DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> retinere certificat de inmatriculare

fullhouse
post 8 Sep 2010, 07:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 13 June 07
From: Satu Mare




S-a intamplat sa-i dau si eu masina fratelui meu, a fost oprit la un control de R.A.R si mi-a luat certificatul de inmatriculare, noxe peste limita. Masina e o dacia 1310, injectie, an fabricatie 2000. Azi ma duc cu ea la mecanic sa vedem ce are, posibil catalizatorul defect. Intrebarea mea e care e procedura de recuperare a certificatului? Am inteles ca tre sa merg cu ea la R.A.R sa-i faca testul de noxe, imi da ceva adeverinta si ma duc cu ea la politie dupa certificat. Cam cat o sa ma coste distractia asta? Oare se va rezolva intr-o zi? Trebuie sa sun sa-mi fac programare?
Mersi anticipat


--------------------
dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 8 Sep 2010, 07:39
Post #2


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




nu te arunca direct asupra catalizatorul ... poate e pe duca sonda lambda ... poate bujiile nu isi mai fac treaba bine sau poate sistemul de evacuare nu e etans si atunci iar nu ies noxe calumea, fire ciupite de la sonda lambda catre calculator, mufa murdara sunt cam multe de luat in calcul.
eu daca as fi in locul tau as cauta sa merg la un service care are si o statie itp astfel incat dupa ce faci reparatia sa faci si un test de noxe astfel incat cand mergi la rar sa o faci pe sigur.
eventual daca esti la limita cu noxe poti sa incerci si o benzina un pic mai buna uneori ajuta alte ori nu :|


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fullhouse
post 8 Sep 2010, 07:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 13 June 07
From: Satu Mare




Astea se rezolva, are statie itp, imi face testul de noxe, nu lasa masina afara din service pana nu iese testul, pe mine ma intereseaza cat o sa ma coste la R.A.R


--------------------
dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 8 Sep 2010, 07:43
Post #4


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




iti pui noxele la punct,faci programare la RAR,te duci la ei sa ti verifice noxele,daca totul e ok iti pun parafa si te duci la politie sa ti iei talonul...taxa e cativa zeci de lei si nu dureaza mai mult de 1-2...



--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fullhouse
post 8 Sep 2010, 08:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 13 June 07
From: Satu Mare




Imi pun cumva parafa pe hartia aia ce-am primit-o de la acel inspector care a constatat defectiunea?
Ar mai fi o problema, nu sunt proprietarul masinii, se poate rezolva asa? Am luat masina de o perioada dar inca n-am reusit sa o transcriu, am niste probleme financiare momentan.


--------------------
dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 8 Sep 2010, 08:55
Post #6


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Atat la RAR cat la politie trebui sa mergi cu propietarul masinii(cel trecut in talon).
Singura alternativa este sa-ti faca o procura la un notar,dar asta inseamna sa mai cheltuiesti 40-50 lei.

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fullhouse
post 8 Sep 2010, 10:09
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 13 June 07
From: Satu Mare




Nasol de tot atunci, proprietarul masinii nu e in tara si nu vine anul asta. Imi poti explica te rog in ce consta acea procura de la notar? Mai am dovada de circulatie pana vinerea viitoare, am mare nevoie de masina, trebuie sa o rezolv cumva.


--------------------
dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 8 Sep 2010, 10:20
Post #8


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




In talon ti-a completat rubrica: "instrainat catre"?
Daca da, te poti duce linistit.
Procura nu poti face aici, e posibil sa-ti faca doar acolo unde e insa banuiesc ca nu merita costul.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fullhouse
post 8 Sep 2010, 10:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 13 June 07
From: Satu Mare




Interesant e ca acel inspector l-a asigurat pe fratele meu ca poate sa mearga oricine cu masina la R.A.R dupa certificat, o sa sun sa ma interesez exact, mersi de raspunsuri


--------------------
dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Sep 2010, 11:27
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ca sa faci procura trebuie sa te duci cu proprietarul. Tu trebuia sa-ti inscri masina la 30 de zile dupa ce ai facut contractul de VC.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fullhouse
post 8 Sep 2010, 11:52
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 13 June 07
From: Satu Mare




Chiar acum am sunat la RAR, pentru redobandire nu e nevoie proprietarul, se poate inchide topicul


--------------------
dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 8 Sep 2010, 16:23
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




e normal sa nu fie nevoie de proprietar, ca si la certificatul de autenticitate


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 8 Sep 2010, 17:20
Post #13


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




La RAR da, si la ITP se poate duce oricine. Insa la Politie... ma indoiesc ca se poate ridica certificatul de inmatriculare, fara procura.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 11 Sep 2010, 08:39
Post #14


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




La politie toate nevoile se rezolva personal sau cum zici tu colegule de mai sus cu procura.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 27 Oct 2010, 16:34
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




Stie cineva cum se procedeaza cand un militian iti retine talonul pentru folie ? Unde trebuie sa te duci, cu ce, ce se intampla, trebuie sa platesti amenda si sa te duci cu chitanta undeva, etc ? Deci militianul mi-a luat talonul si mi-a dat o dovada pe care eu i-am aruncat-o in nas. Deci nu am dovada. Ce trebuie facut din acest moment ? Unde ma duc sa-mi iau talonul inapoi ?


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 27 Oct 2010, 16:40
Post #16


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




sa cauti acel militian in nas, poate o mai are pe undeva infundata .....


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 27 Oct 2010, 16:46
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




Habar nu am cine e ochelarica ala. La cat de cretinoid era baiatu am impresia ca nici nu mai e in militie. Am nevoie de un raspuns concret... Ce pasi trebuie urmati sa iau talonul inapoi? Mersi


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 27 Oct 2010, 18:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Te duci frumos cu saru' mana la baiatu' cretinoid, ii ceri dovada, dai jos panaramele de folii neomologate (ca daca erau omologate nu iti lua de nebun talonul, doar daca nu respectau procentul), mergi la RAR, ei specifica pe dovada ca esti in ordine, te intorci la baiatu' sa-ti dea talonul.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 28 Oct 2010, 21:27
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




deci daca nu iau dovada inapoi nu pot sa recuperez talonul ? pai habar nu am cine e cretinoidul. nu sti ce s-a intamplat in ziua aia, deci nu iti da cu presupusul despre folie ... iar procentul nu il vede un idiot de militian cu ochiul liber, ci trebuie un aparat certificat sa spuna daca este sau nu in limitele legale. in fine.... Deci nu am dovada si nu stiu cine e militianul. Ce pot face ?


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 28 Oct 2010, 21:28
Post #20


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




poti incerca o audienta la candiano...


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 28 Oct 2010, 22:13
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




cine ar fi candiano ?


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex4u
post 28 Oct 2010, 22:25
Post #22


Ultima scursura' umana


Group: Members
Posts: 2.131
Joined: 19 March 10
From: Scursureștii de Campie




de cat timp stai aici pe forum ....cautand raspunsuri in stanga si in dreapta mergeai la politie si intrebai domne ce se poate face daca numai am dovada ...etc etc sau sunai la rar ..e posibil sa iti dea inspectorul de acolo o foaie in care sa specifice ca ai dat jos foliile etc ..si cu aia te prezinti la plitie si iti da talonul'


--------------------
EX:DACIA BERLINA TX 1987
Ex Bmw e36 318i
Ex Opel Astra G 1.6 - Vand piese
Ex Audi A4 1.6 105 HP
Ex Peugeot 206
Ford Focus II 2009.
Opel Astra G 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 28 Oct 2010, 23:05
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(sandilidavid @ 28 Oct 2010, 22:27)
deci daca nu iau dovada inapoi nu pot sa recuperez talonul ? pai habar nu am cine e cretinoidul. nu sti ce s-a intamplat in ziua aia, deci nu iti da cu presupusul despre folie ... iar procentul nu il vede un idiot de militian cu ochiul liber, ci trebuie un aparat certificat sa spuna daca este sau nu in limitele legale. in fine.... Deci nu am dovada si nu stiu cine e militianul. Ce pot face ?
*


O, da, adica tu daca ai trecut 35%, dar de fapt nu vezi nimic prin ele, ala e tampit si ii trebuie mare scula sa vada chestia asta, tu fiind mai presus de lege. Pun pariu ca ti-a luat talonul pentru folii montate pe fata, cat mai negre posibil, sa fii in rand cu toti smecherasii care au pretentii sa-i evite altii, in timp ce ei au impresia ca toate strazile sunt ale lor.

This post has been edited by cristio_79: 28 Oct 2010, 23:06


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 29 Oct 2010, 17:57
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




nu prietene pe fata nu aveam. deci te agiti cam mult si inutil. Atata timp cat e permis de lege sa ai folii nu vad care ar fi "mai presus de lege" ? Poate iti place tie sa te repezi prea repede si sa iti dai cu presupusu. Sau o-i fi si tu vreun politist ?


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 29 Oct 2010, 18:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Domnu sandililidavid, cu atitudinea asta n-o sa faci multi purici pe forumul asta. Pana una alta dumneata esti ala care are nevoie de ajutor; de asemenea ar fi bine sa stii ca destui de pe forum suntem alergici la cei care-si pun folii. Adaugand faza cu "aruncatul in nas" al dovezii, nu trebuie sa fii geniu sa-ti dai seama ca cel mai probabil ai de-a face cu un pustan teribilist care si-a tras folii "sa fie cool" in totala desconsideratie a celorlalti. Inainte de a te urzica prea tare, noateaza ca am scris "cel mai probabil". In locul tau as telefona la politie sa vad ce-i de facut - fara dovada aia ma tem ca o sa duci masina la RAR pe platforma.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sindrom
post 29 Oct 2010, 18:18
Post #26


Ciclist sticlar>Merida 901>


Group: Members
Posts: 208
Joined: 1 March 08
From: Bucuresti




Atunci zi-ne si noua de ce ti-a luat talonul pentru folii daca erai legal.


--------------------
Peugeot 206 2002
Ex: Clio 1.2 16V; 75 armasari pur sange cu probleme psihice rezolvate
Prezent: Peugeot 206 2.0hdi in teste si asta dus cu pluta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 29 Oct 2010, 18:35
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




Pt domnu Namidee : Pt mine prea putin conteaza ca sunteti voi alergici. Atata timp cat e permis de lege trebuie sa aveti grija sa nu iscati vreo epidemie de la atata alergie. "Probabil" te inseli cu pustanimea. E vorba de foliile care protejeaza impotriva razelor solare einsteinilor. Pe mine ma deranjeaza soarele si de asemenea tin la interiorul masinii si de aceea am folie. Restul consideratiilor voastre ma lasa rece. De ce crezi tu ca o sa duc masina pe platforma si nu pe roti ? Probabil te crezi in in tara unde miltienii nu cer spaga, o refuza si respecta legea cu sfintenie. Cand o sa vezi tu asa ceva anunta-ma si pe mine.
Pt domnu Sindrom : Uite cum s-a intamplat faza : Ma opreste militianu si imi cere actele. Ii dau toate actele in afara de autorizatia pt folii. O caut bine in masina si realizez ca este in alta parte. La care militianul spune : nu te cred ca ai autorizatie, trebuia sa fie cu actele in masina, deci iti retin talonul fiindca NU AI! Deci nu mi se aplica fiindca nu o am asupra mea, ci pt ca NU AM! Deci militianul este foarte idiot. De unde dracu stia idiotul ca nu am ? Tu poti sa iti dai seama uitandu-te in ochii mei ca am sau nu ? Din pacate nu am apucat sa dau in judecata incompetentul cu cascheta in alea 15 zile ca era zburat din serviciu pentru abuz sau incompetenta. Una din doua.
Tuturor alergicilor le transmit sa mai citeasca odata Codul Rutier si sa vada ca foliile auto seunt permise de lege pana la un punct. Daca pana la punctul ala voi sunteti deranjati inseamna ca aveti o problema. Nu noi astia care avem pe masini.


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Oct 2010, 21:29
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




sandilidavid, da' nu trebuie sa te dezarmezi asa de usor!
Pai daca militianul e "foarte idiot", nu merita sa-i faci zile negre, dat in judecata, reclamatiepenala pentru abuz in serviciu, d-astea?
Mai ales ca acum si mergi fara acte, ca doar nu a pus sandilipaul intrebarea degeaba si ca prin minune ai descoperit topicul respectiv de la prima postare.
Apropo, esti ruda cu sandilipaul? Ca semanati la denumiri de user (sandilidavid - sandilipaul).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 31 Oct 2010, 00:20
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




Mda suntem rude smile.gif Din pacate nu mai stiu parola la ala si nici nu m-am chinuit sa o recuperez. E week end acum. Nu am pe cine sa intreb. Bugetarii au program de gravide. De luni incolo le las timp de gandire cum sa-mi dea talonul inapoi:)


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandilidavid
post 5 Nov 2010, 02:59
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 September 07




V-am zis ultima noutate ? Mi-am luat domne talonul inapoi. Ofticati-va! Si stiti cat m-a costat ? 85 de lei si o sticla de vin bun. O avere !! Si nici de dovada nu am avut nevoie. Vedeti voi ce inseamna sa traiesti in RO? Tara in care orice e posibil. Toate bune!


--------------------
Dacia 1310 1999 - B 18 XRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:37
Forum Renault