DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bataie Ciudata ( Planetara, Joc in Cutie, etc )

ser23
post 12 Dec 2016, 20:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 December 16




Salut

Am un Logan cu Fab 09.2016, 2,000 KM in prezent iar undeva la vreo 700 - 800 KM am constatat, ca are o Bataie asemanatoare ( unei planetare, joc in grup la cutia de viteze sau cine stie, caseta de directie ). Ca sa intelegeti mai bine, am sa incerc sa explic cat mai clar posibil ( poate este Defect de Fabrica si poate si altii au aceasi problema, dar nu au luat in seama )

La rece ( se aude mai proeminent iar dupa ce merg cu masina ceva timp, undeva la cate minute, acea bataie dispare si s=ar auzi un fel de Trosnit ) mai exact, cu masina rece, cand plec ( usor, normal de pe loc, sa zic undeva la max 10 cm roata merge ) si pun Frana, Se aude o bataie ( fier pe fier ) si repet, dupa ce merg cateva minute ( ca si cum ceva, acolo s-ar incalzii ), acea bataie dispare ( de fier pe fier ) si se aude ca un fel de ( trosnitura, trosc ) SPER SA FIU CAT MAI EXPLICIT

ACEAST BATAIE SE AUDE IN PARTEA DREAPTA si se aude din Interiorul masini, UNDEVA LA MIJLOCUL MASINI, SUB BORD PARTEA DREAPTA MAI EXACT, SUB PODEA.

Am fost la 4 mecanici ( particulari ) care mi-au spus acelasi verdict ( joc in grup la cutia de viteze SPER sa zic bine ) iar cand am fost cu ea la reprezentanta, toti o dau din colt in colt, deoarece nu vor sa imi dea Verdictul pe care, repet, 4 mecanici DIFERITI mi l-au dat.

Un inginer chel de la Reprezentanta imi spune, Ca ar fi de la placutele de Frana si ca, ar fi bine sa le schimb ( am sa pun TRW-uri, exact cum sunt pe spate, deoarece pe fata sunt MOTRIO ) si am sa o fac.

Acum, ceea ce vreau sa aflu PARERI, SUGESTII NU genul ( dute si da=le cu masina in cap, pune-le masina in brate sau ceva de genu ). Am luat legatura si cu cei de la Vocea Clientului si ei ai sub supraveghere toata activitatea mea.

Toate suruburile au fost verificate de sub masina.


--------------------
Dacia Logan 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Dec 2016, 20:53
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Masina e in garantie, deci daca cineva de la reprezentanta ti-a spus de placute de frina, banuiesc ca le vor schimba pe garantie. Nu cred ca e problema de placute, cred ca cei de la reprezentanta incearca sa te abureasca


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ser23
post 12 Dec 2016, 20:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 December 16




Asta si cred! Oricum, vreau sa aflu cat mai multe pareri.
Tind spre Defect Caseta Directie, Capete de Bare, Planetare sau de ce nu, Cutie Viteza.

Si ca sa mai explic putin ( la plecari de pe loc fata - spate, cand apas pedala de frana, se aud acele batai ) si uneori, cand dau cu spatele la parcare, se mai aude, dar mai infundat.

Si acea bataie se aude si cand Virez Roata spre Dreapta ) uneori si ( trosc ) ceva de genu, nu vreau sa exagerez

This post has been edited by ser23: 12 Dec 2016, 20:58


--------------------
Dacia Logan 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 14 Dec 2016, 00:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Suna ca niste placute care nu au arc de mentinere (sau au alta dimensiune) si zdrangane cand loveste in etrier, ca are joc; verifica. Daca face "tac" scurt si urmeaza rezonanta in jugul etrierului, ca in fonta este un sunet vibrant.
Eventual sa observi daca sunetul este in concordanta cu intensitatea franarii - brusc sau gradual. Pentru diagnoza poti izola directia (sa vezi daca face si fara sa o manevrezi) si puntile (cu masina suspendata).
Sau ceva nu este prins bine la suspensie...

This post has been edited by BLUE R 19: 14 Dec 2016, 00:47


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ser23
post 14 Dec 2016, 07:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 December 16




I-am sunat si am intrebat Informariv, cat costa placutele fata + manopera, undeva la 190 lei.
Azi vreau sa ii intreb, Cine plateste, deoarece le schimb la Recomandarea inginerului.


--------------------
Dacia Logan 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 14 Dec 2016, 12:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




A verificat cineva daca este de acolo ? Masina este in garantie si daca asta e recomandarea inginerului atunci Dacia trebuie sa plateasca, ca este o deficienta, nu sunt placutele uzate.


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 20:30
Forum Renault