DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenzi neplatite::pana la urma cum ramane?

bakunin9
post 12 Aug 2003, 12:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Salutare!
M-am tot uitat pe forum in legatura cu amenzile, adica plata, chitante etc, si am intalnit pe de o parte propunerea cu pastrarea chitantei in original pt admin financiara si netrimiterea ei la politie, pe de alta parte sunt si povesti cu inchisoare contraventionala pentru neplata amenzilor.
Avand in vedere ca daca nu le duci chitanta ei nu au cum sa stie ca ai platit-o nu exista cumva oricum pericolul din cazul doi?
Oricum eu am prieteni cu amenzi neplatite cu anii, dar presupun ca e sistemul de vina, deci nu pot si luati ca regula smile.gif.

Cheers,

Adrian


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Aug 2003, 12:57
Post #2


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Acum amenzile se platesc si se inregistreaza la bugetul local.
Problema este cind vrei sa vinzi masina si iti trebuie viza de la circa financiara. Atunci iti apar toate amenzile neplatite plus majorarile de rigoare.
Eu am trecut printr-o experienta asemanatoare cind am cumparat masina.
Tipul avea ceva amenzi neplatite si a trebuit sa scoata banu'.
Despre faptul ca trebuie sa trimiti chitanta la politie asta deja tine de birocratia din Romania, unde degeaba au institutiile calculatoare daca nu au si retele interconectate astfel incit sa nu umbli tu dupa ele.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Aug 2003, 13:01
Post #3


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu nici nu-mi mai platesc amenzile, imi bag picioarele in ele! Cind or sa-mi vina acasa, atunci o sa le platesc, pina atunci sa ma pupe-n portofel!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Aug 2003, 13:09
Post #4


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




QUOTE
Eu nici nu-mi mai platesc amenzile, imi bag picioarele in ele! Cind or sa-mi vina acasa, atunci o sa le platesc, pina atunci sa ma pupe-n portofel!

N-a zis nimeni ca amenzile trebuie si platite :!:
Doar sa n-ai tu nevoie de Admin. Financiara (inmatriculari, vinzari/cumparari de case, terenuri, masini) ca atunci te prind la cotitura si nu mai scapi.
Asa functioneaza regimu' icon_twisted.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 12 Aug 2003, 13:11
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Așa este.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Aug 2003, 13:20
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Un pic eronat, dragul meu Watson! Cind la Circa Financiara ajunge amenda de la Politie, imediat este trimis un portarel sa-ti dea de veste noutatea. Asta se intimpla dupa cca. 2 ani de la primirea menzii (pot confirma cei care si-au platit constiinciosi amenzile pina acum, ca si mine de altfel, si care s-au trezit cun capiat la usa ca daca nu plateste amenda aia de acu' 2 ani o sa infunde puscaria). Deci amenzile trebuiesc platite, mai devreme sau mai tirziu. Daca tu vrei sa vinzi ceva in acest rastimp (teren, casa, masina, tigaie inox, alambic tsuica, taraba-n Pta. Matache) nu vei avea nici o problema! Singurele probleme care ti le poate face Circa Financiara in cazul in care vrei sa INSTRAINEZI cele sus mentionate este doar daca pe rolul tau figureaza TAXE neplatite, nicidecum amenzi! Daca amenzile nu le platesti, te trezesti ca joci volei la Dinamo pentru o perioada de pina la 6 luni (depinde de marimea amenzii)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Aug 2003, 13:36
Post #7


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Probabil ca asa este. Eu stiu doar ca atunci cind am vrut sa cumpar masina tipul de la care am luat-o a trebuit sa scoata vreo 8 mil. pentru amenzi neplatite (e adevarat ca are vreo 3 masini asa ca se string ceva amenzi), iar pentru impozit a mai scos 1 mil. Abia apoi ne-au pus viza pe fisa de inmatriculare. icon_evil.gif
Despre jucatul la Dinamo la cum se misca justitia in Romania probabil ca vei face munca in folosul comunitatii la pensie. 8)


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Aug 2003, 13:49
Post #8


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am mai postat patania unui amic. A facut pipi-n Braila, a luat amenda, a platit-o si pe urma sa sters cu ea undeva in conditii de extrema urgenta. Cind i-a venit portarelul acasa, a zis ca el nici de frica nu se duce la Braila sa-si scoata duplicat dupa chitanta CEC si si-a bagat picioarele. Rezultatul: 30 de zile inchisoare contraventionala (l-au ridicat de acasa exact in ziua in care expira termenul dat de Circa Financiara). Te risti ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Aug 2003, 13:58
Post #9


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Misto patania. Am sa dau un search sa vad cind s-a intimplat asta.
Am un prieten procuror si-o sa-l intreb cum e cu amenda neplatita si zilele de pirnaie.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 12 Aug 2003, 14:17
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Asteptam rezultatul la treaba cu procurorul smile.gif, ca presupun ca suntem multi interesati icon_twisted.gif .
Mi se pare ciudat sa faci inchisoare asa, fara nici un proces. Dar fiind contraventionala ... nu stiu.


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 12 Aug 2003, 15:05
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Pai nu prea mai trebuie judecata, atata timp cat tu ai fost "condamnat" printr-un proces verbal de contraventie. Nu platesti, intri la zdup, ca legea asa permite.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Aug 2003, 15:12
Post #12


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Am vorbit cu prc. si mi-a spus ca amenzile de la circulatie nu se pot transforma in inchisoare contraventionala. Te freaca fiscul la cap cu ele dar nu le pot transforma in inchisoare.
Asa ca faceti cum vreti...


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Aug 2003, 15:31
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Am sa ma documentez si eu cu legea aia 6, 61, 60 sau cat o fi cu transformarea amenzilor contraventionale in inchisoare contraventionala.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 12 Aug 2003, 15:33
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Klaus, sa ne zici si noua smile.gif
Oricum, cum dracu' sa faci parnaie fara sa fii judecat? Fara sa ai sansa de a te apara, cu avocat si cu tot tacamul. E aberant de-a dreptul.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Aug 2003, 16:04
Post #15


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Procesul Verbal iti da dreptul sa il contesti in termen de 15 zile, daca nu faci asta inseamna ca-ti recunosti vina deci esti bun de volei la Dinamo. Cu alte cuvinte, iti refuzi singur dreptul la o judecata dreapta, cu avocati si tot tacimul.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Aug 2003, 16:14
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Este vorba de LEGEA Nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice publicata in Monitorul Oficial nr. 196 din 27 septembrie 1991, si republicata ultim oara in M.Of. nr. 387/18 aug. 2000.
Dupa cum se vede si din titlu, este vorba de fapte care aduc inclacre linistii publice, convietuirii sociale si nicidecum amenzi de circulatie.
Asta inseamna: aruncatul cu obiecte (pietre etc), injuraturii, amenintarii, portul fara drept de arme albe/pistoale cu gaz/ folosirea lor etc.
Vezi
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=11643
Art. 16 zice asa
"ART. 16
Contravenientul are obligatia sa achite amenda si sa depuna recipisa de achitare a acesteia la organul constatator, in termen de 30 de zile de la raminerea definitiva a sanctiunii.
Daca amenda nu a fost achitata in acest termen, organul din care face parte agentul constatator va sesiza instanta de judecata pe raza careia s-a savirsit contraventia, in vederea transformarii amenzii in inchisoare contraventionala.
Instanta fixeaza termen de urgenta, cu citarea contravenientului, procedind la transformarea amenzii in inchisoare contraventionala.
Pentru motive temeinice, in mod exceptional, instanta poate acorda un nou termen de plata de cel mult 30 de zile sau poate dispune esalonarea platii intr-un termen de cel mult 3 luni.
Daca amenda nu a fost achitata pina la expirarea termenului fixat, instanta va dispune transformarea acesteia in inchisoare contraventionala, tinind seama de partea din amenda ramasa neachitata.
Transformarea amenzii in inchisoare contraventionala se va face socotind o zi inchisoare pentru 300 lei, fara a putea depasi 6 luni inchisoare contraventionala.
Pentru contraventiile savirsite de minorii care au implinit 16 ani, maximul inchisorii contraventionale, rezultat prin transformarea amenzii, nu poate depasi 3 luni.
Instanta va inceta actiunea de transformare a amenzii in inchisoare contraventionala in situatia in care contravenientul achita amenta pina la pronuntarea hotaririi. "
Cum astazi nu-s la servici o sa studiez maine problema, si o sa fac update.

2. Dupa cum se observa si din citate, nu se pune problema sa faci inchisoare fara proces. Exclus. tfrebuie sa fii citat (altfel vicii de forma), la adresa la care trebuie etc. etc., ca sa nu mai zic ca daca te prezinti cu amenda achitata nu mai exista litigiu.

Problema ridicata imi aduca aminte de un caz prezentat la tv in care un cetatean a fost citat la o adresa gresita, i s-a dat o sentinta cu adresa respectiva (care era mentionata in PV gresit) si au venit politistii sa-l ridice sa faca o luna de inchisoare, dar... la adresa corecta!!! Aici pe omu' l-au luat ca din oala, dar de ma trezeam eu cu aia la poarta le ziceam sa ridice pe ala de la adresa de pe hotararea judecatoreasca. Punct. Si trebuia sa faca politia din nou proces de revizuire a hotararii, alta distractie... Nu mai vorbesc ca pv-ul era nul (viciu de forma - adresa gresita), hotararea era recurabila (cauza de forta majora ca nu avea cum sa afle de ea) etc.
Am impresia ca adresa este motivul pentru care acum se cere CNP la intocmirea unui pv, pentru a fi ceruta corect de la politie in caz de necesitate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 12 Aug 2003, 16:27
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
Procesul Verbal iti da dreptul sa il contesti in termen de 15 zile, daca nu faci asta inseamna ca-ti recunosti vina deci esti bun de volei la Dinamo. Cu alte cuvinte, iti refuzi singur dreptul la o judecata dreapta, cu avocati si tot tacimul.


Du-te ma si plimba ursul. Chiar daca esti vinovat tot ai dreptul la judecata! Plus ca mie nu-mi place volei-ul smile.gif Astept de la Klaus maine update-ul. Pana acum din ce a zis, suna foarte promitzator. Nu de alta ... dar stiu sigur ca am vreo doua amenzi RATB (deh, vremuri vechi) pe care nu le-am platit...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 12 Aug 2003, 20:45
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Imi amintesc si eu de ceva asemanator, cu inchisoare pentru neplata unei amenzi dar era vorba de o amenda de RATB (deci atentie !!! ), dar respectivul primise somatie de plata, fusese un proces, la care nu se dusese, si efectiv s-a epuizat toate mijloacele legale si insul nu vroia sa plateasca.
Deci daca n-ai primit nimic pentru amenzile acelea cred ca inca nu e atat de grav.

In alta ordine de idei ar trebui sa facem un how to legal pe forum, sa stie oamenii cum sa procedeze la accidente, la amenzi, cand vrea sa protesteze, cum sa nu aiba probleme mai incolo, etc.


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Aug 2003, 20:43
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Problema cu inchisoarea contraventionala, in urma unei adanci cautari, se prezinta cam in felul urmator:
1. Cadrul general este dat de ordonanta 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, care NU prevede transformarea amenzilor contraventionale in inchisoare contraventionala, ci se urmaresc debitele datorate din amenzi in conformitate cu urmarirea si executarea silita creantelor bugetare (art. 39 alin. 3).
2. Transformarea amenzilor contraventionale in inchisoare contraventionala are loc numai pentru anumite contraventii, stipulate in mod clar in texte de lege. Astfel se intampla cu contraventiile prevazute in Legea 61/1991, sunt unele contraventii care se transforma in inchisoare contraventionala prevazute de OG 21/1992 de protectie a consumatorilor, unele contraventii legate de comercializarea produselor petroliere si cam atat. Deci daca contraventia nu este specificata in mod clar (prin textul de lege care o instituie) ca se transforma in inchisoare contraventionala, textul general (OG 2/2001) spune ca se urmaresc prin modalitatile privind executarea silita a creantelor bugetare, si nicidecum prin inchisoare.
3. Ca o alternativa la inchisoarea contraventionala exista posibilitatea prestarii unei munci in folosul comunitatii, dar optiunea trebuie exprimata explicit de inculpat in cadrul procesului (OG 55/2002 privind regimul juridic al sanctiunilor prestarii unei activitati in folosul comunitatii si inchisorii contraventionale).

Deci:
1. Regula generala NU este transformarea contraventiilor neplatite in inchisoare contraventionala, ci se urmaresc precum creantele bugetare.
2. Chiar si in timpul procesului, daca se plateste ameda se incheie litigiu.
3. In inchisoare contraventionala se transforma DOAR ANUMITE contraventii, precizate clar in actele normative, si nu toate.
4. Pentru contraventiile care nu se incadreaza la pct. 3, se aplica penalitati de intarziere etc.

5. Dormiti linistiti.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 28 Aug 2003, 07:25
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Thx smile.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Aug 2003, 09:09
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




sic ce penalitati sunt la amenzi de circulatie?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 2 Sep 2003, 12:04
Post #22


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
Nu de alta ... dar stiu sigur ca am vreo doua amenzi RATB (deh, vremuri vechi) pe care nu le-am platit...

Vezi ca dupa ceva vreme, doi ani am impresia, amenzile alea se prescriu. Am un prieten avocat care nu-si plateste niciodata amenzile de circulatie si in aproape 75% din cazuri trece timpu si se prescriu, pe celelalte le plateste cand ii vine citatie de la circa financiara.
Cat despre inchisoare fara proces, ca esti condamnat de procesul verbal contraventional, ca ti-ai recunoscut vina prin necontestare si alte d-astea, ce ziceau unii mai devreme, hm, hai sa fim seriosi, chiar atat de africani nu suntem. Este o enormitate sa crezi asa ceva. Intai te cheama la circa financiara ca sa dovedesti ca ai platit sau daca nu sa platesti atunci, daca nu te duci te cheama in instanta si mai ai sansa si atunci sa platesti si sa se incheie treaba si daca nici atunci nu te duci abia apoi la zdup. Voi chiar credeti tot ce vedeti la stirile de la ora 5?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Sep 2003, 12:38
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Conform OG 61/2002 privind colectarea creantelor bugetare (amenzile sunt creante bugetare), art. 138, republicata in 2003:
"Art. 138 (1) Dreptul de a cere executarea silita a creantelor bugetare se prescrie in termen de 5 ani de la data incheierii anului financiar in care a luat nastere acest drept.
(2) Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor bugetare provenind din amenzi contraventionale"

Deci dupa 5 ani de la INCHEIEREA ANULUI FIANCIAR se prescriu amenzile (adica daca ai luat-o in februarie, se prescrie la 01 ianuarie peste aproape 6 ani).
Pentru amenzi nu se aplica (din pacate) termenul general de prescriptie de 3 ani prevazut de Decretul 167/1958 privind prescriptia extinctiva.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoloft
post 8 Oct 2003, 18:30
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Un pic eronat, dragul meu Watson! Cind la Circa Financiara ajunge amenda de la Politie, imediat este trimis un portarel sa-ti dea de veste noutatea. Asta se intimpla dupa cca. 2 ani de la primirea menzii (pot confirma cei care si-au platit constiinciosi amenzile pina acum, ca si mine de altfel, si care s-au trezit cun capiat la usa ca daca nu plateste amenda aia de acu' 2 ani o sa infunde puscaria). Deci amenzile trebuiesc platite, mai devreme sau mai tirziu. Daca tu vrei sa vinzi ceva in acest rastimp (teren, casa, masina, tigaie inox, alambic tsuica, taraba-n Pta. Matache) nu vei avea nici o problema! Singurele probleme care ti le poate face Circa Financiara in cazul in care vrei sa INSTRAINEZI cele sus mentionate este doar daca pe rolul tau figureaza TAXE neplatite, nicidecum amenzi! Daca amenzile nu le platesti, te trezesti ca joci volei la Dinamo pentru o perioada de pina la 6 luni (depinde de marimea amenzii)

Nu se intampla nimic. Crede-ma ca lucrez in sistem icon_twisted.gif
Ai probleme cu circa financiara si atat. Dar daca ai o cunostinta sau dai o spaga iti rezolvi si probleme celelalte (casa, teren, etc) fara sa platesti amenda. Asta daca merita.
Si bineinteles ca o sa te prinda la vanzarea masinii. Cat despre majorara nu prea cred. Amenda e amenda nu datorie catre stat. Are alt regim juridic. :idea:
Inchisoare contraventionala numai pt Legea 61/1990 si alte cateva (rare)Iar pentru o mai mare exactitate vezi ce zice Klaus
QUOTE
Conform OG 61/2002 privind colectarea creantelor bugetare (amenzile sunt creante bugetare), art. 138, republicata in 2003:  
\"Art. 138 (1) Dreptul de a cere executarea silita a creantelor bugetare se prescrie in termen de 5 ani de la data incheierii anului financiar in care a luat nastere acest drept.  
(2) Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor bugetare provenind din amenzi contraventionale\"  

Deci dupa 5 ani de la INCHEIEREA ANULUI FIANCIAR se prescriu amenzile (adica daca ai luat-o in februarie, se prescrie la 01 ianuarie peste aproape 6 ani).  
Pentru amenzi nu se aplica (din pacate) termenul general de prescriptie de 3 ani prevazut de Decretul 167/1958 privind prescriptia extinctiva.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 Oct 2003, 13:29
Post #25


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




M-ati aburit si nu m-ati lamurit!

Colivie faci sau nu?


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 15 Oct 2003, 13:33
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Pai din cele de mai sus eu inteleg ca nu, doar pentru un anumit tip de amenzi care nu includ cele de circulatie. smile.gif


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Oct 2003, 13:38
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




NU!
Doar pentru cele din Lg. 61/91.
Si aflai un lucru ineresant din ce zise Zoloft
QUOTE

Cat despre majorara nu prea cred. Amenda e amenda nu datorie catre stat. Are alt regim juridic

Deci nici penalizari.
URA! URA! URA!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoloft
post 15 Oct 2003, 20:39
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 March 03
From: Bucuresti




O singura problema: Daca apar punctele la RADAR (sau la alte amenzi), astea se comunica la Udriste de unde o sa va vina dupa expirarea punctelor, somatie, ca v-au ridicat carnetul.........si atunci sa te tii. laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 15 Oct 2003, 22:10
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Eu nu le-am platit niciodata. Cam 1 / 3 se pierd, pentru restul vine acasa cineva de la primarie si le achita nevasta-mea. Nici o majorare, chiar se bucura ca nu il injur si nu il bat.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bakunin9
post 15 Oct 2003, 23:22
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




Apropo de puncte eu zic ca, dintr-un anumit punct de vedere sunt chiar utile. Adica macar sti ca nu poate sa-ti ia carnetul pentru o trecere pe rosu sau necedare de prioritate. Astea fiind de multe ori doar in mintea "organului" ... adica nu mai are un mijloc rapid si brutal de a te sanctiona. Asa, nu stie cate puncte ai si nu te poate santaja asa de usor ...


--------------------
Dacia Supernova Confort - B-18-XML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 20:00
Forum Renault