DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> benzina E10 si masinile vechi

Stefan.alex78
post 3 Dec 2018, 13:43
Post #61

Membru autentic

Group: Members
From: Giurgiu

In acest articol Dacia declara ca toate vehiculele sunt compatibile cu E10 (dar nu cred ca au luat in calcul si cele pe carburatie). Pe cand Renault a declarat ca toate vehiculele de dupa 01.01.1997 sunt compatibile cu cateva exceptii.

http://www.automarket.ro/download/modele-i...benzina-E10.pdf

La fel de bine problema introduceri benzinei E10 dateaza inca de prin 2011 (din ceea ce am gasit pana acum). De atunci s-a mentionat faptul ca se va comercializa si benzina E5 sau cea standard pana in 2013 sau chiar mai mult timp, in functie de vechimea parcului auto din tara respectiva.
Deci totul va tine de cei de aici, cu privire la cat timp vom mai avea benzina cu un procent mai mic de etanol sau nu.

Pe de alta parte daca pana acum masinile au mers cu benzina E5 sau standard (care si aia ar avea un procent cuprins intre 0 si 5% etanol) nu cred ca vom avea mari probleme cu benzina E10.
Eu personal voi lua in cursul saptamanii o astfel de benzina (E10) si voi pune in ea membrana de la pompa, cat si membrana de sprit (din fiecare cate una noua si una folosita deja) pentru a vedea daca pot aparea probleme.
Parerea mea este ca sunt singurele puncte vulnerabile, altfel cu un filtru mai dichisit de benzina (schimbat mai des) si cu putina atentie la alimentare, astfel incat sa nu ne ramana in rezervoare benzina nefolosita mult timp, se vor putea diminua problemele.

--------------------
Dacia 1300 1978 - GR 01 VVO
Dacia 1300/'78 076/8831/526
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 14:02
Post #62

Membru autentic

From: Bucuresti

inmoaie si un carb vehi in ea, sa vedem coroziunea, daca ai.

--------------------
membru Folding @home din 2008 - verde
Membru satul de gasca vesela de pe forumul atasat cafenelei Dacia Club.
+
Stefan.alex78
post 3 Dec 2018, 14:27
Post #63

Membru autentic

O sa pun si un carburator vechi, in cel mai rau caz eu cred ca o sa-l curat de mizerie.

Intr-o postare anterioara, bucatzel ne-a pus la dispozitie un articol de cercetare a unor profesori de la diferite facultati din cadrul Universitatii Politehnica din Bucuresti. Dumnealor, din cate am observat, sunt foarte bine pregatiti in domeniul auto, dar si al chimiei si materialelor, deci ne pot raspunde la intrebari cu certitudine. Astfel am sa incerc sa iau legatura cu dumnealor sa vedem parerea pe care o au la noua benzina E10.

P.s: tot in acel articol este mentionat faptul ca au analizat performantele benzinei cu o concentratie de 20% etanol (E20) pe un motor 810-99, fara sa mentioneze aspecte distructive la motor sau anexe.

--------------------
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 14:34
Post #64

Membru autentic

eu cred ca nu alcoolul din benzina ar produce coroziune, ci apa atrsa de alcool.

--------------------
+
maho
post 3 Dec 2018, 14:52
Post #65

Membru rigido-flexibil

From: Brașov, orașul olimpic

QUOTE(einstein1984 @ 3 Dec 2018, 08:53)
benzina ecto98 de la lukoil e E10, sambata am observat.
*

wacko.gif De-aia am in rezervor, cred ca 60-70%, restul de 95 de la Petrom. Bine ca stiu, data viitore o sa belesc ochii mai bine, nu mai bag decat de 95.

QUOTE(Stefan.alex78 @ 3 Dec 2018, 13:43)
In acest articol Dacia declara ca toate vehiculele sunt compatibile cu E10 (dar nu cred ca au luat in calcul si cele pe carburatie).
Pe de alta parte daca pana acum masinile au mers cu benzina E5 sau standard (care si aia ar avea un procent cuprins intre 0 si 5% etanol) nu cred ca vom avea mari probleme cu benzina E10.
Parerea mea este ca sunt singurele puncte vulnerabile, altfel cu un filtru mai dichisit de benzina (schimbat mai des) si cu putina atentie la alimentare, astfel incat sa nu ne ramana in rezervoare benzina nefolosita mult timp, se vor putea diminua problemele.
*

Iti dai seama ca pe ei nu doar ca-i doare-n pwla de vechiturile noastre pe carburatie, dar ar fi f. fericiti sa renuntam la ele in favoarea unui plastic gen logan, sandel sau duster.
Pai e o problema, ca de la simplu la dublu.
Nu cred ca filtrul retine alcoolul, poate doar impuritatile.

QUOTE(Stefan.alex78 @ 3 Dec 2018, 14:27)
O sa pun si un carburator vechi, in cel mai rau caz eu cred ca o sa-l curat de mizerie.
...profesori de la diferite facultati din cadrul Universitatii Politehnica din Bucuresti. Dumnealor, din cate am observat, sunt foarte bine pregatiti in domeniul auto, dar si al chimiei si materialelor, deci ne pot raspunde la intrebari cu certitudine. Astfel am sa incerc sa iau legatura cu dumnealor sa vedem parerea pe care o au la noua benzina E10.

P.s: tot in acel articol este mentionat faptul ca au analizat performantele benzinei cu o concentratie de 20% etanol (E20) pe un motor 810-99, fara sa mentioneze aspecte distructive  la motor sau anexe.
*

E posibil ca efectele sa fie mai putin vizibile, eventual daca ai putea ca dupa teste sa si montezi carburatorul ala, sa vezi in ce masura mai functioneaza corect.
Aia-s teoreticieni, iti dai seama ca nici unul nu conduce o dacie pe carburatie, nu stie cu ce se mananca.

@ einstein: posibil sa ai dreptate, dar cum nu le-am avut niciodata cu chimia, habar n-am care ar putea fi efectele asupra zamacului.

--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
+
Stefan.alex78
post 3 Dec 2018, 15:02
Post #66

Membru autentic

Peste tot pe unde am cautat informatii despre etanolul din benzina, spunea clar ca el ataca polimerii (cauciucul, plasticul etc), el ataca zamac`ul sau compusii din Al la modul general si tot el atrage apa din incinta de unde este depozitat, avand ca urmare oxidarea tuturor componentelor feroase (de la rezervor, pana la internele motorului).
Deci nu apa este punctul cheie, pana la urma avem apa in carburanti (in proportii mai mari sau mai mici, depinde de "furnizori") de cand au iesit masinile astea pe piata si inca functioneaza!

Necunoscuta majora in acest topic, chiar si in literatura de specialitate este procentul de etanol din benzina, pana la care nu se vor produce toate aceste efecte.
Mai clar, nimeni nu spune nimic despre procentul de etanol maxim, pana la care nu incep sa apara problemele.

--------------------
+
einstein1984
post 3 Dec 2018, 15:04
Post #67

Membru autentic

Gasoline. Zinc-aluminum alloys totally immersed in gasoline and gasohol do not corrode significantly when water-free. In hydrated fuel mixtures corrosion products do form on zinc alloys and may, in some cases, interfere with the functioning of fuel systems. In water containing fuels voluminous white corrosion products will form at the fuel/water interface.

Alcohol. Pure alcohols are considerably less corrosive than water, but mixtures of water and alcohol are more corrosive than water alone. As a result, zinc-aluminum alloys are not recommended for alcohol-water mixtures, such as found in various beverages.

--------------------
+
Stefan.alex78
post 3 Dec 2018, 15:14
Post #68

Membru autentic

@maho: un filtru fin, mai mic de 10microni (cu gaurile mai mici de 10um), ar separa apa din carburant. De asta am spus ca daca folosim un filtru mai dichisit si schimbat mai des am elimina aceasta problema. Deci el nu va separa alcoolul ci apa.

Iar in legatura cu profesorii respectivi, eu zic ca merita sa incercam. Pana la urma oricat de practici am fi noi, acum ne lovim de o problema teoretica cu eventuale posibilitati practice.

--------------------
+
maho
post 3 Dec 2018, 15:47
Post #69

Membru rigido-flexibil

From: Brașov, orașul olimpic

Am mai cautat pe ici-colo: Astia cica etanolul ar fi usor coroziv (dar in cazul asta ar trebui sa ne ingrijoreze cand bem o tuiculita).
Aici cate ceva despre aliajele zincului, mai spre sfarsit despre zamak (Zn-Al-Cu).

--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
+

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th December 2018 - 21:55
Forum Renault Server hosting