DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Echipament ciclism, pentru temperaturi scazute

Laurentziu83
post 3 Mar 2013, 18:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Avand in vedere ca multa lume evita sa mearga cu bicicleta in sezonul rece din cauza temperaturilor scazute si a vantului care amplifica senzatia de frig, as zice sa facem un schimb de pareri referitor la echipamentul nostru pentru timp rece, eventual si temperaturile de la care incepem sa punem ceva in plus pe noi.
Incep eu:
In primul rand precizez ca, pentru a nu agata cracul drept al pantalonilor in lant, folosesc un inel de plastic peste pantaloni, care ii tine strans pe picior in dreptul lantului, putand astfel sa pedalez linistit fara grija ca imi murdaresc pantalonii. L-am luat din Decathlon, se gaseste la set de 2 bucati si e cam 12 lei. Atentie ca, fiind din plastic, daca il fortezi, se rupe. Daca nu ma insel, am vazut si prin Carrefour ceva asemanator, cu acelasi rol. Il folosesc tot timpul anului cat timp pedalez in pantaloni lungi.

Pentru maini folosesc niste manusi din polar luate cu 7-8 lei din Decathlon, cu care nu mi-au inghetat mainile nici la 1-2 grade. Cand era zapada afara am luat insa manusile de ski. Mainile iti ingheata rapid fara manusi, si nu e deloc placut.

Ca pantaloni, de la 0-1 grade in jos folosesc pantalonii de ski. Ii am de mai multi ani, acum oricum se gasesc prin majoritatea magazinelor, cam 100-150 de lei perechea, daca e dupa mine, conteaza sa fie cat mai simpli, sa nu aiba diverse inscriptii pe ei. Peste aceasta temperatura si pana la cca 8-10 grade afara folosesc pantaloni de blug thermo, luati din C&A. Cred ca au fost cam 130 de lei, avantajul e ca ii folosesc zi de zi in sezonul rece, inclusiv la birou. La peste 8-10 grade folosesc orice fel de pantaloni, confortabili sa fie.

Ca geaca, folosesc o geaca de ski Etirel cumparata acum un an la promotie de la Intersport. A fost 80 de lei. Nu doar la Intersport, ci si la alte magazine sunt acum promotii la echipamentele de ski, asa ca merita folosita aceasta ocazie. Nu mi-a fost frig cu ea nici cand am iesit la tura de zapada.

Ca si fes, folosesc unul obisnuit, pentru orice ocazie. La sub 0 grade, folosesc un fes de polar, intrucat prin cel obisnuit se simt curentii de aer. Cu fesul de polar, fiind rezistent la vant, cam transpir, noroc ca ma tund 1-2, asa ca nu prea am mult par de deranjat. Astazi am gasit la Decathlon o bentita pentru urechi, lasand varful capului liber. Eu unul recunosc ca port fes mai mult pentru ca mi-e frig la urechi decat in restul capului. A fost la promotie la 15 lei, tot la echipamente de ski, la cele 8-10 grade de azi a fost ok, nu stiu cum imi va fi maine la 2-3 grade, oricum imi iau si fesul normal ca back-up.
In plus, am mai gasit si o protectie de gat, gura si nas, la vreo 15 lei, Fular Forclaz ii zice si este in forma de tub, numai buna pentru a nu apela la fular. Sa nu uitam ca, de la 5 grade in jos, pe bicicleta, incepe sa-ti curga nasul, asa ca nu strica sa iti acoperi nasul si gura. Maine o probez.
Pe sub geaca, folosesc un tricou elastic de ski cu maneci lungi si un polar. Tricoul l-am luat de la Intersport acum un an, nu mai stiu cat a fost, pot sa zic ca, in combinatie cu geaca si pantalonii de ski, nu mi-a fost frig nici cand am iesit la zapada. Ideea e ca nu e suficient un tricou cu maneca scurta pe sub geaca, trebuie ceva putin mai gros pe dedesubt.
Polarul a fost vreo 9 lei la promotie la Decathlon, insa are dezavantajul ca pielea nu respira prin el si transpiratia ramane pe interior, asa ca nu il folosesc prea des, avantajul lui e ca stiu ca nu imi va fi frig cu el.
Cand se va mai incalzi, cred ca apelez la tricourile alea la 12 lei din Decathlon.

Referitor la incaltari, la o tura prin zapada am folosit ghete de zapada impermeabile la 100 de lei la Decathlon si sosete obisnuite. Nu sunt prea elegante insa, insa nu ai probleme cu picioarele.
Cand ma duc la servici folosesc ghete obisnuite in picioare, iar la birou in sertar ma asteapta pantofii. Chiar daca pe bicicleta nu ai contact fizic cu asfaltul, tot mai zboara noroi de la roata din fata sau esti nevoit sa pui piciorul jos cand depasesti prin dreapta coloana de masini de la semafor, asa ca trebuie luat in calcul si acest dezavantaj.
Pentru iesirile nepretentioase folosesc ghete de trekking la 69 de lei din Decathlon, pe care le folosesc si in drumetii montane, intrucat au crampoane. Nu-s cele mai bune, crampoanele se duc in timp, chiar daca sunt bune cand pui piciorul in noroi, dar e pacat sa le tin in casa si sa le folosesc doar de cateva ori pe an cand urc pe Bucegi.

Alaturi de toate acestea folosesc un rucsac cu 2 compartimente la vreo 30-40 din Decathlon, in care imi car camasa impaturita frumos si e util si pentru cumparaturi, o paine, un salam, un cascaval, un ciorchine de banane, etc, incap foarte bine in el. Desi e nepretentios, imi place ca are bretelele prinse intre ele la partea de sus, si, drept urmare sta foarte confortabil pe spate. Cand va ceda fizic, imi voi lua unul identic. Cum folosesc bicicleta doar pentru oras (si eventual o tura pana la Ploiesti cand se mai incalzeste), nu o mai ingreuiez cu un portbagaj, intrucat pentru mine nu e practic.

Voi ce folositi ca si echipament pentru bicicleta?

Am rugamintea de a pastra acest topic pentru ciclismul de amatori, de oras, cu echipament cat mai casual, eventual spre Office, o tinuta cu care sa poti sa pedalezi si apoi sa intri binemersi la servici, intr-un bar/restaurant, etc, fara ca toate privirile sa se intoarca spre tine.
Pentru echipament de ciclism profesionist, cu pantaloni mulati, pantofi de ciclism ar fi bun un topic separat.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 Mar 2013, 18:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 3 Mar 2013, 18:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




casca?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Mar 2013, 18:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Asta recunosc ca nu folosesc, cel putin momentan.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 3 Mar 2013, 19:01
Post #4


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Laurentiu83, vad ca esti din Bucuresti....nu poti casca pana te tavaleste un taximetrist. Pe mine m-a tavalit unul, dadea cu spatele fara nicio lumina. Noroc ca aveam casca ... a crapat.Casca Altfel era capul meu...


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Mar 2013, 19:39
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




N-am zis ca nu-mi voi lua, ci doar ca nu este momentan in echipamentul meu.

Pe de alta parte, cu sau fara casca, tot esti in pericol de moarte din momentul in care esti pe carosabil. Daca ar fi sa ma gandesc la cate pericole ma expun atunci cand plec cu bicicleta, atunci as vinde-o si as merge doar cu metroul. Asa, nu ma mai gandesc si aia e.
Hai totusi sa nu vorbim de purtatul/nepurtatul castii, aici vorbim de echipament.
Putem vorbi de modele de casti, nu-i problema.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 3 Mar 2013, 19:47
Post #6


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Pai sa vorbim. Eu am avut un Specialized, apoi un Met Xilo(asta sparta) si acum ma dau cu ceva de Decathlon. Vreau sa-mi iau o casca mai buna, si ma orientasem spre un Met Kaos.

Doar vine "Prima Evadare" nu?


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aa_llin
post 23 Mar 2013, 20:50
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 December 12




Uite o casca super URGE ENDURO O-MATIC, ai si protectie mai buna si are si un design frumos!
Eu o vreau rolleyes.gif

http://www.gambacicli.com/urge-enduro-o-ma...casco-2013.html

Gasiti review-uri mai multe pe youtube.


--------------------
Renault Laguna 2.0 dCi Grandtour Dynamique aut.
Cube AMS 130 SLT 2012
Dopo ogni salita c’è sempre una discesa !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:40
Forum Renault