice.
De foarte multe ori, in cazul masinilor vechi, asiguratorul nu mai tine cont de kilometrii si stabileste procentul in functie de starea masinii. Daca aveti cartea cu revizii ale masinii de la intrarea in exploatare si justifica faptul ca sunt reali kilometrii aveti de castigat.

a) stare de întreinere bună - vehiculul prezintă: integritatea elementelor
caroseriei, barelor de protecie si capacelor de roi; vopseaua intactă, fără exfolieri sau
urme aparente de rugină a tablei; tapieria fără pete, urme de uzură prematură sau
rupturi; cauciucuri uzate uniform, fără să prezinte uzuri accentuate pe flancuri, ca
urmare a unui reglaj necorespunzător al direciei; motorul fără scurgeri de ulei pe pările
laterale sau pe capotajele interioare ale spaiului afectat acestuia

cool.gif stare de întreinere medie - vehiculul prezintă: deformări ale caroseriei,
barelor de protecie sau capacelor de roi până la 10 dm<SUP>2</SUP>, însumat pe
întreaga suprafaă exterioară; degradări ale vopselei în ceea ce priveste luciul, cu urme
de rugină aparentă pe o suprafaa totală până la 10 dm<SUP>2</SUP>, cu exfolieri pe
o suprafaă totală până la 1 cm<SUP>2</SUP>; pete pe tapieria scaunelor;

c) stare de întreinere satisfăcătoare - vehiculul prezintă: deformări ale
caroseriei, barelor de protecie si capacelor de roi mai mari de 10 dm<SUP>2</SUP>,
însumat pe întreaga suprafaă exterioară: degradări ale vopselei, pierderea totală a
luciului, cu exfolieri pe o suprafaă totală mai mare de 1 cm<SUP>2</SUP>, cu urme
pronunate de rugină aparentă si zgârieturi; tapieria deteriorată si murdară; cauciucurile
uzate neuniform, cu accentuări pe unul dintre flancuri, ca urmare a unui reglaj
necorespunzător al direciei; motorul cu urme de ulei pe pările superioare si laterale ca
urmare a scurgerilor la capacul distribuiei, al chiulasei sau pe lângă garniturile de
etansare; joc mare la volanul direciei.

This post has been edited by kosfunny: 20 Jan 2013, 11:39


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 20 Jan 2013, 16:00
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




eu o sa raspund mai succint:
Singurul loc unde are "spatiu de manevra" asiguratorul este la starea masinii (adica ce coef. de uzura iti baga din valoarea de nou). Acum, daca ei si-au insusit ca 4600E valoarea actuala a masinii, e foarte bine.
Din suma asta, ar urma o negociere intre voi, prin care sa se stabileasca valoarea epavei (intre 25% si 0,5%). De regula, se sare peste partea asta si se baga direct 25%. Deci, ramane ca 75% din 4600E sa ii primeasca cash.
Acum, pentru ca in orice litigiu cu daune materiale, te poti intelege amiabil, lor nu le interzice nimeni sa iti propuna intai si altceva. Trebuie doar sa le spui frumos, in scris, motivat, ca tu nu accepti suma propusa, si ca tu vrei o alta suma. Dupa care, explici succint cum ai ajuns tu la suma aia (ca sa vada ca stii). O sa vezi ca o sa se schimbe lucrurile, vor mai incerca sa te ciupeasca de maxim 100-200E ...


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 20 Jan 2013, 17:18
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




QUOTE(Marian66 @ 20 Jan 2013, 16:00)
eu o sa raspund mai succint:
Singurul loc unde are "spatiu de manevra" asiguratorul este la starea masinii (adica ce coef. de uzura iti baga din valoarea de nou). Acum, daca ei si-au insusit ca 4600E valoarea actuala a masinii, e foarte bine.



Acum depinde cum si-au insusit valoarea asta, daca nu exista nimic scris discutia nu are rost.

<span class='edit'>20 Jan 2013, 17:21:</span>
QUOTE(Marian66 @ 20 Jan 2013, 16:00)
eu o sa raspund mai succint:
Din suma asta, ar urma o negociere intre voi, prin care sa se stabileasca valoarea epavei (intre 25% si 0,5%). De regula, se sare peste partea asta si se baga direct 25%.


Fara suparare, dar aici gresesti. Poti primi o valoare ramasa (val epavei) mai mica doar daca faci dovada predarii epavei catre un dezmembrator autorizat iar acesta iti elibereaza chitanta pentru o valoare mai mica.
Scrie negru pe alb in Ordinul 14, deci nu e loc de interpretari.

This post has been edited by kosfunny: 20 Jan 2013, 17:23


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 20 Jan 2013, 17:27
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




asta intra in procesul de negociere smile.gif oricum, pana acum nu am auzit pe nimeni la care sa mertie efortul pt a incerca sa coboare epava sub 25%


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jan 2013, 18:44
Post #50


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




vallixx: am si eu o intrebare: ai citit postul nr. 21 de pe acest topic?

Bine, stiu ca nu l-ai citit, ca de ce dracu sa citesti ce-ti raspunde lumea, dar as vrea sa aud din gurita ta ca nu...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 20 Jan 2013, 18:46
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08





@marian66
Cred ca tu faci confuzie cu dauna totala pe CASCO .Acolo, da, este loc de negociere. La RCA totul este batut in cuie. Singura variabila este pretul de nou si gradul de uzura. Acestea pot fi corecte sau nu. Sa determini asiguratorul sa foloseasca cifrele corecte nu inseamna negociere ci dreptate.

Dusul epavelor la dezmembrare nu este deocamdata o practica deoarece la noi inca permite legea sa se circule cu "daune totale" reparate pe genunchi.

This post has been edited by kosfunny: 20 Jan 2013, 19:09


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 20 Jan 2013, 21:34
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




Nu, nu e nicio confuzie, dar e vorba de o nuanta:
Daca ei vin si iti ofera cu totul si cu totul altceva, si tu accepti, asa ramane. Nu le interzice nimeni sa incerce sa rezolve litigiul si altfel. Asa cum e foarte legal, daca ai dat cu masina peste mine, sa-ti cer cati bani vreau eu ca sa renunt la plangere (sa ne impacam). Nu vrei sa-mi dai cat iti cer, mergem pe calea normala, cu actiune civila, etc.

Asa si aici: nu vrei sa iei cat iti ofera prima oara, mergeti pe normele de aplicare etc.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 20 Jan 2013, 22:28
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




In cazul daunei totale, firma de asigurari este obligata sa iti comunice valoarea despagubirii si modul de calcul in scris, lucru care nu prea se intampla !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 21 Jan 2013, 00:17
Post #54


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 20 Jan 2013, 18:44)
vallixx: am si eu o intrebare: ai citit postul nr. 21 de pe acest topic?

Bine, stiu ca nu l-ai citit, ca de ce dracu sa citesti ce-ti raspunde lumea, dar as vrea sa aud din gurita ta ca nu...
*


Da klaus, l-am citit si-ti multumesc.
Problema era ca nu stiam la acea data daca normele CSA sunt baza legala pentru judecata sau daca alea sunt doar niste recomandari pe care asiguratorii le puteau jongla.

Ulterior, din raspunsurile de aici, din ce am gasit pe google, din ce am mai vorbit cu lumea, m-am edificat. Mea culpa, prima tzuica la halba trebuia sa o ofer catre tine, intucat pana la urma tot acolo am ajuns. Recunosc.

Deci domnul meu, sub ce forma doriti halba?

This post has been edited by vallixx: 21 Jan 2013, 00:19


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Masi24
post 25 Jul 2013, 18:17
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 July 13




Salut baietii , am fost implicat intr-un accident si sunt nevinovat, ma poate ajuta cineva si pe mine cum se calculeaza mai exact dauna totala la o super nova din dec 2002 km 172.000, am fost la firma de asig omniasg din tulcea , si mi-au spus sa vin maine ca imi calculeaza cei de la bucuresti ! si mia zis ca daca primesc 1500 lei sa zic sarumana , tinand cont ca masina are lonjeroanele indoite bari fata spate capota plafon stalp etc .. cum calculez cu aproximatie , o parere ceva
am mai vb cu cineva de la daune si mi-ar fi spus ca despagubirea minima este de 506 euro


--------------------
Dacia Super Nova 2002 - TL 24 MSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 25 Jul 2013, 18:31
Post #56


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Vezi aici : http://www.daciaclub.ro/Despagubire-RCA-de...va-t265265.html

Tot Omniasig, tot SuperNove ... cica 640 de euro + epava


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huiduu
post 26 Jul 2013, 08:25
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 26 September 08
From: Campina




Eu am primit anul trecut, de la Carpatica, 2100 de lei pentru dauna totala la Dacie Break din anul 2000, cu 386 000 km la bord. E imposibil sa iti ofere cei de la Ominasig, care se presupune ca sunt putin mai seriosi,doar 1500 lei!


--------------------
Renault Megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 26 Jul 2013, 08:43
Post #58


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Si sa ziceam ca primesti dauna totala la o Supernova cat face una in piata, cum ti-o cumperi sa o inlocuiesti pe aia facuta dauna, tinand cont ca taxa e dubla fata de costul masinii?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 26 Jul 2013, 08:44
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




QUOTE(Masi24 @ 25 Jul 2013, 18:17)
tinand cont ca masina are lonjeroanele indoite bari fata spate  capota plafon stalp etc .. cum calculez cu aproximatie , o parere ceva
am mai vb cu cineva de la daune si mi-ar fi spus ca despagubirea minima este de 506 euro
*


Cu mine ai vorbit smile.gif , *** editat ***, sa nu se inteleaga ca lucrez la firma de asigurari mentionata !
Ca mod de calcul acesta este prezentat si in Ordinul CSA 14/2011 pe care ar fi recomandat sa il citesti.
Se porneste de la pretul de nou

1 Europa 1.4 (75 CP) 5 usi 4.500
2 Confort 1.4 (75 CP) 5 usi 4.800
3 Rapsodie 1.4 (75 CP) 5 usi 5.050
4 Campus 1.4 (75 CP) 5 usi 5.300
5 Clima 1.4 (75 CP) 5 usi 5.700

In functie de vechime, stare, nr km se aplica un grad de uzura (maxim 85 %) si se afla valoarea la data accidentului. Pana la aceasta valoare asiguratorul deconteaza reparatiea facuta cu acte doveditoare si cu verificarea acesteia. Pentru a se declara dauna totala costul reparatiilor trebuie sa fie de peste 75 % din aceasta valoare. Daca se opteaza pentru primirea despagubirii ca dauna totala dar fara valorificarea epavei la un centru autorizat de dezmembrare si reciclare vehicule pagubitul primeste valoarea de 75 % din valoarea reala , cei 25 % ramasi fiind considerati valoare de epava.

This post has been edited by adi_ar: 26 Jul 2013, 09:24


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:36
Forum Renault