DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartait stanga fata la denivelari, Efectul "canapea veche"

undemerg
post 28 Jun 2006, 01:02
Post #1


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




De ceva Km (approx. 2000) am inceput sa am un zgomot foarte dubios la roata stanga fata. E similar cu scartaitul unei canapele vechi, nu stiu exact cum sa-l descriu. Se aude la denivelari, iar uneori la gropi se aude ca si cum s-ar rupe ceva acolo. Vreau sa ma duc in service si nu vreau sa ma duca aia de nas, iar la chestii d'astea nu prea ma pricep.

Stie cineva la ce sa insist sa se uite?


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marafetu_80
post 28 Jun 2006, 06:56
Post #2


ZKR Power


Group: Members
Posts: 190
Joined: 17 November 04
From: Dr. Taberei Buc.




Baga un ochi pe la amortizor si vezi daca a curs.
Numa' bine.


--------------------
ZKR Egee 1.6MPI 2005/Preference
Beau ,beau , nu ma face sticla!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 28 Jun 2006, 07:04
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




se aude doar cand esti singur in masina ? Daca mai sunt si alti pasageri in masina se mai aude ? Zgomot asemanator a avut si tata la masina. L-am sesizat de cand a luat-o, noua fiind. Avea rotile prea umflate (presiune 2.8) si cand era doar soferul, se auzea un scartait si uneori un trosnit in fata.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 28 Jun 2006, 21:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(marafetu_80 @ 28 Jun 2006, 07:56)
Baga un ochi pe la amortizor si vezi daca a curs.
Numa' bine.
*


Amortizoarele sunt pe gaz, nu are ce sa curga...


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 28 Jun 2006, 22:50
Post #5


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




QUOTE(nickey @ 28 Jun 2006, 22:57)
Amortizoarele sunt pe gaz, nu are ce sa curga...
*


Oare?
Sigur nu sunt pe ulei?


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
undemerg
post 30 Jun 2006, 12:26
Post #6


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




Nu par sa fie curse. Zgomotul se aude oricand, indiferent de incarcare. De la presiune nu are cum sa fie, o tot verific periodic, sta la cat e pe usa (2 sau 2.2 nu mai stiu).


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 30 Jun 2006, 14:27
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Faci o vizita la service si le explici problema (eventual ii inviti la un testdrive).
Daca zic ca "asa e la toate" roaga-i frumos sa-ti dea in scris


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 1 Jul 2006, 12:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




QUOTE(nickey @ 28 Jun 2006, 22:57)
Amortizoarele sunt pe gaz, nu are ce sa curga...
*


Au fost pe gaz la SN si la primele SLZ. Asa succes au avut, incat multi le schimbau foarte des (poate le placea sa le aiba noi, dar rau-voitorii zic ca nu se potriveau foarte bine cu drumurile noastre). La logan sunt cu ulei.

This post has been edited by dragos.avramescu: 1 Jul 2006, 12:35


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edv_ro
post 2 Jul 2006, 08:54
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 7 May 05
From: Hamburg




Am avut si eu aceasta problema (scartait pe partea stanga, mai pronuntat la viraje) si s-a rezolvat in service. Mi-au dat jos amortizorul, au scos arcul, au spalat bine zonele unde se sprijina arcul in amortizor si au pus din greu vaselina. Nu s-a mai auzit nimic de atunci.


--------------------
Skoda / Renault Octavia 3 FL Combi / Twingo 3 1.4TSI 150CP 2017 / 1.0 SCe 70CP 2017 - HH / HH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
undemerg
post 5 Jul 2006, 14:21
Post #10


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




Aha, deci ramane sa ma duc in service si sa nu plec pana nu e liniste..
Mersi de sfaturi


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pick73
post 14 Jul 2006, 14:33
Post #11


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 52
Joined: 11 November 04
From: ---




nu uita sa vii cu concluziile


--------------------
--- --- 1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oli_h
post 21 Dec 2006, 23:35
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 May 05
From: Timisoara




Cred ca am si eu acelasi sunet de "canapea scartaietoare" (tot la roata din stanga fata) si se aude sau cel putin il aud eu la viteza mica (max 20 km/h) cand virez st/dr , dar mai nou observ ca si invartind volanul pe loc il aud. mi se pare mai degraba un scartait de cauciuc pe ceva metalic, oricum e cam greu de explicat. La gropi nu se aude deloc.
Chiar daca am iesit din garantie ma voi duce la service sa vad despre ce e vorba ca nu imi place deloc cum face. Mentionez ca nu e un sunet foarte puternic.

Ahh. am 23000 km

This post has been edited by oli_h: 21 Dec 2006, 23:36


--------------------
Dacia Logan - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 30 Dec 2006, 23:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Zgomotul pomenit, de cauciuc pe fier, este chiar de la un burduf de protectie care imbraca telescopul si are caneluri la interior. Datorita faptului ca cilindrul telescopului se roteste la virare, in timp ce burduful sta fix, apare acea scirtiiala enervanta, care dispare pentru citeva ore bune dupa ce speli masina, pentru ca ajunge apa in locul respectiv, si nu mai chitcaie. Eu am observat cauza accidental, cind am ridicat masina pe cric, si am vazut urmele lasate de burduf, pe telescop.

Rezolvare: vaselina, ulei, alta masina, ce vreti voi. Eu l-am uns de 2 ori in 2 ani (odata preventiv), si nu m-a mai deranjat.

La multi ani fericiti!

This post has been edited by mario1980: 30 Dec 2006, 23:07


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepyno
post 23 Jul 2016, 17:38
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 17 June 07




Am avut si eu un scartait asemanator cu cele descrise aici si in urma sfatului unui mecanic am schimbat flansele si rulmentii de la amortizoare dar fara niciun rezultat, scartaitul era tot acolo. Dupa o analiza mai mult decat amanuntita cu masina urcata pe rampa, apoi cu masina urcata pe cric si cu roata scoasa, timp in care m-am apasat si am tras de tot ce s-a putut, am descoperit ca burduful( camasa) de cauciuc care acopera pivotul era rupt, facut praf. Am bagat vaselina pivotului si, ca prin minune, scartaitul a disparut. Odata descoperita buba, am trecut la schimbarea basculei, pentru ca la Golan, Dacia spune ca se poate schimba pivotul o singura data pentru o bascula, dar recomandat este sa se schimbe bascula cu totul. Tin sa precizez si sper sa nu fie considerata asta o reclama( chiar nu este), ca bascula pe care am schimbat-o avea doar 2 ani, aproximativ 30.000km si era facuta de moog( scris intentionat fara majuscula). Acum am luat de origine si sunt curios sa vad cat ma va tine, in conditiile in care pe partea cealalta este bascula originala a masinii( 9 ani si 87.000 km). Am facut aceasta postare in speranta ca va fi de ajutor celor care se vor mai lovi de aceasta problema si pentru a mai da un loc ce trebuie verificat inainte de a schimba piese "nevinovate". Toate cele bune!


--------------------
Dacia logan 2007 laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 25 Jul 2016, 11:56
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




Sa te tina 87.000 o bascula, asta da performanta. Esti sigur? Pe unde ai mers, nu ai luat nicio groapa? Sigur esti in Romania? smile.gif

This post has been edited by bcg: 25 Jul 2016, 11:56


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meddle
post 26 Jul 2016, 13:15
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 November 11




Am si eu ambele scartaituri, si cel de cauciuc si cel de canapea veche, la Solenza. Si pentru ca service-urile sunt foarte ocupate, caut sa imi repar singur.

Am vrut doar sa confirm deocamdata, ca eu am schimbat cele doua bascule la usor peste 150.000 km. Am masina de la 18.000 km, deci stiu exact ce e in ea. Adevarul e ca si conduc incet si frumos. Dar nu ma feresc de drumuri cu gropi daca acolo am treaba - bine, oricum nu prea poti sa te feresti de ele in RO...)

Deci o sa vad cum fac cu cilindrul/telescopul, si sa vad ce imi scartaie, daca rezolv, vin cu un raspuns. Daca rezolvati careva cu canapeaua veche, va rog veniti cu un raspuns, ar fi util.


--------------------
dacia solenza/confort 2005/confort
[B]http://inregistrariaudio.ro[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TYZU10
post 29 Jul 2016, 00:49
Post #17


F9Q-C6/PK6 018


Group: Members
Posts: 137
Joined: 23 December 13
From: Olt




Salut. Am si eu aceeași problema cu canapeaua scârțâietoare cu toate ca am schimbat toată bucsaraia pe fata(in afara de bucsile de pe spate si bielete antiruliu). Scârțâie o singura data imediat după ce schimb viteza când reiau cu accelerația si atunci când cobor o bordura sau trec prin denivelări. Simt asta in partea din dreapta fata. Mai adaug ca am joc mare in schimbător când accelerez sau decelerez,dacă are vreo importanta.


--------------------
Renault Laguna 2 Ph1 1.9dci120cp 2004
http://www.renault-laguna.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 29 Jul 2016, 10:26
Post #18


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Verifica bieleta anti-rasturnare (sau anticuplu) pentru jocul in schimbator. De asemenea, bieletele antiruliu de pe bara antiruliu pot fi o sursa de zgomot la mersul prin denivelari.

This post has been edited by robbie_ro: 29 Jul 2016, 10:31


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meddle
post 15 Aug 2016, 08:05
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 November 11




Eu am rezolvat; dupa 2 service-uri care mi-au zis ca nu au timp decat pe saptamana viitoare, am zis ca ma uit eu la ea... imi scartaiau bucsile interioare de la bara stabilizatoare.
Le-am tot schimbat de cand am masina cand incepea sa trancane, ca se uzeau. Dar nu mai patisem sa scartaie.
Cei care mi le schimba se pare ca nu ar pune vaselina pe ele, le schimba si e bine asa. Iar mie mi-au scartait urat, asa ca de la distanta am pus WD40 si merge ca unsa!
Bine, posibil la 3 saptamani sau dupa ceva ploi sa dau iarasi.. dar asta e, la urmatorul schimb o sa cer si o sa ma asigur ca pun vaselina pe ele.

PS: am scapat ieftin de data asta biggrin.gif.


--------------------
dacia solenza/confort 2005/confort
[B]http://inregistrariaudio.ro[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Aug 2016, 22:21
Post #20


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu se da cu wd40, vaselina si alte creme din aceeasi categorie pe cauciuc. Se curata bine bara in locul respectiv, dar nu se greseaza.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:49
Forum Renault