DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 33 34 35 36 37 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce-i mai rau decat un Megane sh?, al treilea !

Diac
post 12 Jul 2020, 18:03
Post #1021


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




S-a facut distributia la hatch-ul socrilor. distributie + defazor. Mai trebuie si un ambreiaj pentru ca e pedala oribil de tare. Va urma si asta. megane_hatch_distributie.jpg ( Size: 88.86k ) Number of downloads: 811


Intre timp, la sedanul lui tata am reusit sa schimb vasul de expansiune care era plin de ulei solidificat dupa defectiunea survenita in trecut la termostat. Arata urât. Antigelul era insa curat. Am luat un vas aftermarket ieftin (cel mai ieftin) si se diferenta de calitate se vede. Cel original are niste separatoare in interior si asta nou nu pare la fel. Ma rog, pe site arata mai bine. Vasul vechi l-am umplut cu detergent si poate-l salvez si-l pun la loc.

Breakul merge normal. Fara probleme notabile. Ar cam trebui sa schimb pneurile de vara, mai ales ca planuiam o vacanta in Grecia. Acuma, nu stiu va mai fi cazul.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 13 Jul 2020, 06:21
Post #1022


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Incearca mai curand cu detartrant, detergentul simplu nu face nimic.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 13 Jul 2020, 06:28
Post #1023


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.718
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Sau cu diluant. Din ala ieftin cu miros de petrol lampant.
Asa am scos si eu reziduurile uleioase. Am incercat cu de toate, de la alcool la detergent, cand am bagat diluant s-a luat tot. Apoi l- am clatit cu apa si l-am lasat la aerisit.

This post has been edited by YRX: 13 Jul 2020, 06:29


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 13 Jul 2020, 07:35
Post #1024


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sau asa, daca diluantul ala nu afecteaza plasticul din care e facut borcanul. Merci de hint, am sa incerc si la mine la Lada.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 13 Jul 2020, 10:00
Post #1025


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Nu ar trebui având in vedere ca se vând in Peturi ieftine. O sa incerc. Nu prea le am cu chimia. Poate sa ramana si cel nou ca oricum e chinul naibii sa-l scoti.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 13 Jul 2020, 10:26
Post #1026


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.718
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Folositi-l pe ala de se gaseste la supermarket pentru vopseluri alchidice in pet-uri transparente. Ala dizolva foarte bine reziduurile de ulei. Dar nu merge anti calcar. Nu nitro sau acetona. Sa nu afecteze plasticul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 13 Jul 2020, 10:31
Post #1027


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




La ala ma gandeam. Daca sta bine in PET-uri transparente cu lunile in raft, nu ar trebui sa atace vasul.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 16 Jul 2020, 14:40
Post #1028


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




A iesit super cu diluant. Am luat juma de litru de Kober. In 20 de minute de agitat diluantul prin vas, s-a curatat aproape tot. Au mai ramas vagi urme in partea de sus, unde se facuse spuma. Din pacate nu se poate baga altceva pentru ca vasul e impartit in mai multe camere. Cand voi avea ocazia il pun la loc pe cel original. Multumesc de sfat !


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 16 Jul 2020, 14:45
Post #1029


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.718
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Mai da-i o tura, daca e tot ulei. Sa nu fie calcar, baga-i si un anticalcar. Doar daca nu ai senzor de nivel, altfel termini senzorul.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 16 Jul 2020, 14:58
Post #1030


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




E plastic chior, nu are nici un senzor. Urmele alea se sterg la mana dar altfel nu, oricât ai agita.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 8 Sep 2020, 23:07
Post #1031


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Vechitura mea de mașina a ajuns din nou in Grecia. 2500 de km dus-întors București-Sithonia + ceva drumuri pe acolo. Inițial trebuia sa plecam in concediu cu avionul in Egipt doar ca in ultimul moment s-a anulat charterul si agenția ne-a propus alte date care nu ne conveneau. Așa ca am luat decizia sa plecam in Grecia, măcar ca e o destinație sigura dpdv covid. Programare le testări dar si programare la service pentru revizia pe care plănuiam sa o fac după concediu, mai pe toamna.

La mine in cartier service-ul unde mai mergeam s-a închis, așa ca pentr revizie si verificare am fost la niște băieți cu un service independent in Darasti, Ilfov. Totul ok la mașina, mai puțin un burduf de planetară spart. Ma rog, curgea vaselină e la colierul mic. La sfatul mecanicului am luat tot capul de planetară pentru ca exista riscul ca cel vechi sa iasă greu si chiar sa fie deteriorat la extragere. Am luat un cap de planetară LPR la un preț rezonabil (parca 130 de lei), Made in Italy. L-am înlocuit la un atelier unde vin multe taxiuri.

De asemenea am luat si doua pneuri noi, tot BF Goodrich pe care le-am pus pe fata. Evident, jantele au necesitat îndreptare. Plănuiam sa iau anvelope la primăvara, ar cele vechi păreau crăpate pe ici pe colo. Erau din 2014. Cum sursa mea de pneuri era in concediu, iar timpul presa, am luat cauciucurile de la EMAG. 250 de lei bucata. Din păcate, cand au venit am observat ca au DOT 2018 mad.gif Era prea târziu sa le fac retur așa ca aia e... O sa iau 2 noi cu dot recent la primăvara.

Pe drum nu am avut probleme, am mers destul de tare pe autostrăzi si asta s-a văzut in consum, care a fost mărit si de portbagajul aerian. Am avut cam 9%, chiar peste.

In Grecia am băgat mașina in tot felul de văgăuni care duceau catre diverse plaje. Am dat cu pragurile in niște damburi, am lovit cu cuiul de remorca intr-un cataroi si m-am întors cu ea super încărcată cu diverse : ulei de măsline, retsina, măsline. Bineînțeles ca am abuzat-o si pe drumul de întoarcere.

Chestiile astea lasa sechele la mașini mai vechi:

- cred ca mi-a murit un amortizor pe spate, deși are un an si ceva. Am constatat in Grecia ca atunci cand e mașina goală, se aude in continuu un scârțâit din spate - drepta. Cand apeși pe mașina se aude grav de tot. Parca la amortizoare garanția e mai scurta, dar oricum service-ul s-a închis. Cand e încărcată sau cand ploua nu face zgomot. Sunt Monroe amortizoarele. Probabil ca trebuie sa ma uit după altele.

- cand demarez mai smucit in treptele 1, 2 si parca si 3, smucește si trepideaza ceva pe dedesupt. Ambreiajul are doar 50.000 km iar in alte condiții nu patineaza sau smucește. O fi un tampon de motor ? Bieleta antirasturnare? Habar nu am, o sa studiez problema si o sa vad.

Din punct de vedere estetic am încercat sa rezolv câteva probleme la interior in vara asta. Pentru ca începuse sa atârne materialul textil de pe panourile de usa, m-am apucat sa le refac in regie proprie. Am luat material si le-am retapițat. Din păcate, materialul deși e cel care trebuie, respectiv pentru industria auto si are o oarecare flexibilitate, tot nu s-a întins cum trebuie si a dat naștere unor cute imposibil de eliminat. De asemenea si plafonul începe sa cada. Am luat si pentru ala material si sper sa reușesc sa-l fac in toamna asta. Problema rămâne aceeași: sper sa se întindă bine si sa nu facă cute.


Cam asta este pe scurt. Ar cam trebui sa o înlocuiesc. Parca as lua un Kadjar, deși portbagajul e simțitor mai mic decât la Megane. Sau sa caut un Talisman break. Nu stiu, oi vedea. In fine, încă își face treaba si ne duce in concedii. Are cam 185.000 km.

This post has been edited by Diac: 9 Sep 2020, 07:04


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 18 Sep 2020, 15:36
Post #1032


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Salutare ! Socrul meu are un Kadjar si nu este deloc impresionant dmpv al portbagajului !
La cate bagaje am cand plec, nici cu cutie deasupra nu imi ajunge,deci spre deloc a inlocui break.ul (valabil pt mine)


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 21 Sep 2020, 10:40
Post #1033


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Astept sa se mai ieftineasca Koleos la SH. Sau Talisman second. Glumesc ! Sa zic ca iau un portbagaj mai maricel un pic si ar trebui sa-mi ajunga. Am fost in Grecia cu prietenii nostri care au Kadjar si pentru ei a fost suficient atat din punct de vedere al spatiului cat si al dinamicii si al confortului.

This post has been edited by Diac: 21 Sep 2020, 10:45


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 21 Sep 2020, 10:52
Post #1034


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Mai există și alte mașini în asta de Reno... biggrin.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 21 Sep 2020, 11:03
Post #1035


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Peugeot/Citroen sunt cam scumpe sad.gif VW a avut nevasta-mea si e deprimanta rau, japoneze/coreene nu ne plac, Opel are acum de la munca, Ford nu ne zice nimic.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 21 Sep 2020, 11:44
Post #1036


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Stiu ce inseamna afinitatea de marca. Si eu, de fiecare data cand am schimbat limuzina, ma uitam in primul rand la masini din acelasi brand.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 Sep 2020, 12:56
Post #1037


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




La mine a zburat orice urma de afinitate de marca. In 5 ani (ca nu degeaba am bagat 3000 EUR in ea acum) zboara Leguma la remat si nici ca mai iau un romb.

Singura nemultumire sunt "greierashii" si daca se poate fara ei ... de ce nu.

Privind in urma mai bine mai dadeam inca 4000 EUR pe un Passat care se strica fix la fel, dar macar nu avea "greierashi". Cred ca aia 4000 EUR fac pentru lipsa "greierashi".

4Control-ul e misto, dar nu am cum sa-l folosesc: ba e soacra in masina, ba e nevasta, ba acum a inceput si fie-mea cu mersul tare ... desi pe curbe parca inca ii place.

Mai bine luam un Golf 6 break ... nu-i asa Dan? radmasa.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 21 Sep 2020, 13:00


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 21 Sep 2020, 14:01
Post #1038


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




N-am eu treaba cu greierasii. La cate jucarii zdrangane prin usi, la ce borcane si sticle se ciocnesc prin portbagaj nu mai conteaza ca scartaie un plastic in bord.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 21 Sep 2020, 14:17
Post #1039


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(madhorsefuzzy @ 21 Sep 2020, 12:56)

Mai bine luam un Golf 6 break ... nu-i asa Dan?  radmasa.gif
*



Golful 6 e mișto dar e cam depășit. Dar 7-ele e mișto și are portbagajul imens in varianta break.
Or fi plictisitoare dar se conduc foarte bine, nici nu există termen de comparație cu meganul 2. Asta de dragul comparației cu mașina la Diac, știu că nu sunt generații contemporane.



--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 Sep 2020, 16:06
Post #1040


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu am luat Laguna 3 SH in 2013. Mai greu sa cumperi MK7 SH in 2013, dar nu imposibil.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Sep 2020, 16:11
Post #1041


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




G6 a fost urat in spume. Au revenit la formele patrate. Daca asta inseamna misto, imi place mai mult G5. smile.gif
Iar G7 nu duce lipsa de greieiri.

This post has been edited by IRONICK: 21 Sep 2020, 16:30


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 21 Sep 2020, 16:14
Post #1042


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(madhorsefuzzy @ 21 Sep 2020, 16:06)
Eu am luat Laguna 3 SH in 2013. Mai greu sa cumperi MK7 SH in 2013, dar nu imposibil.
*



Păi nu ziceam sa cumperi tu in 2013, ci Diac in 2020... tongue.gif
Eu am luat G6 in 2015, vechi de 4 ani. Și tractorul actual tot 4 ani are...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 16 Apr 2021, 14:29
Post #1043


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




M-am apucat de reparat sedanul. Am luat din dezmembrari aripa, capota, trager si alte plastice + faruri noi aftermarket TYC. Mai am de luat bara. Nu am gasit la culoare, o sa iau si revopsesc. Mai am cateva reglaje de facut. Capota si aripa am gasit la culoare. Mai am de luat cateva piese de plastic : tavita de la baterie, cutia de la filtrul de aer are o ureche rupta (posibil sa o pot lipi) si mai trebuie cutie pentru UPC.

Cand am terminat totul, am constatat ca are aprins becul de airbag + SERVICE si ca nu se blocheaza volanul cand o opresc. Probabil e pretensionerul de la centura sau calculatorul de airbag. Ma rog, o voi rezolva dupa Pasti, cred la Bucuresti. O duc oricum la cineva competent care are o diagnoza buna. Momentan masina e tot la Campina pe terasa. Am dat o tura cu ea si merge bine.


Chestie ciudata cu farurile TYC : ele vin cu un surub de reglaj mecanic care se demonteaza si se inlocuieste cu motorasele de reglaj electric de origine. Bâzaie, se misca, totul e ok. Mai e si un proiector cu urechile rupte, dar cred ca si pe alea le iau aftermarket noi ca sunt 100 de lei perechea.

De verificat AC-ul. Nu-mi dau seama cum merge ca era frig, dar am gasit un element de la radiator in bara. Posibil sa fie cazut de mai inainte deoarece era foarte murdar, nu stiu.

Incet, incet o rezolv. Va urma dupa aia si schimbul de distributie in mai-iunie.

Ma rog, sper sa nu ajung ca Filip, dar ma bucur ca sunt pe cale sa o repar.

This post has been edited by Diac: 16 Apr 2021, 14:49

Attached thumbnail(s)
Megane_lovit_1.jpg ( Size: 197.67k ) Number of downloads: 378
Megane_partial_reparat.jpg ( Size: 134.86k ) Number of downloads: 332


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Apr 2021, 16:49
Post #1044


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca e pretensionerul de la centura, atunci ar trebui sa vezi pedunculul (cuplajul) centurii daca este mai infipt in scaun si mai greu accesibil (adica a fost declansat). In cazul asta vei ramane cu eroare permanenta in bord pana il schimbi, nu mai are rost sa dai alti bani pe diagnoza.
Daca nu, mai verifica mufa airbag de sub scaunul fata, posibil sa fie si panglica de la volan.
Radiatorul de AC pe aftermarket m-a costat la a mea 350 de lei. Daca faci tu montajul, sa ii pui oringuri noi si te va mai costa vreo 200 de lei reumplerea cu freon.
La proiectorul cu urechile rupte vezi daca nu poti sa le permuti dreapta-stanga, stiu ca vin cu 4 prinderi din care se folosesc doar 2.

This post has been edited by Laurentziu83: 16 Apr 2021, 16:51


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 16 Apr 2021, 17:58
Post #1045


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Proiectoarele par ca alea de Logan si Laguna III, vezi prin Vitan ca gasesti Valeo la pret bun. Aș luat acum cativa ani pentru fosta leguma cu vreo 50 sau 60 de lei, cu tot cu bec. La reprezentanta imi cereau 250 de lei daca era de Dacia și peste 500 daca era de romb. Dar codul de pe piesa era acelasi... radmasa.gif


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Apr 2021, 21:26
Post #1046


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu unu' as fi platit 10 euro ca sa nu-mi puna proiectoare, ca ti le baga pe gat la orice echipare a masinii, sa nu am batai de cap daca se sparg. Nu le-am folosit niciodata.
La actuala inca rezista bine, la Clio mi s-a spart unul fara sa am vreun semn de impact pe undeva.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 16 Apr 2021, 22:41
Post #1047


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Imi pare rau de accident! Cum s-a intamplat?


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 16 Apr 2021, 23:22
Post #1048


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




QUOTE(Filip @ 16 Apr 2021, 22:41)
Imi pare rau de accident! Cum s-a intamplat?
*


Neatentie tembela. Statea de vorba si coloana a franat brusc. Se circula in stil acordeon pe DN1. Pe de alta parte si masina din fata (un BMW) si cea din fata ei (Qashquai-ul prietenilor parintilor mei) au fost ajutate de franarea automata. Lucru confirmat de soferi. Au mai fost si pneurile de iarna Motrio cam vechi + pietris/praf pe jos.

Fcn, asa este. Planuiesc sa trec prin Vitan sa ma uit de proiectoare + cleme si bumbi pentru carenaje. Am vazut un set la 100 de lei ambele ceva tot Taiwan, dar nu mi-au placut. Poate gasesc de Logan in Vitan. Iau pereche, desi cel din dreapta e intact. Asa am ales si la faruri. Am profitat de ocazie sa pun noi, chit ca aftermarket "made in Taiwan". Anyway am masinile astea de 11 si respectiv 13 ani si pana acum nu s-a spart nico un proiector. Asa ca acolo raman. In rarele ocazii cand e ceata/ninsoare sunt utile.

Laurentiu, nu se pune problema de reprezentanta. Am gasit un atelier in Darasti Ilfov specializat pe Renault. Sunt niste baieti care se pricep le Renault si fac numai asa ceva. Un radiator AC QWP e 200 de lei. La cat este folosita masina asta, va fi mai mult decat suficient.

Pretensionerele par intacte. Nu iese nimic aiurea din scaun. Oricum era planificata o recalibrare a clapetei de acceleratie. De cand am curatat-o, tot variaza ralantiul in anumite conditii. Masina a avut de cand am luat-o in 2008 problema cu mufa de sub scaun. Acuma insa are si Steering not locked. Si din ce am citit pe forum, sunt legate. Oricum ar fi, calculatoare si pretensionere gasesc in orice parc de dezmembrari la pret decent. Specialist cu diagnoza in care sa am incredere de asemenea cunosc. A fost chiar membru reno.ro. Dar cum ai zis poate fi si mufa de sun scaun. Doar am apasat ea. Nu am scos-o, curatat-o etc.

Incerc sa o fac in asa fel incat sa fie ok sa mearga la drum lung. Asta este rolul masinii asteia in familie. Pe de alta parte, cu toate daravelele astea (accident+distrinutie+ce-o mai fi) tot nu se aduna suma pe care a necesitat-o masina de oras a tatalui meu, respectiv un Polo 1.4 benzina la care s-a schimbat tot traseul de evacuare (2 catalizatoare + 2 tobe = 5000 de lei pe Walker). Daca mai ramane, clar vin si 4 pneuri de iarna noi sau poate 4 allseason la toamna ca si cele de vara au deja 4 ani. Ca sa ne intelegem, ambele seturi arata impecabil.

This post has been edited by Diac: 16 Apr 2021, 23:51


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 17 Apr 2021, 13:24
Post #1049


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




QUOTE(Laurentziu83 @ 16 Apr 2021, 22:26)
Eu unu' as fi platit 10 euro ca sa nu-mi puna proiectoare, ca ti le baga pe gat la orice echipare a masinii, sa nu am batai de cap daca se sparg. Nu le-am folosit niciodata.
La actuala inca rezista bine, la Clio mi s-a spart unul fara sa am vreun semn de impact pe undeva.
*


Dar le poti demonta, le tii in casa si le pui inapoi inainte sa vinzi masina. Si poti confectiona niste cercuri sau ovale din policarbonat care sa acopere gaurile din bara daca te intereseaza aspectul masinii.

La mine la Laguna functioneaza proiectoarele dar sunt ambele sticle crapate. Asa am cumparat masina, asa ramane. laugh.gif

This post has been edited by Filip: 17 Apr 2021, 13:26


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 17 Apr 2021, 14:30
Post #1050


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(Diac @ 16 Apr 2021, 23:22)
Neatentie tembela.
Daca mai ramane, clar vin si 4 pneuri de iarna noi sau poate 4 allseason la toamna ca si cele de vara au deja 4 ani. Ca sa ne intelegem, ambele seturi arata impecabil.
*



Neatenția a fost cauza, nu anvelopele coapte, părerea mea...
Și nu vreau să dau cu pietre, că poate nu e cazul tatălui tău, dar văd din ce în ce mai mulți șoferi lipiți de mașina din față.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 33 34 35 36 37 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 08:54
Forum Renault