DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Italia

asarban
post 30 Oct 2003, 15:51
Post #1


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Stiti ce tre sa faceti

Money Talks a scris:

In Italia taxele de autostrada sint MARI! cam 3-4 centi pe km! Iei tichet cind intri pe autostrada si platesti cind vrei sa iesi. Daca pierzi tichetul, te-ai ars!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 31 Oct 2003, 09:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Daca vreti chitanta trebuie sa cereti la iesire daca e casa cu casier, daca nu cautati cica un buton rosu pe care apasati ca sa va tipareasca chitanta. Eu n-am stiut cand am mers si n-am luat decat la intoarcere.

La casa ziceti de "bileto" si intelege ala/aia ca vreti chitanta. La unu a trebuit sa zic de vreo 2 ori (am impresia ca prefera sa lucre la negru sa nu-ti dea chianta) si dupa aia m-a mai intrebat si el daca chiar vreau bileto. Pana la urma mi l-a dat.

Informativ, de la intrarea in Italia din A (prin Klagenfurt,Graz) pana la Brescia m-a costat cam 17 euro. Distanta e vreo 300 km cred.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 31 Oct 2003, 10:23
Post #3


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Pe mine taxele de autostrada pina la Roma (prin Venetia) si inapoi (prin Verona) m-au costat vreo 80 euro. Iar prin Italia am mers cam 2000km.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 31 Oct 2003, 11:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




De stiut.

daca se intampla sa pierdeti tichetul mai aveti o sansa tongue.gif

exista pe la buticurile de pe autostrada niste cartele magnetice (ca alea de telefon din romania) cu valoare nominala, eu de ex. am luat una de 25 EURO.

ce s-a intamplat:

cand sa intru pe autostrada, am ales gresit intrarea , si in loc sa intru pe unde se bagau monede, am intrat prin alta parte. Pe acolo cred ca era o chestie speciala, care-ti citea nu stiu ce magnetic si la sfarsit de luna iti venea acasa (era pentru localnici).

so am intrat , nu tu belete si nici altceva. m-am oprit la un butic am luat respectiva cartela, si cand sa ies de pe autostrada dau sa bag cartela chipurile sa-mi ia de pe ea contravaloarea.

La mine oha ca daca am intrat (i)legal facea fitze, pana s-a suparat ala care supravegeaza si mi-a luat cu de la sine putere 12 EURO si am scapat. Dar dupa mustrarea de rigoare.

Scuze pentru lungimea postului


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 6 Jan 2004, 21:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




In drum spre Spania am trecut prin Italia, am intrat pe la Villach (Austria) si am iesit pe la San Remo. Autostrada a costat in total 42,1 euro. De la Genova pana la San Remo autostrada merge le langa mediterana, sunt multe tunele, autostrada suspendata la zeci de metri (cred ca in unele locuri era si la peste 100 m inaltime), privelisti extraordinare. Am ratat o deviere pe o alta autostrada si am coboarat in oras si ne-am invartit ceva pana am ajuns pe autostrada care trebuia, deci atentie la semne. Italienii circula bine pe autostrada, nu prea semnalizeaza schimbarile de banda dar nu se incomodeaza unul pe altul. Benzina costa in jur de 1,06 super plus.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csergogaby
post 14 Feb 2004, 16:25
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 13 February 04
From: Iasi




Cum e mai rapid de ajuns la Florenta?
Prin Austria (Viena) sau prin Slovenia si Triest?
De fapt ma intereseaza in ambele cazuti traseul... Daca merg prin Slovenia atunci mai trec si prin Budapesta?
Eu voi merge de la Iasi la Florenta. Ies prin Oradea sau prin Arad, Timisoara?

Poate ca intreb cam mult, dar cred ca ar fi bine de lamurit aceste lucruri aici in topicul cu Italia.

Va multumesc anticipat smile.gif


--------------------
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Feb 2004, 17:13
Post #7


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Cel mai folosit traseu (si rapid) e prin Budapesta-Viena-Graz. Toti din Ro care merg spre Italia (autocare etc.) folosesc acest traseu.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Feb 2004, 19:17
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Pentru csergogaby:

Eu am facut nordul Italiei de doua ori.... din bucuresti... pe traseul Arad, Szeged, Baja, Mohacs, Osijek (Croatia) - intrat in autotrada Belgrad-Zagreb - Zagreb - Ljubljana - Trieste - Padova - Milano etc. In cazul tau, de la Padova intri pe autostrada catre Florenta.

Eu am ales acest traseu tocmai pentru ca cel prin Austria e mult mai circulat si deci mai aglomerat.... Iti recomand ca prin tara sa alegi varianta cu drumul cel mai "european" pentru ca si asa vei avea parte de o viteza medie ff scazuta... deci: o zi iasi-arad, inca una Arad-Trieste (cca 850 km) si a treia zi Trieste-Florenta (vreo 700 km)... asta iti va minimiza si costurile de cazare, adica vei plati cazare doar o noapte in afara tarii.... daca insa rezisti la drum lung, poti face drumul si in doua zile... atentie insa ca e iarna! Apropos, cand intentionezi sa pleci???? E voi merge pe acest traseu in saptamana de dinainte de Paste, pe directia Roma, insa voi incerca varianta prin Belgrad catre Zagreb.

Costuri si alte amanunte poti gasi la topicul "Calatoriile lui AL" sau folosind oricare dintre route-planner-ele de la topicul informativ (Mappy, Michelin, etc.). Poti incerca cu toate, pentru ca unele au lipsuri sau pot indica rute diferite... prin comparatie poti obtine o imagine mai clara...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 14 Feb 2004, 20:22
Post #9


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Ce zice Mappoint Europe:

1. Iasi-Oradea-Viena-Graz-Florence 1835km, timp de conducere 20h 45' (asta e traseul implicit)

2. Iasi-Arad-Viena-Graz-Florence 1917km, timp de conducere 22h 16'

3. Iasi-Arad-Zagreb-Florence (traseu indicat de Al) 1736km, timp de conducere 22h 29'

Nu uita ca prin Zagreb ai 2 granite si 4 vame in plus!! Intre Austria si Italia NU exista vama, viteza de trecere prin fosta vama e de 100km/h. Desi al treilea traseu e cu 100km mai scurt, vei avea nevoie de aproape 2 ore mai mult de calatorit, in ipoteza ca la cele 4 vame in plus nu stai prea mult...

Alegerea finala iti apartine...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 17 Feb 2004, 10:04
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Mersi!
Hmm, e cam mult! Nu se poate sa nu folosesc autostrada? E alta cale?
Eu merg cu Matizul si nu voi merge cu mai mult de 100-120 km/h.


in Italia nu te sfatuiesc sa mergi pe alte drumuri decat autostrazile.... in primul rand ca nu prea sunt asa multe...sunt inguste, uneori aglomerate iar circulatia e infernala oricum la ei.... sunt latini!... in plus, pe alte drumuri risti sa incurci drumul etc., oricat de atent ai fi... si vei pierde mult mai mult timp.....

pe autostrada, viteza de 120 e OK pentru banda a doua....100 insa e viteza tirurilor, deci prima banda.... iar aceasta va fi ticsita de tiruri...mare refer in special la autostrada A4.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 May 2004, 22:34
Post #11


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Atentie la Italia! :idea:

Mai nou cei ce circula in Italia au nevoie de o vesta reflectorizanta (ca cea folosita pe timp de noapte de agentii de circulatie). Vesta trebuie sa existe in masina. Pe aici am auzit ca pretul ei e cam 29 euro. Daca va opreste politia si nu aveti vesta, amenda e cam de 80 euro.

Aviz amatorilor de drumetii in Italia! :idea:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 23 May 2004, 20:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Am intrat pe autostrada la Florenta pe o cale gresita :roll: si nu am luat tichetul de la bariera, nu am stiut de cartela magnetica si la iesire la Rimini am platit 80 000 lire (1999) :vmad: adica 20 euro de astazi , calculat la drumul cel mai lung de pe tronsonul respectiv, asa ca grija mare ... Cat despre vesta reflectorizanta , multumim frumos de informatie ! Cand se baga si la noi ?
:mrgreen:


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v_ureche
post 24 May 2004, 14:45
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Pentru a putea afla cat va costa autostrazile in Italia puteti accesa site-ul:
www2.autostrade.it
Dati punctul de plecare si punctul de sosire si...GATA.
M-am uitat si eu pe site-ul asta si intradevar sunt foarte scumpe autostrazile in Italia.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 12 Aug 2004, 11:21
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Am facut un tur al Italiei pe ruta Trieste-Bari-Napoli-Roma-Milano-Austria si m-au costat autostrazile vreo 200eur, poate mai mult. Am incercat sa merg pe drumuri nationale si mai mult de 60km/h nici gand. E superaglomerat, plin de scutere. In oras cam 40km/h maxim. Scuterele sunt ca tantarii, sunt peste tot. Pentru ei regulile de circulatie sunt de prisos. Prioritatea de dreapta nu se respecta. Asta mai mult in sud, unde gunoaiele troneaza pe strazi mai ceva ca la noi. In nord, dupa Genova, te poti considera in Austria. Torino sau Bolzano sau Milano fiind orase tiroleze, nu seamana deloc cu restul Italiei. Nici la arhitectura, nici la atitudinea oamenilor. Am ramas cu impresia ca cel putin din puct de vedere al nesimtirii ne tragem de la Roma. Noroc ca se compenseaza cu frumusetea ei. Va sfatuiesc sa parcati masina pe coasta, undeva intr-o statiune si sa luati autobuzul si apoi metroul pana in centrul Romei. In ultima duminica din luna, muzeele sunt gratis. Inclusiv la Vatican. Atentie insa la Sf. Petru nu se poate intra nici in pantaloni scurti, nici in fusta, nici in maneca scurta. Sunt doi africani cat casa la intrare care la 40 de grade sunt imbracati in costum cu cravata stransa la gat. Ei nu simt caldura.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 16 Aug 2004, 08:08
Post #15


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Recomand septembrie sau mai pt vizite in Italia. Vara e criminal.


Pai din cauza asta in Italia extrasezonul este... iulie-august icon_twisted.gif icon_mrgreen.gif Preturile la hoteluri in extrasezon sint cam jumate fata de sezon. Cind am fost la Roma hotelul la care am stat avea pret de 120euro in extrasezon si peste 220 in sezon. Cum unii au bani mai multi pentru vizite in plin sezon... icon_twisted.gif Altii se gindesc ca pot face si altceva cu banii aceia :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 27 Aug 2004, 11:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




tocmai m-am intors din Italia... insa am fost cu trenul.
Pot insa sa va recomand 2 hostels-uri la care am stat si am fost foarte incantat de conditii/pret :

Venetia
Alloggi degli Artisti (info a.artisti@libero.it)
adresa Calle Priuli 99 a/b ("cartier" Cannaregio )
30121 Venezia (VE)
Tel 39 41716270
Fax 39 41716268
conditii : etaj 3 fara lift; camera cu pat dublu+balcon+aer conditionat; mai multe sali de baie super dotate si curate la capetele culoarului; prosoape+sapun etc, micul dejun nu este inclus (nu au cantina/restaurant)....dar sunt foarte aproape de gara si nu trebuie sa te cari cu bagajele pe stradute inguste si aglomerate.
pret : 30EURO/pers/noapte

Florenta
Hotel Cardinal (mailto:info@hotelcardinalofflorence.com)
adresa str. Borgo Pinti no.5
TEL +39 055 2340780
FAX +39 055 2343389
conditii : etaj 3 fara lift; camera cu pat dublu+aer conditionat+TV+baie in camera+prosoape+sapun+etc(totul nou nout); mic dejun inclus in pret servit in spatele receptiei intr-o sala de mese cocheta. Amplasarea hotelului este in spatele Domului, in plin centru : mergi cu bagajele pe jos cam 30 min de la gara dar cand incepi sa vizitezi orasul esti pozitionat perfect.
Pret : 30EURO/pers/noapte

Mentionez ca eu am facut rezervarile prin http://www.hostelworld.com.

Am fost si la Roma (am stat la o cunostinta).
In august ROMA ESTE PUSTIEEEEEE !! totul este inchis : "chiuso per ferie".
Nu se respecta nici o regula de circulatie (politia este si ea in vacanta).
Mizerie cat cuprinde, grafitti peste tot.... Romani plecati/fugiti "la munca" peste tot, absolut peste tot (pe toti pe care i-am auzit vorbeau moldoveneste) 022.gif

Nu mergeti la Roma in AUGUST :!:


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 7 Nov 2004, 17:32
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Am intrat pe autostrada la Florenta pe o cale gresita :roll: si nu am luat tichetul de la bariera, nu am stiut de cartela magnetica si la iesire la Rimini am platit 80 000 lire (1999) 022.gif adica 40 euro de astazi , calculat la drumul cel mai lung de pe tronsonul respectiv, asa ca grija mare ... Cat despre vesta reflectorizanta , multumim frumos de informatie ! Cand se baga si la noi ?




--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 10 Dec 2004, 18:58
Post #18


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(AL @ 17 Feb 2004, 10:04)
in Italia nu te sfatuiesc sa mergi pe alte drumuri decat autostrazile.... in primul rand ca nu prea sunt asa multe...sunt inguste, uneori aglomerate iar circulatia e infernala oricum la ei.... sunt latini!... in plus, pe alte drumuri risti sa incurci drumul etc., oricat de atent ai fi... si vei pierde mult mai mult timp.....
pe autostrada, viteza de 120 e OK pentru banda a doua....100 insa e viteza tirurilor, deci prima banda.... iar aceasta va fi ticsita de tiruri...mare refer in special la autostrada A4.
*


Aici te contrazic am fost in italia de 9 ori si dupa ce am vazut cat costa autostrada... am cautat alte modalitati si am gasit niste nationale beton, nici nu sunt foarte circulate , tir-urile nu circula pe asemea strazi numai pe distante foarte scurte , adica de la autostrada la destinatie si invers, si mergeam cu cel putin 90 KM /h, iar aproape de granita (trieste) traficul aproape 0 (zero), insa iti trebuie harta si orientare buna ca altfel cum ziceai te poti ratacii, insa peisajul e mult mai frumos de sub autostrada decat de pe ea, au zeci si sute de strazi una mai buna ca cealalta.
Daca te grabesti foloseste autostrada, daca te duci sa vezi ceva du-te pe nationale!


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 10 Dec 2004, 22:16
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Incearca de exemplu sa mergi pe sosea nationala intre Pompei si Napoli. Vorbim dupa aia biggrin.gif


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 11 Apr 2005, 19:28
Post #20


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Intrebare intrebatoare: pot sa merg in Italia cu Berlinuta mea din 83'? Precizez ca indeplineste toate functiile ei.... Lumini f bune, noxe mici, slabe, viteza constanta suporta lejer 90-100...chiar mai mult la nevoie. Care e viteza minima? Auzisem ca 90 kmph pe banda tirurilor. Ce fel de asigurare suplimentara fata de cea obligatorie imi trebuie? Ce probleme pot sa am? Ce conditii nu indeplinesc?
Precizez ca nu este vorba de stat mai mult de 2 saptamani nici intr-un caz, chiar nici 1.... e vb de nunta sorei mele rolleyes.gif .
Multumesc anticipat pt raspunsuri, le astept cu interes!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 11 Apr 2005, 22:27
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




o sa ai probleme cu gasirea benzinei cu plumb ... in rest ... drum bun
sa faci plinul in Slovenia. acolo e benzina cu Pb.
asigurare: cartea verde
90km/h ... cam cu atat merg tir-urile. te pui in plasa unuia care merge mai repede

This post has been edited by micutu: 11 Apr 2005, 22:35


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 11 Apr 2005, 22:57
Post #22


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti





am inteles, merci! Si asa pun fara pb tongue.gif ...mai pun si cu b, dar nu e nici o prob fara... Cartea asta verde cat costa? Cum adica sa ma pun in plasa unuia care merge mai repede blink.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pongo73
post 12 Apr 2005, 11:06
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 25 November 04
From: Cluj Napoca




QUOTE(Steffyx @ 11 Apr 2005, 19:28)
Intrebare intrebatoare: pot sa merg in Italia cu Berlinuta mea din 83'?
*




Daca nu gasesti benzina cu Pb, poti pune fara plumb si exista in benzinarii aditiv special pentru masinile care au nevoie de benzina cu plumb. Cel putin in Germania asa am procedat. Eu am fost in 99 in Olanda cu bombonica mea din '74 (fosta Dacie) si din pacate nu am stiut de acest aditiv si am mers cu benzina fara Pb (vreo 1000 de Km) si nu a avut nimic. Deci daca esti in criza pe la vreo benzinarie nu dispera ca nu se intampla nimic daca folosesti fPb.

Cat despre viteza minima linistit pe banda de tiruri poti merge si mai incet ca nu iti zice nimeni nimic. Te mai claxoneaza cate un tir din Romania la depasire dar e OK. La granita cu te intreaba nimeni de noxe sau alte chestii (cel putin asa era in '99).

In rest drum bun!


--------------------
Dacia Sandero 2011 - Stepway - 1.5 dci - Visiniu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 12 Apr 2005, 12:21
Post #24


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Esti simpatic, merci! smile.gif Mai ales faza cu tirul smile.gif.... Oricum si eu merg mai mult fara Pb, deci nu sunt probleme. Va multumesc mult, si am sa va spun cum a fost calatoria tongue.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Apr 2005, 20:13
Post #25


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(micutu @ 11 Apr 2005, 21:27)
o sa ai probleme cu gasirea benzinei cu plumb ...

Mda, si inca mari de tot, deoarece... nu mai exista benzina cu plumb in vest de vreo 7-8 ani... icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 12 Apr 2005, 20:41
Post #26


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




laugh.gif super...... oricum v-am zis ca obisnuiesc sa bag fara, deci nu o sa faca mofturi masina.....mai fac un plin in slovenia, cum zicea cineva mai sus, si gata.....deci asta nu constituie o problema pt. mine. Daca mai stie cineva din ce motive ar putea sa imi refuze iesirea din tara il astept sa ciripeasca. Multumesc!

P.S.: Pt cine se intreaba ce e cu nebunul asta de vrea sa plece cu hodoroanta lui din tara, raspunsul e urmatorul: Pt 3 pers cu Atlassib ajunge peste 25 de mil. lejer. Iar cu Tablaria mea, am facut un calcul= max. 8 mil doar benzina, bineinteles. Plus spiritul de aventura ph34r.gif . In plus masina se comporta exceptional, nu am probleme.

P.P.S.: Totusi, o sa imi iau un set de bujii, un capac de delcou, o platina, un termostat, niste becuri de toate felurile la mine. Voi ce spuneti ca ar mai trebui sa am de rezerva la mine? Exceptand un motor wink.gif . Ce ar putea totusi sa ma lase la masina asta la un drum de 3600 km? Uleiul e abia schimbat, Visco 20w50 +aditiv, deci nu intra in discutie. Ma gandeam ca totusi tre sa imi iau un litru de ulei la mine, poate o sa mai trebuiasca sa completez. La aproape 4000 de km sigur o sa tb. Dupa ce vin ma mai plimb putin si il schimb iar biggrin.gif .
Astept sugestiile, comentariile, criticile...Multumesc!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 13 Apr 2005, 13:39
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




QUOTE(AL @ 17 Feb 2004, 10:04)
in Italia nu te sfatuiesc sa mergi pe alte drumuri decat autostrazile.... in primul rand ca nu prea sunt asa multe...sunt inguste, uneori aglomerate iar circulatia e infernala oricum la ei.... sunt latini!... in plus, pe alte drumuri risti sa incurci drumul etc., oricat de atent ai fi... si vei pierde mult mai mult timp.....
pe autostrada, viteza de 120 e OK pentru banda a doua....100 insa e viteza tirurilor, deci prima banda.... iar aceasta va fi ticsita de tiruri...mare refer in special la autostrada A4.
*



Da, de acord cu aglomeratia si cu ingustimea unor drumuri (cele nationale sunt de obicei late, au si acostament, incap lejer trei masini o data). Insa in ceea ce priveste densitatea drumurilor, common, sunt probabil de 10 ori mai multe ca in Romania 9si asta poate constitui o problema de orientare).

In ceea ce priveste 120 km/h ok pe banda a doua... blink.gif Poate ai vrut sa scrii 140-150.


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 13 Apr 2005, 13:46
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




In ceea ce priveste calatoria in Italia cu Dacia din '83 - nu e viteza minima pe autostrada (doar in tuneluri am vazut 80 km/h, dar zici ca merge)
- eu am pus benzina fara plumb si pt. 2500 km si nu a avut nimic masina (cielo)
- cartea verde e 60 usd pt. 15 zile (perioada minima)
- daca ti se intimpla ceva pe autostrada, nu poti depana masina acolo (cel putin in teorie - eu mi-am facut o pana pe banda de urgenta, dar daca venea politia mi-o luam), ci trebuie sa chemi tractarea - cam 100 euro pina te scot de pe autostrada
- te-ai interesat de myair si blueair (au tarife beton, poti gasi cu 250 euro avion dus-intors pt. trei persoane Buc. - venezia, taxele incluse)?


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Apr 2005, 13:49
Post #29


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Chiar asta am vrut sa scriu! cu cat zici tu ar insemna sa depasesti viteza legala cu mai mult de 10 km/h... ceea ce nu se practica in tarile respective... acolo ori se merge corect, ori cu maxim 10 km/h peste.... ma refer la majoritatea larga a celor de pe drum...mai sunt si exceptii, dar aceia merg cu peste 150...mai spre 200... a doua mare problema in calea vitezei spusa de tine este lipsa spatiului... e aglomerat si nu poti mentine o viteza diferita fata de a coloanei... de medie... care este exact cat am zis eu!... si nu am vorbit din auzite ci din vreo 30 k km de experienta prin toata europa...

Folosirea autostrazilor o recomand mai ales celor care au de facut drumuri lungi...etape lungi...!!!... cazarea costa mai mult decat taxele... cand vrei sa ajungi cat mai repede departe, nu ai timp de drumuri nationale si aglomeratie!



--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 13 Apr 2005, 14:58
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




QUOTE(drumaru @ 13 Apr 2005, 13:46)
In ceea ce priveste calatoria in Italia cu Dacia din '83 - nu e viteza minima pe autostrada


60 km/h?

QUOTE(drumaru @ 13 Apr 2005, 13:46)
(doar in tuneluri am vazut 80 km/h, dar zici ca merge)

80-ul ala e, de fapt, viteza maxima, nu?


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 13:00
Forum Renault