DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bloc lumini dacia nova pe dacia clasic 1310-1410

mcNelu
post 3 Jun 2019, 01:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 2 June 19




Buna dimineata,
Acest post nu merge pus aici?

Autor SB04AKI, confirmat ghitza:

[quote=ghitza,27 Apr 2012, 22:16]
[quote=SB04AKI,24 Nov 2009, 09:19]
Montare bloc de lumini de dacia nova pe dacia clasica (1310-1410)
Operatii premergatoare pentru montarea blocului de lumini de dacia nova
- debransarea plusului bateriei
- demontarea semi-cochiliilor prin desfacerea celor 4 suruburi
- se scoate mufa blocului de lumini de pe cablajul masinii
- se scoate mufa de la maneta de semnalizare
- se desfac cele 2 suruburi care tin blocul de lumini pe mitraliera
- se desface piulita M6 de pe blocul de lumini si se scot cele 3 cabluri
- se desfac cele 2 suruburi care tin maneta de semnalizare pe mitraliera
Blocul de lumini de dacia nova are 2 mufe, una cu 8 pini si una cu 3 pini.
Cea cu 3 pin este pentru semnalizare si se potriveste pe mufa cablajului de dacia clasica, singurul lucru care trebuie facut este inversarea cablului rosu cu cel albastru care la nova este invers, daca nu schimbam cablurile atuncea o sa avem problema ca daca apasam maneta in jos o sa semnalizam in dreapta (partea pasager) si daca o ridicam in sus o sa semnalizam in stanga (partea sofer). O sa folosim mufa cu 6 pini de pe blocul de lumini de dacie clasica, pentru a putea trece oricand la blocul de lumini de dacia clasica.

Pregatirea blocului de lumini de dacia nova pentru montare
- desfacem mufa blocului de lumini de dacia nova
- desfacem mufa blocului de lumini de dacia clasica

Potrivim pini blocului de lumini de dacia nova in mufa de dacia clasica (6 pini) in felul urmator, urmarind codul de culori al cablurilor

Pe blocul de lumini de dacia nova avem 2 cabluri albastre si 1 albastru-maro, cele 3 cabluri o sa le prindem impreuna cu cablurile care erau prinse cu piulita M6 pe blocul de lumini de dacia clasica. (eu am folosit papuci cu gaura rotunda prinse pe firele blocului de lumini de dacia nova si am folosit un surub M6 cu piulita cu care am prins cablurile intre ele, si le-am izolat cu banda pentru a nu produce un scurt)

In mufa cu 6 pini o sa punem firele in felul urmator:
MUFA BLOC LUMINI NOVA - MUFA CABLAJ DACIA CLASICA

MARO - MARO

ALB - ALB

GALBEN - GALBEN

- GALBEN-VERDE

VERDE - VERDE

- VERDE-GALBEN


La firele galben si verde de pe mufa blocului de lumini o sa facem o trecere, pt a ajunge cu 2 fire verzi in mufa si 2 fire galbene in mufa.

Fixarea blocului de lumini de dacia nova pe mitraliera de dacia clasica

Blocul de lumini de dacia nova are prinderea in partea superioara si cel de dacia clasica are prinderea in partea de jos, se vor da 2 gauri cu bormasina in mitraliera masinii si se vor folosi 2 suruburi de M4 lungi de cca 4 cm, prin cele 2 gauri se vor trece suruburile si se vor trece prin blocul de lumini si se vor prinde pe piulitele blocului de lumini.

A montat cineva dupa schema asta blocu de lumini de nova pe berlina?ii valabila ?sa nu ma apuc si sa iau foc smile.gif

<span class='edit'>28 Apr 2012, 19:37:</span>
Astazi am reusit sa imi montez si blocu de lumini de nova dupa schema de mai sus,deci e k schema
*

[/quote]

This post has been edited by mcNelu: 3 Jun 2019, 01:57


--------------------
rar 3 2019 - Alte situatii
ATENTIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:25
Forum Renault