DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dauna Totala

kikked
post 4 Feb 2014, 02:46
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




In urma unui accident, masina mea a fost lovita de un copac si declarata dauna totala de Omniasig. Am fransiza 10% si mi-au calculat epava la maximul posibil, anume 20%. Problema e ca mi-au spus ca imi lasa mie epava si pentru finalizarea dosarului, sa le dau Solicitare scrisa pentru retinerea bunului avariat si Cerere despagubire. Tinand cont ca le-am comunicat in urma cu doua saptamani ca nu vreau sa retin epava, e normal ce mi-au trimis? Multumesc.

This post has been edited by kikked: 4 Feb 2014, 10:54


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brutus1789
post 4 Feb 2014, 07:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 1 February 12
From: Călărași/Slobozia




Din câte știu, dacă te duci la un centru de dezmembrări acum și vinzi epava, împreună cu chitanța, cu suma încasată, poți merge la asigurator să îi ceri diferența.



--------------------
Bicicletă Pegas 1976 - CL03LFP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 4 Feb 2014, 09:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




dar el nu vrea epava... probabil e un abuz asa mic smile.gif au constatat ca n-au ce face ei cu masina si prefera sa ti-o bage tie pe gat... trimite-le mail sa iti recalculeze ca nu doresti epava poate merge..


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 4 Feb 2014, 09:49
Post #4


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




Uite cu ce se lauda ei:

"In caz de avarie totala, prin cuantumul daunei se intelege valoarea autovehiculului, precum si cheltuielile de transport sau de limitare a pagubei la momentul producerii riscului asigurat, din care se scade valoarea la aceeasi data a epavei vehiculului (partile componente ce se mai pot intrebuinta sau valorifica), fara a putea depasi suma asigurata.

Valoarea epavei se stabileste la nivelul cel mai mare obtinut in urma vanzarii epavei prin selectie de oferte, daca partile contractante agreeaza valorificarea epavei prin selectie de oferte; prin evaluare de catre Omniasig pana la un nivel maxim de 20% din valoarea autovehiculului, in cazul in care partile contractuale nu agreeaza valorificarea epavei prin selectie de oferte sau daca in termen de 30 de zile de la demararea selectiei de oferte nu se obtine o oferta de cumparare; in caz de incendiu total, valoarea epavei reprezinta pretul obtinut prin vanzarea acesteia la fier vechi.

Se considera dauna totala cand dauna depaseste 80% din suma asigurata. Nu exista cazuri in care asiguratul este despagubit cu un autoturism la schimb."


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 4 Feb 2014, 10:20
Post #5


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Ia legătura cu ei și spune-le că nu dorești să păstrezi epava.

Eu am avut daună totală la Omniasig și s-au ocupat ei de valorificarea epavei. Adică au găsit cumpărător (au făcut o licitație), apoi eu am făcut contract de vânzare-cupărare la suma stabilită la licitație și am primit banii pe epavă de la cumpărător. Apoi Omniasig mi-a virat diferența până la suma asigurată. Nu am avut fransiză.

This post has been edited by dil: 4 Feb 2014, 10:21


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 4 Feb 2014, 10:53
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Ei imi spun acum ca nu au gasit cumparator, desi intre momentul in care eu mi-am exprimat dorinta de a se ocupa ei de vanzarea epavei si data in care mi-au comunicat in scris ca e dauna totala si epava imi ramane mie, au trecut doar doua saptamani. Din cate am mai citit, ar trebui sa stea pe site-ul de licitatii 30 de zile. Eu cred ca inspectorul care se ocupa e rauvoitor si epava nu a fost supusa vanzarii la licitatie, nu aveau timp, cum as putea afla daca a fost sau nu pusa la vanzare? Suma evaluata este la maximul contractual, 20%, inca un lucru care nu mi se pare corect.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 4 Feb 2014, 11:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




E cam magarie cu licitatiile de epave pentru ca nu sunt publice . Exista un cerc restrans de licitatori si dintre acestia doar unii care au combinatii castiga epave la pret corect .
Sa obligi asiguratorul sa pastreze epava nu poti, el dor ti-o poate baga la licitatie . Si nici asta nu este obligatorie deoarece in contract scrie "daca partile contractante agreeaza" . Asta inseamna ca trebuie de comun acord iar asiguratorul isi poate rezerva dreptul sa nu aleaga aceasta cale .
Atentie mare cand incheiati contracte Casco, cititi cu atentie ce semnati !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 5 Feb 2014, 08:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Măgăria cu licitațiile, unde există, n-ar trebui să-l afecteze pe asigurat. Că inspectorul de la firma asiguratoare face mânăreli cu cumpărătorii de epave, e treaba lui și a firmei unde e angajat.

Clientul asigurat ar trebui să-și primească toată suma asigurată, indiferent cu cât s-a vândut epava la licitație.

Spun asta ca unul care a trecut prin respectiva procedură, și am primit întreaga sumă asigurată; epava s-a vândut la licitație cu 37% din suma asigurată, restul i-am primit direct de la asigurător.

Și ca o curiozitate: de ce n-ar fi publice licitațiile ? Nu e în interesul firmelor să aibă cât mai multe oferte, eventual competitorii să nu se înțeleagă între ei ? E adevărat, probabil că se tem să primească orice neica-nimeni fără nicio garanție, că apoi declară un câștigător, ăla nu vine cu banii, și au organizat licitația degeaba; și-or fi făcut ele (firmele) niște calcule.

kikked: din start mi-au spus că licitația durează cam 2 săptămâni, și atât a fost până mi-au comunicat câștigătorul; dacă ei declară că nu s-a vândut la licitație nu știu cum ai putea evalua epava la mai puțin de 20%; încearcă să o pui tu pe site-uri de vânzări și vezi ce oferte obții.
E clar că epava e a ta, nu poți să obligi asigurătorul să o păstreze el și să-ți dea toată suma asigurată cash. Rămânând cu ea, interesul tău e să fie evaluată cât mai puțin.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 5 Feb 2014, 10:44
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Societatea de asigurari nu este obligata sa faca serviciul de valorificare epava!
Ca unii angajati au combinatii si pun in buzunar diferenta de la 20% la pretul de vanzare, este alta poveste!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 7 Feb 2014, 23:33
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




E clar ca nu sunt obligati sa vanda epava, insa eu cred ca nici nu a fost pusa in vreo licitatie, inspectorul care se ocupa de dosar e dezinteresat sa nu zic rau intentionat. Asta e supararea mea, ei aveau sanse mai mari ca mine sa o vanda la un pret mai bun, eu nu cred ca o sa recuperez cei 20%, de aia voiam sa se faca licitatie.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 8 Feb 2014, 08:56
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Ti-o spun eu din experienta ca daca pui epava pe autovit de ex iei o vinzi mult mai bine decat prin licitatia de la autosel.
Si asta pentru ca in general epavele de pe autosel ajung in cele din urma tot pe autovit, reparate sau nereparate !

Ai pus poze cu epava ? Pune-o si pe forum la vanzare !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 10 Feb 2014, 01:05
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Asta este, ma duc luni si fac solicitare scrisa pentru retinerea bunului avariat si cerere despagubire. Epava o sa incerc sa o vand pe Autovit asa cum a spus Kosfunny.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 10 Feb 2014, 01:26
Post #13


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Sau poți repara epava, o vinzi mult mai bine. Eventual îi pui și GPL.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 13 Feb 2014, 21:41
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Am facut actele si mi-au spus ca in maxim 15 zile imi primesc banii si epava ramane la mine. Mi-au cerut cont bancar, acum intreb, asta este practica, nu se plateste prin casierie? Imi fac griji sa nu imi scada din suma ce au sa mi-o plateasca, cine stie ce comisioane bancare.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 14 Feb 2014, 09:27
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Mie mi-a zis unu' că până la 10000 lei merge și prin casierie.

Pentru transfer în cont, de la asigurător pleacă toată suma (pentru banca lor plătesc ei comisionul); la banca ta plătești tu comisionul de alimentare cont. Separat plătești comisionul de retragere de la ghișeu sau bancomat, comisioanele de deschidere, administrare, închidere cont (unele pot fi 0, depinde de bancă, tipul de cont etc).


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
INGERUL_DANUTZ
post 14 Feb 2014, 10:12
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 2 August 05




Stai linistit ca-i primesti pe toti, spune-mi in privat nr de dosar si voi incerca sa urgentez plata, suntem colegi de forum, daca noi nu ne ajutam atc. cine?!

Prin caserie la soc. asigurari mai sus amintita nu se mai fac plati dosare dauna de cca 2 ani, ai 2 variante:
- contul tau banca;
- la ghiseul unei banci comerciale te duci cu buletinu in mana si primesti banutii.

Partea nasoala este ca unele banci au anumite comisioane, cum a explicat si colegu @Brainie.

This post has been edited by INGERUL_DANUTZ: 14 Feb 2014, 10:20


--------------------
ex. Renault LAGUNA 2001 - DYNAMIQUE
" ... decat sarac si bolnav, mai bine bogat si sanatos... "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 15 Feb 2014, 08:00
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Misto, poate in viitor ma ajuti si pe mine *** editat *** cand trebuie ajutat vreun coleg.

This post has been edited by adi_ar: 15 Feb 2014, 20:01


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:26
Forum Renault