DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stop frana luneta -nefunctional, Stop frana luneta -nefunctional

Dj23ane
post 21 Oct 2019, 18:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 August 19




Buna seara!
Primul meu post pe forum.
Detin Dacia Logan 1.4mpi, 2005. De 2 zile am observat ca nu merge stopul pe frana, cel de la luneta. Vreau sa va intreb daca e trecut si printr-o siguranta si care e aceasta. Am dat jos becul afumat, pus bec nou, tot nu merge. Masurat rezistenta bec nou, aprox 50 Ohm, masurat rezistenta bec vechi, 1 Ohm. Nu s-a intrerupt ca majoritatea becurilor care se ard. Plus ca sta si vertical si daca ii cad bucati din filament, ajung la cei 2 terminali si se topesc acolo. Are filamentul facut numai picatele topite si instalatia il vede ca un scurt circuit. Nu am tensiune la montura cand calc pedala. Switch-ul e exclus. E schimbat de 6 luni si merg cele 2 stopuri de la triple. Masurat sigurantele din habitaclu dar pare totul in regula. Mai masor maine dimineata in parcare, poate am fost prea grabit azi. blush.gif

LE: masurat becul vechi cu alt aparat mai performant, 0.5 Ohm.
Consider ca ceva a cedat. Ori circuite, ori siguranta, ori altceva. La 12V, 0.5 Ohm ar rezulta un curent de peste 24A-28A.

This post has been edited by Dj23ane: 21 Oct 2019, 19:21


--------------------
Dacia Logan 2005 - Dj23ane
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Oct 2019, 23:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




stopurile merg ? daca merg ai legatura intrerupta , ca sa remediezi o iei dupa fire

Attached thumbnail(s)
st.jpg ( Size: 79.04k ) Number of downloads: 85


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dj23ane
post 22 Oct 2019, 04:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 August 19




Multumesc pentru schema. Am mai facut un test aseara si se pare ca merg toate cand si cand. Cred ca am prajit switch-ul cu becul ars in halul in care s-a ars. Cand mi-a spus cineva ca merg doar cele de jos, al treilea era ars si de-aia nu mergea. Cand am pus bec nou, a avut switch-ul personalitate si nu imi aprindea nimic, dar eu ma uitam la cel din luneta (eram singur) si credeam ca doar acela e defect. O sa dau jos switch-ul sa vad in ce stare sunt contactele si o sa pun altul.
Multumesc frumos!

22 Oct 2019, 10:29:
Ca sa nu ramana topicul in aer, am desfacut si curatat switch-ul de la pedala, repozitionat corect toate piesele si cateva zeci de teste. Toate ok.

This post has been edited by Dj23ane: 22 Oct 2019, 10:29


--------------------
Dacia Logan 2005 - Dj23ane
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:39
Forum Renault