DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> curge lichid frana pe la rezervorul montat pe pompa

ion73
post 24 Jan 2010, 18:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




Am o problema cu pompa de frana,mai precis cu bidonasul acela de plastic,in care se pune lichidul de frana, cel care este montat pe pompa de frana, pe sub el curge lichid.E prima data in 8 ani cand patesc asa ceva.Frana este ok, dar nivelul a scazut sub minim.Este posibil sa se schimbe cauciucul acela care este intre bidonas si pompa?sau trebuie schimbata pompa cu tot


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Jan 2010, 18:40
Post #2


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




schimbi garniturile .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 24 Jan 2010, 18:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




sunt 2 garnituri intre bidonas si pompa cum zicea si DJasu. Alea le schimbi, dar incearca sa le schimbi mai la vara cand e mai cald ca si eu le-am schimbat anul trecut in iarna si m-am cam chinuit cu ele putin din cauza frigului. Nu sunt scumpe, vreo 2 lei


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 24 Jan 2010, 21:13
Post #4


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Un pic de vaselina pe stuturile de la vas si merg foarte bine si iarna sa le schimbi


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 25 Jan 2010, 07:05
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




bidonasul acela se scoate relativ usor?sa nu rup ceva pe acolo


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Jan 2010, 09:12
Post #6


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Se scoate usor. El sta doar in acele 2 garnituri din cauciuc. Nu are alte prinderi si este bagat prin fortare. Pur si simplu tragi de el dar cu atentie. Poti eventual sa pui lichid de frana pe centrul lor astfel incat sa alunece mai usor pe pozitie.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vampiru
post 25 Jan 2010, 09:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 28 June 06




am patit si eu asta vara. cele doua presetupe (garnituri) sint de vina....am cumparat unele noi, de nova, caci de dsn nu se vind decit cu pompa (dar sint identice), si problema s-a rezolvat. e posibil sa ai nevoie si de aerisire...


--------------------
dacia supernova 2002 confort - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 25 Jan 2010, 10:42
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




Cred ca pe frigul asta nu am sanse de reusita sa remediez problema, mai ales ca posibil sa fie nevoie si de aerisire dupa schimbare.Sper ca cele noi sa nu fie mai rele ca cele vechi, am gasit pe forum ceva plangeri de genu asta.


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 25 Jan 2010, 12:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




De ce esti asa de pesimist? De aerisire eu nu am avut nevoie, acum depinde si cat lichid ai pierdut. As recomanda sa faci aceasta operatiune dupa ce mergi putin cu masina, sa fie cat de cat cald pe acolo. Noile garnituri le tii si tu putin la caldura. Si sa nu uiti de vaselina!
Bafta!


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 25 Jan 2010, 18:37
Post #10


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu e nevoie de aerisire pentru ca iti pierde lichid pana la intrare in pompa, daca ti-ar fi pirdut dincolo de pompa pe oriunde, atunci ai fi avut nevoie de aerisire. Operatia se face in felul urmator: se trage cu o seringa lichidul din vas atat cat poti, pui o carpa mai mare sub pompa ca lichidul ce mai ramane sa nu iti curga pe acolo (ataca bine vopseaua si metalul), scoti furtunul dinspre fata masinii din vasul pompei de frana (acesta duce la pompa de ambreiaj) si il ridici un pic mai sus ca vasul si il legi cu o sfoara ceva (ideea e sa nu il cobori mai jos decat locul unde e bagat in vas) pentru ca ala duce in masina la pompa de ambreiaj si e posibil daca il lasi in jos sa iti traga aer pompa de ambreiaj si apoi va trebui sa aerisesti "ambreiajul". Tragi inspre parte din dreapta a masini de vas si acesta va iesi relativ usor (nu tragi in sus), montezi garniturile noi, dai cu un pic de vaselina pe stuturile de la vas si il bagi tot asa cum lai scos intr-o parte (dinspre partea dreapta), apoi apesi bine pe el. In partea dinspre fata masinii va intra usor, la partea din spate va trebui sa insisti mai mult, te uiti sa fi intrat complet vasul. Garnituri merg si de dacie 1310, dar trebuie sa te uiti bine la ele cand le cumperi sa nu aiba defect( le desfaci din punga), daca nu sunt bune ti le schimba. Ceri garnituri vas pompa frana cu 4 conducte de dacie (aceeasi pompa de frana e si pe dacia 1310 modele mai noi). Cum au zis si colegii mai sus tii un pic la caldura garniturile inainte de a le monta. Succese biggrin.gif


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_eon
post 27 Jan 2010, 21:04
Post #11


Mihai


Group: Members
Posts: 364
Joined: 9 January 08
From: Bucuresti




ms serviccom pentru indicatii,au fost de mare ajutor ,le-am schimbat si eu si a mers perfect nu mai curge


--------------------
Chevrolet Lacetti 2008 1.6 benzina + gpl
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 27 Jan 2010, 21:29
Post #12


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Cu multa placere, ma bucur ca am putut sa ajut.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoescu
post 25 May 2010, 09:22
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 September 09
From: Bucuresti




Salut,

din cate stiu vaselina ataca plasticul,

eu am reusit sa le schimb aseara, nu am dat cu vaselina,
azi am vazut ca e tot umed pe acolo ( nu am mers cu masina decand le-am montat).

o sa mai verific zilele astea sa vad cum e.


--------------------
Dacia SN Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paterrafail
post 25 May 2010, 18:44
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 31 January 09




Am schimbat si eu vreo 2 randuri de garnituri pana sa nu-mi mai curga. treaba e ca, dupa cum am observat eu, ar cam fi doua feluri: unele dintr-un cauciuc mai moale, mai putin retusate si putin diferite la forma (parca au un santulet in plus, nu mai tin bine minte) si celelalte, cele bune, mai bine scoase din forma, mai tari. Ei, treaba e sa ai grija sa pui dintr-astea; intra mai greu decat primele si o sa fii nevoit sa folosesti vaselina, ceva, sa-ti alunece, dar nu mai scapa lichid. nu cred ca sunt diferente de pret; doar uita-te bine cum arata! Spor!


--------------------
dacia supernova 2002/ clima - B 96 DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 25 May 2010, 22:13
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




si eu le-am schimbat nu de mult, am luat de care mi-a dat vanzatoarea nu am cautat prea mult, vezi ca cauciucul/garnitura are niste bavuri care trebuie taiate ca alea incurca la etanseizare parca zicea cineva pe aci si ce am luat io aveau bavurile alea dar le-am taiat cu un cutter si vreau sa zic ca au intrat foarte greu fara vaselina nu au vrut sa intre si m-am apasat cu tot corupul, inca nu am probleme cu ele, nu curg deloc.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 16:48
Forum Renault